TomasHo
27.08.11,09:11
Vlastním väčší svahovitý pozemok, ktorý zarastá a ťažko sa udržiava. So susedom, ktorý je poľnohospodár, by som sa rád dohodol, že mi bude pozemok vypásať, akurát on nemá dosť peňazí na nový dobytok. Pre mňa to je zaujímavá investícia (rádovo cca 4000€) ale rád by som sa spýtal na Vaše názory, ako túto operáciu ošetriť zmluvne.

Problémov je niekoľko:
- môj vklad je jasne definovaný a jednorazový, ale sused by vkladal svoju prácu a nešpecifikované množstvo ďalších vstupov (seno, ustajnenie, kontrola ohrádok) priebežne
- prínosy majú podobu finančne ťažko definovateľnú (môj pozemok bude spasený, sused sa zbaví prebytočného sena, každý rok sa dobytok namnoží a existuje lotériová možnosť, že nejaký býček bude plemenný a tým pádom cennejší)
- dobytok by mal byť písaný na suseda, lebo on je SHR (samostatne hospodáriaci roľník), a má skúsenosti s čerpaním dotácií a tiež samozrejme so samotným chovom

Uvažovali sme, že by som sa podieľal na odbyte (t.j. hľadaní kupcov na vyrastený dobytok), pretože sa "vyznám na internete".

Ja osobne by som rád poňal túto akciu skôr ako investíciu než ako pôžičku (t.j. nechcem znižovať istinu, a rád by som čerpal zisky až kým to pôjde), sused by z tejto činnosti rád získal hotové prostriedky na svoje iné aktivity.

Skúmam rôzne typy zmlúv podľa občianskeho zákonníka, a samozrejme viem, že najdôležitejšie je dohodnúť presne parametre obchodu a riešenie prípadných nezhôd, ale uvítam Vaše tipy a inšpiráciu. (aj to nevyhnutné internetové podrypovanie : )
buchač
27.08.11,07:39
...
ale uvítam Vaše tipy a inšpiráciu. (aj to nevyhnutné internetové podrypovanie : )

...a vidíš , ja , sťa podsexuálny vrták Porady ;):---:D normálne vidím v tomto celkom dobrý ...hm ,nazvem biznis ....

Veď si aj sám všetko uviedol :

- pozemok udržiavaný
- nejaká tá možnosť rozmnoženia dobytka a tým pádom aj
- potencionálny zisk
- atď ...ale nevidím do problematiky , takže už nič iné ...

Ale tiež si uviedol tie zmluvy , niet o čom sa baviť ...na to by som si určite nejakého právnika našiel , aj keď net poskytuje plno vzorov zmlúv ...

Čo sa týka vkladu , je vcelku dosť nízky ...no záleží aj na výstupnom , čistom zisku ...:rolleyes:
Možno návratnosť je na dlhšiu dobu , no ako sa vraví ...to o tom vrabcovi a holubovi ............:rolleyes:

Ozaj , tých vrabcov je v poslednej dobe aj v skutočnosti na strechách veľmi málo , čvirkot nejak utíchol ...:rolleyes:
JOSCH
27.08.11,08:01
Z vlastnej skúsenosti upozorním na veľmi nebezpečný problém pri rozdelení možného zisku.Treba sa vopred medzi sebou dohodnuť fifty-fifty ?
buchač
27.08.11,08:08
Z vlastnej skúsenosti upozorním na veľmi nebezpečný problém pri rozdelení možného zisku.Treba sa vopred medzi sebou dohodnuť fifty-fifty ?

Problém ani nie ...skôr by som nazval pravidlá ...

...a to fifty - fifty ???

Myslím si , že tých 60 : 40 by bolo spravodlivejšie ...teda podľa mňa ...:rolleyes:
...teraz nedám dôvody , ale skús sa zamyslieť , kto by bral tých 60 % ...???
rudopp
27.08.11,11:20
Vlastním väčší svahovitý pozemok, ktorý zarastá a ťažko sa udržiava. So susedom, ktorý je poľnohospodár, by som sa rád dohodol, že mi bude pozemok vypásať, akurát on nemá dosť peňazí na nový dobytok. Pre mňa to je zaujímavá investícia (rádovo cca 4000€) ale rád by som sa spýtal na Vaše názory, ako túto operáciu ošetriť zmluvne.

Problémov je niekoľko:
- môj vklad je jasne definovaný a jednorazový, ale sused by vkladal svoju prácu a nešpecifikované množstvo ďalších vstupov (seno, ustajnenie, kontrola ohrádok) priebežne
- prínosy majú podobu finančne ťažko definovateľnú (môj pozemok bude spasený, sused sa zbaví prebytočného sena, každý rok sa dobytok namnoží a existuje lotériová možnosť, že nejaký býček bude plemenný a tým pádom cennejší)
- dobytok by mal byť písaný na suseda, lebo on je SHR (samostatne hospodáriaci roľník), a má skúsenosti s čerpaním dotácií a tiež samozrejme so samotným chovom

Uvažovali sme, že by som sa podieľal na odbyte (t.j. hľadaní kupcov na vyrastený dobytok), pretože sa "vyznám na internete".

Ja osobne by som rád poňal túto akciu skôr ako investíciu než ako pôžičku (t.j. nechcem znižovať istinu, a rád by som čerpal zisky až kým to pôjde), sused by z tejto činnosti rád získal hotové prostriedky na svoje iné aktivity.

Skúmam rôzne typy zmlúv podľa občianskeho zákonníka, a samozrejme viem, že najdôležitejšie je dohodnúť presne parametre obchodu a riešenie prípadných nezhôd, ale uvítam Vaše tipy a inšpiráciu. (aj to nevyhnutné internetové podrypovanie : )

Nejako čudne sa škrabeš na hlave.

Máš pozemok
Chceš investovať do dobytka (pozri ceny, ale za 4000 € tak 3-4 kravy ), tak aby využili celý pozemok ?
Čo jadrové krmivá? Bez toho príliš nepriberá.
Veterinár ?
Má starý ???

Tak neinvestuj.
Ponúkni mu pozemok na vypásanie za obojstranne prijateľnú cenu.
Povedzme aby ti zaplatila daň + 0,2 až 0,6 centu/m2/rok.
Pozemok nebudeš mať zaburinený (iba rozrýpaný a osr..ý - - pardón pohnojený = zušľachtený) a bez rizika získaš 20 až 60 €/ha/rok.

Ak sa neponáhľaš, súčasne tam nasaď orechy (nenáročné na prácu / odolné škodcom). Počkáš 10-15 rokov a zbieraš orechy na vrecia.
TomasHo
27.08.11,11:29
Josch, presne to je problem, ktoremu sa chcem vyhnut - ved budeme susedia dalsich 30 rokov, nebolo by dobre zavarit na nejake spory.

Ja to vidim tak, ze zisk treba rozdelit tak, aby sa obom vracali vlozene prostriedky podobnou mierou. Teda, ak sused do toho vklada svoju pracu a dalsie veci, musi to vycislit a potom nastavime rozdelenie zisku tak, aby bolo spravodlive.

Lenze, tazko to urobit percentualne - ked uvazujem, ze zakladny "kapital" su styri kravy a "zisk" po prvom roku bude povedzme dalsie 4 kravy a on do toho v priebehu roka vlozil hodnotu 2 krav, tak aj keby sme si delili zisk v pomere 25:75 v jeho prospech, mal by dvojnasobnu navratnost investicie (50%) oproti mne. Toto delenie je uz na nas a da sa robit operativne, ale akou zmluvou to osetrit? Tu by som potreboval vase navrhy.

Zmluva o pozicke? Ta ma fixnu mieru navratnosti. Zmluva o zapozicani povedzme 4 krav? Ako som pisal, ja to chcem brat ako dlhodobu investiciu.

Pravnika by som do toho tahat mohol, ale musim mat aspon pribliznu predstavu, co mu poviem.

Este RE:Rudopp: krmiva ma sused, dobytky sa daju kupit aj take sorty, co pozeru vsetko, priberu primerane (teda 2-3 kila denne) a nevyzaduju ustajnenie na zimu. Nechcem davat len do prenajmu pozemok, to nie je dostatocne rentabilna investicia, chcem sa podielat na pripadnej nadnodnote.

A pokial ide o to vysadzanie orechov, v podstate hovoris o pestovatelskom plane, a ten urcite budem tvorit priebezne, teda ide o to vyselektovat druhy stromov a vysadzat ich tam, ale treba vymysliet aj co s produktmi - skor by som uvazoval nad jedlym gastanom alebo inou trvacnou plodinou, ktora ma vyssiu cenu. To vsak pride postupne, teraz treba spasat travu a semenace (a sipy).

A este Rudopp: ano, sused uz ma svoju kravu, jahnata, nejake kone, ovce, skratka komplet farmu. Len nema nazvys penaze na 4-5 kusov kvalitneho telneho dobytka.
rudopp
27.08.11,13:46
Josch, presne to je problem, ktoremu sa chcem vyhnut - ved budeme susedia dalsich 30 rokov, nebolo by dobre zavarit na nejake spory.

Ja to vidim tak, ze zisk treba rozdelit tak, aby sa obom vracali vlozene prostriedky podobnou mierou. Teda, ak sused do toho vklada svoju pracu a dalsie veci, musi to vycislit a potom nastavime rozdelenie zisku tak, aby bolo spravodlive.

Lenze, tazko to urobit percentualne - ked uvazujem, ze zakladny "kapital" su styri kravy a "zisk" po prvom roku bude povedzme dalsie 4 kravy a on do toho v priebehu roka vlozil hodnotu 2 krav, tak aj keby sme si delili zisk v pomere 25:75 v jeho prospech, mal by dvojnasobnu navratnost investicie (50%) oproti mne. Toto delenie je uz na nas a da sa robit operativne, ale akou zmluvou to osetrit? Tu by som potreboval vase navrhy.

Zmluva o pozicke? Ta ma fixnu mieru navratnosti. Zmluva o zapozicani povedzme 4 krav? Ako som pisal, ja to chcem brat ako dlhodobu investiciu.

Pravnika by som do toho tahat mohol, ale musim mat aspon pribliznu predstavu, co mu poviem.

Este RE:Rudopp: krmiva ma sused, dobytky sa daju kupit aj take sorty, co pozeru vsetko, priberu primerane (teda 2-3 kila denne) a nevyzaduju ustajnenie na zimu. Nechcem davat len do prenajmu pozemok, to nie je dostatocne rentabilna investicia, chcem sa podielat na pripadnej nadnodnote.

A pokial ide o to vysadzanie orechov, v podstate hovoris o pestovatelskom plane, a ten urcite budem tvorit priebezne, teda ide o to vyselektovat druhy stromov a vysadzat ich tam, ale treba vymysliet aj co s produktmi - skor by som uvazoval nad jedlym gastanom alebo inou trvacnou plodinou, ktora ma vyssiu cenu. To vsak pride postupne, teraz treba spasat travu a semenace (a sipy).

A este Rudopp: ano, sused uz ma svoju kravu, jahnata, nejake kone, ovce, skratka komplet farmu. Len nema nazvys penaze na 4-5 kusov kvalitneho telneho dobytka.

Hádam len nie :D

Veď to by taký porážkový býček (aby nedospel a nesmrdel samcom) = 500 kg za 250 (170 ) dní ( 8 (5,5) mesiacov) )

Orech ma napadol prvý, čo netreba úrodu hneď realizovať

Neviem výnos / dobu začiatku plodnosti gaštanov.

Ale bacha.
K nám sa už dotrepal z juhu taký sviňa gaštanovohryzný chrobáčik (nemá u nás predátora)

Koncom júla je aj 1/3 listov "hrdzavá" !!!!!!!!!!!!!!!
rudopp
27.08.11,13:48
Josch, presne to je problem, ktoremu sa chcem vyhnut - ved budeme susedia dalsich 30 rokov, nebolo by dobre zavarit na nejake spory.

Ja to vidim tak, ze zisk treba rozdelit tak, aby sa obom vracali vlozene prostriedky podobnou mierou. Teda, ak sused do toho vklada svoju pracu a dalsie veci, musi to vycislit a potom nastavime rozdelenie zisku tak, aby bolo spravodlive.

Lenze, tazko to urobit percentualne - ked uvazujem, ze zakladny "kapital" su styri kravy a "zisk" po prvom roku bude povedzme dalsie 4 kravy a on do toho v priebehu roka vlozil hodnotu 2 krav, tak aj keby sme si delili zisk v pomere 25:75 v jeho prospech, mal by dvojnasobnu navratnost investicie (50%) oproti mne. Toto delenie je uz na nas a da sa robit operativne, ale akou zmluvou to osetrit? Tu by som potreboval vase navrhy.

Zmluva o pozicke? Ta ma fixnu mieru navratnosti. Zmluva o zapozicani povedzme 4 krav? Ako som pisal, ja to chcem brat ako dlhodobu investiciu.

Pravnika by som do toho tahat mohol, ale musim mat aspon pribliznu predstavu, co mu poviem.

Este RE:Rudopp: krmiva ma sused, dobytky sa daju kupit aj take sorty, co pozeru vsetko, priberu primerane (teda 2-3 kila denne) a nevyzaduju ustajnenie na zimu. Nechcem davat len do prenajmu pozemok, to nie je dostatocne rentabilna investicia, chcem sa podielat na pripadnej nadnodnote.

A pokial ide o to vysadzanie orechov, v podstate hovoris o pestovatelskom plane, a ten urcite budem tvorit priebezne, teda ide o to vyselektovat druhy stromov a vysadzat ich tam, ale treba vymysliet aj co s produktmi - skor by som uvazoval nad jedlym gastanom alebo inou trvacnou plodinou, ktora ma vyssiu cenu. To vsak pride postupne, teraz treba spasat travu a semenace (a sipy).

A este Rudopp: ano, sused uz ma svoju kravu, jahnata, nejake kone, ovce, skratka komplet farmu. Len nema nazvys penaze na 4-5 kusov kvalitneho telneho dobytka.

No neviem .
Ja by som zopár vysadil už aj.

Lebo vyhodiť strom to je otázka 2 hodín.
Ale orech kým niečo zarodí min 8 rokov.
TomasHo
27.08.11,18:07
Rudopp, tie prirastky som pocul od farmara. Vsak ked bude zaujem mozem dat vediet, ako to je naozaj : )

Vysadzat hned: urcite, ale najprv ten plan - kde budu duby, kde ovocie, kde investicne plodiny. Ono sa to da presadit, ale ked sa to dobre naplanuje, je clovek spokojnejsi.

S tym gastanom to je zaujimava informacia, lebo co ja viem, napada ho najma dvojnohy chrobacik, ktory likviduje celu urodu zvycajne este predtym, nez si ju stihne zobrat majitel.

Nic to, skusime pokrizit dobytok so stredoazijskym pastierskym psom, co chova sused a mozno vznikne nova odolna rasa, ktora dava maso, mlieko, chrani pozemok pred zlodejmi a sama nanosi gastany v papuli az do stodoly : )
rudopp
27.08.11,20:05
Rudopp, tie prirastky som pocul od farmara. Vsak ked bude zaujem mozem dat vediet, ako to je naozaj : )

Vysadzat hned: urcite, ale najprv ten plan - kde budu duby, kde ovocie, kde investicne plodiny. Ono sa to da presadit, ale ked sa to dobre naplanuje, je clovek spokojnejsi.

S tym gastanom to je zaujimava informacia, lebo co ja viem, napada ho najma dvojnohy chrobacik, ktory likviduje celu urodu zvycajne este predtym, nez si ju stihne zobrat majitel.

Nic to, skusime pokrizit dobytok so stredoazijskym pastierskym psom, co chova sused a mozno vznikne nova odolna rasa, ktora dava maso, mlieko, chrani pozemok pred zlodejmi a sama nanosi gastany v papuli az do stodoly : )

Psobytok (ale radšej ten dlhochvostý = cestou aj pozametá :D )
JOSCH
28.08.11,07:28
...Ja to vidim tak, ze zisk treba rozdelit tak, aby sa obom vracali vlozene prostriedky podobnou mierou. Teda, ak sused do toho vklada svoju pracu a dalsie veci, musi to vycislit a potom nastavime rozdelenie zisku tak, aby bolo spravodlive.
Treba posúdiť veľa rizík napr.Má sused dobré know -how?Aby tebe neostalo potom iba hovnov(čítaj tak ako vidíš), Je jasné,že finančné riziko budeš znášat iba ty,takže navrhni,aby sa pripadný zisk začal delit až keď budú počiatočné investicie doma.(do doby návratnosti vloženej sumy by som delil 10+10+80=100)potom 1:1,ale ak by si sa náhodne chcel od suseda osamostatniť,tak to nerob-nastavajú nepredvitateľné veci.
TomasHo
28.08.11,09:49
Josch, myslienka ziskat naspat najprv istinu je podnetna, ale neviem, ci bude sused chciet vrazat svoj cas a energiu do projektu, z ktoreho nebude vidiet prinos.

10+10+80? Kto je ta tretia osoba?

Rudopp, psobytok, to znie dobre : ) Keby to este vedelo chytat mysi, potkany a nevadili by tomu srsne, a dokazalo by to bezat predpisovou 50tkou dole do dediny, tak by stacilo v tej hrubej kozi vyrezat kapsy na nakupy a chodit dole do Teska.
Eulalia
28.08.11,10:15
Skús si pozrieť v Obchodnom zákonníku Zmluvu o tichom spoločenstve. Možno by sa dala na Tvoj prípad aplikovať. Ale tiež vidím veľke nebezpečenstvo v delení zisku. Už som videla strašne veľa rozkmotrených kamarátov, kde dlhoročné priateľstvo padlo práve na tomto.
TomasHo
28.08.11,11:11
Eulalia, dakujem za tip, hladal som najma v obcianskom zakonniku, ale zmluva o tichom spolocenstve by bola dobrou bazou.

Na to, aby sa predislo buducim problemom musime dosiahnut dohodu o zakladnom principe rozdelovania zisku - potom uz ide len o to, ako to formulovat.

Ako by ste navrhovali takuto zmluvu uzatvorit? Pred notarom? Lebo papier znesie vsetko, aby to malo aj nejaky pravny ucinok, napriklad vymozitelnost pohladavky.
marjankaj
28.08.11,11:26
Eulalia, dakujem za tip, hladal som najma v obcianskom zakonniku, ale zmluva o tichom spolocenstve by bola dobrou bazou.

Na to, aby sa predislo buducim problemom musime dosiahnut dohodu o zakladnom principe rozdelovania zisku - potom uz ide len o to, ako to formulovat.

Ako by ste navrhovali takuto zmluvu uzatvorit? Pred notarom? Lebo papier znesie vsetko, aby to malo aj nejaky pravny ucinok, napriklad vymozitelnost pohladavky.

A si si istý, že budete rozdeľovať zisk? Si ochotný sa podieľať aj na "rozdelení" straty?
pavol54
28.08.11,12:01
A si si istý, že budete rozdeľovať zisk? Si ochotný sa podieľať aj na "rozdelení" straty?
A ešte kto bude písať ma dať - dal, lebo niektorí si predstavujú zisk=tržba, iní zase že náklady sú len niečo a iné výdavky by do nákladov nechceli počítať( výdavky typu denné chovanie kravy to sa nepočíta lebo chová aj svoje, . ap. alebo naopak, výdavky vynaložené na svoj dobytok započíta do spoločných), to je tak komplikované že toto by chcelo prijať jedného administratívneho pracovníka. Ak ten projekt spustíš teším sa v krátkej dobe na krimiJOJ
TomasHo
28.08.11,12:17
mariankaj, pavol54, ano toto su prave problemy, kvoli ktorym som to dal sem do temy. Urcite treba pocitat aj s rozdelenim straty - podla zmluvy o tichom spolocenstve sa podiel na strate odpocita v danom roku z vkladu ticheho spolocnika a ked sa dosiahne dalsi rok zisk, tak sa to zase dorovnava. Iste, to s tou starostlivostou o kravy je kamen urazu, pretoze my dvaja ako "spolocnici" vlastne vkladame do tejto aktivity velmi rozdielne aktiva - ja celkom likvidne peniaze (resp. kravy) a sused velmi nekonkretne a fluidne aktivity ako starostlivost atd. Iste, ked sa krava teli o tretej rano, ako to zapisat do zuctovania? Stanovit hodinovu sadzbu? To by museli v tej rodine pisat do zositka aj deti, ked isli hodit seno kravam.

No a to je kravina.

Ale koncorocne zuctovanie sa samozrejme bude musiet robit, inac nezistime hospodarsky vysledok. Vynos a zisk by som samozrejme nezamienal, ale mam problem, ako vycislit naklady, kedze nie som uctovnik. Z vynosu treba odpocitat naklady na starostlivost a urcitu amortizaciu mojho vkladu - ale v akej vyske? Akom pomere?

Popri tomto vsetkom je to vsak cele taky elementarny az nevyhnutny projekt, teda aspon mne to dava zdravy rozum - ze ak pozemok lezi ladom, treba ho spasat, a ak ja na to nemam cas, musim podstupit iste riziko.

Vyhoda je v tom, ze sused tu so mnou bude zit dalsie desatrocia, co si hadam uvedomuje aj on. Dalsia vyhoda je, ze sa nebudem priet o haliere a ak si polepsi jeho rodina, aj keby troska na moj ukor, nebude ma to skriet. Ono, pokial tie kravy zrovna vsetky neutecu alebo nezdochnu, tak tam nemoze byt az taka brutalna strata.

KrimiJOJ - nestras : ) Tak daleko by to nemalo zajst. Nezavisi od toho predsa nas zivot.
pavol54
28.08.11,12:51
By si sa divil ako to niekedy môže dôjsť do krajnosti. Lenže ty si zabudol na jednu dôležitú vec, privátnu v tomto smere, to je tvoja potreba mať čistý pozemok. Tak si vyrátaj čo by ťa to stálo, kúp dve kravy alebo koľko, vyrátaj si z tej investície nejaký ročný úrok, a tvoj zisk je to že nebudeš mať výdavky na kosenie, do zmluvy si napíš sankciu za to ak to nebude správne agrotechnicky ošetrované a máš každý rok zisk v tom že sa nemusíš starať o kosenie a úrokov z investície čo viac chceš? Poprípade si necháš 5 - 10% z predaja prírastku.
TomasHo
28.08.11,12:58
pavol54, urcite, potreba kosenia pozemku je dolezita, ale v ramci predbeznej bilancie ju zapocitavam voci susedovej potrebe zbavit sa nadprodukcie sena (na zimne skrmovanie). V krajnom pripade, ked sa mi vrati zakladna investicia do dobytku by mi stacilo aj to, ze sa bude vypasat pozemok, ale ak ma produkcia z mnou zakupeneho dobytka prinasat nejaky zmysluplny zisk, tak sa na nom rad budem podielat.
rudopp
28.08.11,14:57
mariankaj, pavol54, ano toto su prave problemy, kvoli ktorym som to dal sem do temy. Urcite treba pocitat aj s rozdelenim straty - podla zmluvy o tichom spolocenstve sa podiel na strate odpocita v danom roku z vkladu ticheho spolocnika a ked sa dosiahne dalsi rok zisk, tak sa to zase dorovnava. Iste, to s tou starostlivostou o kravy je kamen urazu, pretoze my dvaja ako "spolocnici" vlastne vkladame do tejto aktivity velmi rozdielne aktiva - ja celkom likvidne peniaze (resp. kravy) a sused velmi nekonkretne a fluidne aktivity ako starostlivost atd. Iste, ked sa krava teli o tretej rano, ako to zapisat do zuctovania? Stanovit hodinovu sadzbu? To by museli v tej rodine pisat do zositka aj deti, ked isli hodit seno kravam.

No a to je kravina.

Ale koncorocne zuctovanie sa samozrejme bude musiet robit, inac nezistime hospodarsky vysledok. Vynos a zisk by som samozrejme nezamienal, ale mam problem, ako vycislit naklady, kedze nie som uctovnik. Z vynosu treba odpocitat naklady na starostlivost a urcitu amortizaciu mojho vkladu - ale v akej vyske? Akom pomere?

Popri tomto vsetkom je to vsak cele taky elementarny az nevyhnutny projekt, teda aspon mne to dava zdravy rozum - ze ak pozemok lezi ladom, treba ho spasat, a ak ja na to nemam cas, musim podstupit iste riziko.

Vyhoda je v tom, ze sused tu so mnou bude zit dalsie desatrocia, co si hadam uvedomuje aj on. Dalsia vyhoda je, ze sa nebudem priet o haliere a ak si polepsi jeho rodina, aj keby troska na moj ukor, nebude ma to skriet. Ono, pokial tie kravy zrovna vsetky neutecu alebo nezdochnu, tak tam nemoze byt az taka brutalna strata.

KrimiJOJ - nestras : ) Tak daleko by to nemalo zajst. Nezavisi od toho predsa nas zivot.


šak nočný príplatok :D
JOSCH
30.08.11,09:41
10+10+80? Kto je ta tretia osoba? Toto rozdelenie som myslel v percentách.Najväčšia časť by bola určená ako rezerva na budúci rok ,v prípade "pohromy" ju použiješ.Ak by sa darilo, teda nie je treba reinvestovať,je časť tvojej pôžičky doma.( Dobre rozložené percentá u suseda vyvolajú pocit spokojnosti,teda sa bude viacej snažiť a ty nebudeš musiet riešiť už inde spominané kraviny)
TomasHo
09.09.11,05:32
Tak len aby som informoval, ako sa situacia nakoniec vyvinula - upustili sme od riesenia formou Zmluvy o tichom spolocenstve, pretoze by bolo velmi zlozite pri tomto type podnikania zuctovat hospodarsky vysledok.
Susedovi poskytnem urocenu pozicku na obmedzene obdobie, a do zmluvy davam podmienku vypasania mojich pozemkov.

Sused tak bude moct realizovat vyssi zisk, ak bude sikovny, a ak sa mu nebude rok-dva darit, ma moznost splacat pozicane peniaze flexibilne (raz rocne).