IvetaH
25.08.11,19:00
Dobrý večer, vopred sa ospravedlňujem, niekde sa mi stratila téma o nástupe do roboty pred ukončením rodičovskej, preto som založila otázku.
Prosím vás trochu mi pomôcť s týmto:
Dieťa zamestnankyne má len 2,5 roka a zamestnankyňa chce nastúpiť do roboty. Dieťa pôjde do škôlky a ona príde o príspevok, ale zas jej budú preplácať náklady škôlky. Platí, že RD končí nástupom do zamestnania?
Podľa §166 ods 4 od 1.9.2011 platí, že tú rodičovskú môže vyčerpať až do 5. roka dieťaťa. Prosím vás vzťahuje sa to aj na tie, ktoré na rodičovskú nastúpili aj za starých pravidiel?
A mám tomu rozumieť tak, že teraz nastúpi do zamestnania, bude robiť rok a potom môže požiadať o zbytok nevyčerpanej rodičovskej dovolenky?
A myslím, že v minulosti sa preplácala nevyčerpaná rodičovská nejakým percentom. Ešte to prosím platí?
Vopred ďakujem.
brčko
25.08.11,18:59
Dobrý večer, vopred sa ospravedlňujem, niekde sa mi stratila téma o nástupe do roboty pred ukončením rodičovskej, preto som založila otázku.
Prosím vás trochu mi pomôcť s týmto:
Dieťa zamestnankyne má len 2,5 roka a zamestnankyňa chce nastúpiť do roboty. Dieťa pôjde do škôlky a ona príde o príspevok, ale zas jej budú preplácať náklady škôlky. Platí, že RD končí nástupom do zamestnania?
Podľa §166 ods 4 od 1.9.2011 platí, že tú rodičovskú môže vyčerpať až do 5. roka dieťaťa. Prosím vás vzťahuje sa to aj na tie, ktoré na rodičovskú nastúpili aj za starých pravidiel?
A mám tomu rozumieť tak, že teraz nastúpi do zamestnania, bude robiť rok a potom môže požiadať o zbytok nevyčerpanej rodičovskej dovolenky?
A myslím, že v minulosti sa preplácala nevyčerpaná rodičovská nejakým percentom. Ešte to prosím platí?
Vopred ďakujem.

ak nastúpi do prác.pomeru, neznamená to, že automaticky príde o rodič.príspevok. Ten môže poberať aj v prípade, že pracuje a dieťa chodí na celý den do škôlky. Je na nej, či ako osoba vykonávajúca zárobkovú činnosť požiada o príspevok na starostl. o dieťa a na základe predložených výdajov jej preplatia max. 230eur mesačne (ak platí menej, tak menej) alebo bude nadalej poberať RP, ktorý je tč. 190,1eur na mesiac. Záleží, kolko bude za škôlku platiť, ale pri tzv. štátnych škôlkach sa oplatí ostať na RP, lebo náklady na takúto škôlku nedosahujú sumu 190eur.

Čo sa týka rodič.dovolenky, tak tá jej končí nástupom naspäť do zamestnania, ak nebude robiť napr. len na dohodu. Neprepláca sa nič. A ak dobre rozumiem novele Zákonníka práce ( Zákon 257/2011) , tak ak sa zo zamestnávatelom dohodne, môže si nevyčerpanú RD dočerpať do 5rokov dieťaťa, ale podla toho znenia mi vyplýva, že to nie je povinnosť zamestnávatela a zamestnávatel ju poskytnúť môže, v prípade ak chce a sa dohodnú. Ale k tomu dúfam, sa ešte niekto vyjadrí.
IvetaH
26.08.11,03:56
Ďakujem pekne.
IvetaH
26.08.11,08:29
Dobrý deň,
s tou prerušenou rodičovskou je to podľa mňa tak, že si môžeš po dohode rozložiť do 5 rokov dieťaťa, ale rodičovský príspevok dostaneš len do 3 rokov veku dieťaťa. Brať príspevok budem do veku 3 rokov dieťaťa, budem chodiť do práce a potom napr. keď bude mať dieťa 4 roky nastúpim dočerpať rosičovskú dovolenku, ale žiadny príspevok nedostanem, ale odvody za mňa bude robiť štát. Asi lepšie ako neplatené voľno.
Takto tomu rozumiem.
brčko
26.08.11,11:33
Dobrý deň,
s tou prerušenou rodičovskou je to podľa mňa tak, že si môžeš po dohode rozložiť do 5 rokov dieťaťa, ale rodičovský príspevok dostaneš len do 3 rokov veku dieťaťa. Brať príspevok budem do veku 3 rokov dieťaťa, budem chodiť do práce a potom napr. keď bude mať dieťa 4 roky nastúpim dočerpať rosičovskú dovolenku, ale žiadny príspevok nedostanem, ale odvody za mňa bude robiť štát. Asi lepšie ako neplatené voľno.
Takto tomu rozumiem.

A myslíš, že ak zamestnávatel nebude súhlasiť, tak ti nevyčerpanú Rd poskytnúť nemusí?

Lebo inak aj teraz je možnosť čerpať v zamestnaní neplatené volno až do 6rokov dieťaťa (ak zamestnávatel súhlasí, no nemusí) a ak dieťa je s tebou doma, resp. chodí do škôlky na max. 4hod, tak dôch. a aj zdravotné poistenie za teba platí štát (oboje si musí mamička vybaviť, v soc.poistovni len v prípade, že podala odhlášku musí znovu dať prihlášku a v ZP ak nepoberá RP, tak musí sa nahlásiť ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov a podpísať prehlásenie). Rozdiel čerpania neplat.volna oproti čerpaniu RD je v tom, že v soc.poistovni je počas neplat. volna prerušené poist. (dôch.poistenie nie je podstatné, lebo v oboch prípadoch je mamina poistencom štátu, ak si samozrejme podala sama prihlášku) ale ak bude čerpať RD, tak sa jej neskôr ráta doba tejto RD do 270dní na nárok na materské (pri neplatenom volne sa neráta) a tak isto pre nárok na podporu sa to ráta do potrebných 730dní poist. v nezam. (pri NV sa neráta). Iný rozdiel v tom nevidím.
ZP v oboch prípadoch (NV a RD u detí po 3rokoch a detí s nepriazn.zdr. stavom po 6r) predpokladám si bude musieť mamina vybavit sama, ak nepoberá RP (teda pri nepriaznivom zdr. stave a čerpaní RD do 6rokov dieťaťa nemusí)