jess
03.09.04,12:16
Dnes som registrovala s.r.o. na DPH, a bola tam kolonka, že či budem dovážať tovar z EU. Pracovníčke DU som povedala, že ano a ona mi povedala, že budem potrebovať dalšiu kartičku /osvedcenie pre platcu DPH - NADOBUDATEĽ podľa §7/. Ale presne to ani ona nevedela, lebo vraj robí len 2 mesiace!!!! To ma zaskočilo, pretože ako SZČO tiež dovážam tovar z EU a nikde som sa nedočítala, že od 1.5. treba sa zaregistrovať ako nadobudatel. Máte niekto s týmto skúsenosti?
Daniel
03.09.04,10:50
Citujem z metodického pokynu DRSR (pokyn k registrácii DPH po 1.5.2004) :
;)
Povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň podľa § 7 zákona o DPH má každá:

zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane v tuzemsku a nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, a to pred nadobudnutím tovaru, ktorým dosiahne celkovú hodnotu tovaru bez dane 420 000 Sk v kalendárnom roku. Zdaniteľnou osobou, ktorá nie je platiteľom dane sa rozumie podnikateľ, ktorý sa neregistroval pre daň z dôvodu, že nedosiahol obrat pre registráciu podľa § 4 zákona o DPH a neregistroval sa ani dobrovoľne.
právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, a to pred nadobudnutím tovaru, ktorým dosiahne celkovú hodnotu tovaru bez dane 420 000 Sk v kalendárnom roku. Právnickou osobou, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, sa rozumie taká osoba, ktorá nie je založená alebo zriadená za účelom podnikania. Napríklad: rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, ako aj iné právnické osoby, ktoré nevykonávajú podnikateľskú činnosť (nadácie, politické strany...).

Žiadosť o registráciu pre daň sa podáva na rovnakom tlačive aké predkladá zdaniteľná osoba, ktorá sa registruje podľa § 4 zákona o DPH. O registrácii pre daň podľa § 7 zákona o DPH vydá príslušný daňový úrad nadobúdateľovi osvedčenie (biela kartička) a pridelí identifikačné číslo pre daň. Pridelené identifikačné číslo pre daň bude nadobúdateľ používať pri objednávaní tovarov z iných členských štátov.


Osoba, ktorá sa registruje pre daň podľa tohto ustanovenia je povinná platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ale nemá nárok na odpočítanie dane. Registráciou pre daň podľa § 7 zákona o DPH sa nadobúdateľ nestáva platiteľom dane.