Norzsi
25.08.11,11:18
Dobrý deň,

mala by som záujem študovať ročné pomaturitné štúdium/nultý ročník (v súkromnom vzdelávacom centre) v Prahe. Štúdium prebieha vysokoškolskou formou, denná forma, 22 hodín týždenne, skúškové obdobie,atď. Je tam viacero predmetov (cca. 10) od matematiky, ekonómie, jazyka až po psychológiu. Problém je však v tom, že si nie som istá či mi takéto vzdelávanie uzná Slovenská republika a či mi bude štát naďalej hradiť zdravotné a sociálne odvody ako plnohodnotnému študentovi. Ja som si aj študovala zákonník a legislatívu ale pravdu povediac mám v tom skôr mierny chaos.


zo zákona 600/2003 Z.z.
§ 4
Sústavná príprava dieťaťa na povolanie

(1) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium
a) na strednej škole 7) okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
b) na vysokej škole 8) okrem externého štúdia.

(5) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj

a) iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na školách uvedených v odseku 1,

b) opakované ročníky štúdia.

- Jednotlivých vyučovacích predmetov majú na mysli výučbu jedného predmetu, napr. ak by som sa učila len matematiku alebo len angličtinu ?

- ďalej som našla na stránke Ministerstva niečo o štúdiu v Českej republike:

.... Štúdium je možné považovať za rovnocenné štúdiu na vysokej škole v SR. Uvedené sa nevzťahuje na štúdium organizované v Českej republike vo forme kurzu v rámci celoživotného vzdelávania, uznania ukončeného vzdelania na účely výkonu regulovaného povolania ani na akademické účely (pokračovanie v ďalšom štúdiu).

- našla som si aj definíciu Celoživotného vzdelávania:

Zahŕňa akékoľvek všeobecné vzdelávanie, odborné vzdelávanie a odbornú prípravu, neformálne vzdelávanie a informálne učenie sa počas života, ktoré vedú k zdokonaleniu vedomostí, schopností, zručností a kompetencií z osobnostného, občianskeho, spoločenskému i profesijného hľadiska.Zahŕňa tiež poskytovanie služieb profesijnej orientácie a poradenstva.


- Momentálne neviem čo si mám o tom všetkom myslieť, ak by mi v tom niekto pomohol bola by som veľmi rada.

Ďakujem Nori
KEJKA
25.08.11,09:42
ja som mala oboch synov na VŠ v ČR, musela som podať žiadosť o potvrdenie, že školu SR uznáva a na základe toho potvrdenia som dostávala rodinné prídavky.
Aj tebe - možno - uznajú toto štúdium, ale budeš musieť podľa mňa zohnať také potvrdenie.
Norzsi
25.08.11,10:02
Ak chcem potvrdenie tak musím tú školu už navštevovať (nie ?) a ja by som to rada zistila pred tým ako im zaplatím za štúdium a potom by som zistila, že ju SR neuzná a môžem si ešte aj zdravotné poistenie platiť sama. Problém je v tom, že to nie je VŠ.
KEJKA
25.08.11,10:17
Ak chcem potvrdenie tak musím tú školu už navštevovať (nie ?) a ja by som to rada zistila pred tým ako im zaplatím za štúdium a potom by som zistila, že ju SR neuzná a môžem si ešte aj zdravotné poistenie platiť sama. Problém je v tom, že to nie je VŠ.
možno som sa zle vyjadrila. Skús ísť na sociálku, prípadne sa odvolaj na prídavky na deti a školu v zahraničí. Oni ti dajú tú žiadosť, potvrdenie vydáva myslím MŠaSV SR, teda nie zahraničná škola. Všetko si môžeš zabezpečiť dopredu. Až budeš mať potvrdenie tej akreditácie, či ako sa to volá z ministerstva, tak potom po začatí štúdia asi budeš potrebovať aj potvrdenie o návšteve školy ale to už je o inom.
mimotemy
chceš naznačiť, že nepôjdeš študovať, ak by si mala prísť o štatút študenta?
Norzsi
25.08.11,10:26
tak momentálne som v takej situácií, že by som si to všetko hradila z vlastného vrecka a ak by som mala platiť ešte aj sociálne poistenie tak to by som už nezvládala, takže v tom prípade radšej budem rok pracovať ...