Zelkaem
26.08.11,13:51
Do uší sa mi dostalo slovíčko superhrubá mzda. Čo to znamená?
Xanti
26.08.11,12:04
trisestri
26.08.11,12:13
doteraz si mala malo,po zavedeni superhrubej mzdy budeš mat supermalo, kedže to Češi zrušili,tak určite to bude ,,úžasná vec,,-to je aby sme vedeli kolko nás nehodných zamestnancov stojí náš velkorysi a štedrý zamestnavatel. /nič proti seriozným podnikatelom a zamestnavatelom,tých viac trápi vymožitelnost práva, byrokracia, protekcionizmus,spotribetelský dopyt,nekalá konkurencia,plytvanie tých čo sú pri koryte/
Jana Motyčková
26.08.11,12:42
Superhrubá mzda na Slovensku má byť súčasná hrubá mzda navýšená o odvody zamestnávateľa - takáto mzda sa bude dohadovať v pracovnej zmluve a z trejto sumy bude platiť odvody a daň už iba zamestnanec (prostredníctvom zamestnávateľa).
Superhrubá mzda v ČR je tiež mzda navýšená o odvody zamestnávateľa, ale takto navýšená mzda sa používa len na výpočet dane. V pracovnej zmluve sa naďalej dohaduje hrubá mzda (nie "superhurbá"), odvody tak ako predtým naďalej platí zamestnanec aj zamestnávateľ, iba daň sa platí zo mzdy navýšenej o odvody.
Ingrid Ondruskova
26.08.11,12:58
...doplním...momentále máte napr. na výplatnej páske:
hrubý príjem.......550,-EUR
celková cena práce....zatiaľ sa používa koeficient 1,352, takže
superhrubá mzda v tomto prípade bude....743,60 EUR, takže súhlasím s "trisestri" ...to aby sme vedeli, koľko stojíme zamestnávateľa::: štát si to dobre vymyslel, a ešte aj opticky to vyzerá úžasne, keď polovica národa zarába skoro 800,-EUR!!! no čo by sme mohli viacej chcieť...?????
Zoltán Kovács
26.08.11,17:19
...doplním...momentále máte napr. na výplatnej páske:
hrubý príjem.......550,-EUR
celková cena práce....zatiaľ sa používa koeficient 1,352, takže
superhrubá mzda v tomto prípade bude....743,60 EUR, takže súhlasím s "trisestri" ...to aby sme vedeli, koľko stojíme zamestnávateľa::: štát si to dobre vymyslel, a ešte aj opticky to vyzerá úžasne, keď polovica národa zarába skoro 800,-EUR!!! no čo by sme mohli viacej chcieť...?????

To sa vedelo aj doteraz. Nakoľko súčasťou výplatnej pásky tento údaj bol povinný.
Alana1
27.08.11,08:24
... vlada sa zacne ohanat tym, ze mame nizke odvody do sp a zp, to znamena, ze nemaju z coho poskytovat socialne davky, tym padom vsetko minimalizuju a ludom odkazu, ak budete chori, platte si komercne poistenie proti chorobe, ved zarabate dost. No ale toto sa dalo cakat, ved pravicova vlada je presne o tom....
Alana1
27.08.11,08:27
a zabudla som dodat, ze dan sa pri priemernej mzde na slovensku zdvojnasobila pri superhrubej mzde oproti sucasnemu stavu, takze ich kasicky sa budu pekne plnit.....
Nandrolon
27.08.11,08:54
a ja som zabudol dodať, že ako teraz budú porovnávať mzdy s ostatnými európskymi štátmi vo všelijakých tabuľkách a tak???
jednoducho vláda dosiahla že sme sa o trošku viacej priblížili ostatným krajinám a vlastne od 1.1.2012 nám všetkým stúpne životná úroveň /už sa nebude uvádzať priemerná mzda nejakých 700+ eur ale vyššia, takže vlastne pred budúcimi voľbami sa bude argumentovať takýmito mzdami...
durisovad
27.08.11,11:41
A takto navysena priemerna mzda bude tvorit podklad pre vypocet vyssej mzdy poslancov a ostatnych ustavnych cinitelov. Vedia oni velmi dobre, co robia.....
A naviac budu moct tvrdit, ze sa naplnil ich davny volebny slub o dvojnasobnych platoch.
220870
27.08.11,11:51
Tie odvody a dane bude platiť kto?zamestnanec alebo zamestnávateľ?
veronikasad
27.08.11,11:58
Tie odvody a dane bude platiť kto?zamestnanec alebo zamestnávateľ?
strhnuté budú zo mzdy zamestnancovi, do poisťovní a na DU ich odvedie zamestnávatel.
Nandrolon
27.08.11,12:01
rád by som vedel keď nejaký zasratý živnostník nebude riadne za zamestnanca odvádzať aká bude situácia.
Teraz je za to zodpovedný zamestnávateľ a či náhodou po novom to nebudú vymáhať od zamestnanca tieto nedoplatky.
V praxi sa nič nemení, akurát zodpovednosť za odvody sa prenáša na samého zamestnanca /pričom za neho to bude robiť mzdová účtovníčka ale už takpovediac z "jeho prachov"./
veronikasad
27.08.11,12:04
rád by som vedel keď nejaký zasratý živnostník nebude riadne za zamestnanca odvádzať aká bude situácia.
Teraz je za to zodpovedný zamestnávateľ a či náhodou po novom to nebudú vymáhať od zamestnanca tieto nedoplatky.
V praxi sa nič nemení, akurát zodpovednosť za odvody sa prenáša na samého zamestnanca /pričom za neho to bude robiť mzdová účtovníčka ale už takpovediac z "jeho prachov"./
Tu poslednú vetu som nepochopila. Zatial som nikde nevidela, že by odvody mal do poisťovne posielať zamestnanec...Zodpovednosť naďalej zostáva na zamestnávatelovi.

Pôjde len o inú metodiku (menej pracnú) výpočtu mzdy.
220870
27.08.11,12:27
rád by som vedel keď nejaký zasratý živnostník nebude riadne za zamestnanca odvádzať aká bude situácia.
Teraz je za to zodpovedný zamestnávateľ a či náhodou po novom to nebudú vymáhať od zamestnanca tieto nedoplatky.
V praxi sa nič nemení, akurát zodpovednosť za odvody sa prenáša na samého zamestnanca /pričom za neho to bude robiť mzdová účtovníčka ale už takpovediac z "jeho prachov"./
Neurážaj.Som živnostník zamestnancov som nikdy nemal a ani tak ľahko nebudem mať .Odvody a mzdy neplatia takmer výlučne, len sro-čky.
durisovad
27.08.11,12:40
Aj statne podniky, velke firmy a zdravotnicke zariadenia.
Kvaka
27.08.11,12:52
Tu poslednú vetu som nepochopila. Zatial som nikde nevidela, že by odvody mal do poisťovne posielať zamestnanec...Zodpovednosť naďalej zostáva na zamestnávatelovi.

Pôjde len o inú metodiku (menej pracnú) výpočtu mzdy.
Ale aj o značné prerozdelenie odvodov a dane. V neprospech poisťovní.
Nandrolon
27.08.11,13:46
veronikasad:

áno, zodpovednosť ich "poslať" - poštár má zamestnávateľ. Lenže zodpovednosť tie odvody "zaplatiť" má zamestnanec.
Zamestnanec príde za xx rokov na to, že za neho zamestnávateľ neplatil odvody, a ja mám silný dojem že stíhaná nebude "už neexistujúca firma" ale práve OBČAN, nakoľko od toho sa najlepšie všetko vymáha, či už dane, alebo odvody.

220870 - ja nikoho neurážam, výnimka potvrdzuje pravidlo ale aj tak si stojím za tým, že väčšia polovica živnostníkov odvedie do štátu menej daní + odvodov ako človek zarábajúci 500 EUR V HRUBOM a to myslím DOSLOVNE.
Pár takých priznaní už som videl na vlastné oči a poviem vám, nožik sa mi v kapse otvára a silne ma naťahuje na zvracanie.
Ale ono to je vždy o charaktere daného človeka.
Kvaka
27.08.11,13:59
veronikasad:

áno, zodpovednosť ich "poslať" - poštár má zamestnávateľ. Lenže zodpovednosť tie odvody "zaplatiť" má zamestnanec.
Zamestnanec príde za xx rokov na to, že za neho zamestnávateľ neplatil odvody, a ja mám silný dojem že stíhaná nebude "už neexistujúca firma" ale práve OBČAN, nakoľko od toho sa najlepšie všetko vymáha, či už dane, alebo odvody.
....
Pozerala som do návrhu a nikde nevidím, že by sa menila zodpovednosť, stále ju má zamestnávateľ, on bude odvádzať za zamestnanca odvody, tak ako doteraz, akurát za zamestnanca urobí okrem ročného zúčtovania dane aj ročné zúčtovanie poistného na sociálne poistenie.
Ingrid Ondruskova
27.08.11,19:05
Ale aj o značné prerozdelenie odvodov a dane. V neprospech poisťovní.

Človeku až vŕta v hlave, že prečo??? /by malo ísť po novom menej peňazí
do sociálky a zdravotky.../, pravdepdobne nám vláda neráčila povedať dôsledky, až postupne sa dozvieme
-po B
-po C atď.
Logicky ma napadá: keď ochoriem, od sociálky dostanem menšie peniaze,
keď pôjdem k doktorovi, budem len "kukať", že bude fungovať len základné
ošetrenie, kto bude potrebovať ísť na operáciu-bude musieť byť v zdravotke pripoistený, veď už o tom cca pol roka do zadu kuvíkali...
no zbohom!!!!:eek:
220870
27.08.11,19:17
veronikasad:

áno, zodpovednosť ich "poslať" - poštár má zamestnávateľ. Lenže zodpovednosť tie odvody "zaplatiť" má zamestnanec.
Zamestnanec príde za xx rokov na to, že za neho zamestnávateľ neplatil odvody, a ja mám silný dojem že stíhaná nebude "už neexistujúca firma" ale práve OBČAN, nakoľko od toho sa najlepšie všetko vymáha, či už dane, alebo odvody.

220870 - ja nikoho neurážam, výnimka potvrdzuje pravidlo ale aj tak si stojím za tým, že väčšia polovica živnostníkov odvedie do štátu menej daní + odvodov ako človek zarábajúci 500 EUR V HRUBOM a to myslím DOSLOVNE.
Pár takých priznaní už som videl na vlastné oči a poviem vám, nožik sa mi v kapse otvára a silne ma naťahuje na zvracanie.
Ale ono to je vždy o charaktere daného človeka.
Nerád sa s kýmkoľvek hádam ale keď už sme pri dani akú sumu odvedie daňovému úradu priemerný zamestnanec za rok ?že by 0?
Tento rok som len na dph ačke odviedol toľko že sa mi nožík otvára:)
http://www.youtube.com/watch?v=z0owiLPNv6Y&feature=player_embedded#!
mzdarka renca
27.08.11,20:10
Nerád sa s kýmkoľvek hádam ale keď už sme pri dani akú sumu odvedie daňovému úradu priemerný zamestnanec za rok ?že by 0?
Tento rok som len na dph ačke odviedol toľko že sa mi nožík otvára:)


vidím, že sa "vyznáš" :D .... budíček!!! :---:---:---

si nemysli, že všetci zamestnanci pracujú pre tzv. zamestnávateľov za minimálnu mzdu.

V zdravej firme, či spoločnosti zaplatí zamestnanec daň v priemere 1200 eur/rok + mastné odvody, žiadne minimálne ako väčšina živnostníkov čo poznám.

PS: ani ja sa nerada hádam, preto sa tu pri ntb držím pri veľa témach a príspevkoch nakrátko (trénujem si sebaovládanie :D ), ale pri tebe a tvojom príspevku som neodolala :rolleyes::D:cool:
Nandrolon
28.08.11,07:03
myslím že taký živnostník si práve DPH-čku vo veľa prípadoch narozdiel od zamestnanca odpočíta /auto, palivo atď.../
- aby priemerný zamestnanec odviedol dane 0, musel by byť nezamestnaný...

Mimochodom koľko že je to 500 eur v čistom? žeby 500 eur ?????????

z posratých 500 eur užerie štát+poisťovne skoro 100 eur, teda 1/5-nu zárobku, ešte mi tu chce niekto niečo písať??

- polovica živnostníkov za rok nezaplatí štátu na odvodoch + daniach /DPH nepočítam, nakoľko by trebalo brať v tom prípade výstup DPH ale aj vstup DPH/ 1200 eur, čo je v starej mene 36000 Sk !!

- Človek zarábajúci nejakých 800 eur v hrubom čo je v starej mene IBA 24 000,- odvedie za rok 2200 eur, čo je v starej mene 66 000 korún.

- ale je možné že nežijem v rovnakom štáte ako 22870.

- ale však tí, čo "robia" malých živnostníčkov vedia ktorá bije... ojeb, ojeb a aby nebolo dosť, ešte ojeb... toto sú daňové priznania...
- keď si jeden chcel dať do nákladov plienky pre svoje dieťa, tak to ešte doteraz koluje, čistý KKT.
Ajk&
28.08.11,07:11
Názor zamestnanca ktorý má po 40 rokoch práce 600 € mesačne:

Čím viac zložiek mzdy, tým viac sa dá s nimi manipulovať a teda aj okradnúť pracovníka. Môže sa to volať daň, odvod, zrážka, príspevok do fondu - je to jedno. Výsledok je ten istý: občan si za to nič nekúpi, hoci na to robil aby si niečo kúpil.
Nandrolon
28.08.11,07:24
jednoducho povedané: v "zložitom bordeli" sa najlepšie kradne...
evina
28.08.11,07:45
veronikasad:

áno, zodpovednosť ich "poslať" - poštár má zamestnávateľ. Lenže zodpovednosť tie odvody "zaplatiť" má zamestnanec.
Zamestnanec príde za xx rokov na to, že za neho zamestnávateľ neplatil odvody, a ja mám silný dojem že stíhaná nebude "už neexistujúca firma" ale práve OBČAN, nakoľko od toho sa najlepšie všetko vymáha, či už dane, alebo odvody.

220870 - ja nikoho neurážam, výnimka potvrdzuje pravidlo ale aj tak si stojím za tým, že väčšia polovica živnostníkov odvedie do štátu menej daní + odvodov ako človek zarábajúci 500 EUR V HRUBOM a to myslím DOSLOVNE.
Pár takých priznaní už som videl na vlastné oči a poviem vám, nožik sa mi v kapse otvára a silne ma naťahuje na zvracanie.
Ale ono to je vždy o charaktere daného človeka.

Pár takých priznaní si videl a dovolíš si tvrdiť, že viac ako polovica živnostníkov.....
Jednoducho ľudia živia bezmyselné teorie len tak na počkanie bez dôkazov, a bohužiaľ nielen pospolitý ľud....
evina
28.08.11,07:49
vidím, že sa "vyznáš" :D .... budíček!!! :---:---:---

si nemysli, že všetci zamestnanci pracujú pre tzv. zamestnávateľov za minimálnu mzdu.

V zdravej firme, či spoločnosti zaplatí zamestnanec daň v priemere 1200 eur/rok + mastné odvody, žiadne minimálne ako väčšina živnostníkov čo poznám.

PS: ani ja sa nerada hádam, preto sa tu pri ntb držím pri veľa témach a príspevkoch nakrátko (trénujem si sebaovládanie :D ), ale pri tebe a tvojom príspevku som neodolala :rolleyes::D:cool:

Pravdepodpobne si vyberám zlých živnostníkov, ale nikto z nich vrátane mňa neplatíme z minima....

zamestnanec a živnostník sú z každého hľadiska dve rozličné kategórie, tak ja zas nechápem prečo tu stále hľadáme a dávame rovnítko....
Nandrolon
28.08.11,07:49
- hádam ty "nereprodukuješ iba to" čo si sama na vlastné oči videla...
- pripomína mi to teóriu "čo som nevidel, to neexistuje"...
- myslím že tá celková mienka hovorí sama za seba, nakoľko ľudia si vymieňajú informácie medzi sebou.
evina
28.08.11,07:54
myslím že taký živnostník si práve DPH-čku vo veľa prípadoch narozdiel od zamestnanca odpočíta /auto, palivo atď.../
- aby priemerný zamestnanec odviedol dane 0, musel by byť nezamestnaný...

Mimochodom koľko že je to 500 eur v čistom? žeby 500 eur ?????????

z posratých 500 eur užerie štát+poisťovne skoro 100 eur, teda 1/5-nu zárobku, ešte mi tu chce niekto niečo písať??

- polovica živnostníkov za rok nezaplatí štátu na odvodoch + daniach /DPH nepočítam, nakoľko by trebalo brať v tom prípade výstup DPH ale aj vstup DPH/ 1200 eur, čo je v starej mene 36000 Sk !!

Ak niekto napíše, že zaplatí na DPH - znamená to, že vstup už má odpočítaný. Daňová povinnosť ´vstup a výstup, takže veru ju počítaj....
- Človek zarábajúci nejakých 800 eur v hrubom čo je v starej mene IBA 24 000,- odvedie za rok 2200 eur, čo je v starej mene 66 000 korún.

- ale je možné že nežijem v rovnakom štáte ako 22870.

- ale však tí, čo "robia" malých živnostníčkov vedia ktorá bije... ojeb, ojeb a aby nebolo dosť, ešte ojeb... toto sú daňové priznania...
- keď si jeden chcel dať do nákladov plienky pre svoje dieťa, tak to ešte doteraz koluje, čistý KKT.

Ak niekto napíše, že zaplatí na DPH, znanemná to, že si už vstup odpočítal. Daňová povinnosť znamená vstup mínus výstup....

Máš prístup k viac ako polovici daňových priznaní živnostníkov?
evina
28.08.11,07:56
- hádam ty "nereprodukuješ iba to" čo si sama na vlastné oči videla...
- pripomína mi to teóriu "čo som nevidel, to neexistuje"...
- myslím že tá celková mienka hovorí sama za seba, nakoľko ľudia si vymieňajú informácie medzi sebou.
Mienka je taká ako ju tvoria Tí, čo chcú, aby taká bola...
Áno reprodukujem iba to o čom mi iní, ktorých reprodukujem podajú hodnoverný dôkaz a čo vidím sama, pričom netvrdím, že ostatné neexistuje, ale nevyjadrujem sa radšej k tomu...
Nandrolon
28.08.11,08:01
- tak hádam že neveríš že je zem guľatá, teda pokiaľ si neletela v raketopláne a nevidela to na vlastné oči, lebo graficky sa dá upraviť čokoľvek...

- ja som nevidel ani 1 promile / jedna tisícina/ daňových priznaní na SK, rovnako predpokladám že ani ty.
Takže vlastne nemôžem podľa teba napísať nič zlé o živnostníkoch, ale zároveň ani TY nič dobré, nakoľko sme nevideli dostatočný počet priznaní na nejakú celoslovenskú vzorku. Takže celý internet by sa mal zrušiť vrátane tejto porady... ?
evina
28.08.11,08:09
- tak hádam že neveríš že je zem guľatá, teda pokiaľ si neletela v raketopláne a nevidela to na vlastné oči, lebo graficky sa dá upraviť čokoľvek...

- ja som nevidel ani 1 promile / jedna tisícina/ daňových priznaní na SK, rovnako predpokladám že ani ty.
Takže vlastne nemôžem podľa teba napísať nič zlé o živnostníkoch, ale zároveň ani TY nič dobré, nakoľko sme nevideli dostatočný počet priznaní na nejakú celoslovenskú vzorku. Takže celý internet by sa mal zrušiť vrátane tejto porady... ?

Takéto debaty sú k ničomu. Superhrubá mzda, k čomu je táto téma sa týka pracovného pomeru.
nadávať na živnostníkov sa stalo moderným......
verím, že zem je guľatá na to bolo daných dosť hodnoverných dôkazov aj bez toho aby som ja letela /čítaj čo píšem vyššie-nemusím všetko vidieť na vlastné oči/

Všeobecne môžem povedať, že tak ako sú poctiví živnostníci, zamestnanci a zamestnávatelia, tak aj opak je pravdou. A rozširovaná teória ako sú zamestnanci chudáci a pomaly jediní, ktorí tu čosi plaTIA a živnostníci darebáci je scestná ....Howg
Nandrolon
28.08.11,08:09
napíšem teraz niečo veľmi vulgárne:

dúfam, že konzumuješ iba to čo si sama navaríš, lebo ako môžeš vedieť že ti do polievky nikto predtým nenašťal /či pred každým jedlom pýtaš kuchára o kamerovný záznam tvojej porcie?/.

- JA som iba jeden nepodstatný človek na tejto zemeguli, ROVNAKO ako TY, takže JA mám svoj názor a TY svoj, oba naše názory sú v očiach iných osôb štatisticky rovnocenné. Nikto z nás dvoch nie je URČOVATEĽOM názorov druhých... Fuck :-))
veronikasad
28.08.11,08:14
Nandrolon, tvoje odpovede akceptujem. Neviem prečo máš potrebu moje odpovede, ktoré sú v súlade so súčasným zákonom - komentovať ...
Nandrolon
28.08.11,08:18
veronikasad: ak nemáš 2 nicky /nie si evina/ tak som na teba ani raz nereagoval...
ak myslíš tú jedinu odvpoveď, tak len tvrdím že "poslať" to má zamestnávateľ, ale "majiteľ tých peňazí" je už sám zamestnanec.
Ide mi len o to aby niekto nevymyslel náväzný zákon a za lajdáka zamestnávateľa ktorý vytuneluje firmu budú odvody vymáhať od zamestnanca, ktorý bude v domnení že ich zamestnávateľ platil.
veronikasad
28.08.11,08:20
veronikasad: ak nemáš 2 nicky /nie si evina/ tak som na teba ani raz nereagoval...
tak to teda nemám, reagoval si v prísp. č. 18
jar88
28.08.11,09:04
Zaujímavé čítanie.
Hrubá mzda, Super hrubá mzda a vlastne ani neviem, čo sa vám na tom páči, či nepáči.
Pred voľbami do parlamentu, čo nie je až tak dávno, ste boli všetci svorne (aj s p.Mihálom) nadšení z OB a odvodového kolečka a podobných blábolov a teraz znova svorne blábolíte.
---------------------------------
Zrejme to potrebujete k životu, ako koza jeba...:D
-----------------------------------------------------
Nuž čo, kto chce kam pomôžme mu tam.
jar88
28.08.11,09:14
myslím že taký živnostník si práve DPH-čku vo veľa prípadoch narozdiel od zamestnanca odpočíta /auto, palivo atď.../
- aby priemerný zamestnanec odviedol dane 0, musel by byť nezamestnaný...

Mimochodom koľko že je to 500 eur v čistom? žeby 500 eur ?????????

z posratých 500 eur užerie štát+poisťovne skoro 100 eur, teda 1/5-nu zárobku, ešte mi tu chce niekto niečo písať??

- polovica živnostníkov za rok nezaplatí štátu na odvodoch + daniach /DPH nepočítam, nakoľko by trebalo brať v tom prípade výstup DPH ale aj vstup DPH/ 1200 eur, čo je v starej mene 36000 Sk !!

- Človek zarábajúci nejakých 800 eur v hrubom čo je v starej mene IBA 24 000,- odvedie za rok 2200 eur, čo je v starej mene 66 000 korún.

- ale je možné že nežijem v rovnakom štáte ako 22870.

- ale však tí, čo "robia" malých živnostníčkov vedia ktorá bije... ojeb, ojeb a aby nebolo dosť, ešte ojeb... toto sú daňové priznania...
- keď si jeden chcel dať do nákladov plienky pre svoje dieťa, tak to ešte doteraz koluje, čistý KKT.
Už si dolétau Betmene?
---------------------------
Mal by si si ísť troch zalietať, lebo zas trepeš a krídlami to asi nebude.
-------------------------------------------------------------------
Ja som si všimol, že asi polovica živnostníkov sa má už tak dobre, že pozatvárali obchodíky. Aj naša večierka už končí a tak nám tu nezostane nič iné, ako bar, záložňa, lekáreň, obecný úrad, VUB, TB, Číňan a papiernictvo. No a samozrejme Tesco, Lidl a Bila. No super, a to sme v Bratislave. Viem si predstaviť, ako super sa vedie tým na dedine.
---------------------------------------------------------------------
Mal by si sa naučiť léétat více nad zemúú. Betmene.:---
bubkoch
30.08.11,17:05
marjankaj
30.08.11,18:39
myslím že taký živnostník si práve DPH-čku vo veľa prípadoch narozdiel od zamestnanca odpočíta /auto, palivo atď.../
- aby priemerný zamestnanec odviedol dane 0, musel by byť nezamestnaný...

Mimochodom koľko že je to 500 eur v čistom? žeby 500 eur ?????????

z posratých 500 eur užerie štát+poisťovne skoro 100 eur, teda 1/5-nu zárobku, ešte mi tu chce niekto niečo písať??

- polovica živnostníkov za rok nezaplatí štátu na odvodoch + daniach /DPH nepočítam, nakoľko by trebalo brať v tom prípade výstup DPH ale aj vstup DPH/ 1200 eur, čo je v starej mene 36000 Sk !!

- Človek zarábajúci nejakých 800 eur v hrubom čo je v starej mene IBA 24 000,- odvedie za rok 2200 eur, čo je v starej mene 66 000 korún.

- ale je možné že nežijem v rovnakom štáte ako 22870.

- ale však tí, čo "robia" malých živnostníčkov vedia ktorá bije... ojeb, ojeb a aby nebolo dosť, ešte ojeb... toto sú daňové priznania...
- keď si jeden chcel dať do nákladov plienky pre svoje dieťa, tak to ešte doteraz koluje, čistý KKT.

Veď si to vyskúšaj sám. Staň sa tým živnostníkom a bude dobre aj tebe. Choď na štyri týždne dovolenky a potom vyfaktúruj, čo všetko si za ten mesiac urobil. A ešte aj odvody zaplať. A potom môžeš mudrovať.
Nandrolon
30.08.11,19:14
živnostníci vs zamestnanci = večná dilema = offtopic.
rovnako môžem ja napísať že choďte všetci robiť zamestnancov, bude vám lepšie, však načo robíte "dobrovoľných mučeníkov a záchrancov zemegule" ešte keď sa vám to ani neoplatí... ale nenapíšem...
Xanti
30.08.11,19:19
Nandrolon
mnohí nemajú iné východisko,
zamestnávatelia nechcú zamestnancov hlavne ak sa jedná o profesie kde je nárazovo veľa roboty a potom hluché obdobie. Ako napr. stavebníctvo.

Ako zamestnávateľ by si iste neplatil 10 ludí ak by nemali roboty a prepúšťa sa ťažko. Ale ak máš 3 stálych, a v prípade viac roboty dáš robotu 10 SZCO tak je to iné. Ale toto je len krátkodobé a výhodné hlavne pre zamestnávateľa. Ver, skoro každý by bral byť zamestnancom, aspoň tých čo poznám ja v mojom okolí. Nikto neni happy, že je živnostníkom. Je to skôr z núdze cnosť.
marjankaj
30.08.11,19:27
živnostníci vs zamestnanci = večná dilema = offtopic.
rovnako môžem ja napísať že choďte všetci robiť zamestnancov, bude vám lepšie, však načo robíte "dobrovoľných mučeníkov a záchrancov zemegule" ešte keď sa vám to ani neoplatí... ale nenapíšem...

No tak sa hlásim k tebe za zamestnanca. Mám ešte aj kopu kamarátov. Berieš aj tých?
Gabi03
30.08.11,19:35
Ak niekto napíše, že zaplatí na DPH, znanemná to, že si už vstup odpočítal. Daňová povinnosť znamená vstup mínus výstup....

Máš prístup k viac ako polovici daňových priznaní živnostníkov?

mimotemy Daňová povinnosť znamená výstup mínus vstup. ;)
marjankaj
30.08.11,20:50
mimotemy Daňová povinnosť znamená výstup mínus vstup. ;)

A to tu o čom hovoríte? Aký vstup? Aký výstup? Niečo som v zákone nepostrehol? :confused: Zrejme nie som samostatný účtovník.:eek:

Od kedy sme to v Európskej únii?:confused:
Nandrolon
31.08.11,04:43
A to tu o čom hovoríte? Aký vstup? Aký výstup? Niečo som v zákone nepostrehol? :confused: Zrejme nie som samostatný účtovník.:eek:

Od kedy sme to v Európskej únii?:confused:

Mariankaj:

veď automobilky a fabriky skoro všetky prijímajú zamestnancov, a ani platovo to určite nebude horšie ako u polovice zamestnaných samostatných účtovníkov, ale asi sa im moc nechce makať 176 hodín mesačne za 600 hrubého, čo ?

Mariankaj: samostatný účtovník by mal vedieť že daňová povinnosť o DPH je:
DPH na výstupe - /mínus/ DPH na vstupe, nie opačne.
evina
31.08.11,06:30
mimotemy Daňová povinnosť znamená výstup mínus vstup. ;)

Ak by sme už naozaj chceli byť presní, tak ide o rozdiel medzi vstupom a výstupom, pretože môžem mať vstup vyšší, a potom..... že by negatívna daňová povinnosť alebo nadmerný odpočet....

Ale ak chcem upraviť parafrázu gabi, tak presne - daňová povinnosť vzniká dodaním tovaru, služby alebo prijatím platby - §19 zákona a žiadnym rozdielom..........

ale to samozrejme nie je podstatné, v tom kontexte to bolo upozornenie pre nandrolona, že v príspevku na ktorý reagoval bolo už samozrejme so vstupom počítané.
Myslím, že moje príspevky na Porade asi potvrdili, že rozumiem o čom je DPH, výstup alebo vstup, len stále nechcem pochopiť, že Porada je už o niečom úplne inom ako o nezištnej pomoci.
evina
31.08.11,06:33
Mariankaj:

veď automobilky a fabriky skoro všetky prijímajú zamestnancov, a ani platovo to určite nebude horšie ako u polovice zamestnaných samostatných účtovníkov, ale asi sa im moc nechce makať 176 hodín mesačne za 600 hrubého, čo ?

Mariankaj: samostatný účtovník by mal vedieť že daňová povinnosť o DPH je:
DPH na výstupe - /mínus/ DPH na vstupe, nie opačne.

Marjankaj ako samostatný účtovník asi čítal paragraf 19:rolleyes:

Ak chcem niekoho kritizovať mal by som ovládať zákon, takže ešte raz.

Daňová povinnosť vznika dodaním tovaru, služby alebo prijatím platby. :)
Gabi03
31.08.11,06:49
Ak by sme už naozaj chceli byť presní, tak ide o rozdiel medzi vstupom a výstupom, pretože môžem mať vstup vyšší, a potom.....

Ale ak chcem upraviť parafrázu gabi, tak presne - daňová povinnosť vzniká dodaním tovaru, služby alebo prijatím platby - §19 zákona a žiadnym rozdielom..........

ale to samozrejme nie je podstatné, v tom kontexte to bolo upozornenie pre nandrolona, že v príspevku na ktorý reagoval bolo už samozrejme so vstupom počítané.
Myslím, že moje príspevky na Porade asi potvrdili, že rozumiem o čom je DPH, výstup alebo vstup, len stále nechcem pochopiť, že Porada je už o niečom úplne inom ako o nezištnej pomoci.

Rozdiel medzi vstupom a výstupom, keď je vstup vyšší, tak je to nadmerný odpočet. A nie daňová povinnosť.


Marjankaj ako samostatný účtovník asi čítal paragraf 19:rolleyes:

Ak chcem niekoho kritizovať mal by som ovládať zákon, takže ešte raz.

Daňová povinnosť vznika dodaním tovaru, služby alebo prijatím platby. :)


Absolútne odmietam kritiku ohľadne úpravy TVOJEJ chyby! Ja som len dobrosrdečne, dokonca s upozornením mimotemy, dovolila si upraviť zlú terminológiu. Pre prípadných zablúdencov - nováčikov, ktorý si to môžu zapamätať a tak ich popliesť.
To, že komu si to určila ako upozornenie ma absolútne nezaujíma. Ja som len upravila zlú terminológiu.
evina
31.08.11,06:55
Rozdiel medzi vstupom a výstupom, keď je vstup vyšší, tak je to nadmerný odpočet. A nie daňová povinnosť.




Absolútne odmietam kritiku ohľadne úpravy TVOJEJ chyby! Ja som len dobrosrdečne, dokonca s upozornením mimotemy, dovolila si upraviť zlú terminológiu. Pre prípadných zablúdencov - nováčikov, ktorý si to môžu zapamätať a tak ich popliesť.
To, že komu si to určila ako upozornenie ma absolútne nezaujíma. Ja som len upravila zlú terminológiu.

Stalo sa ....

terminológia pre nováčikov je úplne zlá aj moja aj Tvoja o plusoch a mínusoch, tie zákon nepozná.

Ja som len parafrázovala, nakoľko debata nebola odborná zo strany
NAndrolona, tak som si to mohla dovoliť. Takže oprava nie je opravou, ja ju tak nevnmímam, ... ale to sa v živote stáva.

Zákon o DPH pozná daňovú povinnosť, právo na odpočet atď. atď. a nehovorí o žiadnom výstup mínus plus ani vstup mínus výstup, ale hovorí:



(2) Na účely tohto zákona sa vlastnou daňovou povinnosťou rozumie prevýšenie celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru nad celkovou výškou odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie..- to pre tých nováčikov....
Nandrolon
31.08.11,07:02
samozrejme ja som nepísal kedy vzniká daňová povinnosť, to je hádam jasné aj školákovi, ale ako sa počíta odpočet, resp. odvod dane.
Kvaka
31.08.11,07:09
Myslím, že už dlho je to tu mimotémy, niekto to tu dobre zamrníkoval.
evina
31.08.11,07:13
samozrejme ja som nepísal kedy vzniká daňová povinnosť, to je hádam jasné aj školákovi, ale ako sa počíta odpočet, resp. odvod dane.

Celé to vzniklo od Tvojej reakcie na príspevok 220870, kde on hovorí o odvedenej dani....a Ty si tam zamontoval, že si predsa aj odpočíta...... tak som Ťa upozornila, že ak odviedol, už si aj odpočítal......

No ale reagovala som na Teba aj preto, že bez vyjadrení sa danej téme k veci si bol neslušne zameraní na žinostníkov....toť vsjo
Nandrolon
31.08.11,07:26
áno, reagoval som preto, lebo mi to pripadalo ako keby "zamestnanec neodvádzal DPH", tak som len chcel upresniť, že zamestnanec DPH neodvádza, on ho rovno CELÉ PLATÍ z vlastných už raz zdanených prachov...
budem rád, ak sa už budeme držať témy...
evina
31.08.11,07:26
áno, reagoval som preto, lebo mi to pripadalo ako keby "zamestnanec neodvádzal DPH", tak som len chcel upresniť, že zamestnanec DPH neodvádza, on ho rovno CELÉ PLATÍ z vlastných už raz zdanených prachov...
budem rád, ak sa už budeme držať témy...


:) ...hlavne

P.s. len na margo - a živnostník nekupuje tovar a služby pre svoju osobnú spotrebu, tak ako zamestnanec?
Nandrolon
31.08.11,07:31
žiadny živnostník "platca DPH" neplatí DPH zo svojho, on je iba tzv. "vyberač", platí to vždy koncový zákazník, teda nie živnostník ktorý s tým podniká. Na to si už akosi zabudla ty "odborník".
To, že niekto považuje cudzie peniaze za svoje JE JEHO PROBLÉM, ale DPH ide z kapsy zákazníka !