armorx
25.08.11,17:26
môže byť vojak spoločníkom sro?
Economic
25.08.11,15:54
môže byť vojak spoločníkom sro?

To musí vedieť sám, akú má podpísanú pracovnú zmluvu a hlavne čo v nej má. Možno tam je obmedzenie, možno nie. No štátni zamestnanci majú zákaz podnikať.
avalik
25.08.11,16:00
Zakon 346/2005:

Obmedzenie niektorých ústavných práv profesionálnych vojakov

§ 12

(1) Profesionálny vojak nesmie podnikať alebo vykonávať inú zárobkovú činnosť. Inou zárobkovou činnosťou sa na účely tohto zákona rozumie činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu.9) (9)§ 5 a 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.)

(2) Obmedzenie podľa odseku 1 sa nevzťahuje na

a) poskytovanie zdravotnej starostlivosti v štátnych zdravotníckych zariadeniach, v neštátnych zdravotníckych zariadeniach,
b) vedeckú činnosť, pedagogickú činnosť, publicistickú činnosť, prekladateľskú činnosť, prednášateľskú činnosť, literárnu činnosť, umeleckú činnosť, športovú činnosť,
c) správu vlastného majetku alebo správu majetku svojich maloletých detí, na správu majetku blízkej osoby, ktorej spôsobilosť na právne úkony bola obmedzená, alebo na správu majetku blízkej osoby, ktorá bola pozbavená spôsobilosti na právne úkony, ak je správa majetku vykonávaná mimo služobného času,
d) činnosť profesionálneho vojaka v poradnom orgáne vlády,
e) činnosť člena rozkladovej komisie a na činnosť v komisii inej právnickej osoby vykonávanej so súhlasom ministra,
f) činnosť znalca alebo tlmočníka, ak sa táto činnosť vykonáva pre súd, iný štátny orgán, pre obec, pre samosprávny kraj alebo pre Národnú banku Slovenska,
g) profesionálneho vojaka, ktorý plní úlohy pod dočasnou legendou alebo trvalou legendou,
h) poskytovanie veterinárnej starostlivosti v štátnych veterinárnych zariadeniach, neštátnych veterinárnych zariadeniach.

(3) Profesionálny vojak nesmie byť členom riadiacich, kontrolných alebo dozorných orgánov právnických osôb; to neplatí, ak
a) je vyslaný do takého orgánu vládou alebo ministrom alebo
b) plní úlohy pod dočasnou legendou alebo trvalou legendou.

(4) Profesionálny vojak uvedený v odseku 3 písm. a) nesmie za členstvo v týchto orgánoch poberať odmenu alebo iné výhody.


- ak nepobera zdanitelny prijem zo spolocnosti je to ok
- vklad do ZI sro je sprava vlastneho majetku, tiez je to ok
- valne zhromazdenie - je riadiaci organ sro - a tu uz problem je

ak sa mylim, opravte ma
avalik
25.08.11,16:08
To musí vedieť sám, akú má podpísanú pracovnú zmluvu a hlavne čo v nej má. Možno tam je obmedzenie, možno nie. No štátni zamestnanci majú zákaz podnikať.

profesionalni vojaci nemaju pracovne zmluvy dostanu rozhodnutie vedúceho služobného úradu o prijatí občana do štátnej služby, obmedzenia su uvedene v zakone
armorx
25.08.11,16:17
- ak nepobera zdanitelny prijem zo spolocnosti je to ok
- vklad do ZI sro je sprava vlastneho majetku, tiez je to ok
- valne zhromazdenie - je riadiaci organ sro - a tu uz problem je

Presne to si myslím aj ja. A nemusím byť členom valného zhromaždenia. Touto funkciou môžem niekoho poveriť (určí sa pri zriadení)

Skôr sa obávam:
"Podnikateľom je:osoba zapísaná v obchodnom registri,......"
A tam síce bude zapísaná spoločnosť ale aj ja ako spoločník.
avalik
25.08.11,16:33
- ak nepobera zdanitelny prijem zo spolocnosti je to ok
- vklad do ZI sro je sprava vlastneho majetku, tiez je to ok
- valne zhromazdenie - je riadiaci organ sro - a tu uz problem je

Presne to si myslím aj ja. A nemusím byť členom valného zhromaždenia. Touto funkciou môžem niekoho poveriť (určí sa pri zriadení)

Skôr sa obávam:
"Podnikateľom je:osoba zapísaná v obchodnom registri,......"
A tam síce bude zapísaná spoločnosť ale aj ja ako spoločník.


zapisana je ale pravnicka osoba - to, ze je uvedene kto je spolocnik je doplnujuci udaj :)

§ 122 obch. zákonníka:

(1) Spoločníci vykonávajú svoje práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti na valnom zhromaždení v rozsahu a spôsobom uvedeným v spoločenskej zmluve, prípadne v stanovách.

§ 126

Spoločník sa zúčastňuje na rokovaní valného zhromaždenia osobne alebo v zastúpení splnomocnencom na základe písomného plnomocenstva. Splnomocnencom nesmie byť konateľ alebo člen dozornej rady spoločnosti.

- zastupca robi rozhodnutia podla poverenia spolocnika, nie podla vlastnej vole

takze, to nepojde :( - ja aj moji byvali kolegovia sme si nad tym lamali hlavu a zatial nemam vedomost, ze by nejaky prof. vojak bol spolocnikom vo vlastnej sro
armorx
25.08.11,16:44
zapisana je ale pravnicka osoba - to, ze je uvedene kto je spolocnik je doplnujuci udaj :)

§ 122 obch. zákonníka:

(1) Spoločníci vykonávajú svoje práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti na valnom zhromaždení v rozsahu a spôsobom uvedeným v spoločenskej zmluve, prípadne v stanovách.

§ 126

Spoločník sa zúčastňuje na rokovaní valného zhromaždenia osobne alebo v zastúpení splnomocnencom na základe písomného plnomocenstva. Splnomocnencom nesmie byť konateľ alebo člen dozornej rady spoločnosti.

- zastupca robi rozhodnutia podla poverenia spolocnika, nie podla vlastnej vole

takze, to nepojde :( - ja aj moji byvali kolegovia sme si nad tym lamali hlavu a zatial nemam vedomost, ze by nejaky prof. vojak bol spolocnikom vo vlastnej sro
Áno ale v spoločenskej zmluve bude poverená osoba (resp. organizácia), ktorá ma bude zastupovať a starať sa o môj majetok.
Economic
25.08.11,16:46
profesionalni vojaci nemaju pracovne zmluvy dostanu rozhodnutie vedúceho služobného úradu o prijatí občana do štátnej služby, obmedzenia su uvedene v zakone

Vďaka za presné doplnenie. Nevedela som, že dostávajú rozhodnutie vedúceho služobného úradu....
armorx
25.08.11,16:47
Podľa mňa sa to dá vyriešiť dvoma spôsobmi:
1) Tichý spoločník (je vedený len v spoločenskej zmluve).
2) Založiť nadáciu "Jožko Mrkvička" a nadácia založí sro. - ozaj zložitý ale taktiež funkčný spôsob.
armorx
25.08.11,16:49
Podľa mňa sa to dá vyriešiť dvoma spôsobmi:
1) Tichý spoločník (je vedený len v spoločenskej zmluve).
2) Založiť nadáciu "Jožko Mrkvička" a nadácia založí sro. - ozaj zložitý ale taktiež funkčný spôsob.
Len konkrétne týmto dvom spôsobom sa chcem vyhnúť
Economic
25.08.11,16:52
Podľa mňa sa to dá vyriešiť dvoma spôsobmi:
1) Tichý spoločník (je vedený len v spoločenskej zmluve).
2) Založiť nadáciu "Jožko Mrkvička" a nadácia založí sro. - ozaj zložitý ale taktiež funkčný spôsob.

Tichý spoločník sa neuvádza v spoločenskej zmluve. Tu funguje Zmluva o tichom spoločenstve.
armorx
25.08.11,16:52
Vďaka za presné doplnenie. Nevedela som, že dostávajú rozhodnutie vedúceho služobného úradu....
No "rozhodnutie". Povedia Vám "v pondelok sa hláste na konci sveta. Budete tam robiť debilka." Hoci pred tým ste 10 rokov robili blbečka.
Economic
25.08.11,16:55
Možno aj ten "vedúci" má podobné pomenovanie podľa tohto príspevku ako ten prevelený :-)
avalik
25.08.11,16:55
No "rozhodnutie". Povedia Vám "v pondelok sa hláste na konci sveta. Budete tam robiť debilka." Hoci pred tým ste 10 rokov robili blbečka.

sami od seba to rozhodnutie nenapisu, ty musis poziadat o prijatie do statnej sluzby ;)

nespekuluj :), kolko mas odsluzenych?
armorx
25.08.11,16:56
zapisana je ale pravnicka osoba - to, ze je uvedene kto je spolocnik je doplnujuci udaj :)

§ 122 obch. zákonníka:

(1) Spoločníci vykonávajú svoje práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti na valnom zhromaždení v rozsahu a spôsobom uvedeným v spoločenskej zmluve, prípadne v stanovách.

§ 126

Spoločník sa zúčastňuje na rokovaní valného zhromaždenia osobne alebo v zastúpení splnomocnencom na základe písomného plnomocenstva. Splnomocnencom nesmie byť konateľ alebo člen dozornej rady spoločnosti.

- zastupca robi rozhodnutia podla poverenia spolocnika, nie podla vlastnej vole

takze, to nepojde :( - ja aj moji byvali kolegovia sme si nad tym lamali hlavu a zatial nemam vedomost, ze by nejaky prof. vojak bol spolocnikom vo vlastnej sro
V spoločenskej zmluve poverím osobu (resp. organizáciu), ktorá ma bude zastupovať a starať sa o môj majetok.
Bolo by to takto možné obísť?
avalik
25.08.11,16:58
V spoločenskej zmluve poverím osobu (resp. organizáciu), ktorá ma bude zastupovať a starať sa o môj majetok.
Bolo by to takto možné obísť?

tak toto je uz otazka na pravnika - netrufam si odpovedat :confused:
armorx
25.08.11,17:03
sami od seba to rozhodnutie nenapisu, ty musis poziadat o prijatie do statnej sluzby ;)

nespekuluj :), kolko mas odsluzenych?
11 rokov, ale toto nie je témou tejto diskusie. A o prijatie áno ale preveliť Vás môžu kedy a kam chcú.
armorx
25.08.11,17:04
tak toto je uz otazka na pravnika - netrufam si odpovedat :confused:
No s právnikmi je to ako so zubármi v reklame. Z 5tich ktorých som navštívil mi 3ja povedali že je to v pohode a 2ja že nie.
Economic
25.08.11,17:05
Ja myslím, že spoločník ako FO môže poveriť zastupovaním niekoho napríklad na valnom zhromaždení a s tým spojených úkonov. No to je ale o niečom úplnom inom. Pretože ako spoločník má nárok na podiel na zisku. Veď každá spoločnosť by asi chcela byť zisková. No dobre by bolo, keby nejaký právnik zaujal presné odborné stanovisko. Fakt si na viac ani ja netrúfam.
Economic
25.08.11,17:06
No s právnikmi je to ako so zubármi v reklame. Z 5tich ktorých som navštívil mi 3ja povedali že je to v pohode a 2ja že nie.

Však §§-y sú preto také vykrútené.....aby sa dali tak rôzne chápať
avalik
25.08.11,17:08
11 rokov, ale toto nie je témou tejto diskusie. A o prijatie áno ale preveliť Vás môžu kedy a kam chcú.

tak tie 4 roky vydrz a firmu nech zalozi manzelka alebo rodicia :)

alebo mi este napadlo, zalozit firmu na dieta - ak mas


a k tomu preveleniu - momentalne je to len v ramci SR :) (samozrejme misie, ale tam je pokial viem dostatocny dobrovolny zaujem)

mna po skonceni pripravy prevelili 700 km od bydliska :)