gerlach
26.08.11,13:46
Zdravím vás .Mám taký problem. Z bratom sme dostali do daru dom od neboheho otca mama tam ma doživotne právo . Ide my o to aky je postup ked chcem aby ma brat vyplatil z domu . 4o potrebujem okrem darovacej zmluvy .a kolko sa plati na súde alebo aky je postup za odpoved vdaka
marjankaj
26.08.11,11:49
Zdravím vás .Mám taký problem. Z bratom sme dostali do daru dom od neboheho otca mama tam ma doživotne právo . Ide my o to aky je postup ked chcem aby ma brat vyplatil z domu . 4o potrebujem okrem darovacej zmluvy .a kolko sa plati na súde alebo aky je postup za odpoved vdaka

Nebohý otec už nič nemôže darovať.:eek:

Urobte kúpnopredajnú zmluvu. A dajte zapísať do katastra.
Ice dive
26.08.11,11:51
Nebohý otec už nič nemôže darovať.:eek:

Urobte kúpnopredajnú zmluvu. A dajte zapísať do katastra.
len to má menšiu chybičku krásy, brat musí chcieť ťa vyplatiť resp. mať na to financie... ak nebude chcieť, mala by si podať návrh na súd na vysporiadanie podieľového vlastníctva...
GabiZ
26.08.11,11:54
Tak asi nie do daru, ale zdedili ste, nie? No darovaciu zmluvu určite nie, ak chceš, aby ťa vyplatil. Jedine kúpnu zmluvu ako bolo spomenuté, ale samozrejme po vzájomnej dohode. Ak nedôjde k dohode a uzavretiu zmluvy, tak potom jedine cestou súdu, ako bolo spomenuté.
GabiZ
26.08.11,11:59
K tomu dodám ešte toľko, že skôr než niektorý zo spoluvlastníkov rozhodne podať návrh na súd na zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva, mal by vyčerpať všetky možnosti vysporiadania majetku dohodou.

Súdne poplatky v konaní o zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva:

- súdny poplatok sa platí v sume 6 % z ceny predmetu konania (ceny nehnuteľnosti), najmenej 16,50 EUR, najviac 16.596,50 EUR,
- v konaní o zrušení a o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva je základom poplatku cena podielu navrhovateľa, v tomto prípade je dobré sa poradiť s advokátom (právnikom), ktorý Vám poradí, ako by ste mali postupovať, aby Vaše súdne poplatky boli čo najmenšie, výšku poplatku dokážete totiž ovplyvniť.
- pokiaľ sa navrhovateľ nachádza v takej situácii, že nemá dostatok finančných prostriedkov na zaplatenie súdneho poplatku, môže si spolu s návrhom vo veci samej podať aj žiadosť o oslobodenie od platenia súdnych poplatkov. V žiadosti uvedie svoju finančnú situáciu - výšku príjmu, vyživovacích povinností, iných záväzkov napr. náklady na bývanie, zvýšené náklady na lieky a iné. Súd môže rozhodnúť o oslobodení od poplatkovej povinnosti, ak to pomery účastníka odôvodňujú a ak nejde o svojvoľné alebo zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva, alebo vyzve navrhovateľa na zaplatenie poplatku. Advokát - právnik Vám poradí ako vyplniť tlačivo v žiadosti o oslobodenie od platenia súdnych poplatkov a to nielen v konaní o zrušenie a vysporiadanie podielového spoluvlastníctva.

Možo aj tieto informácie pomôžu:
http://www.regia.sk/uzitocne-info/detail-uzitocne-info/riesenie-spoluvlastnictva-k-nehnutelnosti/
gerlach
26.08.11,12:11
Tak asi nie do daru, ale zdedili ste, nie? No darovaciu zmluvu určite nie, ak chceš, aby ťa vyplatil. Jedine kúpnu zmluvu ako bolo spomenuté, ale samozrejme po vzájomnej dohode. Ak nedôjde k dohode a uzavretiu zmluvy, tak potom jedine cestou súdu, ako bolo spomenuté.
Otec nam daroval ped smrtou dom s tím že mama ma tam pravo dožit to jej neberem a ani nechcem brat len chcem aby ma brat vyplatil kedže nema tolko penazi a ja nemožem uživat dar treba to dat na sud a ako vlaste dostanem peniaze ked on nema tolko a ja chcem uživat dedictvo on bude dalej byvat v dome a ja nebudem mat nič lebo mu sud nariadi platit cca obrazne povedane 100 korun ???
Chobot
26.08.11,12:14
Zdravím vás .Mám taký problem. Z bratom sme dostali do daru dom od neboheho otca mama tam ma doživotne právo . Ide my o to aky je postup ked chcem aby ma brat vyplatil z domu . 4o potrebujem okrem darovacej zmluvy .a kolko sa plati na súde alebo aky je postup za odpoved vdaka


Nebohý otec už nič nemôže darovať.:eek:

Urobte kúpnopredajnú zmluvu. A dajte zapísať do katastra.

Ja som to pochopil tak, že za života otca dostali do daru on a jeho brat dom, pričom otec zriadil vecné bremeno pre matku.

Teraz otázne je, prečo chceš mať vyplatenú tvoju polovicu od brata. Myslím, že súd bude posudzovať napr. také veci, že kto býva v dome. Ak tam býva len matka a brat býva inde, myslím, že neschváli vyplatenie. Ak tam brat býva spolu s matkou, tak máš väčšiu šancu.

Tiež je otázne, čo plánujete dlhodobo robiť s domom, keď mama pominie. Ponechá si ho brat a bude tam bývať? Alebo ho potom bude chcieť predať?

Ale všeobecný postup je, že ak ťa nevyplatí dobrovoľne, budeš musieť dať návrh na súd a ten rozhodne o vyplatení na základe všetkých okolností.
Chobot
26.08.11,12:21
Otec nam daroval ped smrtou dom s tím že mama ma tam pravo dožit to jej neberem a ani nechcem brat len chcem aby ma brat vyplatil kedže nema tolko penazi a ja nemožem uživat dar treba to dat na sud a ako vlaste dostanem peniaze ked on nema tolko a ja chcem uživat dedictvo on bude dalej byvat v dome a ja nebudem mat nič lebo mu sud nariadi platit cca obrazne povedane 100 korun ???

Predbehol si ma....

Takže dopĺňam.

V prvom rade, neide o dedičstvo, ale o darovanú nehnuteľnosť. A nikde nie je napísané, že to čo dostaneš darom, musíš aj okamžite užívať. Vlastníctvo nehnuteľnosti na teba počká, to ti neutečie.

Keďže tam brat býva, teoreticky by si mohol žiadať vyplatiť, pretože fakticky ty, ako vlastník nehnuteľnosť neužívaš (ak tam skutočne nebývaš), ale brat áno. ALE! Ako uvádzaš, brat nemá na vyplatenie. Takže jedinou možnosťou, ako ťa vyplatiť by bolo dom predať. Ale nakoľko je tam vecné bremeno, silno pochybujem, že by sa našiel sudca, ktorý by nariadil predať dom, aby si ty z neho mal peniaze a poslal matku na ulicu tým, že by jej zrušil toto právo! Ona nemá vlastnícke právo, ale má právo dom užívať. A toto právo by v prípade predaja nehnuteľnosti prešlo na nového vlastníka. A kto by už len kúpil dom s človekom, čo tam má právo doživotne bývať.

Takže s vidinou rýchleho zbohatnutia sa asi môžeš rozlúčiť.
gerlach
26.08.11,12:40
Predbehol si ma....

Takže dopĺňam.

V prvom rade, neide o dedičstvo, ale o darovanú nehnuteľnosť. A nikde nie je napísané, že to čo dostaneš darom, musíš aj okamžite užívať. Vlastníctvo nehnuteľnosti na teba počká, to ti neutečie.

Keďže tam brat býva, teoreticky by si mohol žiadať vyplatiť, pretože fakticky ty, ako vlastník nehnuteľnosť neužívaš (ak tam skutočne nebývaš), ale brat áno. ALE! Ako uvádzaš, brat nemá na vyplatenie. Takže jedinou možnosťou, ako ťa vyplatiť by bolo dom predať. Ale nakoľko je tam vecné bremeno, silno pochybujem, že by sa našiel sudca, ktorý by nariadil predať dom, aby si ty z neho mal peniaze a poslal matku na ulicu tým, že by jej zrušil toto právo! Ona nemá vlastnícke právo, ale má právo dom užívať. A toto právo by v prípade predaja nehnuteľnosti prešlo na nového vlastníka. A kto by už len kúpil dom s človekom, čo tam má právo doživotne bývať.

Takže s vidinou rýchleho zbohatnutia sa asi môžeš rozlúčiť.
Takto my byvame spolu z bratom on je invalid žije sam a vydržat sa to s nim neda mam rodinu .Brat špekuluje chcem aby sa dom predal penaze rozdelime kupim mame a bratovy byt ja pojdem preč .
gerlach
26.08.11,12:44
Takto my byvame spolu z bratom on je invalid žije sam a vydržat sa to s nim neda mam rodinu .Brat špekuluje chcem aby sa dom predal penaze rozdelime kupim mame a bratovy byt ja pojdem preč .
poslednu tvoju vetu som prečital až teraz . zbohatnut nechcem trhova hodnota domu je cca 130 000 uer a kedže u nas stoji troj izbovy byt 50 000 eur tak žiadne zbohatnutie nehrozi chclape ma na vyške stoji cca 300 uer mesačne kto ma deti a študuju vie čo vravim zdravotne tiež nie som v poriadku a manželka je na polovičnom invalidnom a ja chcem aby aj druhe dieta študovalo alebo moje deti nemaju pravo študovat ??
gerlach
26.08.11,12:46
Takto my byvame spolu z bratom on je invalid žije sam a vydržat sa to s nim neda mam rodinu .Brat špekuluje chcem aby sa dom predal penaze rozdelime kupim mame a bratovy byt ja pojdem preč .
oslednu tvoju vetu som prečital až teraz . zbohatnut nechcem trhova hodnota domu je cca 130 000 eur a kedže u nas stoji troj izbovy byt 50 000 eur tak žiadne zbohatnutie nehrozi chlapec ma na vyške stoji cca 300 eur mesačne kto ma deti a študuju vie čo vravim zdravotne tiež nie som v poriadku a manželka je na polovičnom invalidnom a ja chcem aby aj druhe dieta študovalo alebo moje deti nemaju pravo študovat ??
Chobot
26.08.11,12:46
Takto my byvame spolu z bratom on je invalid žije sam a vydržat sa to s nim neda mam rodinu .Brat špekuluje chcem aby sa dom predal penaze rozdelime kupim mame a bratovy byt ja pojdem preč .


To znamená, že tam nebýva ani brat ani ty? Len vaša mama?

Tak to vidím skoro nulovú šancu na úspech na súde. Obaja ste v rovnakej situácii - vlastníte dom, nebývate v ňom. Býva v ňom vaša mama, ktorá má na to právo zapísané v katastri. Prečo by ho mal brat od teba odkúpiť, keď tiež v ňom nebýva? To ti ale nebráni v predaji tvojho podielu niekomu cudziemu (ak takého niekoho nájdeš...).

A teraz bývate kde? Komu patrí tá nehnuteľnosť, kde bývate?
Chobot
26.08.11,12:48
oslednu tvoju vetu som prečital až teraz . zbohatnut nechcem trhova hodnota domu je cca 130 000 eur a kedže u nas stoji troj izbovy byt 50 000 eur tak žiadne zbohatnutie nehrozi chlapec ma na vyške stoji cca 300 eur mesačne kto ma deti a študuju vie čo vravim zdravotne tiež nie som v poriadku a manželka je na polovičnom invalidnom a ja chcem aby aj druhe dieta študovalo alebo moje deti nemaju pravo študovat ??

Nemyslel som to tak, ako to vyznelo napísané. Nemyslel som tým v negatívnom slova zmysle, že chceš na tom zbohatnúť. Mal som použiť výraz, že z toho asi nič nebude - za takej situácie vyplatenie alebo predaj asi nedosiahneš.

Jedine sa vážne porozprávať so všetkými zúčastnenými a skúsiť nájsť nejaké riešenie. Trebárs sa dohodnúť, že by sa dom predal peniaze rozdelili a spolu by ste s bratom kúpili mame nejaký menší byt na polovicu, kde by mohla dožiť. Zvyšné peniaze by vám mohli poslúžiť na osamostatnenie sa. Po jej smrti by ste byt znovu predali a peniaze rozdelili. To chce ale dobrovoľnú dohodu všetkých 3 strán.

Návrh na súd však podať môžeš, ale ťažko odhadnúť tvoje šance na úspech. Navyše ťa to bude stáť peniaze.
gerlach
26.08.11,12:52
Nemyslel som to tak, ako to vyznelo napísané. Nemyslel som tým v negatívnom slova zmysle, že chceš na tom zbohatnúť. Mal som použiť výraz, že z toho asi nič nebude - za takej situácie vyplatenie alebo predaj asi nedosiahneš.
primas ale ako mam postupovat ved predsa nepojdem kradnut tak ma doma nenaučili musi byt nejaky normali spôsob ??
Chobot
26.08.11,13:01
primas ale ako mam postupovat ved predsa nepojdem kradnut tak ma doma nenaučili musi byt nejaky normali spôsob ??

Ako som písal vyššie - doplnil som príspevok - buď dohoda, alebo súd s neistým koncom.

V takej situácii (niekedy aj horšej) je v živote veľa rodín a nič s tým neurobia.

Poznám aj prípady, kde súrodenec v dome, ktorý vlastnia ešte ďalší 3 súrodenci, býva, má maloleté deti. Ti ostatní súrodenci z domu už dávno odišli, no vyplatenie nedosiahnu, lebo ten, čo tam býva nemá na vyplatenie a súd nepošle na ulicu rodinu s maloletými deťmi.

Bežne to býva tak, že všetci uslilovní, šikovní a schopní súrodenci sa sami postarajú o svoje bývanie a ten najväčší lajdák, lenivec (čo často ani nepracuje) a neschopa zostane v rodičovskom dome aj po smrti rodičov a nie je možné ho odtiaľ dostať. (jeden prípad poznám, kde toho posledného rodičia za ich života ešte aj podporovali, lebo "on to potreboval", lebo veď ostatní "majú všetko" a on chudák nemá nič....:mad:). A ostatní sú potrestaní za to, že boli šikovní a postarali sa o seba.
gerlach
26.08.11,13:15
Ako som písal vyššie - doplnil som príspevok - buď dohoda, alebo súd s neistým koncom.

V takej situácii (niekedy aj horšej) je v živote veľa rodín a nič s tým neurobia.

Poznám aj prípady, kde súrodenec v dome, ktorý vlastnia ešte ďalší 3 súrodenci, býva, má maloleté deti. Ti ostatní súrodenci z domu už dávno odišli, no vyplatenie nedosiahnu, lebo ten, čo tam býva nemá na vyplatenie a súd nepošle na ulicu rodinu s maloletými deťmi.

Bežne to býva tak, že všetci uslilovní, šikovní a schopní súrodenci sa sami postarajú o svoje bývanie a ten najväčší lajdák, lenivec (čo často ani nepracuje) a neschopa zostane v rodičovskom dome aj po smrti rodičov a nie je možné ho odtiaľ dostať. (jeden prípad poznám, kde toho posledného rodičia za ich života ešte aj podporovali, lebo "on to potreboval", lebo veď ostatní "majú všetko" a on chudák nemá nič....:mad:). A ostatní sú potrestaní za to, že boli šikovní a postarali sa o seba.
ked sa napriklad dohodneme že ma vyplati niekde si požiča a ked nedodrži termin ?? inač tvoje odpovede su super !!
Chobot
26.08.11,14:03
ked sa napriklad dohodneme že ma vyplati niekde si požiča a ked nedodrži termin ?? inač tvoje odpovede su super !!

Čo to znamená, že nedrží termín?

Ak spíšete písomnú dohodu, kde sa vy, ako zmluvné strany na niečom dohodnete, a jedna zo zmluvných strán nedodrží svoje záväzky, tak ten druhý má právo na vymáhanie svojich práv zo zmluvy. Napr. ak sa dohodnete, že ty mu prevedieš podiel na dome, a on ti do XX.XX.XXXX vyplatí sumu a on do XX.XX.XXXX ti tú sumu nevyplatí, môžeš dať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu, ktorý bude následne exekučným titulom. A exekútor potom môže na to, aby tebe vymohol pohľadávku, zhabať jeho majetok - teda asi dom.

A zase si tam, kde si bol na začiatku. Exekútor nemá inú možnosť, ako ho donútiť ťa vyplatiť - jedine mu niečo zobrať a to speňažiť. On za neho úver nevybaví.

A čo to súčasné bývanie? To by sa nedalo nejako poriešiť, keďže bývate spolu?
gerlach
26.08.11,14:32
Čo to znamená, že nedrží termín?

Ak spíšete písomnú dohodu, kde sa vy, ako zmluvné strany na niečom dohodnete, a jedna zo zmluvných strán nedodrží svoje záväzky, tak ten druhý má právo na vymáhanie svojich práv zo zmluvy. Napr. ak sa dohodnete, že ty mu prevedieš podiel na dome, a on ti do XX.XX.XXXX vyplatí sumu a on do XX.XX.XXXX ti tú sumu nevyplatí, môžeš dať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu, ktorý bude následne exekučným titulom. A exekútor potom môže na to, aby tebe vymohol pohľadávku, zhabať jeho majetok - teda asi dom.

A zase si tam, kde si bol na začiatku. Exekútor nemá inú možnosť, ako ho donútiť ťa vyplatiť - jedine mu niečo zobrať a to speňažiť. On za neho úver nevybaví.

A čo to súčasné bývanie? To by sa nedalo nejako poriešiť, keďže bývate spolu?
Dakujem za tvoje odpovede sučasne byvanie je že sme spolu predajom domu by sa vyriešili problemy načas kedy budem môct pracovat mam problemy z platničkamy a kedže som stavbar tak je to len tak tak liečba je na cca 6 mesiacov a potom kym začne sezona dalšie štyry mesiace skratka rok bez penazi
danushka
26.08.11,15:42
A čo Vaša mama gerlach?

Pozrite sa na vec takto.
Tvrdíte, že Vám a bratovi otec daroval dom a matke sa zriadilo vecné bremeno.
Skôr by som verila tomu, že obaja rodičia Vám ako synom darovali dom. Neviem si totiž dosť dobre predstaviť ako mohol otec sám darovať celý dom hocikomu, ako ho nadobudol v BSM. Leda ak takýto nadobudol pred sobášom s matkou, či dedením a bolo to jeho výlučné či zúžené vlastníctvo.

Mňa len zarážajú tie naťahovačky s predajom podielu súrodencovi, ktorý ho nechce odkúpiť a ani sa nedivím, keď je invalid. A čo na to všetko mama?
Ak by neexistovala darovaciia zmluva a dedili by ste všetci rovnakým dielom, resp. matke by ostala jej polovica a druhá polovica by bola rozdelená na tri časti, ponúkli by ste svojej matke svoj podiel na odkup?

To mi len hovorí, že ako rodič poriadne zvážim, či vôbec svojim deťom niečo darovať za života. Čo keď mi budú chcieť predať niečo, čo som im darovala, či nebodaj ma s domom a mnou ako bremenom predajú niekomu tretiemu...:mad:.
danushka
26.08.11,15:44
ked sa napriklad dohodneme že ma vyplati niekde si požiča a ked nedodrži termin ?? inač tvoje odpovede su super !!

Keby sa tak brat rozhodol, že nenaplní podmienky zmluvy, pokojne môžte od zmluvy odstúpiť ;).
rudopp
26.08.11,16:01
A čo Vaša mama gerlach?

Pozrite sa na vec takto.
Tvrdíte, že Vám a bratovi otec daroval dom a matke sa zriadilo vecné bremeno.
Skôr by som verila tomu, že obaja rodičia Vám ako synom darovali dom. Neviem si totiž dosť dobre predstaviť ako mohol otec sám darovať celý dom hocikomu, ako ho nadobudol v BSM. Leda ak takýto nadobudol pred sobášom s matkou, či dedením a bolo to jeho výlučné či zúžené vlastníctvo.

Mňa len zarážajú tie naťahovačky s predajom podielu súrodencovi, ktorý ho nechce odkúpiť a ani sa nedivím, keď je invalid. A čo na to všetko mama?
Ak by neexistovala darovaciia zmluva a dedili by ste všetci rovnakým dielom, resp. matke by ostala jej polovica a druhá polovica by bola rozdelená na tri časti, ponúkli by ste svojej matke svoj podiel na odkup?

To mi len hovorí, že ako rodič poriadne zvážim, či vôbec svojim deťom niečo darovať za života. Čo keď mi budú chcieť predať niečo, čo som im darovala, či nebodaj ma s domom a mnou ako bremenom predajú niekomu tretiemu...:mad:.

Ja mám šťastie , po nás nečakajú (lebo už teraz majú viac ).
gerlach
26.08.11,17:12
Ja mám šťastie , po nás nečakajú (lebo už teraz majú viac ).
rodičia nam darovali dom a spomenul som otca len pretož zomrel mama suhlasi no musela by si s namy žit nejdem to tu rozoberat no a ked maš štastie že tvoje deti maju viac tak si to len važ aby si neskončila niekde na spodku a aby som ti nehadzal drobne na polievku je take prislovie sýty hladnemu neuveri
danushka
26.08.11,17:20
Veď sa hneď nepaprč...
Ak Vaša mama súhlasí s tým, že by ste mohli spomínaný dom aj predať, tak ho predajte a zabezpečte jej iné, lacnejšie a plnohodnotné bývanie.
Peniažky si podeľte a fajka zhasla.
Len aby si nebol prekvapený, že to čo si Ty ceníš na 130 tis.€ ťažko budeš predávať aj za 100.
Nehnuteľnosti nejdú na dračku ako teplé rožky.
gerlach
26.08.11,17:34
Veď sa hneď nepaprč...
Ak Vaša mama súhlasí s tým, že by ste mohli spomínaný dom aj predať, tak ho predajte a zabezpečte jej iné, lacnejšie a plnohodnotné bývanie.
Peniažky si podeľte a fajka zhasla.
Len aby si nebol prekvapený, že to čo si Ty ceníš na 130 tis.€ ťažko budeš predávať aj za 100.
Nehnuteľnosti nejdú na dračku ako teplé rožky.
mne je to jasne ta cena domu nechcem nikoho o nič obrat . a taky čo ma sa vysmieva ako som povedal sýty .........
rudopp
26.08.11,18:37
rodičia nam darovali dom a spomenul som otca len pretož zomrel mama suhlasi no musela by si s namy žit nejdem to tu rozoberat no a ked maš štastie že tvoje deti maju viac tak si to len važ aby si neskončila niekde na spodku a aby som ti nehadzal drobne na polievku je take prislovie sýty hladnemu neuveri

Tiež vravím, že radšej nám ako na charitu.

ako občas moja sb ??? :D

Ja verím (nemám čas neveriť)

Radšej pečenú klobásu
UBIKA25
15.09.12,10:36
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu. Chcem sa opýtať - zomrela mi svokra zdedili sme po nej dom 1/6 nemôžeme tam bývať ani nás nechce vyplatiť... a so svokrom (on ešte žije) sporili na term.učtoch,stav.sporení atd. ale na meno svokra dávajú sa do dedičstva aj financie na účtoch, vkladných knižkách, ktoré vlastní - muž nebohej- vlastne je to bezpodielove vlastnictvo ma sa aj toto dediť???....Treba obnoviť dedičské konanie??
Dakujem
Mária27
15.09.12,11:38
Najskôr sa malo v dedičskom konaní vyporiadať BSM, vrátane ušetrených peňazí počas manželstva - polovica mala ísť do dedičstva. Ak ide o novoobjavený majetok po poručiteľovi, treba ho prerokovať v novom konaní.