snúbenica
26.08.11,08:00
Ahojte milí poraďáci.
Azda mi niekto poradíte, lebo v sociálke majú takú ochotu poradiť o pripostení, akoby dávali z vlastného vrecka.:(
Som na rodičovskej dovolenke s 2,5 ročným dieťaťom, predtým som bola zamestnanec, teda všetko bolo platené ako má byť. Ak by som sa chcela teraz pripostiť kvôli vyšším dávkam v prípade možnej ďalšej materskej, mám zopár otázok.:
1. z čoho by sa mi počítalo materské, z príjmu od posledného zamestnávateľa alebo z doteraz vyplácanej rodičovskej dovolenky?
2. ak by som sa pripostila, koľko sa platí mesačne, alebo od čoho to závisí?
3. údajne prvý nárok na zvýšené dávky je až po 270 dňoch platenia, teda 9 mesiacov. Je to teda tak, že napr. teraz od 1.9.sa pripostím, a povedzme že o 8 mesiacov začnem mať nárok na vyplácanie materskej, tak jeden mesiac budem mať vyplatenú nižšiu dávku a po uplynutí 270 dní platenia mám okamžite nárok už na zvýšenú dávku podľa výšky pripoistenia?
ďakujem za vaše rady.
Xanti
26.08.11,06:06
No podľa navrhovaného znenia nového zákona o sociálnom poistení sa nebudeš môcť dobrovolne nemocensky poistiť. Čitaj na porade je tu veľa diskusíí na túto tému, treba pohľadať.

Takže asi je zbytočné odpovedať na tvoje otázky. Ale ak by si chcela tak maximálny VZ je 1116,75 eur a mesačne sa platí 49,13 eur.
No neodporúčam.
snúbenica
26.08.11,08:28
Xanti vďaka za rýchlu odpoveď.
Tak mi aspoň napíš ako by sa rátalo materské, teda z akého základu v mojom prípade. Či z výplat od posledného zamestnávateľa, alebo z "almužny" rodičovského príspevku ktorý teraz dostávam. Povedzme v prípade že by som sa nestihla vrátiť do práce a z rodičovskej dovolenky by som sa rovno prehupla na ďalšiu materskú, a tiež v prípade ak by som sa vrátila na 2-3 mesiace do práce a potom šla na materskú.
Zákon čítať nebudem lebo to bežný smrteľník asi ťažko pochopí, ale diskusie k podobným témam si vyhľadám určite. dík.
Xanti
26.08.11,08:29
No skús upresniť či si stále zamestnanec? A ak nie si tak kedy Ti skončil pracovný pomer.
snúbenica
26.08.11,10:14
Som stále zamestnanec, nebol so mnou rozviazaný pracovný pomer, no momentálne na rodičovskej dovolenke.
Xanti
26.08.11,10:44
Tak potom by šlo o reťazový pôrod a mala by si materskú rátanú z predpokladaného VZ, čiže bajočko takú ako rpedtým zo zamestnania. Ak sa nepomenia zákony.