martin.ma
27.08.11,17:50
Dobry den,
planujem zalozit s.r.o. a zaujma ma uplne zakladna vec.

Zoberme si napriklad jednoosobovu (konatel je zaroven majitelom, firma nema zamestnancov ani brigadnikov) s.r.o.-cku, ktora sidli v prenajatych priestoroch a uctovnictvo jej vedie externa firma za pravidelny fixny mesacny poplatok. Nasa teoreticka s.r.o. zatial nevykonava svoju podnikatelsku cinnost, takze nema ziadne zdanitelne zisky ani naklady.

1.Ake su mesacne naklady za vedenie tejto firmy? Je to len ten prenajom + uctovnictvo?
2.Moze byt majitel-konatel bez platu? Bude zanho firma platit aj nejake zdravotne a socialne odvody?

Ja sa v danej problematike neorientujem, preto pravdepodobne niektorym vyzneju moje otazky dost hlupo.
Vopred dakujem za kazdu pripadnu odpoved :)
Ice dive
27.08.11,16:01
načo sro vznikla keď nevytvára žiadenu činnosť... a vytvára len stratu v podobe nákladov na nájom...

náklady na takúto sro sú len nájomné, prípadne sa skús dohodnúť s nejakým účtovníkom, čo ti zaúčtuje faktúru za prenájom a jej úhradu, prípadne faktúru za mobil, internet a iné média... a výpis z účtu...
ako majiteľ a konateľ zároveň si môžeš spraviť zmluvu o výkone funkcie konateľa a potom bude za teba firma platiť sociálne a zdravotné odvody... ale to by si vytváral len ďalšiu stratu... a vytváral ďalšie doklady na zaúčtovanie...
martin.ma
27.08.11,16:15
Dakujem za odpoved. Priznavam chybu v mojej otazke, myslel som na tkzv. "hladove obdobie", kym firma zatial nema zakaznikov. Prirodzene firma by mala vykonavat podnikatelsku cinnost, na ktoru je zalozena :)
Islo mi len o to vediet, ake mesacne fixne naklady su vytvarane "zo zakona".
Myslim tym, ze firma musi podla zakona mat sidlo = naklady za prenajom.
Firma musi zo zakona viest uctovnictvo = naklady za uctovne sluzby.
atd.
Tieto "naklady zo zakona" ma konkretne zaujmali.
Nezavisle od nakladov z podnikatelskej cinnosti, o ktorych pravdaze viem :)
Ice dive
27.08.11,16:25
no sídlo môžeš mať aj doma resp. bezplatne na nejakej adrese so súhlasom majiteľa nehnuteľnosti t.j. nie je nutné vytvárať náklady na prenájom...

detto účtovníctvo, firma nemusí viesť účtovníctvo na mesačnej báze keď nevytvára zisk a nemá ani náklady, stačí si niekoho nájsť kto ti to spracuje pred koncom roka...
Marcel L
29.09.12,00:30
Zdravim,

planujem zalozit sro v dohladnej dobe a tiez ma zaujima akolo toho vela veci - v prvom rade ak netvorim ziadny zisk, este som sa nerozbehol, mam naklady iba na uctovnictvo, staci to pred koncom roka, viem ze uctovnik riesi aj rozne vykazy a pod., staci to tiez vsetko pred koncom roka? Ak zalozim sro a este nebudem vykonavat ziadnu cinnost tak kto za mna plati odvody do zdravotnej a socialnej poistovne??? Momentalne som este zamestnany (a odvody plati zamestnavatel) ale priebezne chcem zalozit sro a ked sa rozbehnem dam vypoved v robote. Moze sa stat ze nepojdem do zisku, budem v minuse alebo na nule, ako je to v takom pripade s odvodmi?

Dalsia zalezitost - chcem riesit na zaciatku maloobchod (odlisny tovar v 2 predajniach), potom aj velkoobchod, do buducna mam plany aj poskytovat sluzby - nazov sro mam jasny, predmet podnikania ma byt pri zakladani iba ten co idem hned riesit alebo si mozem zadat viac predmetov podnikania aby som sa to do buducna nemusel zasa platit a vybavovat to? Co sa tyka nazvov predajni tak tie mozu byt hociake, s predmetom podnikania a nazvom sro nemusi byt ziadna spojitost?

dakujem pekne za odpoved :-)
Marcel L
29.09.12,00:52
Prave som sa docital ze konateľ bez odmeny platí iba základné zdravotné poistenie (cca 50 eur) a do sociálnej nemusí platiť vôbec. Ak som zamestnany (a mozno aj dlho este budem) a popri tom mam sro co produkuje nejaky zisk tak musim platit do zdravotnej poistovne aj tak, cize platim duplicitne???

Co sa tyka zakladneho imania 5000 eur tak tie peniaze mozem vyuzivat - napr. nakupit tovar, vybavenie predajne a pod.? alebo musia byt niekde na ucte fixovane a v pripade konkurzu urcene na vyrovnanie fin. zavazkov a pozdlznosti?

dakujem
Dáša_
29.09.12,04:38
Prave som sa docital ze konateľ bez odmeny platí iba základné zdravotné poistenie (cca 50 eur) a do sociálnej nemusí platiť vôbec. Ak som zamestnany (a mozno aj dlho este budem) a popri tom mam sro co produkuje nejaky zisk tak musim platit do zdravotnej poistovne aj tak, cize platim duplicitne???

Co sa tyka zakladneho imania 5000 eur tak tie peniaze mozem vyuzivat - napr. nakupit tovar, vybavenie predajne a pod.? alebo musia byt niekde na ucte fixovane a v pripade konkurzu urcene na vyrovnanie fin. zavazkov a pozdlznosti?

dakujem


ak si poistený zo zamestnania, tak tých cca 50€ platiť nemusíš.
Peniaze, ktore si zložil ako základné imanie môžeš využívať na kúpu vecí pre sro napríklad
KEJKA
29.09.12,07:42
najlepšie ak si podrobnejšie prelúskaš Poradu - je tu toho tak veľa popísaného, čo sa ti zíde, všetky odpovede viacnásobne opakované, tak trochu snahy do hľadania......
alebo
najdi si účtovníčku hned od začiatku, všetko ti vysvetlí, usmerní, neboj sa, že hned na začiatku ju budeš musieť platiť, neboj, viacnásobne sa ti tento krok vráti.
Zdravim,

planujem zalozit sro v dohladnej dobe a tiez ma zaujima akolo toho vela veci - v prvom rade ak netvorim ziadny zisk, este som sa nerozbehol, mam naklady iba na uctovnictvo, staci to pred koncom roka, viem ze uctovnik riesi aj rozne vykazy a pod., staci to tiez vsetko pred koncom roka? Ak zalozim sro a este nebudem vykonavat ziadnu cinnost tak kto za mna plati odvody do zdravotnej a socialnej poistovne??? Momentalne som este zamestnany (a odvody plati zamestnavatel) ale priebezne chcem zalozit sro a ked sa rozbehnem dam vypoved v robote. Moze sa stat ze nepojdem do zisku, budem v minuse alebo na nule, ako je to v takom pripade s odvodmi?

Dalsia zalezitost - chcem riesit na zaciatku maloobchod (odlisny tovar v 2 predajniach), potom aj velkoobchod, do buducna mam plany aj poskytovat sluzby - nazov sro mam jasny, predmet podnikania ma byt pri zakladani iba ten co idem hned riesit alebo si mozem zadat viac predmetov podnikania aby som sa to do buducna nemusel zasa platit a vybavovat to? Co sa tyka nazvov predajni tak tie mozu byt hociake, s predmetom podnikania a nazvom sro nemusi byt ziadna spojitost?

dakujem pekne za odpoved :-)