miruka
25.08.11,18:22
Dobrý deň, chcem sa Vás opýtať.Prebrala som účtovníctvo v jednej firme.Zistila som, že sa má refakturovať polovička mzdových nákladov nášho strážnika ďalšej firme.V tomto roku však neboli ešte žiadne refakturované.Hľadala som aj zmluvu o refakturácií týchto nákladov, ale žiadnu som nenašla.Chcem sa Vás opýtať či by som postupovala správne keby som teraz v auguste refakturovala tieto mzdové náklady za 7 mesiacov t.j. od januára po júl.Ďakujem.
KEJKA
25.08.11,17:14
Správne to nebude.
Chýba zmluva.
Slovo refakturácia ani nepoznám - ide o dodanie služby podľa mňa.
Máš problém ani nie kvôli DPPO - účtovné obdobie rok
ale kvôli DPH - neviem, či firma je alebo nie je platiteľom.
Ak je - správnosť fakturácie môže podporiť dobrá zmluva a prípadne preberací protokol (aj ked pri strážnej službe to môže byť probelamtické).
TY si prebrala účtovníctvo aj povinnosti fakturantky? - rieš to s konateľom.
miruka
25.08.11,17:39
Aj naša firma aj druhá firma je platcom DPH.Hlavne v tom vidím aj ja problém.Moja predchodkyňa fakturovala minulý rok kvartálne, ale v tomto roku nejako na to pozabudla.
tictac7
25.08.11,17:42
Aj naša firma aj druhá firma je platcom DPH.Hlavne v tom vidím aj ja problém.Moja predchodkyňa fakturovala minulý rok kvartálne, ale v tomto roku nejako na to pozabudla.

a firma je stvrtrocnym platcom DPH? (teda myslim ta, ktoru si teraz prebrala) ak nie, hmmmm.... problemy a problemy, teda pokial to v zmluve nie je nejako veeelmi dobre osetrene.

a problem nevidim na strane odberatela, ale vas, ako dodavatela, lebo vy ste zodpovedni za vystavene danove doklady...
miruka
25.08.11,17:53
Nie firma je mesačným platcom DPH. Ano máte pravdu chyba sa stala na našej strane a nie na strane odberateľa.
tictac7
25.08.11,18:01
Nie firma je mesačným platcom DPH. Ano máte pravdu chyba sa stala na našej strane a nie na strane odberateľa.

lenže tá chyba bola už v minulosti, keďže ste mesačný platcovia DPH. Preto tú zmluvu treba nájsť, čo tam bolo napísané a urobiť k nej antidatovaný dodatok, ktorý ale DÚ aj tak nemusí uznať, nakoľko v zákone o DPH je aj taká stať o opakovaných plneniach (a to sa, myslím, tejto firmy týka)...

...najschodnejšie - dohodnúť sa s odberateľom, že mu teraz vyfakturuješ niečo úplne iné (za tých 7 mesiacov) a od 8. mesiaca fakturuješ mesačne, tak ako treba :)
KEJKA
26.08.11,06:07
špekulácia....
KEJKA
26.08.11,06:15
skutočne treba nájsť, alebo "vyrobiť" zmluvu, aby sedeli aspoň tie štvrťročné fakturácie. Aj mesačný platiteľ môže pri dobre zostavenej zmluve fakturovať štvrťročne.
Napr. takáto služba strážnika - možno má kvartálne odmeny, alebo sú Q-porady, kde sa odovzdávajú a schvaľujú preberacie protokoly...všetko je možné. Na základe zmluvy urobíš dodatočne faktúry a podáš dodatočné DP DPH za I.a II. Q. - nie je to tvoja vina.
alebo v zmysle predchádzajúceho príspevku trochu pokračujem v špekulácii:

k existujúcej zmluve sa spíše antidatovaný dodatok, že sa tieto služby budú fakturovať vo vyúčtovacej faktúre raz ročne a v priebehu roka sa budú platiť iba zálohy na základe ??? čoho??? neviem.
nakoľko však zálohy neboli platené, nebolo z čoho odvádzať DPH, resp. vyhotovovať faktúry k platbám.
Dohodnite sa s firmou, že vám najskôr zaplatí za sedem mesiacov - povedzme 4000 EUR a na základe platby vyhotovíš doklad pre odvod DPH. vyúčtovanie necháš na koniec roka........uff.
miruka
27.08.11,13:57
Ďakujem všetkým za odpovede.Tentoraz tieto služby vyfakturujeme na konci roka a spraví sa aj zmluva na ročnú fakturáciu.
20lucka201
18.01.12,12:37
Zdravím poraďáci,

chcela by som sa poradiť ohľadne účtovania faktúry s textom "refakturácia vzniknutých nákladov spojených so zaistením pohľadávok"
Ide o to, že leasingovka posladna nejakú vymáhačskú spoločnosť zobrať ten daný stroj, medzitým sa všetko zaplatilo, a teraz sa vyfakturovalo toto. A ja neviem čo s tým. Prosím o pomoc. Ďakujem!