Flash
26.08.11,11:05
Ahojte všetci,
poprosim Vás o zodpovedanie na moju otázku.
Manželka nečakane predčasne porodila v máji. Do tejto doby bola zamestnankyňa v jednej spoločnosti na plný úväzok. Po pôrode nastúpila na materskú dovolenku. Okrem toho má založenú živnosť, ktorú vykonáva popri zamestnaní, z ktorej príjem za rok jej nezakladá povinnosť odvádzať odvody na ZP a SP.
Chcem sa spýtať, či v čase materskej dovolenky môže jej živnosť byť aktívna alebo musí byť pozastavená a či môže počas materskej dovolenky vykazovať nejakú podnikateľskú činnosť, t.j. aj nejaký príjem?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Xanti
26.08.11,09:08
Počas materskej dovolenky môže mať aktívnu živnosť, tj. vykazovať príjmy. Ty môžeš jej pomáhať v podnikaní, odvody do ZP a SP neplatí.

Počas rodičovskej dovolenky toto možné nie je, lebo by si musela platiť odvody do ZP a SP.
Flash
26.08.11,09:13
Čiže, ak som dobre pochopil, teraz môže mať príjem z podnikania, ale ak prejde na rodičovský príspevok tak nebude môcť mať príjem z podnikania aj keď len príležitostný?
A ak by aj mala príjem z podnikania, koľko by musela platiť odvody, aj keď ten príjem je príležitostný a veľmi maličký, napr. 100 Eur/mesiac?
Xanti
26.08.11,09:15
Ano dobre si pochopil,
a áno ak by mala počas RD príjem z podnikania nebola by poistencom štátu a musela by si sama platiť odvody do ZP a SP ak platí teraz.

A to sa jej veľmi neoplatí, môže počas RD pracovať na dohodu o vykonaní práce napríklad alebo o pracovnej činnosti. No zo živnosti by nemala mať príjem.
Flash
26.08.11,09:18
Ďakujem za odpovede, ale ešte jedna otázka.
Ak jej skončí poberanie materskej dovolenky a prejde na rodičovskú dovolenku, tak by mala radšej pozastaviť živnosť alebo živnosť môže byť aktívna ale nesmie z nej mať príjem?
Ešte raz vďaka za odpovede.
veronikasad
26.08.11,09:21
Ďakujem za odpovede, ale ešte jedna otázka.
Ak jej skončí poberanie materskej dovolenky a prejde na rodičovskú dovolenku, tak by mala radšej pozastaviť živnosť alebo živnosť môže byť aktívna ale nesmie z nej mať príjem?
Ešte raz vďaka za odpovede.
aký príjem=tržby predpokladá za rok 2011 a aké za rok 2010 ?
Flash
26.08.11,09:31
Materská jej končí 28.12. a potom by mala mať rodičovský príspevok.
V roku 2010 mala príjem z podnikania 1.200 € a za rok 2011 predpokladá maximálne 1.500 € - 1.700 €. A na budúci rok 2012 by mohla mať príjmy z podnikania max. do 2.000 €.
veronikasad
26.08.11,09:35
Materská jej končí 28.12. a potom by mala mať rodičovský príspevok.
Príjem z podnikania za rok 2011 predpokladá maximálne 1.500 € - 1.700 €. A na budúci rok by mohla mať príjmy z podnikania max. do 2.000 €.
Prevádzkovanie živnosti nevylučuje poberanie rod.príspevku. Ak jej príjem nepresiahne hranicu na povinnú registráciu (čo nie je váš prípad), žiadne odvody do SP počas rod.príspevku neplatí. Pripravuje sa novela zákona o soc.poistení, začiatkom roka 2012 sa treba informovať v SP čo treba urobiť preto, aby štát bol za ňu platitelom dôch.poistenia.

Za rok 2011 už bude robiť RZZP prísl.zdr.poisťovňa. Kde môže tiež dôjsť k zmene zákonov. Treba sa informovať v ZP. Pri súbehu zamestnania a výške príjmu z podnikania ktorý uvádzaš, vysoké preddavky platiť nebude.
Flash
26.08.11,09:39
A aká je hranica na povinnú registráciu?
A ešte chcem podotknúť, že do zamestnania ešte nenastúpi ale ostane doma na rodičovskej a popritom by mala mať nejaký príjem z podnikania ako som povedal. Bude musieť platiť potom odvody?
veronikasad
26.08.11,09:46
A aká je hranica na povinnú registráciu?
A ešte chcem podotknúť, že do zamestnania ešte nenastúpi ale ostane doma na rodičovskej a popritom by mala mať nejaký príjem z podnikania ako som povedal. Bude musieť platiť potom odvody?
zo živnosti od 1.7.2012 nebude platiť odvody do SP, ak jej príjem za rok 2011 nepresiahne

12 x 339,89€
Flash
26.08.11,09:49
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Aspoň vieme, že po nastúpení na rodičovský príspevok ju nebudú zaťažovať odvody z príležitostného príjmu.
Ešte raz vďaka.
veronikasad
26.08.11,09:50
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Aspoň vieme, že po nastúpení na rodičovský príspevok ju nebudú zaťažovať odvody z príležitostného príjmu.
Ešte raz vďaka.
Ide ale o hranicu príjmu, nie zisk. (tržby, alebo uhradené faktúry).
Flash
26.08.11,09:53
Áno, tak som to aj uvádzal. Ide o celkový príjem, nejde o zisk.
Ešte raz vďaka a aj za upozornenie.
ioanes
03.03.12,19:04
Vzhľadom na to, že zákony sa neustále menia, chcela by som poradiť. Poberám rodičovský príspevok a založila som si vo februári 2012 živnosť. Chcem sa spýtať, či mám platiť odvody do ZP z minimálneho vymeriavacieho základu.
Ďakujem za ochotu.
Mila123
03.03.12,19:08
záleží aký VZ si si uviedla .....
pevan
03.03.12,19:13
záleží aký VZ si si uviedla .....

Do SP pri založení živnosti nemusím platiť, neuviedla som žiadny vymeriavací základ, do ZP som taktiež neuviedla vymeriavací základ pri založení živnosti, chcem sa spýtať, či mám povinnosť platiť do ZP, ked poberám rodičovský príspevok.
Veľmi pekne ďakujem.
Mila123
03.03.12,19:15
ak si uviedla VZ v 0 € preddavky neplatíš......prípadný nedoplatok vyriešiš v rzzp
pevan
03.03.12,19:23
Ďakujem, Mila, pochopila som to tak, že výška platby do ZP bude vypočítaná na základe DP za rok 2012 a budem musieť odvody do ZP doplatiť.
Sponka
07.05.12,08:18
Zdravim všetkých,
rada by som si overila skutočnosť, či aj od 1.1.2012 stále platí nasledovné:

Musím prerušiť živnosť, keď chcem poberať materské?

Nie. Iba zamestnankyne nesmú mať príjem, ktorý sa dá považovať za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 zákona. V prípade SZČO žiadne obmedzenia príjmu z podnikania neplatia.

V období, počas ktorého sa povinne nemocensky poistenej osobe poskytuje materské, nie je povinná platiť poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie.

Za osobu, ktorá poberá materské, platí poistné na zdravotné poistenie štát. V takom prípade je potrebné oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni zmenu platiteľa poistného, ktorým je štát.

to je citát z
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodica/ii-peniaze-pre-rodicov/szco-a-materska/

keďže som SZČO a od 1.1.2012 poberám materskú dávku aj ako zamestnanec so skráteným úväzkom aj z tohto poistenia, rada by som vedela, či môžem vystaviť faktúru, teda mať príjem počas poberania materskej (dávky z nemocenského poistenia).
Informácie z pobočky SP v našom okrese sa líšia, zakaždým, keď tam zavolám, tak majú inú odpoveď.
Keď som si to zisťovala v decembri 2011, bolo mi povedané - mne osobne, že ich môj príjem nezaujíma, až potom, keď sa mi skončí MD, tak sa budem musieť rozhodnúť.

Minulý týždeň som tam volala, povedali mi niečo iné, podľa posledného tvrdenia nemôžem mať príjem z toho poistného, z ktorého si poberám nemocenskú dávku, teda celú dobu poberania materskej, je to iné stanovisko ako to, čo má SP uvedené na svojej stránke v sekcii poradňa :
citujem: http://www.socpoist.sk/546/1362s?prm2=47575&sword=&insurance_kind=209&target_group=219&life_sit=0&kriterium=all&page=1

Dávka materské a zárobková činnosť

25.10.2011 | Nemocenské poistenie | Matka Som zamestnaná a popri zamestnaní vykonávam živnosť na vedenie účtovníctva. Od 28.10.2011 nastúpim na materskú dovolenku (6 týždňov pred pôrodom). Môžem naďalej vykonávať vedenie účtovníctva na základe živnostenského oprávnenia, bez toho, aby sa mi krátila dávka? Taktiež mám možnosť pracovať doma na základe dohody o pracovnej činnosti. Nie je stanovená maximálna výška zárobku?
Nárok na materské z povinného nemocenského poistenia zamestnankyne je podmienený absenciou príjmu zo zárobkovej činnosti z toho poistenia, z ktorého si poistenkyňa uplatňuje nárok na materské. Na nárok na materské nemá vplyv skutočnosť, ak poistenkyňa dosiahne príjem z inej zárobkovej činnosti (napr. vedenie účtovníctva na základe živnosti).Na nárok na materské nebude mať vplyv ani skutočnosť, ak poistenkyňa počas obdobia nároku na materské dosiahne príjem na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov), a to ani v tom prípade, ak ide o dohodu s pôvodným zamestnávateľom.
V prípade povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby absencia príjmu nepatrí medzi zákonné podmienky nároku na materské. Vzhľadom na uvedené, ak by ste mali príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti, nebude to mať vplyv na nárok na materské.
Vaša Sociálna poisťovňa


... čoho sa má človek potom držať, máte niekto praktické skúsenosti s príjmom SZČO počas poberania MD
veronikasad
07.05.12,09:26
Sponka, a ktorý je tvoj prípad ? Si len SZČO, alebo SZČO v súbehu so zamestnaním ?
brčko
07.05.12,11:41
porovnaj Zákon o soc.poistení
- § 30 všeob.podmieky pre zamestnanca (v písm.b sa píše:
b) nemá príjem, ktorý sa povaţuje za vymeriavací základ podľa § 138 ods. 1 za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodov uvedených v § 33 ods. 1, § 39 ods. 1, § 48 ods. 1 a § 49 ods. 1.

tj zamestnanec nesmie mať príjem ...)
- s § 31 všeobecné podmienky pre povinne poistené szčo ..., tam sa nikde o príjme nepíše.

no napíš si príp. aj na poradna@socpoist.sk budeš to mať od nich čierne na bielom
andrea 1981
11.06.12,07:31
Ahoj. poprosila by som o radu,nakolko sa v týchto veciach nevyznám.Od roku 2010 som bola szčo do 1,4.2012.od 1.4.2012 som na urade prace. platila som si minimalne odvody...nič som si nepriplácala!chcela by som vediet ci má na niečo narok,keby som sla na matersku..
za odpoved vám dakujem ......
veronikasad
11.06.12,07:56
Ahoj. poprosila by som o radu,nakolko sa v týchto veciach nevyznám.Od roku 2010 som bola szčo do 1,4.2012.od 1.4.2012 som na urade prace. platila som si minimalne odvody...nič som si nepriplácala!chcela by som vediet ci má na niečo narok,keby som sla na matersku..
za odpoved vám dakujem ......
Ak si nebola tehotná v čase skončenia živnosti, nárok na materské z ochrannej doby SZČO ti nevznikne.
Ak budeš v čase odchodu na materské splňať podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch a pred nástupom na materskú sa prihlásiš na celý balík dobr.poistenia v SP, vznikne ti nárok na materské z minima. Počas poberania materského sa dobr.poistenie neplatí. Nezabudni sa po skončení MD odhlásiť !
Socci
23.06.12,22:15
Ahojte poradaci,

mala by som taku otazku. Ako to v 2012 vyzera s materskou, rodicovskym prispevkom a vykonavanim SZCO? ako si co najviac zvysit tieto dve davky aj ked podnikam? Vopred dakujem za odpovede. Nieco som uz precitala, ale stale si nie som ista, ako to vyzera v roku 2012...
veronikasad
24.06.12,05:55
Ahojte poradaci,

mala by som taku otazku. Ako to v 2012 vyzera s materskou, rodicovskym prispevkom a vykonavanim SZCO? ako si co najviac zvysit tieto dve davky aj ked podnikam? Vopred dakujem za odpovede. Nieco som uz precitala, ale stale si nie som ista, ako to vyzera v roku 2012...
Rod.príspevok je štátna sociálna dávka - jej výšku neovplyvníš.
Odpoveď na druhú otázku - málo konkrétnych údajov.
Socci
24.06.12,07:57
Rod.príspevok je štátna sociálna dávka - jej výšku neovplyvníš.
Odpoveď na druhú otázku - málo konkrétnych údajov.

Jasne, chapem, bola uz noc, studovala som zakony, diskusie, no nic som s istotou nezistila a totalne ma to unavilo a znechutilo...

takze skor sa opytam takto:
1. som szco, platim si dobrovolne vysoke nemocenske odvody do SP do okt 2012, aby som mala vyssiu matersku (este som si stihla zmenit vym.zaklad ku koncu jan, aby som sla podla stareho pravidla). Od 1.10. 2012 budem povinny platca odvodov do SP (lebo mam odklad DP a moj prijem za 2011 presiahol povinnu hranicu). Ak sa mi podari otehotniet do okt, zacnem dostavat matersku niekedy v prvom polroku 2013.

Hlavna otazka znie: Budem musiet pocas materskej prerusit SZCO, aby sa mi mohlo vyplacat materske v plnej vyske?

2. Ak nemusim prerusit SZCO - je to pravda, ze v pripade ak budem povinny platca odvodov do SP pocas materskej, bude tieto odvody do SP pocas materskej za mna platit stat?

3. Ak nemusim prerusit SZCO a budem dobrovolny platca do SP pocas materskej, nebudem musiet ani ja ani stat za mna platit odvody?

Momentalne totiz riesim problem, kolko prijmu budem mat tohto roku zo zivnosti, aby to bolo pre mna vyhodne buduci rok. Ak by bolo pre mna vyhodnejsie nestat sa povinnym platcom do SP, tak budem mat v SZCO prijem do hranice povinnosti platenia odvodov a zbytok prijmu pocas roka by vyfakturovala moja nova sro (u SZCO by som samozrejme pred otvorenim sro zrusila dany predmet podnikania v SZCO, kedze to nie je povolene).

Dufam, ze som to napisala zrozumitelne. Ak nie, kricte!! :)
veronikasad
24.06.12,08:15
Jasne, chapem, bola uz noc, studovala som zakony, diskusie, no nic som s istotou nezistila a totalne ma to unavilo a znechutilo...

takze skor sa opytam takto:
1. som szco, platim si dobrovolne vysoke nemocenske odvody do SP do okt 2012, aby som mala vyssiu matersku (este som si stihla zmenit vym.zaklad ku koncu jan, aby som sla podla stareho pravidla). Od 1.10. 2012 budem povinny platca odvodov do SP (lebo mam odklad DP a moj prijem za 2011 presiahol povinnu hranicu). Ak sa mi podari otehotniet do okt, zacnem dostavat matersku niekedy v prvom polroku 2013.

Hlavna otazka znie: Budem musiet pocas materskej prerusit SZCO, aby sa mi mohlo vyplacat materske v plnej vyske?

2. Ak nemusim prerusit SZCO - je to pravda, ze v pripade ak budem povinny platca odvodov do SP pocas materskej, bude tieto odvody do SP pocas materskej za mna platit stat?

3. Ak nemusim prerusit SZCO a budem dobrovolny platca do SP pocas materskej, nebudem musiet ani ja ani stat za mna platit odvody?

Momentalne totiz riesim problem, kolko prijmu budem mat tohto roku zo zivnosti, aby to bolo pre mna vyhodne buduci rok. Ak by bolo pre mna vyhodnejsie nestat sa povinnym platcom do SP, tak budem mat v SZCO prijem do hranice povinnosti platenia odvodov a zbytok prijmu pocas roka by vyfakturovala moja nova sro (u SZCO by som samozrejme pred otvorenim sro zrusila dany predmet podnikania v SZCO, kedze to nie je povolene).

Dufam, ze som to napisala zrozumitelne. Ak nie, kricte!! :)
Socci, materské z DNP(aj nemocenské ak by si mala rizikové tehotenstvo) z 8-mesačnej ochrannej doby ti vznikne v prípade, ak budeš tehotná ku dňu zániku DNP, za predpokladu, že ti počas nej nevznikne žiadne nové nemocenské poistenie.
Tvoj prípad je o to komplikovanejší, že od 1.10. sa stávaš povinným platitelom v SP ako SZČO. Ak sa k tejto problematike nevyjadria fundovanejší poraďáci, napíš dotaz na ústredie SP.

Nárok na materské ti určite vznikne, len z pohladu jeho výšky je rozdiel, či bude vyplácané z DNP, alebo z poistenia SZČO.
Počas poberania materského odvody ako SZČO platiť nebude. Či ich budeš platiť počas poberania rod.príspevku, záleží či v tom čase budeš povinne poistenou SZČO - posudzuje sa výška príjmu za predch. kal. rok, resp. dva roky do zadu, ak obdobie RD začína do 30.6.

Počas poberania materského nemusíš so živnosťou robiť nič, môžeš mať aj príjem z činnosti SZČO. Ak budeš povinne poistenou osobou a živnosť nepozastavíš, počas RD budeš platiť odvody do SP.
Socci
25.06.12,22:49
Dakujem Veronikasaad, za pomoc.. dnes som skusala volat na SP, teta mi po kontrole mojich udajov povedala, ze ak otehotniem do konca DDP - do 26.10. tak sa mi materska vypocita podla VZ za posledne mesiace - nepamatam kolko - a teda budem mat tu vyssiu matersku, teda matersku z DDP. cize nebude vadit ak budem v tom obdobi aj povinne dochodkovo a nemocensky poistena.
Ostatne si mi odpovedala, takze este raz diki.. este nad tym zajtra podumem, lebo je to poriadne komplikovana zalezitost..
promont maja
12.12.12,10:36
.. poprosím o radu pre priateľku:

Môžem poberať materské a mať príjem z prenájmu nehnuteľností ( mám pridelené DIČ ), teda príjem definovaný ako zárobková činnosť podľa § 6, ods. 3 Zákona o dani z príjmu ( neplatím žiadne odvody)? Materské mám vyplácané v súvislosti s dobrovoľným nemocenským poistením. Inak som poistencom štátu = nezamestnaná. Ak pre rok 2012 áno, čo v novom roku? Nemám radšej vrátiť kartičku s DIČ a ukončiť činnosť spojenú s príjmami z prenájmu?
zluc
17.12.12,13:12
Ahojte,
rada by som naviazala na celú túto diskusiu.
Od marca 2012 som živnostníčka, dovtedy som bola zamestnaná na TPP. Ako živnostníčka som si od marca 2012 začala platiť min. odvod do zdravotnej poisťovne, odvody do sociálnej poisťovne ešte neplatím, keďže nemusím.
Keďže už začínam premýšľať nad materskou dovolenkou, chcela by som sa spýtať, ako to funguje v prípade živnostníkov - kedy najneskôr je potrebné platiť odvody do SP a v akej výške, aby som dostala maximálnu výšku materskej dovolenky?

Z predchádzajúcich otázok a odpovedí je mi jasné, že počas materskej nemusím pozastaviť živnosť a rovnako môžem mať zo živnosti príjem bez toho, aby mi bola krátená materská.
Nie som veľmi doma v odbornej terminológii, zákonoch, číslach a výpočtoch. Môj zámer je od januára 2013 začať platiť odvody do SP, no neviem, či mi stačí minimum, alebo si mám priplatiť?

Ďakujem za odpovede!