ada.gustafik@gmail.com
26.08.11,18:18
Cafte, kupila som pred dvoma rokmi holobyt a v tom istom roku dokupila: kuchynsku linku, vstavanu umyvacku, trubu, sporak, digestor, samostatne stojacu chladnicku, pracku, satnik - nie rolldor, ale rozmontovat a prelozit sa uz neda, svietidla, postel. Byt som teraz prenajala a zacala si viest JU. Otazka je, ci budem dokupeny nabytok a spotrebice odpisovat ako modernizaciu, teda technicke zhodnotenie spolu s bytom 20 rokov, alebo pekne samostatne kazdy zvlast. Nepotrebujem, ked si to uz nastavim, aby mi niekto pri kontrole potom tie odpisy neuznal... ;((
Mate s tym nejake skusenosti? Dakujem vopred za radu...
KEJKA
26.08.11,18:38
podľa zadania a štýlu....myslím, že by si si vedela obhájiť aj pre Teba výhodnejšie odpisovanie.
Ja by som samostatne stojace spotrebiče, ale aj vstavané spotrebiče odpisovala po kusoch samostatne.
Zabudovanú linku /uvažovala by som aj s digestorom/, namontované svietidlá by som pripočítala k cene bytu - nech má DU radosť a odpisovala 20 rokov.
šatník ako samostatný kus nábytku by som takisto odpisovala samostatne - má svoje určenie.
rudopp
26.08.11,18:47
podľa zadania a štýlu....myslím, že by si si vedela obhájiť aj pre Teba výhodnejšie odpisovanie.
Ja by som samostatne stojace spotrebiče, ale aj vstavané spotrebiče odpisovala po kusoch samostatne.
Zabudovanú linku /uvažovala by som aj s digestorom/, namontované svietidlá by som pripočítala k cene bytu - nech má DU radosť a odpisovala 20 rokov.
šatník ako samostatný kus nábytku by som takisto odpisovala samostatne - má svoje určenie.

Už len čo s tou posteľou

- asi nutné vybavenie bytu
- samostatne sa nedá používať.
KEJKA
26.08.11,19:05
nutné vybavenie bytu podľa mňa postel nie je. Dokonca pravdepodobne nie je ani zabudovaná.
Tiež samostatne ako nábytok.
rudopp
26.08.11,20:53
nutné vybavenie bytu podľa mňa postel nie je. Dokonca pravdepodobne nie je ani zabudovaná.
Tiež samostatne ako nábytok.


Jasne na zemi? budem spávať. :D
KEJKA
27.08.11,05:39
Jasne na zemi? budem spávať. :D
prečo? Byt je byt a posteľ je posteľ. Kto tam bude bývať, môže si vyhovujúcu posteľ zaobstarať sám. Syn si z podnájmu do podnájmu prenáša tú svoju vlastnú, nakoľko je vysoký 196cm a hocijaký gauč, či vyležaná posteľ v podnájme mu proste nevyhovuje.
ada.gustafik@gmail.com
28.08.11,17:28
Kejka, ďakujem veľmi pekne za tvoj pohľad na vec. Už som dostala od skúsenejšej účtovníčky tú istú radu - odpisovať vnútorné vybavenie samostatne, tak to tak urobím. Vyhovuje mi viacej odpisovať príslušenstvo samostatne, ale z hľadiska použitia - byt prenajímam ako kompletne zariadený... mi to technické zhodnotenie - modernizácia prišla tiež ako vhodná voľba. Ešte raz vďaka za uistenie.
ada.gustafik@gmail.com
30.08.11,11:42
Pozrela som sa na doklady a spotrebiče samostatne sú v hodnote max. 400 eur. Takže buď ich odpíšem ako technické zhodnotenie alebo vyhodím z účta, keďže boli kupované v 2009 ;((
KEJKA
30.08.11,11:45
majetok môžeš odpisovať, aj ked nesplňa limit 1700 EUR.
Vtedy síce neexistuje odpisová skupina podľa ZDP, ale ZDP uzná odpisy vo výške podľa tebou zvoleného odpisového plánu.
Vzhľadom na dátum kúpy však prichádzaš o odpisy za rok 2009,2010.
T.j. napr. zvolíš dobu odpisovania 8 rokov /dlhodobý majetok/
ročný rovnomerný odpis 1/8.
takže 6/8, t.j. 3/4 OC ešte odpíšeš podľa nasledujúcich 6 rokov.
ada.gustafik@gmail.com
30.08.11,16:57
Ďakujem za odpoveď, Kejka. Rozumiem, takže si vytvorím vlastný odpisový plán na spotrebiče a nábytok. Odpisy však plánujem prerušiť, nakoľko prvých desať rokov sú úroky, kt. platím banke vyššie ako príjem. Môžem si aj mnou zvolené odpisy na nábytok a spotrebiče začať uplatňovať až keď budem zisková?
Tweety
30.08.11,17:06
Ďakujem za odpoveď, Kejka. Rozumiem, takže si vytvorím vlastný odpisový plán na spotrebiče a nábytok. Odpisy však plánujem prerušiť, nakoľko prvých desať rokov sú úroky, kt. platím banke vyššie ako príjem. Môžem si aj mnou zvolené odpisy na nábytok a spotrebiče začať uplatňovať až keď budem zisková?
§22 Zákon o dani z príjmu
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
KEJKA
30.08.11,17:21
Ďakujem za odpoveď, Kejka. Rozumiem, takže si vytvorím vlastný odpisový plán na spotrebiče a nábytok. Odpisy však plánujem prerušiť, nakoľko prvých desať rokov sú úroky, kt. platím banke vyššie ako príjem. Môžem si aj mnou zvolené odpisy na nábytok a spotrebiče začať uplatňovať až keď budem zisková?
neprerušuj odpisy, ale vykážeš stratu, ktorú si neskôr umoríš. 10 rokov je veľa, to nestíhaš, ale možno bude vyššie nájomné časom - čo ty vieš, čaká sa inflácia, koniec eura........
ada.gustafik@gmail.com
30.08.11,17:25
neprerušuj odpisy, ale vykážeš stratu, ktorú si neskôr umoríš. 10 rokov je veľa, to nestíhaš, ale možno bude vyššie nájomné časom - čo ty vieš, čaká sa inflácia, koniec eura........
nerozumiem prečo mi odporúčaš neprerušovať odpisovanie... hypotéku mám na 30 rokov, a momentálne je plán ho počas celého tohto obdobia prenajímať... takže prvých desať rokov mi to vykryjú úroky z banky a ďalších 20 rokov odpisy.
KEJKA
30.08.11,18:43
aj tak sa dá.......
betka
30.08.11,20:13
Cafte, kupila som pred dvoma rokmi holobyt a v tom istom roku dokupila: kuchynsku linku, vstavanu umyvacku, trubu, sporak, digestor, samostatne stojacu chladnicku, pracku, satnik - nie rolldor, ale rozmontovat a prelozit sa uz neda, svietidla, postel. Byt som teraz prenajala a zacala si viest JU. Otazka je, ci budem dokupeny nabytok a spotrebice odpisovat ako modernizaciu, teda technicke zhodnotenie spolu s bytom 20 rokov, alebo pekne samostatne kazdy zvlast. Nepotrebujem, ked si to uz nastavim, aby mi niekto pri kontrole potom tie odpisy neuznal... ;((
Mate s tym nejake skusenosti? Dakujem vopred za radu...

Príklad.
Dostanete od betky oznámenie o vykonaní kontoly na ZDP.
Zisťujem:
- kúpený byt
- kuchynká linka+ spotrebiče.

Urobím si záver: OC (ZDP VC) bytu je kúpna cena bytu, vykonané TZ, kt. cena je nad 1700 € v tom istom roku na kuchynskú linku spolu so spotebičmi v zmysle neplatného niečoho, kt. sa riadi celé SR (teta nejaký precedens) ....

To niečo samostané ako chladnička, pračka- považujem za samost-hnut. vec.

Svietidlá sú súčasťou nehnuteľnosti, a posteľ je samost. hnuteľná vec.
ada.gustafik@gmail.com
31.08.11,08:39
Ďakujem Vám obom, Kejka a Betka... uistili ste ma v postupe, ktorý zvoliť - spotrebiče a nábytok vyhodím a odpisovať budem iba byt + kuch.linka a svietidlá.