Jana G.
18.01.06,10:34
Vie mi niekto povedať tvorba opravnej položky k pohľadávkam bez príslušenstva - čo je tým myslené? Ďakujem.
Vladimír Ozimý
18.01.06,09:51
bez zmluvnych pokut a urokov z omeskania skratka ide o nominalnu hodnotu pohladavku nenavysenu z dovodu neplnenia si zmluvnych podmienok
Jana G.
18.01.06,09:55
Ale ide o celkovú pohľadávku, ktorá je vedená na 311 t.j. aj DPH?
Vladimír Ozimý
18.01.06,10:04
ano vratane dph sa tvori opravna polozka
Roxi
18.01.06,14:42
A v akej sume je možné opravnú položku vytvoriť? Predpokladám, že nie je daňovo uznaná.
Ďakujem
JankaO
18.01.06,15:42
A v akej sume je možné opravnú položku vytvoriť? Predpokladám, že nie je daňovo uznaná.
Ďakujem

paragraf 20 Zákona o dani z príjmov
(10) Tvorba opravných položiek k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní je daňovým výdavkom u daňovníkov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, a to najviac do výšky menovitej hodnoty pohľadávok bez ich príslušenstva prihlásených v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu 38) alebo v uznesení o povolení vyrovnania. Pri bankách sa uznávajú opravné položky voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní vo výške rozdielu medzi hodnotou pohľadávok prihlásených v lehote určenej v uznesení o vyhlásení konkurzu a ich hodnotou zahrnutou do výdavkov podľa odseku 4. Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní sú daňovými výdavkami počínajúc zdaňovacím obdobím, v ktorom boli pohľadávky v určenej lehote prihlásené.

(11) Opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní a vyrovnacom konaní sa zahrnú do základu dane v zdaňovacom období, v ktorom bola pohľadávka uspokojená. Ak pohľadávky poprel správca konkurznej podstaty a veriteľ neuplatňuje nárok na uspokojenie tejto pohľadávky z konkurznej podstaty prostredníctvom súdu alebo príslušného správneho orgánu, základ dane sa zvýši o výšku týchto popretých pohľadávok. Ak správca konkurznej podstaty poprel pohľadávku a veriteľ uplatnil nárok na jej uspokojenie z konkurznej podstaty na súde alebo na príslušnom správnom orgáne, základ dane sa zvýši o výšku týchto popretých pohľadávok alebo ich častí v zdaňovacom období, v ktorom súd alebo príslušný správny orgán takýto návrh zamietol.

(12) Odseky 10 a 11 sa použijú aj na pohľadávky voči dlžníkom v zahraničí. Ak ide o pohľadávky voči dlžníkom, ktorí majú sídlo alebo bydlisko v štáte, v ktorom nie je právny predpis upravujúci konkurz a vyrovnanie, za daňový výdavok možno uznať aj opravné položky tvorené daňovníkom na pohľadávky, ktoré sa vymáhajú prostredníctvom súdu v inom štáte.


Záleží, či je to JÚ alebo PÚ.
Hanka
20.01.06,08:29
Opravná položka k zásobám
Podľa §26 zák. o účtov. je stanovené, že pri inventarizácii zásob musíúčtovná jednotka prehodnotiť , či úžitková hodnota zásob zodpovedá ich oceneniu v účtov. Ak zistí, že došlo k zníženiu ich ocenenia, pričom toto zníženie nie je definitívne, vytvára sa k zásobám opravná položka.
Zaujímalo by ma, či to robíte ak áno tak ako. Opravná položka je podľa mňa nedaňový náklad. Ale čo so zásobami, ktoré sú na sklade nepredajné? Ako to riešite, aby vám to vošlo do nákladov firmy? Robíte k 31.12. opravné položky? Podľa mňa je to trvalé zníženie ceny.
Roxi
20.01.06,12:46
Ja som mala na mysli pohľadávky, keď dlžník nie je v konkurznom konaní, ak sa jedná o pohľadávku, pri ktorej je riziko, že nebude zaplatená, z roku 2003 napr.