Liliana7
25.08.11,16:43
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Ako mám postupovať, pokiaľ chcem, do svojej starostlivosti vnuka, a chcem, aby moja dcéra, matka môjho vnuka nemala na to dieťa právo - napr. zobrať ho z domu. Ide o to, že po naozaj vážnych dôvodoch som dospela k tomu, že dcéru musím vyhodiť z domu. A nechcem, aby si to odniesol môj vnuk. Je na mňa naučený, starám sa o neho od narodenia. S dcérou som bola aj u psychologičky a aj u psychiatričky, ktoré jej odporučili liečbu, ktorú však ona odmieta. Dcéra nemá dobrý výchovný vplyv na dieťa a nevie sa o neho ani finančne postarať. Vymýšľa si, že chodí do práce, a vždy prídem na to, že je s kamarátmi vonku a žiadnu prácu nemá. Sústavne ma klame, berie mi peniaze, požičiava si od kamarátov a ja za ňu musím platiť dlžoby. Všetky jej výdavky platím ja, či už je to oblečenie na äu, na vnuka, na býbvanie ani stravu samozrejme neprispieva. Keď ju vyhodím z domu, nebude mať kam ísť. Dlho som sa tomu bránila, ale po rozhovore so psychiatričkou, ktorá mi povedala, že ju neustále nemôžeme ťahať z jej problémov, ktoré ona vedome robí a máme ju nechať padnúť až na dno. Nemôžem však pripustiť, aby so sebou ťahala aj malého. Chcem sa o neho starať, a preto chcem zistiť, či mám vôbec nejakú šancu dostať ho do svojej starostlivosti.

Za odpoveď ďakujem.
pepsikova
25.08.11,14:55
...vnuka do svojej starostlivosti dostať môžeš, nie je to však jednoduché...mala by si ísť na sociálku a tam povedať to, čo si tu písala, oni to potom riešia....a dieťa do osvojenia súdne,treba k tomu posudok zo sociálky...
Pikoška
25.08.11,20:18
Celkom určite si už vyskúšala všetko, ako dcére poskytnúť radu, či pomoc.
Ak sa má dostať nahor, určite musí konečne na samé dno. Inak bude lietať vo vzduchoprázdne. Dnes je veľa takých, čo ich alkohol, či iná droga stiahla do bahna. Ale to ešte neznamená, že je nutné osvojiť si vnuka. Podľa mňa jej tým zoberieš ten najzmysluplnejší dovod, pre ktorý by malo pre ňu zmysel z toho dna sa vyhrabať.
Xanti
31.08.11,21:00
Liliana,
skúste si prečítať túto stránku mohla by vám pomôcť a nasmerovať
http://www.detskyombudsman.sk/ty-a-nahradna-starostlivost


Ty a náhradná starostlivosť

„dobry den,chcem sa opytat ako to je v pripade ked sa ma otec vzadl ,mal ma sudom prideleneho a k mame nemozem ist,zdravotne a finančne problemy a este vychovava moju sestru,co bude teraz so mnou? inych priamych pribuznych nemam. dakujem“
lukas, 17 rokov

Milý Lukas,
ocitol si sa v zložitej, no nie neriešiteľnej situácii. Zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov pozná tzv. náhradnú starostlivosť. Náhradnou starostlivosťou je viacero osobitne usporiadaných, na seba nadväzujúcich a vzájomne sa podmieňujúcich dočasných opatrení, ktoré nahrádzajú osobnú starostlivosť rodičov o maloleté dieťa v prípadoch, ak ju rodičia nezabezpečujú alebo nemôžu zabezpečiť. Náhradná starostlivosť, na ktorej základe vznikajú vzťahy medzi maloletým dieťaťom a inou osobou, môže vzniknúť len rozhodnutím súdu a jej obsah tvoria práva a povinnosti vymedzené zákonom alebo súdnym rozhodnutím.

Náhradnou starostlivosťou je:

1. zverenie maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti inej fyzickej osoby než rodiča (ďalej len „náhradná osobná starostlivosť“),
2. pestúnska starostlivosť a
3. ústavná starostlivosť.

Súd pri rozhodovaní o tom, ktorý zo spôsobov náhradnej starostlivosti zvolí, vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa.
Mal by si sa predovšetkým obrátiť na niekoho dospelého z rodiny, ktorý by Ti pomohol Tvoju situáciu riešiť. Taktiež máš možnosť sa obrátiť na orgán sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately, teda príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí Ti môže poskytnúť informácie a pomoc.
Verím, že všetko dobre dopadne a nezabúdaj, že určité veci treba nechať na dospelých, hoci sa to bytostne dotýka hlavne Teba. Odpovede na podobné otázky nájdeš v tejto rubrike.

08.07.2011, právnička Aďa

Takže mali by ste sa informovať skôr o náhradnej starostlivosti ako o osvojení. Do náhradnej starostlivosti ho môžete dostať skôr, lebo ak preukážete súdu, že matka sa nemá ako o dieťa postarať a u vás ma vlastnú izbu domov ... držím palec aby sa dcére podarilo odlepiť z dna.
iriska
01.09.11,09:10
Myslím, že v tomto prípade by sa dalo riešiť cez sociálku a súd zverenie do výchovy a určenie výživného, ktoré by dcéra mala platiť na vnuka. Ak sa umúdri, môže si ho dať zase zveriť do svojej výchovy. Alebo som mimotemy ?