svito1982
26.08.11,15:14
Možno to bude blbá otázka ale je potrebne precliť tovar, ktorý je nakupovaný z tretích krajín (teda mimo EU) ale dodávaný je elektronicky (e-mailom)?

Jedná sa o nákup a predaj aktivačných kľúčov.

ďakujem za odpoveď.
leniak1
28.08.11,08:37
Ja potrebujem vediet presne to iste. Informovala som sa u uctovnicky, ktora mi povedala (som konatelom sro-cky), ze je nevyhnutne precliet vsetko co ide z tretich krajin. Nezalezi ci sa tovar predava cez e-shop alebo v obchode. Ja mam s tym teraz tiez problem, pretoze zijem v zahranici a chcem predavat cez e-shop pre individualnych zakaznikov (v malom mnozstve). Ak niekto viete poradit....
svito1982
28.08.11,09:35
No uvidíme či nám niekto poradí.
Ja si myslím, že v mojom prípade netreba lebo ani si neviem predstaviť ako by ten tovar preclili. Veď fyzicky neprešiel hranicami či už slovenska alebo EU.


Ale račej by som to mal aj potvrdené niekym kto sa tomu rozumiem viac :).
svito1982
28.08.11,09:42
Ja potrebujem vediet presne to iste. Informovala som sa u uctovnicky, ktora mi povedala (som konatelom sro-cky), ze je nevyhnutne precliet vsetko co ide z tretich krajin. Nezalezi ci sa tovar predava cez e-shop alebo v obchode. Ja mam s tym teraz tiez problem, pretoze zijem v zahranici a chcem predavat cez e-shop pre individualnych zakaznikov (v malom mnozstve). Ak niekto viete poradit....


No ak ten tovar nakupuješ ako tovar nie ako ja, že mi to chodí cez email tak si myslím, že to v tom prípade musíš precliť.

Pretože aj keď niečo kúpim na ebay ako tovar tak a nie je to dar tak sa to musí precliť.

No uvidíme čo nám niekto poradí ak vôbec :D.
Nokerla
28.08.11,19:01
Tovar ak je zabezpeceny z 3 krajin tak zabezpecuje najcastejsie prepravca.
Neviem akym sposobom Vam posielaju tovar, ale ak cez kuriersku spolocnost, tak to preclievaju oni s tym, ze treba sa dohodnut na podmienkach, ci uz ide o miesto vyclenia, alebo uhradu colnych poplatkov.
Co dovazame tovar mimo eu, tak tovar si vyclieva zakaznik na vlastne naklady a na urcenej colnici.
svito1982
28.08.11,19:04
Tovar ak je zabezpeceny z 3 krajin tak zabezpecuje najcastejsie prepravca.
Neviem akym sposobom Vam posielaju tovar, ale ak cez kuriersku spolocnost, tak to preclievaju oni s tym, ze treba sa dohodnut na podmienkach, ci uz ide o miesto vyclenia, alebo uhradu colnych poplatkov.
Co dovazame tovar mimo eu, tak tovar si vyclieva zakaznik na vlastne naklady a na urcenej colnici.


A čo v tom mojom prípade, keď je tovar (aktivačné kľúče) posielaný cez e-mail?
KEJKA
28.08.11,19:17
a isto to treba chápať ako tovar a nie službu? A nič nepreclievaš, ale platíš DPH - registrovaný podľa §7a).?
svito1982
28.08.11,19:22
No podla DÚ sa jedná o službu zákon neviem a čo sme zisťovali tak nie sme povinný sa registrovať ako platca DPH.


Ako som písal nakupujem v 3 štátoch a predávame iba na slovensku.
KEJKA
28.08.11,19:25
každá zdaniteľná osoba je povinná sa kvôli nadobudnutiu služby registrovať podľa §7a), prečo si si istý, že nie? Sú tu okolo toho siahodlhé diskusie, tak ma zaujíma zdroj tvojej istoty.
Služby sa nepreclievajú.
svito1982
28.08.11,19:29
každá zdaniteľná osoba je povinná sa kvôli nadobudnutiu služby registrovať podľa §7a), prečo si si istý, že nie? Sú tu okolo toho siahodlhé diskusie, tak ma zaujíma zdroj tvojej istoty.
Služby sa nepreclievajú.

No ako som písal bol som s tým na Daňovom úrade a na základe odpovede s riaditeľstva my bolo povedaná, že nie sme povinný sa registrovať.

Ale idem ešte pozrieť čo mám od iného email.

Ja osobne sa tomu nerozumiem riešim to cez iných.
svito1982
28.08.11,19:40
A pozerám, že podla toho §7a sa píše len o prijatí služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu nie s krajiny mimo EU.

Nemôžem to nikde vyhrabať ale v každom prípade ste ma teraz dostala do rozpakov...
svito1982
28.08.11,20:21
Tak tu to je:

Ujasnili sme si informaciu ze cd kluce / licencie ku hram je sluzba a miesto dodania je tuzemsko.

Článok 12 3. Služby vymenované v prílohe I sa považujú za podliehajúce prílohe L smernice 77/388/EHS.
1. Elektronicky dodávané služby, tak ako na ne odkazuje dvanásta zarážka článku 9 ods. 2 písm. e) smernice 77/388/EHS, budú zahŕňať služby, ktoré sú dodávané cez internet alebo inú elektronickú sieť a ktorých charakter robí ich dodávku v jej podstate automatizovanou a zahŕňajúcou minimálne ľudské zásahy, ktoré pri absencii informačnej technológie nemajú žiadnu využiteľnosť.
2. Najmä nasledujúce služby podliehajú odseku 1, ak sú dodávané cez internet alebo inú elektronickú sieť:
(a) dodávka digitalizovaných produktov vo všeobecnosti, vrátane softvéru a zmien alebo upgradov softvéru;
(b) služby poskytujúce alebo podporujúce firmu alebo osobnú prezenciu v elektronickej sieti, ako napríklad „internetová prezentácia (web site)“ alebo „internetová stránka (web page)“;
(c) služby automaticky vytvárané počítačom cez internet alebo inú elektronickú sieť, ako odpoveď na špecifický vstup údajov zo strany zákazníka;
(d) aukčné služby on-line, včítane on-line trhovísk alebo on-line nákupných portálov, ktoré sú závislé od automatizovaných databáz a vstupov údajov zo strany zákazníka a ktoré si vyžadujú minimálny alebo žiadny ľudský zásah;
(e) balíky internetových služieb informácií alebo interaktívnych činností, ktoré prekračujú samotný prístup na internet a v ktorých telekomunikačný komponent predstavuje vedľajšiu a podradenú časť.

Zdaniteľnej osobe (právnickej alebo fyzickej osobe), ktorá nie je platiteľom (nie je registrovaná pre DPH), vzniká podľa zákona č. 222/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDPH“) pri prijatí elektronicky dodávaných služieb od zahraničnej osoby z tretieho štátu povinnosť platiť daň.

Zahraničná osoba z tretieho štátu nie je podľa § 5 ods. 1 písm. c) ZDPH povinná registrovať sa pre daň v tuzemsku. V tomto prípade dochádza k prenosu daňovej povinnosti na prijímateľa služby, t.j. na zdaniteľnú osobu. Jedná sa o tzv. reverse-charge mechanizmus, ktorého podstata spočíva v tom, že prijímateľ služby uplatní DPH na prijatú službu, aj keď nie je platiteľom DPH.
Povinnosť platiť daň pri prijatí elektronicky dodávaných služieb od zahraničnej osoby z tretieho štátu vyplýva zdaniteľnej osobe z § 69 ods. 3 ZDPH v nadväznosti na vznik daňovej povinnosti.

Cize povinost registrovat nie je, ale dane sluzby sa musia zdanit aj ked firma je aj ked nie je platom DPH, vyhodou dobrovolnej registracie je to, ze si danu zaplatenu DPH vieme uplatnit pri zuctovani DPH.
KEJKA
28.08.11,20:25
ten citát hovorí o povinnosti sa registrovať podľa §7a).
Ty nie si zahraničná osoba, ale prijímaš službu od zahr.osoby.
svito1982
28.08.11,20:28
ten citát hovorí o povinnosti sa registrovať podľa §7a).
Ty nie si zahraničná osoba, ale prijímaš službu od zahr.osoby.

hmm tak potom nechápem prečo na DÚ povedali že nemusíme sa registrovať.
To je nejaké zamotané :).

A to ostatné ako samozdanenie je už v poriadku v tomto prípade?
KEJKA
28.08.11,20:31
áno, tak ako je to tam zvýraznené.
svito1982
28.08.11,20:36
áno, tak ako je to tam zvýraznené.

Tak to ste ma moc nepotešila neviem načo sú potom na tom DU. Ale potom keby došlo na lámanie chleba budem ja ten čo spravil chybu....
KEJKA
29.08.11,05:05
ja viem, presne tak. Ale ved z toho citátu je tá povinnosť zrejmá, či nie?
Ja som 3.krajiny dlho neriešila, pripadalo mi to tiež od veci. Ale Odborníci na Porade ma presvedčili.
Odporúčam požiadať o písomné stanovisko konkrétne k Vášmu problému, aby ste mali niečo v rukách.
svito1982
29.08.11,06:34
ja viem, presne tak. Ale ved z toho citátu je tá povinnosť zrejmá, či nie?
Ja som 3.krajiny dlho neriešila, pripadalo mi to tiež od veci. Ale Odborníci na Porade ma presvedčili.
Odporúčam požiadať o písomné stanovisko konkrétne k Vášmu problému, aby ste mali niečo v rukách.


No to práve nechcú dať, ale teraz som dostal ešte email od známeho čo robí poradcu ohľadne daní a ten tiež napísal, že nemusíme takže teraz už som s toho načisto mimo.
KEJKA
29.08.11,06:39
ja teda tiež. "Milujem" odpovede, ak niekto poradí, ale odmietne dAť svoje stanovisko písomne, alebo poradí a nezdôvodní svoju odpoveď §§-mi. Ja síce tiež nezvyknem uvádzať §§, ale v prípade diskusie a rôznych názorov tie §§ uvediem.
btw. - nakupuješ s daňou alebo bez?
svito1982
29.08.11,06:45
No informovali sme sa u dodávateľa či je v tovare DPH a je lenže nejak sme sa nedozvedeli koľko.

A čo sa týka toho citátu tak mne teda s toho je jasné len to, že sme povinný platiť daň a nie že sa musíme zaregistrovať ako platca DPH nakoľko aj v tom článku je napísane, že aj keď nebudeme platca dph tak tu daň musíme odviesť :).

Prikladám čo sme dostali od DRSR a na základe tejto odpovede a ujasnení nám na DU povedali, že nemusíme.

Podľa § 8 ods. 1 písm.a/ zákona o DPH dodaním tovaru je prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník, ak tento zákon neustanovuje inak.
Podľa § 16 ods. 18 písm.d/ zákona o DPH službami dodávanými elektronickými prostriedkami sú dodanie hudby, filmov, hier vrátane výherných a hazardných hier... Z citácie uvedených ustanovení vyplýva, že nákup a predaj licencií elektronickými prostriedkami k PC hrám nie je dodaním tovaru. Z poskytnutých informácií nie je však jednoznačné, či ide o obstaranie služby, ktoré daný neplatiteľ uskutočňuje vo svojom mene pre inú osobu, alebo ide o službu sprostredkovania, kde daný neplatiteľ v mene a na účet inej osoby predáva dané služby, s tým, že si potom vyúčtuje províziu ? odmenu za službu sprostredkovania.
V prípade, že zdaniteľná osoba príjme službu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, potom je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3 zákona o DPH a je povinná podať daňové priznanie k DPH a zaplatiť daň podľa § 78 ods. 3 zákona o DPH.
V prípade, že zdaniteľná osoba dosahuje zo zdaniteľných obchodov s miestom dodania v tuzemsku stanovený príjem, je povinná sa registrovať podľa § 4 zákona o DPH.
Podrobnejšie informácie k danej problematike vrátane praktických príkladov môžete nájsť na www.drsr.sk, v sekcii ,Daňové informácie, Pokyny a iné predpisy, DR SR, DPH.
Pokyn k registrácii zdaniteľných osôb a nadobúdateľov podľa § 4 a § 7 zákona č. 222 /2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty a k evidencii osôb pre DPH (upozorňujeme však, že niektoré príklady môžu byť už od 01.01. 2010 neplatné, pretože od tohto dátumu je v platnosti zákon č. 471/2009 Z.z.., ktorý zmenil postup pri určovaní miesta dodania služieb) a v Metodickom pokyne DR SR k určeniu miesta dodania služieb a k registrácii zdaniteľných osôb podľa § 7a zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.?


Ako som písal na DU som jej ešte upresnil o čo ide a ako to funguje a poradila sa s nadriadenou a odpoveď bola nemusíme na základe niektorého s tých hore uvedených zákonov.
svito1982
29.08.11,06:49
ja teda tiež. "Milujem" odpovede, ak niekto poradí, ale odmietne dAť svoje stanovisko písomne

No lebo sa všetci potom odvolávajú na DRSR račej ak by bolo zle tak nech je na DRSR :).

Ako v konečnom dôsledku by mi mohlo byť jedno či sa zaregistrujem ale robíme ešte aj predaj tovaru, ktorý nakupujeme na slovensku a predávame ho na slovensku a to sa keď budeme platcami troška predraží a dopláca na tom zákazník.
KEJKA
29.08.11,06:56
Ako v konečnom dôsledku by mi mohlo byť jedno či sa zaregistrujem ale robíme ešte aj predaj tovaru, ktorý nakupujeme na slovensku a predávame ho na slovensku a to sa keď budeme platcami troška predraží a dopláca na tom zákazník.
tak pozor, keby si bol registrovaný podľa §7a), tak na Slovensku naďalej vystupuješ ako doteraz - neplatiteľ.
DPH by si riešil len vo vzťahu k tým nákupom zo zahraničia.
príklad z mojej minulosti - iná oblasť ale podobnosť čiste nenáhodná?
v 90rokoch som podľa svojich znalostí sa mala prihlásiť povinne do SP, aj ked som bola okrem SZČO aj zam-ec. V SP ma s prihláškou poslali preč, že sa prihlasovať netreba. písomne nič, tak som si tú neprevzatú prihlášku s vlastnou poznámkou a dátumom odložila do archívu. O pár rokov!!! čuduj sa svete ma vyzvali k plateniu odvodov, nesplneniu oznamovacej či akej povinnosti. Tak som tam naklusala aj s tým papierom z môjho archívu, pokutu mi síce nedali, ale musela som doplatiť pekných pár tisíc istiny na zmeškanom poistnom. Penále som našťastie neplatila - bolo to v čase tzv. generálneho pardonu.
Božie, daňové a iné mlyny melú pomaly, ale........:cool:
svito1982
05.09.11,07:23
Tak som nás bol dnes teda zaregistrovať podľa §7a ako mi poradila "KEJKA" za čo som jej vďačný.

A ešte mi na DÚ bolo povedané, že ak je dodávateľ platca DPH tak neodvádzame nič ale ak nie je tak musíme každý nákup zdaniť 20% DPH ...

Len to zisťovanie bude troška zložité lebo slovensky nevedia a ani ta angličtina nie je naj :D
KEJKA
05.09.11,11:55
...................
A ešte mi na DÚ bolo povedané, že ak je dodávateľ platca DPH tak neodvádzame nič ale ak nie je tak musíme každý nákup zdaniť 20% DPH ...

....................
ta to co za blud?
svito1982
05.09.11,12:06
ta to co za blud?

Čo mám zas zle alebo som zle pochopil?
KEJKA
05.09.11,12:23
lebo ja to nechápem, Ak ti niečo je povedané, tak bud to chápeš, alebo sa hned opýtaj na §, kde je to uvedené.
Lebo ja to nechápem, aj som si tú vetu otočila, že čo ak si si to zapamätal opačne, to by ešte aký taký zmysel dávalo. TAkže bud vieš upresniť, alebo to nechaj tak.
Nakupuješ predsa od platiteľov v Poľsku, tí ti to dajú bez DPH, ty na Slovensku dodaníš a DPH zaplatíš.
day
29.11.11,06:38
ahojte,

materska firma (Nemecko) nam poslala nahradne diely na opravu zariadenia v state mimo EU (Chorvatsko),
kto ma preclit diely? Mozeme ND preclit aj my na Slovensku?

DAKUJEM