Mirka1692
25.08.11,13:57
Dobrý deň. Mám nové okuliare do diaľky, dioptriu +1 na jednom oku, druhé bez dioptrie. Chcela by som sa opýtať či môžem okuliare do diaľky používať aj pri čítaní. Ďakujem :)
Gina Er
25.08.11,12:01
a skúšala si?
Mirka1692
25.08.11,20:49
Skúšala a čítalo sa mi s nimi celkom fajn. Počula som, že veľa ľuďom takéto okuliare pri čítaní prekážajú a keďže sú to moje prvé okuliare tak ma zaujímalo či mi to nejako nemôže poškodiť zrak ak nie sú okuliare určené na čítanie.
Kvaka
25.08.11,21:05
Dobrý deň. Mám nové okuliare do diaľky, dioptriu +1 na jednom oku, druhé bez dioptrie. Chcela by som sa opýtať či môžem okuliare do diaľky používať aj pri čítaní. Ďakujem :)
No ak máš okuliare do diaľky s dioptriou +1, zrejme si máličko ďalekozraká, práve takým sa dávajú šošovky spojné, teda plusky. Ak ich nemáš na blízko, teda na čítanie, nepoužívaj ich na čítanie, lebo vzdialenosť zorníc na blízko je iná ako do diaľky, mohlo by ti začať oko zabiehať. Radšej si zvoľ cvičenie očí, nájdeš na webe viac informácií o očnej gymnastike.
truch
26.08.11,06:43
Ja mám taktiež okuliare do diaľky, ale mínusky. Plusky sú na čítanie, potom nie si krátkozraká, ale ďalekozraká a +1 sú vyslovene na čítanie.
alabut
29.08.11,18:10
Ak mas dost dlhe ruky, kludne citaj aj s nimi.
delonka
30.08.11,06:04
Dobrý deň. Mám nové okuliare do diaľky, dioptriu +1 na jednom oku, druhé bez dioptrie. Chcela by som sa opýtať či môžem okuliare do diaľky používať aj pri čítaní. Ďakujem :)
Mirka 1692, nepíšeš, koľko máš rokov., napriek tomu, sú však tie tvoje dioptrie veľmi nízke, viac sa prikláňam k očným cvikom ako k noseniu okuliarov pri čítaní., cvič očká, aj v "našej poradni" nájdeš vhodné doporučenia na akomodáciu šošovky, t.j. čítanie, resp.pozeranie na blízko., buď však trpezlivá a dôsledná, čítaj pri dennom svetle, to je najdôležitejšie.,

všetko dobré želám

zabudla som napísať, že to druhé, zdravé očko, potiahne aj to s dioptriou, ver mi, čítaj bez okuliarov.
Kvaka
30.08.11,09:25
Ja mám taktiež okuliare do diaľky, ale mínusky. Plusky sú na čítanie, potom nie si krátkozraká, ale ďalekozraká a +1 sú vyslovene na čítanie.
Ja som si to tiež myslela, ale našla som túto poradňu http://www.okuliare.sk/caste-otazky.html#q14, kde je napísané "Existuje veľmi rozšírená chybná domnienka, že na diaľku majú byť okuliare vždy mínus a do blízka plus."
Ja mám plusky aj do diaľky aj do blízka. Som silno ďalekozraká, okuliare mením každé 3 roky. Vždy mám nameranú vzdialenosť zorníc do blízka menšiu ako do diaľky, je tam rozdiel min. 2 mm. Je to logické, myslím, že to má väčšina ľudí tak. Preto ak zadávateľka uviedla naozaj správne údaje, okuliare do diaľky by nemala používať na čítanie, aj keď sa jej zdá, že "dobre" vidí. Zatiaľ jej predpísali okuliare len do diaľky, zrejme má aj inú očnú vadu.