SERVIS
26.08.11,09:32
Ahojte, ako by som mohla vyriešiť nasl. vec? Minulý rok, v čase keď som mala PN, prišla do firmy faktúra s materiálom, zaplatené bola hneď na dobierku. Môj šéf ju omylom zaplatil potom aj o týždeň ešte raz vkladom na účet. Faktúra sa ale stratila aj s dokladmi o úhrade, do účtovníctva nič nešlo. Tento rok dodávateľská firma riešila, že bola fa 2x uhradená a že z nasledujúcej faktúry máme zaplatiť o to menej... tak som dostala aj tú minuloročnú faktúru a aj novú. Lenže z tej minuloročnej nemám žiadny doklad o zaplatení a pritom bola zaplatená až dva razy... napr. zo súkromných peňazí môjho šéfa, jasne že pokladňou to neprešlo.
Ako sa teraz z toho vymotám? ĎAKUJEM :-)
KEJKA
26.08.11,07:38
Ahojte, ako by som mohla vyriešiť nasl. vec? Minulý rok, v čase keď som mala PN, prišla do firmy faktúra s materiálom, zaplatené bola hneď na dobierku. Môj šéf ju omylom zaplatil potom aj o týždeň ešte raz vkladom na účet. Faktúra sa ale stratila aj s dokladmi o úhrade, do účtovníctva nič nešlo. Tento rok dodávateľská firma riešila, že bola fa 2x uhradená a že z nasledujúcej faktúry máme zaplatiť o to menej... tak som dostala aj tú minuloročnú faktúru a aj novú. Lenže z tej minuloročnej nemám žiadny doklad o zaplatení a pritom bola zaplatená až dva razy... napr. zo súkromných peňazí môjho šéfa, jasne že pokladňou to neprešlo.
Ako sa teraz z toho vymotám? ĎAKUJEM :-)
takže šéf zaplatil dva razy zo svojho, preto si na nejaké platby a nezrovnalosti neprišla, tak?
A čo inventúra zásob - ako účtujete, tiež sa neprišlo na prebytok?
stalo sa, treba sa vymotať.
čo sa stalo s materiálom - zostal na sklade, alebo sa spotreboval ešte v minulom roku?, treba riešiť bud náklady alebo sklad.
faktúru zaúčtuješ napr. 501/321, náklady roku 2010
úhradu na základ napr. toho listu-oznámenia=uznania o dvojitej úhrade /ešte šťastie, že sú takí poctiví dodávatelia/
321/365
321/365
takže budeš mať v účtovníctve dvojitý záväzok voči spoločníkovi=konateľovi, ak to nie je to isté, použiješ iný vhodný účet.
a následne už budeš vedieť.
záväzok na 365 následne môžeš vyrovnať reálnym vyplatením cez pokladnicu alebo prevodom na účet.
================================
ako vysporiadaš náklady, alebo sklad - to sú ďalšie otázky, ale chýbajú informácie.