MirkaV
18.01.06,10:15
ahojte

mám asi dosť trapnú otázku, ale ...
keď vystavujem faktúru a odberateľ mi ju uhradí v hotovosti - vystavím PPD - nechám si originál alebo kópiu? DOteraz som si vždy nechávala originál a priložila jeho kópiu výdavkového dokladu. Ale teraz som sa stretla aj s opačným prípadom a tak sa Vás pýtam, ako to robíte a čo je vlastne správne? Ďakujem
kira
18.01.06,09:17
Určite originál+ kopia ich VD
Velettka
18.01.06,09:19
vždy čo je tvoje je originál
Ked ty vystavuješ PPD .. originál si necháš, keď vystavuješ VPD originál si necháš ....
MirkaV
18.01.06,09:24
ok, Ďakujem Vám - presne tak si to myslím aj to už nejakých 10 rokov robím, ale .... normálne ma zmiatol tu zavedený (vo firme)starý systém :) Ďakujem
Paula
18.01.06,09:34
Pozrite citáciu v prísp.č.15 tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10475&highlight=origin%E1l
Takže ako potom je to správne?
Marína
05.02.06,18:25
Pozrite citáciu v prísp.č.15 tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=10475&highlight=origin%E1l
Takže ako potom je to správne?
Aj po zhliadnutí príspevku č. 15 v danej téme som presvedčená, že aby bola hodnovernosť kópie dostatočná, potvrdzuje sa podpisom originálnym. Vtedy je rovnocenným dokladom s originálom.
sklenkova
05.02.06,18:53
no,neviem moja krpátá má zák. daň. riad. a tá jej povedala že musí mať pri každom tovare čo zaplatí na faktúru originál PPD, kópia nestačí,preto si žiadala od dodavatela aby jej daval original,a k tým predošlým jej vystavil rovnopisy.
Paula
05.02.06,19:01
Aj po zhliadnutí príspevku č. 15 v danej téme som presvedčená, že aby bola hodnovernosť kópie dostatočná, potvrdzuje sa podpisom originálnym. Vtedy je rovnocenným dokladom s originálom.
S originálnym podpisom súhlasím.
pyton
05.02.06,19:19
Zákazník má vždy právo na originál! :cool:
Vianocka
05.02.06,19:33
Mala som ten isty problem a rozne odpovede nan. Moja pomocka znie: V mojom uctovnictve musim mat dolozeny original toho dokladu, o com uctujem. To znamena, ak ja uctujem v mojom uctovnictve o inkase (prijme), musim mat original prijmoveho pokladnicneho dokladu a k nemu dolozim kopiu vydavkoveho a ak uctujem o uhrade (vydavku) musim mat original vydavkoveho pokl. dokladu a k nemu dolozim kopiu prijmoveho dokladu.
Jana Acsová
05.02.06,19:43
Zákazník má vždy právo na originál! :cool:Áno spája sa to s prípadom poštou zasielanej vydanej faktúry v rámci uplatňovaných zásad štábnej kultúry.
andrej_rv
05.02.06,20:27
Mala som ten isty problem a rozne odpovede nan. Moja pomocka znie: V mojom uctovnictve musim mat dolozeny original toho dokladu, o com uctujem. Účtovný doklad nie je nikde definovaný ako originálna písomnosť. V zmysle § 10 teraz platného zákona o účtovníctve je účtovným dokladom preukázateľný účtovný záznam so zákonom stanovenými náležitosťami. Pojem "preukázateľný" je vysvetlený v § 32 ZÚ. O podmienke, aby šlo o originál, sa v zákone o účtovníctve vôbec nehovorí. V § 31 ods. 2 písm. a) sa dokonca uvádza: "Na účely tohto zákona sa považuje za
a) písomnú formu účtovný záznam vykonaný rukopisom, písacím strojom, tlačiarenskými alebo reprografickými technikami, alebo tlačiarenským výstupným zariadením výpočtovej techniky, ktorého obsah je pre fyzickú osobu čitateľný"
Pri daňovej kontrole sa obyčajne príjmy deklarované pokladničným dokladom nespochybňujú, skôr výdavky. Preto by podľa mňa originál pokladničného dokladu mal obdržať vždy ten, kto platí. A tak isto napr. originál faktúry, pokiaľ by boli písané na samoprepisovacom papieri alebo cez indigo. Ale keďže v oboch prípadoch ide o preukázateľné účtovné doklady, je to v podstate jedno. A nejaké vehementné trvanie na origináli v takomto prípade sú podľa mňa len pozostatky minulosti alebo neznalosť zákona. Alebo oboje...
abel
05.02.06,21:00
Ten kto mi dá peniaze, má nárok na originál dokladu o zaplatení ( aj pri platbe cez ERP vydávate zákazníkovi originál a vy si nechávate kópiu). A načo prepánajána chcete pri príjme zákazníkov výdavkový doklad - to aj jemu robíte účtovníctvo, keď vás zaujímajú jeho výdavky? Podľa mňa tej byrokracie je veľa, nerobme si ju zbytočne aj my.