km30
27.08.11,12:14
Ahojte potrebujem poradiť, chcem kúpiť dom, ktorý už je asi raz predaný, pričom majiteľka trvá na tom, že je stále jej (možno netuší, čo podpísala). Na katastri nie je meno zmenené, ale nový majiteľ má vraj KP zmluvu. Radila som sa aj s právnikom, ale nevedel mi poradiť, kým nevidel údajnú kúpno-predajnú zmluvu. Ako sa vyhnem právnym problémom zo strany údajne prvého kupujúceho? Stačilo by zo strany majiteľky podpísať čestné prehlásenie, že dom nepredala? Dakujem za pomoc.
danushka
27.08.11,10:31
Ruky preč od takejto kúpy!

Ako Ti môže dať čestné prehlásenie predávajúca, keď nevie, či predala alebo nepredala dom?

Že vôbec komunikuješ s niekým, čo už na začiatku vyzerá ako nesvojprávny....
km30
27.08.11,12:01
V celej veci je najviac podozrivý 1. kupujúci, o ktorom si myslím, že získal dom podvodom, ale nemôžem mu to dokázať. On je jej príbuzný tak má ku všetkému prístup, ona mu dala splnomocnenie na predaj domu a on jej asi vtedy dal podpísať aj KP zmluvu. Pri našom prvom stretnutí sme sa dohodli na jednej sume a pri dalšom, kde sme chceli podpísať predbežnú zmluvu o kúpe domu, už nám dvihol cenu o 500 eur. Nedôveryhodný je iba on.
samod
27.08.11,12:34
No ja by som dal od toho jednoznačne ruky preč, ale keď už tak strašne chceš ten dom tak by som si dal tú námahu a išiel na kataster, kde by som sa informoval, či tam bola doručený návrh na zápis, v takom prípade by mal kataster vyznačiť na LV plombu a na výpise z katastra sa to prejaví tak, že je výpísané práva k nehnuteľnosti sú dotknuté zmenou.

Za druhé kúpnu cenu zlož do notárskej úschovy s týám, že notár vyplatí kúpnu cenu až po prevode nehnuteľnosti. Predávajúcemu nedávaj ani Euro do ruky.
danushka
27.08.11,12:39
Preukázal sa plnou mocou overenou notárom?

Ak je splnomocnený za dotyčnú konať v jej mene a existuje kúpna zmluva, kde on odkúpil dom a ešte nebol podaný návrh na vklad a tento dom by ako splnomecnený predal a potom by si naň nárokoval ako prvý kupec, šiel by sám proti sebe a dopustil by sa trestného činu ;).

S kúpnou cenou sa da hýbať smerom nahor-nadol vždy, kým sa nepodpíše kúpna zmluva.

Okrem iného by som pri kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti žiadala na svoje meno splnomocnenie od predávajúceho, aby som ho vedela preveriť na súde, či voči nemu nie sú vedené exekúcie, ktoré ešte nie sú evidované na liste vlastníctva.
danushka
27.08.11,12:42
No ja by som dal od toho jednoznačne ruky preč, ale keď už tak strašne chceš ten dom tak by som si dal tú námahu a išiel na kataster, kde by som sa informoval, či tam bola doručený návrh na zápis, v takom prípade by mal kataster vyznačiť na LV plombu a na výpise z katastra sa to prejaví tak, že je výpísané práva k nehnuteľnosti sú dotknuté zmenou.

Za druhé kúpnu cenu zlož do notárskej úschovy s týám, že notár vyplatí kúpnu cenu až po prevode nehnuteľnosti. Predávajúcemu nedávaj ani Euro do ruky.


Takýto zápis o prebiehajúcej zmene sa dá zistiť už na www.katasterportál.sk .

A čo keď prebehne prevod na ňu, vyberú sa peniaze z not. úschovy a časom sa objaví niekto, čo mal skorejšiu kúpnu zmluvu a začne sa dovolávať svojich práv?

Stojí to za to, tieto budúce možné opletačky po súdoch?
samod
27.08.11,17:16
Môžem len súhlasiť. Nestojí to za to. Inak čo sa týka kúpnej zmluvy môže byť ich aj desať, ale rozhodujúca je tá, ktorá je prvá navrhnutá na vklad.
km30
27.08.11,17:44
On má zmluvu na svoje meno, ale povedal, že všetky papiere ohľadom predaja musí podpísať terajšia majiteľka. Zatiaľ nepodal návrh na zápis do katastra a ani to nebude robiť, sám mi to povedal. Oni sú príbuzný tak sa mu to neoplatí. Na katastri mi povedali to isté, nie je na dome žiadna blomba ani nemajú nijaký návrh na zmenu majiteľa. Už som sa tam informovala. Mi sme chceli kupovať od majiteľky, ale on tvrdí, že majiteľom je on. Neostáva mi nič iné, iba rokovať s ním.
danushka
27.08.11,18:00
On má zmluvu na svoje meno, ale povedal, že všetky papiere ohľadom predaja musí podpísať terajšia majiteľka. Zatiaľ nepodal návrh na zápis do katastra a ani to nebude robiť, sám mi to povedal. Oni sú príbuzný tak sa mu to neoplatí. Na katastri mi povedali to isté, nie je na dome žiadna blomba ani nemajú nijaký návrh na zmenu majiteľa. Už som sa tam informovala. Mi sme chceli kupovať od majiteľky, ale on tvrdí, že majiteľom je on. Neostáva mi nič iné, iba rokovať s ním.

Tak som z toho jeleň teraz...
Spnomocnený má kúpnu zmluvu na svoje meno. Nechce ju zavkladovať. Bola kúpna zmluva dokonaná? Zaplatil dotyčný za predmet kúpy?

Pokiaľ by som sa rozhodla do niečoho tak pochybného ísť urobila by som toto:
- žiadala by som kópiu predchádzajúcej KZ overenej notárom
- žiadala by som dohodu o odstúpení od KZ potvrdenú notárom a je kópiu by som si taktiež ponechala
-po uzatvorení KZ by som zložila peniaze do notárskej zábezpeky a až po povolení vkladu na svoje meno by som uvoľnila peniaze predávajúcej
- navyše by som vklad ešte urýchlila

A dotyčnému pánovi by som povedala, že sa pohybuje na hrane zákona

A nezabudla by som si do zmluvy zakomponovať bod o tom, že predávajúci smie s predmetom zmluvy nakladať, neviaznu na nehnuteľnosti práva tretích osôb, exekučné práva atď.
V opačnom prípade po zistení takých skutočností máš právo od KZ odstúpiť, nárokovať si na to, čo si plnila v určenom čase a Tvoje právo na náhradu škody nie je dotknuté.
km30
28.08.11,07:03
Tak to vysvetlím jednoduchšie. Pani Veronika chce predať dom, tak dala splnomocnenie svojmu vnukovi, ktorý jej kúpil byt, začal ho prerábať a nemá peniaze na jeho dokončenie tak predáva dom. Má KP zmluvu, ale všetky papiere ohľadne predaja musí podpísať pani Veronika. Aj mňa už napadlo vyžiadať si kopiu KP zmluvy, aby sa na to pozrel môj právnik, ale pán je mimo Slovenska tak musím počkať kým sa vráti. Chceli sme ho obísť a kupovať priamo od pani Veroniky, ale nevieme, či sa nedostaneme do problémov, ak ho zo všetkého vynecháme, ked má KP zmluvu.
km30
28.08.11,07:11
Ešte jedna otázočka: ak je na katastri majiteľkou pani Veronika a jej vnuk má KP zmluvu, kto je vlastne majiteľom? Ak kúpim dom od Veroniky ( poza vnukov chrbát ), môže ma jej vnuk právne napadnúť tým, že on má KP zmluvu a vtom prípade je majiteľom on?
rudopp
28.08.11,08:27
No ja by som dal od toho jednoznačne ruky preč, ale keď už tak strašne chceš ten dom tak by som si dal tú námahu a išiel na kataster, kde by som sa informoval, či tam bola doručený návrh na zápis, v takom prípade by mal kataster vyznačiť na LV plombu a na výpise z katastra sa to prejaví tak, že je výpísané práva k nehnuteľnosti sú dotknuté zmenou.

Za druhé kúpnu cenu zlož do notárskej úschovy s týám, že notár vyplatí kúpnu cenu až po prevode nehnuteľnosti. Predávajúcemu nedávaj ani Euro do ruky.
plomba je na "kapor"

návrh ti povedia sotva (nemáš právny nárok)
rudopp
28.08.11,08:29
On má zmluvu na svoje meno, ale povedal, že všetky papiere ohľadom predaja musí podpísať terajšia majiteľka. Zatiaľ nepodal návrh na zápis do katastra a ani to nebude robiť, sám mi to povedal. Oni sú príbuzný tak sa mu to neoplatí. Na katastri mi povedali to isté, nie je na dome žiadna blomba ani nemajú nijaký návrh na zmenu majiteľa. Už som sa tam informovala. Mi sme chceli kupovať od majiteľky, ale on tvrdí, že majiteľom je on. Neostáva mi nič iné, iba rokovať s ním.

Nužžž
Tieto dve veci sa trošku vylučujú :D.
rudopp
28.08.11,08:32
Tak som z toho jeleň teraz...
Spnomocnený má kúpnu zmluvu na svoje meno. Nechce ju zavkladovať. Bola kúpna zmluva dokonaná? Zaplatil dotyčný za predmet kúpy?

Pokiaľ by som sa rozhodla do niečoho tak pochybného ísť urobila by som toto:
- žiadala by som kópiu predchádzajúcej KZ overenej notárom
- žiadala by som dohodu o odstúpení od KZ potvrdenú notárom a je kópiu by som si taktiež ponechala
-po uzatvorení KZ by som zložila peniaze do notárskej zábezpeky a až po povolení vkladu na svoje meno by som uvoľnila peniaze predávajúcej
- navyše by som vklad ešte urýchlila

A dotyčnému pánovi by som povedala, že sa pohybuje na hrane zákona

A nezabudla by som si do zmluvy zakomponovať bod o tom, že predávajúci smie s predmetom zmluvy nakladať, neviaznu na nehnuteľnosti práva tretích osôb, exekučné práva atď.
V opačnom prípade po zistení takých skutočností máš právo od KZ odstúpiť, nárokovať si na to, čo si plnila v určenom čase a Tvoje právo na náhradu škody nie je dotknuté.

Doma predsa môže mať akékoľvek papiere (okrem zákonom zakázaných - ako propagácia fašizmu a pod.).
rudopp
28.08.11,08:40
Tak to vysvetlím jednoduchšie. Pani Veronika chce predať dom, tak dala splnomocnenie svojmu vnukovi, ktorý jej kúpil byt, začal ho prerábať a nemá peniaze na jeho dokončenie tak predáva dom. Má KP zmluvu, ale všetky papiere ohľadne predaja musí podpísať pani Veronika. Aj mňa už napadlo vyžiadať si kopiu KP zmluvy, aby sa na to pozrel môj právnik, ale pán je mimo Slovenska tak musím počkať kým sa vráti. Chceli sme ho obísť a kupovať priamo od pani Veroniky, ale nevieme, či sa nedostaneme do problémov, ak ho zo všetkého vynecháme, ked má KP zmluvu.

Dala mu splnomocnenie na predaj ? A ona ešte nepodpísala s ním KZ ? = on ho ešte nekúpil.
Dala mu splnomocnenie na predaj ? A on ho kúpil ? = tak nemá čo ona podpisovať.
Dala mu splnomocnenie na predaj ? A ona ešte nepodpísala s ním KZ ? A on už do bytu investoval ? = ona môže zrušiť jeho súplnomocnenie/uzavrieť s tebou KZ a ty s ním vysporiadať investície.
Dala mu splnomocnenie na predaj ? A ona ešte nepodpísala s ním KZ ? A on už do bytu investoval ? A chce ho predať ? = Môže to predať ako dom + investície.

PS
Nejako sa nám namnožili varianty :D:D:D:D:D .
rudopp
28.08.11,08:42
Ešte jedna otázočka: ak je na katastri majiteľkou pani Veronika a jej vnuk má KP zmluvu, kto je vlastne majiteľom? Ak kúpim dom od Veroniky ( poza vnukov chrbát ), môže ma jej vnuk právne napadnúť tým, že on má KP zmluvu a vtom prípade je majiteľom on?

Vlastníctvo prechádza povolením vkladu na katastri. = kto tam dá rýchlešie:D:D:D žiadosť o vklad.
danushka
28.08.11,09:28
Je zbytočné tu čokoľvek ďalej rozprávať.

Pani podpísala KZ so svojim vnukom, ktorého splnomocnila sama nevie k čomu.
Pán predáva babkin dom, ktorý vlastne už kúpil on, len nebol ešte podaný návrh na vklad.
Pani ochotne podpíše ďaľšiu KZ, napriek tomu, že už jednu podpísala.
Naznačila som protizákonnosť tohto postupu, aj to, že štandardný predaj nehnuteľnosti vyzerá úplne ináč.

Keď som nakukla do predchádzajúcich príspevkov zadávateľky, tak čo príspevok to perlička...

Pre mňa za mňa, kúp zadávateľka čo chceš ak máš na to. Nespomínaš úver od banky, tak asi máš. Banka si overí nehnuteľnosť inak ako Ty, kým podpíše záložnú zmluvu.
viktorviktor
28.08.11,12:14
vtip bude vtom, že vnuk chce babku trhnúť o peniaze, preto má KZ, dom by som nechal na pokoji kým je babka v ňom, čo potom s ňou?
km30
29.08.11,04:31
Oni mi povedali aj to, mam tam znamu.
rudopp
29.08.11,06:52
Oni mi povedali aj to, mam tam znamu.

ČO ?
km30
29.08.11,17:37
Na dome nie je plomba ani nebol podaný návrh na zápis do katastra.
danushka
29.08.11,18:04
Na dome nie je plomba ani nebol podaný návrh na zápis do katastra.

No to už mi je záruka, že kupovaná nehnuteľnosť je OK !...

Dievča zlaté, potúch nemáš, aké podvody v realitách sa robia...

Vždy keď kupuješ nehnuteľnosť, kupuješ mačku vo vreci. Nevieš, čo sa z toho vreca vykľuje. A tuto ako na dlani niekto krúti, múti a ty furt len to svoje...
rudopp
29.08.11,18:17
Na dome nie je plomba ani nebol podaný návrh na zápis do katastra.

Ale veď im je to JEDNO.
Oni to platiť nebudú.
Aká otázka , taká odpoveď.

Aj tu dávam vyriešené (pardon , už som dal).
Xanti
29.08.11,18:19
Na dome nie je plomba ani nebol podaný návrh na zápis do katastra.


No to už mi je záruka, že kupovaná nehnuteľnosť je OK !...

Dievča zlaté, potúch nemáš, aké podvody v realitách sa robia...

Vždy keď kupuješ nehnuteľnosť, kupuješ mačku vo vreci. Nevieš, čo sa z toho vreca vykľuje. A tuto ako na dlani niekto krúti, múti a ty furt len to svoje...
Tak veru,
ako Danushka píše nemáš potuchy čo sa deje s nehnuteľnosťami.

Vlastný prípad... kúpa nehnuteľnosti, na LV boli ťarchy o kt. som vedela. Podpísala sa kúpna zmluva dali sa papiere na kataster a vtedy ešte pred prepisom sa na LV objavilo dalšie záložné právo.

Pretože kataster nekoná zo dňa na deň ale sú tam nejaké intervali. Na nete sa kataster aktualizuje raz týždenne. Ty si pozrieš v nedeľu alebo v pondelok LV je čisté, a o týždeň tam môže byť záložné právo, exekučné záložné právo, alebo aj iný vlastník.
marjankaj
29.08.11,18:30
Ale veď im je to JEDNO.
Oni to platiť nebudú.
Aká otázka , taká odpoveď.

Aj tu dávam vyriešené (pardon , už som dal).

Že ty nejdeš za sudcu. Tie prípady, čo sa ťahajú roky by boli vyriešené skôr ako by sa ti dostali na stôl.:---
marjankaj
29.08.11,18:33
No ja si myslím, že je to nejako takto.
Pani Veronika je stále majiteľkou, jej vnuk má splnomocnenie a teraz naháňa čo najviac kupcov. Zinkasuje peniaze terebárs aj od desiatich a môžete ho hľadať. Dom ostane Veronike a prachy budú fuč.
rudopp
29.08.11,18:48
Že ty nejdeš za sudcu. Tie prípady, čo sa ťahajú roky by boli vyriešené skôr ako by sa ti dostali na stôl.:---

Že som ja debil kedysi šiel na strojarinu a nie na právo. :D
km30
29.08.11,20:09
Dakujem všetkým za rady, podľa všetkého sa tomu domu vyhnem oblúkom. Nemám inú možnosť ak nechcem prísť o peniaze aj dom.