ivanval
26.08.11,22:04
Dobrý deň,

som neplatca DPH , ale registrovaný podľa paragrafu 7a pre to aby som mohol príjmať/poskytovať služby do iných krajín EÚ.

Keď služby poskytujem ja, tak musím to štvrťročne nahlasovať, toto vyriešené mám, ale dostávam sa do opačnej situácie, kedy by som chcel službu z krajiny EÚ (ČR) prijať, konkrétne ide o webhosting, čo je asi nepodstatné. Zaujímalo by ma, že aká povinnosť mi teda pri prijatí takejto služby vzniká, či to treba niekde nahlásiť, prípadne odviesť nejakú daň alebo proste ako to riešiť, aby bolo všetko v súlade zo zákonmi...

Ďakujem za pomoc
KEJKA
27.08.11,05:41
áno, ty objednáš službu z EU pod svojim ičDPH, teda dostaneš doklad bez EU_DPH. Ty následne dodaníš - vypočítaš si DPH a podáš za ten mesiac DP DPH, kde uvedieš svoju daňovú povinnosť a DPH zaplatíš. Cena prijatej služby sa ti logicky o túto DPH zvýši, lebo odpočítať si ju nemôžeš.
ivanval
27.08.11,06:41
A to priznanie mám podať ten mesiac, kedy som takúto službu prijal alebo ako ?
KEJKA
27.08.11,06:44
A to priznanie mám podať ten mesiac, kedy som takúto službu prijal alebo ako ?
áno, tak, ved som to napísala
dostaneš doklad bez EU_DPH. Ty následne dodaníš - vypočítaš si DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) a podáš za ten mesiac DP DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html),
to je mesiac, v ktorom bude vystavená faktúra od tvojho dodávateľa.
resp. ak sa pýtaš na termín, tak ten je do 25.nasledujúceho mesiaca.
príklad - faktúru máš teraz v auguste
DP DPH za obdobie august 2011 podáš do 25.9.2011 a do tohto termínu DPH aj zaplatíš - č.BU zistíš na www.drsr.sk
Doplním, že 25.9.2011 je nedeľa, takže povinnosti sa posúvajú na pondelok 26.9.2011 - ale ty môžeš kludne podať aj 3.9., nemusíš čakať na posledný deň.
ivanval
27.08.11,06:50
Takže to DPH je 19% z ceny ? A je na to nejaký formulár dostupný na internete ?
KEJKA
27.08.11,11:58
20% z ceny. Tlačivo DPH si vyzdvihneš aj na DU. Ale nájdeš aj v dokumentoch na Porade - myslím. A tiež sa dá cez eDane vyplniť a aj na www.drsr.sk
TomasHo
27.08.11,12:27
Kejka, skoda, ze tu nie je nejake tlacidlo, ze "nesuhlasim" - teda nie s tebou, ale s tym, ze z nas urobili nedobrovolnych platcov DPH? Ak tomu dobre rozumiem, ja uctujem do zahranicia bez DPH, oni si to tam dodania, a ked kupujem, kupujem bez DPH a mam to zdanit tu?


A co ked mi ta cudzia firma predava sluzbu, v ktorej uz ma nauctovanu svoju miestnu DPH, pretoze ja som neplatca? Moze sa vyskytnut aj takyto pripad, teda potom by DPH bola odvedena dvakrat?
KEJKA
27.08.11,16:29
A co ked mi ta cudzia firma predava sluzbu, v ktorej uz ma nauctovanu svoju miestnu DPH, pretoze ja som neplatca? Moze sa vyskytnut aj takyto pripad, teda potom by DPH bola odvedena dvakrat?
nemôže sa to vyskytnúť, lebo voči zahraničiu, resp. EU vystupuješ so svojim ičDPH ako platiteľ /akože nedobrovoľný/.
To značí, že musíš dbať na to, aby to vystavili faktúru správne bez DPH.
Zdaňuje sa v mieste príjemcu služby, až na výnimky, celá EU to má upravené rovnako, len si to všetci aj musia ustrážiť.