perfecto
25.08.11,22:53
ahojte,

má niekto skúsenosť, ako oživiť málo používanú a teda aj málo výdatnú studňu? Zaujímalo by ma, či napr. vyčistenie studni môže výrazne pomôcť? Prípadne, nejaké to prehĺbenie...
Samozrejme viem, že základ je studňu používať a stále čerpať...

Dakujem.
viktorviktor
28.08.11,12:22
jasne, že ju treba vyčistiť (vybrať celé predmety, výkonné kalové čerpadlo, vodu púšťať cca pol hodinu späť aby si dostal všetko blato von, vyčerpať a hneď zistíš ako priteká) a keď bude malý prítok možno pomôže prehĺbenie
rudopp
28.08.11,15:01
jasne, že ju treba vyčistiť (vybrať celé predmety, výkonné kalové čerpadlo, vodu púšťať cca pol hodinu späť aby si dostal všetko blato von, vyčerpať a hneď zistíš ako priteká) a keď bude malý prítok možno pomôže prehĺbenie

Pokiaľ to nie je stará krúžková (tam pod spodný krúžok dávali solídny drevený kríž, aby nesadala)
perfecto
28.08.11,17:52
nie je taká stará, len 10 rokov má. Idem ju teda prečistiť, bolo by super, keby ju netrebalo prehĺbiť. Išlo mi o to, či prečistenie môže výrazne zvýšiť výdatnosť? Predpokladám, že 10 ročné usadeniny by mohli dosť komplikovať priechodnosť vody do studne, tak hádam po tom vyčistení bude efekt na prvý pohľad viditeľný...

Aktuálna výkonnosť 40 cm (1 m priemer studne) za 24 hod - je to úbohé, sám som zvedavý, ako pomôže prečistenie, potreboval by som cca 2 m za 24 hod.
rudopp
28.08.11,19:00
nie je taká stará, len 10 rokov má. Idem ju teda prečistiť, bolo by super, keby ju netrebalo prehĺbiť. Išlo mi o to, či prečistenie môže výrazne zvýšiť výdatnosť? Predpokladám, že 10 ročné usadeniny by mohli dosť komplikovať priechodnosť vody do studne, tak hádam po tom vyčistení bude efekt na prvý pohľad viditeľný...

Aktuálna výkonnosť 40 cm (1 m priemer studne) za 24 hod - je to úbohé, sám som zvedavý, ako pomôže prečistenie, potreboval by som cca 2 m za 24 hod.

Ja som podobnú zasypal.
(otec dal fekálom vytiahnuť / aj sem tam náboj z II.sv.v. bol a voda rovnako)

25 minút čerpadlo / 30 minút čakať
o 15-20 m ďalej bola narazená 2" rúra a čerpadlo mohlo ísť non stop.
Mila123
28.08.11,19:02
Ja som podobnú zasypal.
(otec dal fekálom vytiahnuť / aj sem tam náboj z II.sv.v. bol a voda rovnako)

25 minút čerpadlo / 30 minút čakať
o 15-20 m ďalej bola narazená 2" rúra a čerpadlo mohlo ísť non stop.

mimotemy náboje došli, preto musela byť zasypaná?????
perfecto
29.08.11,15:19
Ja som podobnú zasypal.
(otec dal fekálom vytiahnuť / aj sem tam náboj z II.sv.v. bol a voda rovnako)

25 minút čerpadlo / 30 minút čakať
o 15-20 m ďalej bola narazená 2" rúra a čerpadlo mohlo ísť non stop.

prečo zasypal? Však si mohol prehĺbiť, či nie? Je to všetko také individuálne...
rudopp
29.08.11,16:29
mimotemy náboje došli, preto musela byť zasypaná?????

To iba pár kusov hodili - aby sa im ľahšie utekalo :D.
rudopp
29.08.11,16:37
prečo zasypal? Však si mohol prehĺbiť, či nie? Je to všetko také individuálne...

1, Bola asi 6m hlboká / pod spodným krúžkom (solídny) drevený kríž - otec skúsil zaraziť do nej rúru, ale chytil ten kríž. Po tak 20 rokoch (pred zasypaním Zavadzala pri oraní) som šiel rúru vytočiť :hasák + 1 metrová trubka na ňom / aj stena tej 6/4 sa v hasáku prehla, kým povolila mufňa (ale tá pod vodou)

2, A som písal, že o nejakých 20 m vedľa bola zarazená - tak 8-9 mtrov (asi 2 cólka ). Ale tá bola v žile - vody dosť