raja
26.08.11,12:35
Zamestnanec pracoval od 01.01.11 do 31.07.11 na plný prac.úväzok, t.j. 40h/týždenne. Od 01.08.11 požiadal o skrátenie pracovného času na 20h/týždenne. Ku dňu 31.08.11 skončí prac.pomer. dohodou. K tomuto dňu mu však ostáva 23 dní nevyčerpaniej dovolenky. Ako ju preplatiť? Keďže pracoval na kratší prac. čas len jeden mesiac.
23dníx4hxpriemer predch.štvrťroka (kratší PP)
alebo
23dníx8hxpriemer predch.štvrťroka

Ďakujem
veronikasad
26.08.11,10:38
Zamestnanec pracoval od 01.01.11 do 31.07.11 na plný prac.úväzok, t.j. 40h/týždenne. Od 01.08.11 požiadal o skrátenie pracovného času na 20h/týždenne. Ku dňu 31.08.11 skončí prac.pomer. dohodou. K tomuto dňu mu však ostáva 23 dní nevyčerpaniej dovolenky. Ako ju preplatiť? Keďže pracoval na kratší prac. čas len jeden mesiac.
23dníx4hxpriemer predch.štvrťroka (kratší PP)
alebo
23dníx8hxpriemer predch.štvrťroka

Ďakujem
nevyčerpanú dovolenku preplatíš úväzkom platným ku dňu skončenia prac.pomeru. Neprepočítavaš nárok na dovolenku v dňoch.

23 x 4 x priemerný hod.zárobok.
raja
26.08.11,10:46
Ďakujem za odpoveď. Priemerný hodinový zárobok sa počíta v tomto prípade za II.štvrťrok?
Adiks
26.08.11,11:29
nevyčerpanú dovolenku preplatíš úväzkom platným ku dňu skončenia prac.pomeru. Neprepočítavaš nárok na dovolenku v dňoch.

23 x 4 x priemerný hod.zárobok.
Nesúhlasím, zamestnanec by bol týmto spôsobom znevýhodnený a jeho mzda by bola neadekvátnym spôsobom znížená. Ak by nedošlo k zmene úväzku, za nevyčerpanú dovolenku by dostal 23 x 8 x priemerný zárobok a teraz zrazu o polovicu menej? Situáciu rieši par.134 ods.5 Zákonníka práce, ktorý hovorí: "Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa par.85 ods.5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny ..."
Čiže nevyčerpaná dovolenka má byť preplatená v čiastke 23 x 4 x dvojnásobok priemerného hodinového zárobku v období apríl-jún 2011.
veronikasad
26.08.11,11:34
Nesúhlasím, zamestnanec by bol týmto spôsobom znevýhodnený a jeho mzda by bola neadekvátnym spôsobom znížená. Ak by nedošlo k zmene úväzku, za nevyčerpanú dovolenku by dostal 23 x 8 x priemerný zárobok a teraz zrazu o polovicu menej? Situáciu rieši par.134 ods.5 Zákonníka práce, ktorý hovorí: "Ak zamestnávateľ skráti ustanovený týždenný pracovný čas podľa par.85 ods.5, zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny ..."
Čiže nevyčerpaná dovolenka má byť preplatená v čiastke 23 x 4 x dvojnásobok priemerného hodinového zárobku v období apríl-jún 2011.
ani ja nesúhlasím s tebou. Úväzok neskrátil zamestnávatel, ale o skrátenie úväzku požiadal zamestnanec.
Alikv. časť nevyčerpanej dovolenky mal riešiť pred skrátením úväzku.

Bohužial - bude poškodený zamestnanec. Niekedy to býva aj zamestnávatel.
raja
26.08.11,11:42
čo znamená že zamestnávateľ zvýši priemerné zárobky dotknutých zamestnancov nepriamo úmerne skráteniu týždenného pracovného času odo dňa účinnosti tejto zmeny ??
Adiks
26.08.11,11:53
Na pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa predsa zamestnanec so zamestnávateľom musia dohodnúť. Môže ho svojvoľne nariadiť zamestnávateľ, ak obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú a musí mať písomnú formu? Nemôže. Môže ho svojvoľne zmeniť zamestnanec, ak s tým zamestnávateľ nesúhlasí? Nemôže. Riešiť na základe koho iniciatívy sa úväzok skrátil nemá zmysel, lebo je to vec dohody a iniciatíva oboch zmluvných strán.
Adiks
26.08.11,11:53
ani ja nesúhlasím s tebou. Úväzok neskrátil zamestnávatel, ale o skrátenie úväzku požiadal zamestnanec.
Alikv. časť nevyčerpanej dovolenky mal riešiť pred skrátením úväzku.

Bohužial - bude poškodený zamestnanec. Niekedy to býva aj zamestnávatel.
S takýmto argumentom sa nedá súhlasiť.
raja
26.08.11,12:15
je pravda, že keby zamestnanec nedal výpoveď a vyčerpal si dovolenku napr. do konca roka, tak mu bude preplatená v sume zodpovedajúcej 23dní x 4 x priemerný hod.zárobok. Vtedy to už nie je znevýhodnenie?
veronikasad
26.08.11,12:57
Na pracovnom pomere na kratší pracovný čas sa predsa zamestnanec so zamestnávateľom musia dohodnúť. Môže ho svojvoľne nariadiť zamestnávateľ, ak obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú a musí mať písomnú formu? Nemôže. Môže ho svojvoľne zmeniť zamestnanec, ak s tým zamestnávateľ nesúhlasí? Nemôže. Riešiť na základe koho iniciatívy sa úväzok skrátil nemá zmysel, lebo je to vec dohody a iniciatíva oboch zmluvných strán.
môžeš mi prosím vysvetliť, ako súvisí tento odstavec s 20 hod. skráteným týždenným fondom prac.času zamestnanca ?

§ 85 (5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.

------
To čo píšeš by platilo v prípade, ak by mzda zamestnanca zostala zachovaná.
shaggy
26.11.11,21:01
Zamestnanec bol zamestnaný od 01.04.2011 do 30.09.2011.
Pri ukončení pracovného pomeru mu nebola preplatená nevyčerpaná dovolenka. (zabudlo sa)
Nevyčerpaná dovolenka mu bude preplatená dodatočne v mzdách za mesiac november.
Ako postupovať? - odvody do SP - ?
Má vplyv na dodatočné preplatenie dovolenky ak s týmto zamestnancom bol znovu uzatvorený
pracovný pomer od 01.10.2011?
Ďakujem za odpoveď
Mila123
26.11.11,21:08
PPV bol znovu uzvavretý s tou istou org???
jana32
05.12.11,08:51
Prosím o radu, riaditeľovi ostala nevyčerpaná dovolenka ešte z roku 2010, keďže ZP umožňuje nad 20 dní dovolenky preplatiť, vyšlo mu na preplatenie ešte 11 dní. Požiadal ma aby som mu dovolenku preplatila už teraz v decembri, vie že žiadnu dovolenku už čerpať nebude. A to viem, že nebude, lebo on si to tak ustriehne, aby mu vyšla nejaká dovolenka na preplatenie. len teraz neviem, je to možné preplatiť už teraz v decembri? Ale to môžem urobiť až v januári? Ďakujem
jana32
05.12.11,09:01
Prosím o radu, riaditeľovi ostala nevyčerpaná dovolenka ešte z roku 2010, keďže ZP umožňuje nad 20 dní dovolenky preplatiť, vyšlo mu na preplatenie ešte 11 dní. Požiadal ma aby som mu dovolenku preplatila už teraz v decembri, vie že žiadnu dovolenku už čerpať nebude. A to viem, že nebude, lebo on si to tak ustriehne, aby mu vyšla nejaká dovolenka na preplatenie. len teraz neviem, je to možné preplatiť už teraz v decembri? Ale to môžem urobiť až v januári? Ďakujem

prosím, skúste mi niekto proadiť, výplaty musím dnes dokončiť a šéf tlačí na mňa, nerada by som však porušila zákon. Ďakujem
VERONIKA6
05.12.11,09:06
§ 116
(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

To znamená, že ak má nárok 25 dní, preplatiť sa môže 5 dní.
jana32
05.12.11,09:58
Veronika, môžem to ale preplatiť v tom decembri? ( vo výplate za november?)
VERONIKA6
05.12.11,10:27
Ja by som tú dovolenku určite preplácala až na konci roka.
KEJKA
05.12.11,11:16
ak mu zostalo 11 dní, tak 5 dní má nárok na preplatenie, vie, že si ich nevyčerpá, tak nevidím dôvod, prečo by si mu ich nemohla zahrnúť do novembrovej výplaty.
Ak si vyčerpá tých 6 dní, tak sa nič nestane, ak by si čerpal viac, si oprávnená mu to preplatenie z novembra krátiť.
V kalendárnom roku 2011 to bude v poriadku.
šéf si asi chce prilepšiť na sviatky, tak mu dopraj.:)
drobcek26
07.12.11,09:58
caute, evidujem u šéfa 82 dní nevyčerpanej dovolenky, teraz by som mu ju chcela preplatiť. Ale ako postupovať? Je správne ak mu z nich 7 dní odrátam (tie do konca roka minie) a potom ešte vlastne 20 dni ktoré mu prenesiem do ďalšieho roka. Takže ostane mu 55 dní nevyčerpanej dovolenky - môžem mu všetky naraz preplatiť teraz v dec. výplate? bude to správne?
Tweety
07.12.11,10:02
caute, evidujem u šéfa 82 dní nevyčerpanej dovolenky, teraz by som mu ju chcela preplatiť. Ale ako postupovať? Je správne ak mu z nich 7 dní odrátam (tie do konca roka minie) a potom ešte vlastne 20 dni ktoré mu prenesiem do ďalšieho roka. Takže ostane mu 55 dní nevyčerpanej dovolenky - môžem mu všetky naraz preplatiť teraz v dec. výplate? bude to správne?
Najprv musíš napísať z ktorého roka tú dovolenku má.
jankasm
07.12.11,10:14
caute, evidujem u šéfa 82 dní nevyčerpanej dovolenky, teraz by som mu ju chcela preplatiť. Ale ako postupovať? Je správne ak mu z nich 7 dní odrátam (tie do konca roka minie) a potom ešte vlastne 20 dni ktoré mu prenesiem do ďalšieho roka. Takže ostane mu 55 dní nevyčerpanej dovolenky - môžem mu všetky naraz preplatiť teraz v dec. výplate? bude to správne?

No podľa toho čo píšeš, predpokladám, že má nárok na dovolenku 20 dní do roka a on má v tomto roku 82 dní, z čoho je teda 62 dní D z predchádzajúcich rokov.
Podľa mňa mu nemôžeš preplatiť vôbec nič. Dovolenka sa dá prenášať len do nasledujúceho roka, čiže 20 dní z jedného roka prenesieš do ďalšieho, ale ak si ich do konca toho roka nevyčerpá, prepadajú. Nemôže si prenášať 62 dní.
Podľa zákona môžeš na konci roka preplatiť dovolenku v dĺžke 5 dní, aj to len u tých, ktorí majú ročný nárok 25 dní, čo asi nie je jeho prípad. Inak sa dovolenka môže preplácať len pri skončení PP.
drobcek26
08.12.11,05:37
Prebrala som učtovníctvo po jednej babe, a takýchto "perličiek" tam je viacej. Tiež mi nesedelo, že by som mu mala všetko preplatiť. Zo zákona má nárok na 25 dní dovolenky, 20 dní som rátala podľa ZP - pri prenášaní do ďalšieho roka. Ročne mohol spätne vyčerpať max. 10 dní viac určite nie. Takže tých 82 dní je nazbieraných z predchádzajúcich období. Z toho ak som správne pochopila mu mám 25 dní preniesť do ďalšieho roka. A čo s ostatnou dovolenku?
xEvelinx
13.12.11,11:55
Ostatná dovolenka mu prepadne, nie je moznost prenesenia ani preplatenia dovolenky z x rokov nazbieranych...
jankasm
13.12.11,12:26
Prebrala som učtovníctvo po jednej babe, a takýchto "perličiek" tam je viacej. Tiež mi nesedelo, že by som mu mala všetko preplatiť. Zo zákona má nárok na 25 dní dovolenky, 20 dní som rátala podľa ZP - pri prenášaní do ďalšieho roka. Ročne mohol spätne vyčerpať max. 10 dní viac určite nie. Takže tých 82 dní je nazbieraných z predchádzajúcich období. Z toho ak som správne pochopila mu mám 25 dní preniesť do ďalšieho roka. A čo s ostatnou dovolenku?

Prečo 25 dní? Ak má ročný nárok 20 dní dovolenky, tak v roku 2011 mal nárok na D 20 dní a preniesť do roku 2012 mu môžeš len 20 dní.
Ak má náhodou nárok 25 dní, tak preniesť mu môžeš 25 dní z roku 2011 a ak mal nárok 25 dní už aj v roku 2010, tak 5 dní z roku 2010 mu môžeš preplatiť teraz v decembri. Ostatná dovolenka prepadá.

Niekde sa to zvykne robiť tak, že sa zamestnancom, ak si teda to nevyčerpanie dovolenky nezavinili sami, vyplatia na konci roka odmeny, ktoré mu nahradia tú prepadnutú dovolenku.