mopsy
27.08.11,14:08
Dobrý deň,
pozerala som už rôzne príspevky, ale nikde som to nenašla tak po lopate vysvetlené, že by som to tak mohla urobiť.
V roku 2009 som darovacou zmluvou dostala od rodičov dom. Ten som rekonštruovala, a chcem ho teraz v roku 2011 predať. Avšak nemám na danej adrese, kde sa dom nachádza trvalý pobyt. Podľa zákona by som teda mala zaplatiť 20 percent z predajnej ceny nehnuteľnosti ako daň z predaja.
V roku 2009 som po darovaní o 2 mesiace neskôr spravila znalecký posudok, ktorý je vo výške 62000,- EUR, dom chcem predať za 72000,- EUR. Môžem si túto hodnotu znaleckého posudku odpočítať z predajnej ceny? A ešte by som si z predajnej ceny odpočítala všetky bločky od roku 2009 na základe ktorých som rekonštruovala a daň by som zaplatila len z ostatkovej ceny.
Čiže 72000 - 62000 - bločky= daň z predaja nehnuteľnosti. Prosím poradte mi, nejak rozumne a jednoducho či je to takto možné. Ďakujem.
Kvaka
27.08.11,12:34
Pri príjmoch z predaja darovaného domu je výdavkom
cena veci, pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25 zákona o DP.
Daň z príjmu je 19%, nie 20%.
Kvaka
27.08.11,12:38
Myslím, že už to tu niekde bolo riešené, ak by tvoji rodičia v deň darovania mali príjem z predaja domu oslobodený, mala by pre teba ako výdavok platiť cena uvedená v darovacej zmluve, alebo podľa znaleckého posudku ku dňu darovania.
danushka
27.08.11,12:39
Myslím, že má nárok na odpočítanie obstarávacej ceny, ktorá je zistená znaleckým posudkom v čase darovania podľa § 25 ZDP.

Čiže od základu dane odpočítať cenu podľa znalca, výdavky na technické zhodnotenie a zdaniť 19%, nie 20% ako píše zadávateľka.

Po 5 rokoch od nadobudnutia by takýto predaj bol oslobodený od dane.
danushka
27.08.11,12:39
predbehla si ma Kvaka :D
danushka
27.08.11,12:41
Je to síce stará téma, ale prospešná http://www.porada.sk/t55004-dan-z-prijmu-z-predaja-darovanej-nehnutelnosti.html

A zosúladiť s momentálnymi zneniami zákona.
Kvaka
27.08.11,13:23
Danushka, teba ja nikdy nepredbieham, to sa ani nedá. :):):)
Ivánuška
15.12.11,11:42
Danushka a Kvaka :-), poradíte aj mne?
Otec syna, ktorý chce rekonštruovať rod. dom, nadobudol vlastníctvo dedičským konaním od svojich rodičov, už je to viac ako 5 rokov, nebol nikdy využívaný na podnikateľské účely. Tento dom je lepšie darovať alebo dedením získať (syn je jedináčik). Keby to urobili takouto formou, tak sa nemusí platiť žiadna daň, či už z nehnutelností alebo z príjmu (vlastne žiadny nie je )? Je to čistá záležitosť? Alebo mi odporúčite iný spôsob? Dom ktorý získa syn, bude na vlastné účely, teda na bývanie. Dakujem krásne. Ak treba dalšie informácie, napíšem.