babatkolulu
25.08.11,09:57
Pekný deň potrebujem poradiť ohľadom vytopenia susedou , ktorá sa tvári že NIČ, ale my máme prerobený byt znížene stropy sádrokartónom a škoda je väčšia ako si vie ona predstaviť..... Činžiak kde bývame je vlastne v našom vlastníctve, všetci máme odkupene byty takže isť na bytové nemá zmysel.....s domovníčkou nemáme dobré vzťahy tak potzrebujem poradiť kam sa obrátiť v tomto prípade ked chceme aby suseda zaplatila výmenu sadrokartonoveho stropu....my máme poistku pre domácnosť ale či má aj naša suseda nevieme pretože kývla plecom že ano a viac sa o to nezaujíma ďakujem
kn-alka
25.08.11,08:00
všetko cez poisťovnu..... zastaviť sa v poisťovni so zmluvou v ruke a spýtať sa, aký je postup. Musia prísť na obhliadku.
pepsikova
25.08.11,08:00
...no ak ste poistení, zavolať poisťováka, pofotiť škody a žiadať náhradu...
kn-alka
25.08.11,08:01
písali sme naraz :)
GabiZ
25.08.11,08:01
Ja keď som vytopila suseda, jednoducho prišiel s tlačivom z poisťovne, kde som mu potvrdila, že som škodu spôsobila, on si následne dal byt vymaľovať a z mojej poistky mu to preplatili. Lenže v tvojom prípade, je to asi tabu, keďže suseda s tebou nekomunikuje. Každopádne by som sa na tvojom mieste poradila s poisťovňou, kde máš uzavretú poistnú zmluvu.
lubko6394
25.08.11,08:02
Pekný deň potrebujem poradiť ohľadom vytopenia susedou , ktorá sa tvári že NIČ, ale my máme prerobený byt znížene stropy sádrokartónom a škoda je väčšia ako si vie ona predstaviť..... Činžiak kde bývame je vlastne v našom vlastníctve, všetci máme odkupene byty takže isť na bytové nemá zmysel.....s domovníčkou nemáme dobré vzťahy tak potzrebujem poradiť kam sa obrátiť v tomto prípade ked chceme aby suseda zaplatila výmenu sadrokartonoveho stropu....my máme poistku pre domácnosť ale či má aj naša suseda nevieme pretože kývla plecom že ano a viac sa o to nezaujíma ďakujem

Načo sa bavíš so susedou ? Si poistená ? Áno. Bež teda do poisťovne a rieš to ako poistnú udalosť. A či poisťovňa skásne susedu alebo inú poisťovňu nie je tvoj problém.
ivka70
25.08.11,08:02
Nahlas to svojej poistovni, ta ti pride posudit skody, da ti cislo poistnej udalosti, a to odnesies susede, aby poistnu udalost nahlasila ako vinnik svojej poistovni.
Ty mozes ziadat svoju poistovnu, aby ti vyplatila odhadnutu skodu (a robit si opravu vo vlastnej rezii), alebo jej potom predlozis faktury z opravy.
Ak to suseda nahlasi, zaplati tvojej poistovni skodu jej poistovna, ak to nenahlasi, tvoja poistovna to bude vymahat priamo od nej.
ivka70
25.08.11,08:03
Načo sa bavíš so susedou ? Si poistená ? Áno. Bež teda do poisťovne a rieš to ako poistnú udalosť. A či poisťovňa skásne susedu alebo inú poisťovňu nie je tvoj problém.

Minimalne musi susede oznamit, ze mu skodu sposobila (mohlo by sa stat, ze o skode ani nevie (ak jej napr. praskne pod vanou vodovodne potrubie, nemusi to ona v byte ani zistit).
kn-alka
25.08.11,08:09
zadávateľ/ka písal/a, že skontaktovala susedu, len ju to nezaujíma
babatkolulu
25.08.11,08:34
dakujem vám všetkým za radu idem zavolať do poisťovne a poinformovať sa na to ešte raz vdaka
lubko6394
25.08.11,08:53
Minimalne musi susede oznamit, ze mu skodu sposobila (mohlo by sa stat, ze o skode ani nevie (ak jej napr. praskne pod vanou vodovodne potrubie, nemusi to ona v byte ani zistit).

Celkom istý som si tým nie som. V paneláku je dosť dobre možné, že únik vody bol o 2 poschodia vyššie. Stačí bývať na prízemí a môže sa stať že únik vody z 8 poschodia vytopí len ten prízemný, lebo ostatní tam majú okolo stupačiek dieru a jediný zabetónovaný je ten prízemný.
GabiZ
25.08.11,08:58
Celkom istý som si tým nie som. V paneláku je dosť dobre možné, že únik vody bol o 2 poschodia vyššie. Stačí bývať na prízemí a môže sa stať že únik vody z 8 poschodia vytopí len ten prízemný, lebo ostatní tam majú okolo stupačiek dieru a jediný zabetónovaný je ten prízemný.


Súhlasím. Lebo ja som vtedy mala naozaj chybu v odpadovom potrubí, čo sa aj zistilo. Dala som to opraviť a po čase znovu prišiel sused a už pripravený s tlačivom z poisťovne:--- Tentokrát som mu škodu neuznala a nepotvrdila a zistilo sa, že poruchu mal sused nado mnou a musel to riešiť s ním. Preto je dobré kontaktovať poisťovňu, vykonať obhliadku a zistiť príčinu. ;)
ivka70
25.08.11,09:09
Súhlasím. Lebo ja som vtedy mala naozaj chybu v odpadovom potrubí, čo sa aj zistilo. Dala som to opraviť a po čase znovu prišiel sused a už pripravený s tlačivom z poisťovne:--- Tentokrát som mu škodu neuznala a nepotvrdila a zistilo sa, že poruchu mal sused nado mnou a musel to riešiť s ním. Preto je dobré kontaktovať poisťovňu, vykonať obhliadku a zistiť príčinu. ;)

Problem je, ze poistovna nie vzdy musi zistit pricinu.
Odhadca predsa nebude patrat po stupacke, ci problem bol na hl. potrubi (a teda ma zodpovednost spolocenstvo vlastnikov) alebo ci je az za odbockou v konkretnom byte.

Preto ten, u koho sa predpoklada problem, musi zavolat opravarov a ak zistia, ze je problem inde, je on z toho vonku.
lubko6394
25.08.11,09:14
Problem je, ze poistovna nie vzdy musi zistit pricinu.
Odhadca predsa nebude patrat po stupacke, ci problem bol na hl. potrubi (a teda ma zodpovednost spolocenstvo vlastnikov) alebo ci je az za odbockou v konkretnom byte.

Preto ten, u koho sa predpoklada problem, musi zavolat opravarov a ak zistia, ze je problem inde, je on z toho vonku.


??? Sused si myslí, že som ho vytopil ja a ja musím zavolať opravárov aby mi potvrdili, že to ja nie som ? Kto ich zaplatí ?

Odhadca nech si zisťuje čo chce a kde chce. Poškodenému to zaplatí poisťovňa a či si poisťovňa nájde niekoho koho by skásla je jej problém.
GabiZ
25.08.11,10:07
Problem je, ze poistovna nie vzdy musi zistit pricinu.
Odhadca predsa nebude patrat po stupacke, ci problem bol na hl. potrubi (a teda ma zodpovednost spolocenstvo vlastnikov) alebo ci je az za odbockou v konkretnom byte.

Preto ten, u koho sa predpoklada problem, musi zavolat opravarov a ak zistia, ze je problem inde, je on z toho vonku.


To je síce pravda, ale kto bude mať väčší záujem na tom, aby sa chyba odstránila? A nikto ti len tak nepríde a zvlášť s vodármi je ohromný problém, pretože ak sa jedná o nejaké malé závady, pre nich to nie je lukratívne a ak sa aj dajú nahovoriť, tak to vždy niečo stojí. V mojom prvom prípade som si ja zavolala opravára, ktorý naozaj zistil chybu u mňa. Lebo ak by som suseda neustále vytápala, stále by som musela platiť. Ale v druhom prípade som mu oznámila, že odo mňa už nezateká, no a pán sused si musel sám zistiť, kde je problém. Pomohol si síce tým, že si zavolal známeho, ktorý mu tú obhliadku urobil zadarmo a našťastie máme takých susedov, ktorí ho aj pustili dnu, lebo naozaj je to otázka, kto potom človeka, ktorý príde zisťovať príčinu zaplatí? Je to len na dohode medzi susedmi a bohužiaľ nie vždy sa to dá. Preto aj v tomto prípade nevylučujem, že poškodený bude musieť investovať do opravára, ktorý zistí príčinu, aby sa mohla odstrániť a potom si vymáhať náhradu škody u toho, kto ju spôsobil.