nordero
27.08.11,20:18
DOBRY DEN.VELMI MALO SA TU PISE FOTOVOLTAICKYCH ELEKTRARNACH...V MENSOM PODKROVNOM DOME.MNE TO PRIPADA TAKE JEDNODUCHE ....KUPIM ELEKTAREN ZA 15 TIS.EUR.ALE UZ NEPLATI VLASTNE ZA NIC....KURENIE NA EL.
Ice dive
27.08.11,18:24
ideálne je, ak je fotovoltaická elektráreň všetkú elektrinu z nej predať do siete, lebo táto sa vykupuje 3x drahšie ako sa bežná elektrika predáva... preto ich vyrástlo toľko ako húb po daždi...
alltracboy
27.08.11,19:36
ano boli spekulanti ktori predavali fotovoltaicku energiu lebo to stat dotoval. A zasa ludska chamtivost zvitazila ked sa im oplatilo svietit na panely elektrikou z dieslovych agregatov. Ale uz sa veci zmenili a preto akoze zlacnela elektrika. Tusim uz nemusia elektrarne vykupovat tu energiu. Inak na vyrobu clanku sa vraj minie tolko CO2 , ze by sme mohli kludne spalovat fosilne paliva po celu zivotnost toho panelu. Podla mna je fotovoltaika taka ista nenavratna somarina ako solrany ohrev vody. Clovek ma pocit ako velmi setri, ale bez poriadnej statnej dotacie toho moc nenasetri.
rudopp
27.08.11,19:56
ideálne je, ak je fotovoltaická elektráreň všetkú elektrinu z nej predať do siete, lebo táto sa vykupuje 3x drahšie ako sa bežná elektrika predáva... preto ich vyrástlo toľko ako húb po daždi...

a pre seba kúpi za spriemerovanú cenu ? :D:D:D
tienik
28.08.11,06:05
Ja, ako znamy odporca cirkusu znameho pod nazvom "ekologicke FVE" by som tu otazku otocil.
Preco vlastne FVE? Ekologicke to nie je ani nahodou, ekonomicky vyhodne je to len pre investora a vyrobcu, tak naco?

Dosledky:
1) "vdaka" FVE mame niekedy velmi pekny pohlad na krajinu. A pritom jedna FVE nam ledva vyrobi tolko elektriky kolko spotrebuju pomocne technologie normalnej jadrovky.
2) toho roku isla hore cena elektriky, hadajte preco? Pretoze sa tam premietaju 3x vysie vykupne ceny z FVE (inac cena elektriky ako takej medzirocne klesla - kriza)
3) FVE ako taka velmi dobre hori a neda sa hasit beznymi prostriedkami. Tak kto ma tu odvahu, nech sa paci dat si ju na RD
4) FVE vyraba elektriku presne v okamihoch, ked ju najmenej potrebujem, naopak, ked ju fakt treba, nevyrobi aji 1kWh.
5) Kedze "vdaka" sialenym ekozakonom sa musi vykupovat prednostne, vznika regulacny problem. Pretoze sa da v pohode odhadnut ako sa nam za den bude spravat konvencny zdroj, ale ako pojdu mraky, to nevyvesti ani vestkina Teodora. Skuste sa mrknut na Cesko, co su tam za problemy.

Ono je to cele strasny podvod, kde my vsetci platime do vrecak par spekulantov a cele to zastresuje stat pod ruskom honosneho nazvu "ekologicke zdroje"
Ale na tom fakt nic ekologicke nie je.

Jedina forma ako ma podla mna FVE zmysel je:
www.logitex.sk

v principe, co si vyrobim, to si spotrebujem a nezatazujem nikoho okolo aby mi za to platil.
Nandrolon
28.08.11,06:31
fotovoltaika má veľmi malú účinnosť, mám doje že tá kremíková vrstva dokáže pri súčasných technológiách zachytiť iba 8% /alebo žeby 18/ slnečného spektra.
Ale klasické primitívne solárne panely na ohrev TUV je podľa mňa ako úplného laika efektívne, však je to primitívny spôsob kde vlastne slnko ohrieva nejaký panel natretý na čiernu matnú farbu ktorá priťahuje teplo a je urobený nejaký "obeh" + výmenník.
zručný majster to musí zbúchať "za pár korún".
alltracboy
28.08.11,06:34
a tiez sa nechvalia so zivotnostou jak fotovoltaickych panelov, tak na solarny ohrev vody. Udajne solar na vodu ma po dajme tomu 10tich rokoch o tretinu nizsiu ucinnost, mozno aj viac a zivotnost mozno okolo 15 rokov. Ked priemerna navratnost je 10 rokov tak to mozem milovat.
Nandrolon
28.08.11,06:38
čo vlastne je ten solár ? čo tam má tu menšiu životnosť?
myslel som viac-menej taký domáci solár zo starších tenkých plechových panelových radiátorov natretých na čiernu matnú farbu + rozvody k tomu.
tienik
28.08.11,07:08
solar "kvapalinovy" sa oplati len ak ho robi clovek sam. Ano, je to primitivna vec, stacia tie radiatory a pod... Sice budu vsetci predajcovia tvrdit, ze to ma mensiu ucinnost ako ich vyrobok (v tom maju pravdu) ale je velky rozdiel medzi ucinnostou co ja viem 20% u serioveho vyrobku a dajme tomu 15% u home-made? Tie prachy tych 5% nikdy nevrati.

Na linke co som posielal sa mi paci ta jednoduchost. Bojler kupit musim tak ci tak, FV panelov bude cochvila (ked skoncia kontroly regulacneho uradu) na predaj za dobru cenu kopa. No a dva draty zo strechy do technickej dako natiahnem :-)
Zda sa mi to lepsia a hlavne bezudrzbova verzia home-made teplovodneho solaru.
pavol54
28.08.11,08:02
To sa ešte niekto nezamýšľal nad ekologickou záťažou FVE počas výroby a aká bude pri ich likvidácii po životnosti, len aby to neskončilo ako zo slávnym azbestom, samá výhoda a teraz kam s ním (ak ma nikto nevidí tak do járku pri ceste, možno o pár rokov sa budú takto povaľovať pri cesta aj panely).
lubko6394
28.08.11,14:26
To sa ešte niekto nezamýšľal nad ekologickou záťažou FVE počas výroby a aká bude pri ich likvidácii po životnosti, len aby to neskončilo ako zo slávnym azbestom, samá výhoda a teraz kam s ním (ak ma nikto nevidí tak do járku pri ceste, možno o pár rokov sa budú takto povaľovať pri cesta aj panely).

No s tým azbestom si totálne mimo. Panely - základ je kremík - mono alebo poly a to je obyčajné sklo. Na tom je zase sklo. Na odber prúdu predpokladám meď, trocha plastov a rám z hliníka. Takže ekologický problém nevidím.
Možno s tou podporou mohlo Slovensko počkať, kým vyspelé štáty so svojou spotrebou znížia ceny panelov. V horizonte pár rokov predpokladám, že to bude výhoda aj bez dotácie. Problémom stále je uskladnenie takto vyrobenej energie. Teraz idem na 35% a tých vyrobených 3,5 kW určite nespotrebujem, lebo svietim v noci a NB toľko nežerie.
Stále noviny pretriasajú dotované ceny za elektriku z FVE, ale kua prečo nikto neútočí na dotácie bane kdesi pri Novákoch, kde dotácia prevyšuje mzdy baníkov aj s odvodmi !!! Lenže tam ide dotácia priamo a my sa tešíme ako z takto zadotovaného uhlia vyrobíme elektrinu. Jadro je tiež lacné - akurát tam nikto nezapočítava náklady na výstavbu takejto elektrárne, a o likvidácii a skladovaní paliva radšej ani nepíšem. Takže zrovnávame nezrovnateľné. Druhá vec je, že by sa mi možno oplatilo vybudovať FVE, ak by mi štát zadotoval panely a meniče a ja by som predával kWh za 10 centov - to by som bol ako tie bane.
Konieckoncov sa všetci musíme správať tak ako nám naši zákonodarcovia nalinajkujú a to aj v dobrom aj zlom. Mne napríklad aj preto, že vyrábam elektrinu nebude nikdy priznaná podpora v nezamestnanosti, napriek tomu, že som zamestnanec a poistenie platím - a so sociálkou som na tom rovnako.
rudopp
28.08.11,14:47
No s tým azbestom si totálne mimo. Panely - základ je kremík - mono alebo poly a to je obyčajné sklo. Na tom je zase sklo. Na odber prúdu predpokladám meď, trocha plastov a rám z hliníka. Takže ekologický problém nevidím.
Možno s tou podporou mohlo Slovensko počkať, kým vyspelé štáty so svojou spotrebou znížia ceny panelov. V horizonte pár rokov predpokladám, že to bude výhoda aj bez dotácie. Problémom stále je uskladnenie takto vyrobenej energie. Teraz idem na 35% a tých vyrobených 3,5 kW určite nespotrebujem, lebo svietim v noci a NB toľko nežerie.
Stále noviny pretriasajú dotované ceny za elektriku z FVE, ale kua prečo nikto neútočí na dotácie bane kdesi pri Novákoch, kde dotácia prevyšuje mzdy baníkov aj s odvodmi !!! Lenže tam ide dotácia priamo a my sa tešíme ako z takto zadotovaného uhlia vyrobíme elektrinu. Jadro je tiež lacné - akurát tam nikto nezapočítava náklady na výstavbu takejto elektrárne, a o likvidácii a skladovaní paliva radšej ani nepíšem. Takže zrovnávame nezrovnateľné. Druhá vec je, že by sa mi možno oplatilo vybudovať FVE, ak by mi štát zadotoval panely a meniče a ja by som predával kWh za 10 centov - to by som bol ako tie bane.
Konieckoncov sa všetci musíme správať tak ako nám naši zákonodarcovia nalinajkujú a to aj v dobrom aj zlom. Mne napríklad aj preto, že vyrábam elektrinu nebude nikdy priznaná podpora v nezamestnanosti, napriek tomu, že som zamestnanec a poistenie platím - a so sociálkou som na tom rovnako.


Ty máš inštalovaných 10kW ?

Pre seba ?

Nepredávaš PDS ???

Ak áno, prečo sa zastávaš tých veľkých?

PS1
Btw žaluješ sa tu ako poisťovne :
- aké je pre ne nevýhodné PZP
- ako na ňom strácajú

A pritom sa oň bijú :D:D:D.

PS2
Ty spotrebovávaš kW ? ( nie kWh ? )
lubko6394
28.08.11,15:02
Ty máš inštalovaných 10kW ?

Približne áno, presne 9870 Wp.

Pre seba ?

Všetko sa predá ZSE E a ZSE D.

Nepredávaš PDS ???

Ak áno, prečo sa zastávaš tých veľkých?

Na veľkých môžem kašlať, píšem o sebe - alebo napíš v čom.

PS1
Btw žaluješ sa tu ako poisťovne :
- aké je pre ne nevýhodné PZP
- ako na ňom strácajú

A pritom sa oň bijú :D:D:D.

Tak to si trocha mimo. Však ja musím platiť poistné za čosi, čo nikdy nemôžem využiť. Pre objasnenie niečo ako PZP za auto, ktorému chýba motor aj kolesá. t.j. neschopné jazdy.

PS2
Ty spotrebovávaš kW ? ( nie kWh ? )
Matne si zo ZDŠ spomínam, že existuje rozdiel medzi výkonom a prácou. Teraz mám výkon 1652 W a doteraz som dnes vyrobil 56,272 kWh, alebo po slovensky na obed som mohol utiahnuť 3 motory po 2.5 kW a teraz by mi aj jediný asi zastal.


V texte
pavol54
28.08.11,15:13
Tak potom prečo sú tie panely také drahé najmä v bývalej sklárskej veľmoci s najbohatšími zásobami kremíku vhodného na výrobu skla? Asi to nebude len taká technologická jednoduchosť a čo nie je technologicky jednoduché má asi aj potrebu energetického zdroja pri výrobe, nie som odborník na výrobu kryštálov z nekovov, takže neviem posúdiť. voľakedy už dávno som sa niečo učil o kovoch, čo sa týka používania materiálov, čo sa prd rokmi mohlo dnes sa nemôže a čo sa dnes môže bude sa môcť aj zajtra?
lubko6394
28.08.11,15:22
Tak potom prečo sú tie panely také drahé najmä v bývalej sklárskej veľmoci s najbohatšími zásobami kremíku vhodného na výrobu skla? Asi to nebude len taká technologická jednoduchosť a čo nie je technologicky jednoduché má asi aj potrebu energetického zdroja pri výrobe, nie som odborník na výrobu kryštálov z nekovov, takže neviem posúdiť. voľakedy už dávno som sa niečo učil o kovoch, čo sa týka používania materiálov, čo sa prd rokmi mohlo dnes sa nemôže a čo sa dnes môže bude sa môcť aj zajtra?

No ono je to totiž z hľadiska zloženia čistý kremík, lenže nie taký okenný, vázový, ktoré sa dajú jednoducho v našich sklárňach vyrobiť, ale monokryštál a to je akýsi balvan, ktorý je jediným kryštálom. Niečo ako je rozdiel medzi diamantom a uhlím. Oboje predstavuje ten istý uhlík, akurát tých diamantov je málo a je pomerne veľký problém ich vyrobiť.
rudopp
28.08.11,15:30
Matne si zo ZDŠ spomínam, že existuje rozdiel medzi výkonom a prácou. Teraz mám výkon 1652 W a doteraz som dnes vyrobil 56,272 kWh, alebo po slovensky na obed som mohol utiahnuť 3 motory po 2.5 kW a teraz by mi aj jediný asi zastal.


V texte

To si kvôlivá 10 kW vybavoval všetky tie papiere ??
tienik
28.08.11,15:58
Tak pre info:

1) fotovolticky panel krasne hori. Preto su aj FVE dobre poistene proti poziaru a ako sa uz da sledovat v TV, u susedov zacina kde tu ten kotuha dracik uradovat. Takze otazka na radio Jerevan: Ako budu "ekologicky" likvidovane FVE?
2) Cena vyrobenej elektriny zo vsetkych konvencnych zdrojov sa VZDY rata aj z cenou investicie do vystavby. To len alternativne zdroje su ten zazrak, ze sa draho postavia, draho vyrabaju, ale napriek tomu su ekonomicke a ekologicke. Kua....nieco tam nesedi....ale co by to mohlo byt?
3) Konkretne jadrovka, momentalna legislativa v celej EU tvrdo pozaduje a kontroluje vytvaranie vyradovacieho fondu - inac povedane kazda jadrovka si pocas svojho zivota MUSI nasporit na likvidaciu. ALe aj s tym sporenim stale dokaze robit elektriku za trhove ceny. A pohlad na druhu stranu, robia take cosi FVE? Odpoved: nie, nemaju z coho.
4) Stale opakujem, ze pokial mna niekto nuti platit do vrecka par spekulantom za predrazenu energiu, tak je to cele volovina. KEd su tie FVE take dobre a ekologicke, hodme ich do trhoveho prostredia. Ved predsa ekologicky aktivista si rad pre seba zaplati 3x drahsiu energiu, hlavne nech nie je z EMO. Ci nie?


Na zaver, ked chce niekto doma robit pokusy, nech sa paci, mozno vylepsi cosi pre nas vsetkych, ale nech prehoha nechce aby sme sa mu na tie zabavky skladali mi vsetci. Ja mam napriklad doma akvarium - ekonomicky totalne stratova vec, a preco aj odomna napriklad stat nevykupuje spinavu vodu po 100E/m3 ? Ja sa citim oproti majitelom FVE tymto diskriminovany :-) a pritom tiez je to o ekologii...
lubko6394
28.08.11,16:04
To si kvôlivá 10 kW vybavoval všetky tie papiere ??

Myslím, že áno, ale tých papierovačiek bolo a je viac ako som si na začiatku myslel. Viac som dať nemohol, aj tak je to na celej južnej streche stodoly. Beztak som všetky tie bubáky nemal, ale vracia sa to postupne...
pavol54
28.08.11,17:48
No ono je to totiž z hľadiska zloženia čistý kremík, lenže nie taký okenný, vázový, ktoré sa dajú jednoducho v našich sklárňach vyrobiť, ale monokryštál a to je akýsi balvan, ktorý je jediným kryštálom. Niečo ako je rozdiel medzi diamantom a uhlím. Oboje predstavuje ten istý uhlík, akurát tých diamantov je málo a je pomerne veľký problém ich vyrobiť.
Veď hovorím, aj diamanty vie ľudstvo vyrobiť ale nie lisom na víno ale podstatne pri väčšom tlaku a teplote a čase. Ale bavme sa o kremíku, to chce energiu, ktovie či je tam vôbec vyrovnaná energetická bilancia (vyrobí v našich podmienkach toľko energie čo sa na jeho výrobu spotrebuje?)
tienik
28.08.11,18:06
Este par info k nakladom:

Cena a energeticka narocnost panela je len jedna cast. Nasledne je tam kopa hlikovych profilov - tiez nie zadarmo, zeleza napodobne. A tak isto VN rozvadzac, a samozrejme trafo (vacsinou olejove - lebo cena je cena, kaslat na ekologiu :-))
Takze zhrme si to, ak si vsetku tu energeticku narocnost zratame pri tak mizernej ucinnosti ako FVE pracuju dnes, lahko pochopime ze sa za svoju zivotnost nesplatia - preto su tam vykupne ceny 3x vyssie - inac by to neslo.

Ja len dufam, ze o par rokov pri tej ekologickej likvidacii nebudu velmi dymit...
alltracboy
28.08.11,18:56
ja by som povesal ze je to dobra vec, ale mozno niekde na sahare, alebo na pole, kde je polarny den skoro cely rok :D Keby som byval niekde v spanielsku tak si dam solar a som za vodou cely rok.. ale tu mi to nejak nevychadzalo. nieje tu az tak moc slnecnych dni, ale ked posledny tyzden som uz preklinal.
Nandrolon
29.08.11,06:09
Veď hovorím, aj diamanty vie ľudstvo vyrobiť ale nie lisom na víno ale podstatne pri väčšom tlaku a teplote a čase. Ale bavme sa o kremíku, to chce energiu, ktovie či je tam vôbec vyrovnaná energetická bilancia (vyrobí v našich podmienkach toľko energie čo sa na jeho výrobu spotrebuje?)

ľudstvo nedokáže vyrobiť PRÍRODNÝ DIAMANT.
Samozrejme existuje tzv. umelý diamant, ktorý sa predáva v úplne iných cenách ako prírodný, potom sú ešte umelo zafarbené, takisto iné ceny ako rovnaká farba ale prírodná.
A potom sú ešte tzv. "FAKE" diamanty, čo nie je diamant, ale úplne iný nerast s iným názvom, ale priekupníci ho predávajú ako diamant, lebo je veľmi obtiažne ho rozlíšiť, laik to nedokáže, ani väčšina diamantových testerov ho nedokáže, jedine profi zlatník zaoberajúci sa diamantami... je to napr. "Moissanit". Niečo som si prednedávnom naštudoval pretože som jeden kupoval pre manželku a nerád by som vyhodil nejaké prachy... takže pre zaujímavosť to tu trošku sprostredkujem...
lubko6394
29.08.11,07:54
Este par info k nakladom:

Cena a energeticka narocnost panela je len jedna cast. Nasledne je tam kopa hlikovych profilov - tiez nie zadarmo, zeleza napodobne. A tak isto VN rozvadzac, a samozrejme trafo (vacsinou olejove - lebo cena je cena, kaslat na ekologiu :-))
Takze zhrme si to, ak si vsetku tu energeticku narocnost zratame pri tak mizernej ucinnosti ako FVE pracuju dnes, lahko pochopime ze sa za svoju zivotnost nesplatia - preto su tam vykupne ceny 3x vyssie - inac by to neslo.

Ja len dufam, ze o par rokov pri tej ekologickej likvidacii nebudu velmi dymit...

Ale išlo. Však sa pozri ako klesajú výkupné ceny, jednoho dňa sa to pretne a bude to efektívne aj bez dotácií, potom sa byrokrat zase hlboko zamyslí a určí, že na každej budove musia byť FVE panely a solárny ohrev vody. Čo sa týka toho hliníka a železa - no, ono je možné že za 20 rokov to predám ako šrot za omnoho vyššiu cenu ako som platil pri ich nákupe. Čo sa týka tých VN rozvádzačov a trafákov - tak to platí pre veľké inštalácie na zemi a teraz sa povoľujú len do 100 kWp a len na strechách budov.
tienik
29.08.11,12:48
Pozri sa nato takto, mne je v podstate ukradnute ze by to tak ISLO, ked to tak TERAZ NEJDE a vy vsetci FVE pozitivny pytate moje peniaze za takuto do neba volajucu somarinu.
Ked to bude inac a FVE bude trhovo konkurencie schopna - nech sa paci, ale nevidim jeden dovod na to aby som momentalne nato doplacal (ani nikto iny).

Je svata pravda, pre teba je to len panel u Teba doma, lebo nevies a netusis ake problemy su s tym spojene v rozvodniach a riadeniach elektrizacnej sustavy. Veru kazdy kW z FVE je nami draho zaplateny, niekolko krat.
marjankaj
29.08.11,13:02
Pozri sa nato takto, mne je v podstate ukradnute ze by to tak ISLO, ked to tak TERAZ NEJDE a vy vsetci FVE pozitivny pytate moje peniaze za takuto do neba volajucu somarinu.


A kto od teba pýta? Odhlás elektrické hodiny, svieť si doma sviečkami a nikomu nemusíš platiť za elektrinu.
Iní zase od teba pýtajú peniaze na benzín. Tak jazdi na konskom povoze, alebo na bicykli.
V obchodoch zase pýtajú za chlieb. Tak si zasej obilie, vymláť, pomeľ a sám si napeč.
A tak ďalej.
Chcel si trhové hospodárstvo, tak ho máš.
lubko6394
29.08.11,13:20
Pozri sa nato takto, mne je v podstate ukradnute ze by to tak ISLO, ked to tak TERAZ NEJDE a vy vsetci FVE pozitivny pytate moje peniaze za takuto do neba volajucu somarinu.
Ked to bude inac a FVE bude trhovo konkurencie schopna - nech sa paci, ale nevidim jeden dovod na to aby som momentalne nato doplacal (ani nikto iny).

Je svata pravda, pre teba je to len panel u Teba doma, lebo nevies a netusis ake problemy su s tym spojene v rozvodniach a riadeniach elektrizacnej sustavy. Veru kazdy kW z FVE je nami draho zaplateny, niekolko krat.

My nepýtame. Nevolám sa Jahnátek. Len s tými peniazmi to nie je také jednoduché. Jasné je, že bolo chybou, že sme naštartovali príliš skoro a za vysoké ceny. Tie som neurčoval ja, ja som si len skalkuloval či sa to oplatí alebo nie. Konieckoncov som do toho vrazil peniaze z 3.piliera a teda nie som závislý od fondov a akcií a to ma teší najmä teraz. V tomto prípade si myslím, že je aspoň šanca, že sa tými dotáciami zlacní výroba a FVE sa stanú konkurencieschopnými omnoho skôr ako by to bolo bez dotácií.
Tiež sa mi nepáči to všelijaké dotovanie čohosi a bol by som rád, keby aj ostatné dotácie napr. pre istú skupinu ľudí mali aspoň taký efekt ako podpora FVE. Výkupná cena klesla zo 43 c v r.2010 na tuším 32 c - takže pokles o 25 percent. Bodaj by tak bol úspešný aj splnomocnenec vlády pre komunity.
Ale čo. Čo sme si zvolili tak máme. Ešte sa zložíme na dôchodky chudákov, ktoré sú vyššie ako naše platy a zase si utiahneme opasok, teraz už na veľkosť obojku a keď sa to celé zrúti ako domček z karát naraz zistíme, že padnúť už hlbšie ani neni kam.
tienik
29.08.11,13:26
presne tak, chcem trhove hospodarstvo v tomto smere, nic viac, nic menej.
Ale pokial moje vedomosti s ekonomiky siahaju, terajsi trh z elektrikou vyrobenou v FVE sa riadi vsetkym inym, len nie zasadami trhoveho hospodarstva, tak neplet jablka z hruskami.

Predpokladam ze ty mas penazi dost a kludne ich vyhadzujes do luftu bez toho ze by si z toho nieco mala (presne to je nakup elektriky z FVE)
Ked je to vsetko tak super, preco sa to potom neriadi trhovo? Preco si nemozem vybrat ci kupim, alebo nekupim elektriku z FVE, jadrovky, uholnolej, alebo vodnej elektrarne?

Ale ked uz pisem, prezradim aj "tajny" dovod, je to preto, aby si par skekulantov namastilo vrecka. Tam nejde o ekologiu, ani ine vznesene ciele, ale bohapustu rabovacku - kym je z coho.

Ale samozrejme, lepsie je drzat hobu a krok a pekne platit, tak ako je tento narod zvyknuty....ze?
tienik
29.08.11,13:30
My nepýtame. Nevolám sa Jahnátek. Len s tými peniazmi to nie je také jednoduché. Jasné je, že bolo chybou, že sme naštartovali príliš skoro a za vysoké ceny. Tie som neurčoval ja, ja som si len skalkuloval či sa to oplatí alebo nie. Konieckoncov som do toho vrazil peniaze z 3.piliera a teda nie som závislý od fondov a akcií a to ma teší najmä teraz. V tomto prípade si myslím, že je aspoň šanca, že sa tými dotáciami zlacní výroba a FVE sa stanú konkurencieschopnými omnoho skôr ako by to bolo bez dotácií.
Tiež sa mi nepáči to všelijaké dotovanie čohosi a bol by som rád, keby aj ostatné dotácie napr. pre istú skupinu ľudí mali aspoň taký efekt ako podpora FVE. Výkupná cena klesla zo 43 c v r.2010 na tuším 32 c - takže pokles o 25 percent. Bodaj by tak bol úspešný aj splnomocnenec vlády pre komunity.
Ale čo. Čo sme si zvolili tak máme. Ešte sa zložíme na dôchodky chudákov, ktoré sú vyššie ako naše platy a zase si utiahneme opasok, teraz už na veľkosť obojku a keď sa to celé zrúti ako domček z karát naraz zistíme, že padnúť už hlbšie ani neni kam.

ono nejde o teba ako jednotlivca - verim tomu ze ked si vzal kalkulacku, cisla boli pekne. Ale sam vidis ako to bezi a do akych absurdnosti sa to dostalo. Sam chodim okolo jednej FVE (velkej) co je viac ako pol dna v tieni - ale kaslat na to, investorovi sa to oplati.
FVE sa dostali na trh skoro a tym ho zdeformovali. Ta technologia sa mala ukrutne rychlo rozvijat a nie chrlit haldy panelom pochybnej kvality len pre zisk.
Ale ako sa ukazuje, aj ked neskoro, ale predsa sa dochadza na to aka je to blbost a tlmia sa podporne programy.
marjankaj
29.08.11,13:47
presne tak, chcem trhove hospodarstvo v tomto smere, nic viac, nic menej.
Ale pokial moje vedomosti s ekonomiky siahaju, terajsi trh z elektrikou vyrobenou v FVE sa riadi vsetkym inym, len nie zasadami trhoveho hospodarstva, tak neplet jablka z hruskami.

Predpokladam ze ty mas penazi dost a kludne ich vyhadzujes do luftu bez toho ze by si z toho nieco mala (presne to je nakup elektriky z FVE)
Ked je to vsetko tak super, preco sa to potom neriadi trhovo? Preco si nemozem vybrat ci kupim, alebo nekupim elektriku z FVE, jadrovky, uholnolej, alebo vodnej elektrarne?

Ale ked uz pisem, prezradim aj "tajny" dovod, je to preto, aby si par skekulantov namastilo vrecka. Tam nejde o ekologiu, ani ine vznesene ciele, ale bohapustu rabovacku - kym je z coho.

Ale samozrejme, lepsie je drzat hobu a krok a pekne platit, tak ako je tento narod zvyknuty....ze?

No je jasné, že je to pre pár špekulantov. Tým ktorí "predali" elektrárne talianom, Telekomunikácie nemcom a chcú aj plynárne a pomaly všetko. Myslíš, že tí "akože investori" zvonku to robia iba kvôli nám? Všetkým ide iba o svoje vrecká.
Nikdy si si nemohol vyberať, akú elektrinu budeš odoberať. "Najlepšie" je byť závislý len na jednom zdroji. Dopadneme ako nedávno keď Putin priškrtil plynový kohútik. A bude si diktovať ceny ako sám chce. Viď Ukrajina alebo Bielorusko. Už staré babky hovorili, že nie je rozumné umiestňovať všetky vajcia do jedného košíka.

A Chcel si do EÚ, tak rozhodnutie EÚ je do roku 2020 vyrábať 14% elektriny z obnoviteľných zdrojov. Myslíš že by sa to podarilo, keby neexistovali žiadne stimuly? Uznávam, že až také byť nemuseli. Ale tí, ktorí sa na to dali asi na tom toľko nezbohatnú, aby sa dostali na popredné priečky najbohatších ľudí.

Ja nemám nič z elektriny. Ale správať sa "po nás potopa" a našim potomkom zanechať vyrabované prírodné zdroje tiež nie je racionálne.

Vypočítal si si o koľko sa zvýši pre teba cena elektriny nábehom Lubko6394-vej fotovoltaickej elektrárne?
lubko6394
29.08.11,14:50
ono nejde o teba ako jednotlivca - verim tomu ze ked si vzal kalkulacku, cisla boli pekne. Ale sam vidis ako to bezi a do akych absurdnosti sa to dostalo. Sam chodim okolo jednej FVE (velkej) co je viac ako pol dna v tieni - ale kaslat na to, investorovi sa to oplati.
FVE sa dostali na trh skoro a tym ho zdeformovali. Ta technologia sa mala ukrutne rychlo rozvijat a nie chrlit haldy panelom pochybnej kvality len pre zisk.
Ale ako sa ukazuje, aj ked neskoro, ale predsa sa dochadza na to aka je to blbost a tlmia sa podporne programy.

No však o tom to je. Ked vidím tie pozemky a predstavím si koľko toho sa tam mohlo dopestovať alebo dochovať tak je mi špatne. Keby sme tie dotácie zamerali na ovce, tak máme v obchodoch len 100% slovenskú bryndzu, ale pre štát je asi výhodnejšie plošne zadotovať aby kamaráti a sponzori mali kšeft ako spraviť čosi pre občana. Radšej by som videl na každej streche solárko a FVE ako čo len jednu lúku zapratanú panelmi. A to všetko sa dalo spraviť a mohol na tom zarobiť občan a nie firma založená len na skásnutie štátu. Na druhej strane nás nútia sporiť na dôchodok vo fondoch čo lietajú nahor a nadol, na základe toho SP má o polovicu menej pre dôchodcov, tretí pilier stratil zvýhodnenie, o stavebnom sporení škoda písať. Skrátka občan, ktorý neminie viac ako zarobí je pre tento štát nepriateľom č.1. A štát sa zadlžuje tiež. Takže nakoniec krachnú akcie a z 2.piliera bude nula, krachne štát a z prvého piliera bude nula. Šikmooký to za babku skúpi a ostanú nám čínske mzdy, zdravotníctvo len pre smotánku a namiesto dôchodku dostaneme po papuli s tým, že sme si to zamladi nemali prežrať.
rudopp
29.08.11,16:51
No je jasné, že je to pre pár špekulantov. Tým ktorí "predali" elektrárne talianom, Telekomunikácie nemcom a chcú aj plynárne a pomaly všetko. Myslíš, že tí "akože investori" zvonku to robia iba kvôli nám? Všetkým ide iba o svoje vrecká.
Nikdy si si nemohol vyberať, akú elektrinu budeš odoberať. "Najlepšie" je byť závislý len na jednom zdroji. Dopadneme ako nedávno keď Putin priškrtil plynový kohútik. A bude si diktovať ceny ako sám chce. Viď Ukrajina alebo Bielorusko. Už staré babky hovorili, že nie je rozumné umiestňovať všetky vajcia do jedného košíka.

A Chcel si do EÚ, tak rozhodnutie EÚ je do roku 2020 vyrábať 14% elektriny z obnoviteľných zdrojov. Myslíš že by sa to podarilo, keby neexistovali žiadne stimuly? Uznávam, že až také byť nemuseli. Ale tí, ktorí sa na to dali asi na tom toľko nezbohatnú, aby sa dostali na popredné priečky najbohatších ľudí.

Ja nemám nič z elektriny. Ale správať sa "po nás potopa" a našim potomkom zanechať vyrabované prírodné zdroje tiež nie je racionálne.

Vypočítal si si o koľko sa zvýši pre teba cena elektriny nábehom Lubko6394-vej fotovoltaickej elektrárne?

A zrazu je EÚ na vine všetkému.
Jasne. Aj tam sú debili-byrokrati. Mali sa popozerať aj po novoprijatých krajinách - ako sú na tom .
A mali dať rozpätie. Napr. 10-15%. Podľa "skúseností/pokroku/uvedomenia v tej ktorej krajine.
A u nás sa debili - byrokrati nezmohli na iné , iba opísať 14%.
A kedže "najčistejšia " robota a najmenej pracnosti je FVE - tak všetko tam (dotácie a potom jasne aj investori).
Alternatívne :
- MVE
- vietor
náročné na prírodné podmienky
- plantážové dreviny
- bioplyn
- bionafta
náročné na plochy/čas/prácu.
rudopp
29.08.11,16:54
No však o tom to je. Ked vidím tie pozemky a predstavím si koľko toho sa tam mohlo dopestovať alebo dochovať tak je mi špatne. Keby sme tie dotácie zamerali na ovce, tak máme v obchodoch len 100% slovenskú bryndzu, ale pre štát je asi výhodnejšie plošne zadotovať aby kamaráti a sponzori mali kšeft ako spraviť čosi pre občana. Radšej by som videl na každej streche solárko a FVE ako čo len jednu lúku zapratanú panelmi. A to všetko sa dalo spraviť a mohol na tom zarobiť občan a nie firma založená len na skásnutie štátu. Na druhej strane nás nútia sporiť na dôchodok vo fondoch čo lietajú nahor a nadol, na základe toho SP má o polovicu menej pre dôchodcov, tretí pilier stratil zvýhodnenie, o stavebnom sporení škoda písať. Skrátka občan, ktorý neminie viac ako zarobí je pre tento štát nepriateľom č.1. A štát sa zadlžuje tiež. Takže nakoniec krachnú akcie a z 2.piliera bude nula, krachne štát a z prvého piliera bude nula. Šikmooký to za babku skúpi a ostanú nám čínske mzdy, zdravotníctvo len pre smotánku a namiesto dôchodku dostaneme po papuli s tým, že sme si to zamladi nemali prežrať.

To dostaneme preto, lebo sme si volili takých, čo dávajú/dovolia prežrať:D:D:D.
marjankaj
29.08.11,17:04
A zrazu je EÚ na vine všetkému.
Jasne. Aj tam sú debili-byrokrati. Mali sa popozerať aj po novoprijatých krajinách - ako sú na tom .


Sorry, tak som to nemyslel.:confused: Ani prispieť na "záchranu" Grécka nás nenútia. To sme sa sami tak rozhodli.:eek:

A vôbec, prečo ma nútia prispieť Grékom? Nemohol by som namiesto toho Afganistanu?
rudopp
29.08.11,17:40
Sorry, tak som to nemyslel.:confused: Ani prispieť na "záchranu" Grécka nás nenútia. To sme sa sami tak rozhodli.:eek:

A vôbec, prečo ma nútia prispieť Grékom? Nemohol by som namiesto toho Afganistanu?

Kvôli solidárnosti.
A vôbec , prečo nás EÚ núti prijímať eurofondy ????????????????:---
marjankaj
29.08.11,17:52
Kvôli solidárnosti.
A vôbec , prečo nás EÚ núti prijímať eurofondy ????????????????:---

A načo sa pýtaš mňa? Ja som iba parafrázoval TIENIKA.
rudopp
29.08.11,18:08
A načo sa pýtaš mňa? Ja som iba parafrázoval TIENIKA.

Čo parafrázujem - zvýrazním.
A výnimočne mal tienik veľkú väčšinu pravdy.
marjankaj
29.08.11,18:15
Čo parafrázujem - zvýrazním.
A výnimočne mal tienik veľkú väčšinu pravdy.

Veď ja mu to neberiem. Ale môžu za to stavitelia FVE ako Lubko6394, Ktorí si dajú na strechu nejaký panel?
TomasHC
30.08.11,04:53
Rovnaký bordel je aj s repkou - pol Slovenska je na jar z lietadla žltého, aj keď sa z toho nikto nenažerie, ale sú super dotácie, stačí vysiať, ani úrodu netreba... A potom dovážame tradičné potraviny zo zahraničia, lebo nie sú dotované (strukoviny, zelenina).
lubko6394
30.08.11,05:29
To dostaneme preto, lebo sme si volili takých, čo dávajú/dovolia prežrať:D:D:D.

A ktorí sú iní ? Prosím aspoň jednoho uviesť menovite.

A ešte jeden problém tu je. Veľa ľudí čaká že im spadnú pečené holuby z neba, a oni nepadajú a to čo spadne nie je pečené a vhodné na konzum. Otázka je prečo sa zapojilo pomerne málo domácností a k válovu sa dostali podnikatelia z lúk. Keď už sa musia tie peniaze minúť tak prečo nie rovno občanovi ? Veľa sa popísalo v téme: Fotovoltaika, slnko svieti, vy zarábate. A štát mi pomohol tak, že aké poleno sa našlo, tak mi bolo podhodené. Pol roka som čakal od ZSE na potvrdenie o možnosti pripojenia, SSE a VSE to robili do 30 dní. Potom stavebné povolenie, aj ked sa strecha nemenila, len sa na ňu namontovali panely. A zodpovedná pani z ministerstva mi povedala, že ak chcem dodávať do siete, tak stavebné povolenie treba, a ak ju spotrebujem sám, tak že stačí oznámenie - takže 8 mesiacov v prdeli. Ešte ak tie elektróny sa správajú inak ak ich zožeriem ja alebo niekto iný...
rudopp
30.08.11,06:04
A ktorí sú iní ? Prosím aspoň jednoho uviesť menovite.

A ešte jeden problém tu je. Veľa ľudí čaká že im spadnú pečené holuby z neba, a oni nepadajú a to čo spadne nie je pečené a vhodné na konzum. Otázka je prečo sa zapojilo pomerne málo domácností a k válovu sa dostali podnikatelia z lúk. Keď už sa musia tie peniaze minúť tak prečo nie rovno občanovi ? Veľa sa popísalo v téme: Fotovoltaika, slnko svieti, vy zarábate. A štát mi pomohol tak, že aké poleno sa našlo, tak mi bolo podhodené. Pol roka som čakal od ZSE na potvrdenie o možnosti pripojenia, SSE a VSE to robili do 30 dní. Potom stavebné povolenie, aj ked sa strecha nemenila, len sa na ňu namontovali panely. A zodpovedná pani z ministerstva mi povedala, že ak chcem dodávať do siete, tak stavebné povolenie treba, a ak ju spotrebujem sám, tak že stačí oznámenie - takže 8 mesiacov v prdeli. Ešte ak tie elektróny sa správajú inak ak ich zožeriem ja alebo niekto iný...

Ja si myslím , že určite napr . :
Béla B. + by sa tam našli
Ivan M.
Iveta R. + by sa tam našli
Igor M. + by sa tam našli
figliar + by sa tam našli
Letko
30.08.11,06:35
Kvôli solidárnosti.
A vôbec , prečo nás EÚ núti prijímať eurofondy ????????????????:---

Núti a my úspešne odolávame :)
lubko6394
30.08.11,08:31
Ja si myslím , že určite napr . :
Béla B. + by sa tam našli
Ivan M.
Iveta R. + by sa tam našli
Igor M. + by sa tam našli
figliar + by sa tam našli

Riskujem - je to mimo témy.

Béla vcelku rozumný, akurát neviem pochopiť prečo je problémom aby sa všetci naučili jazyk krajiny kde žijú.

Ivan - dobre sa počúva, lenže 2 volebné obdobia sme sa mali uskromniť a bude dobre. Nebolo, lebo prišiel Fico a veľa bubákov vyletelo do vzduchu + kríza, takže +DPH a štát má znovu väčšie výdavky ako príjmy. To rast ekonomiky + rozkradnuté nám nedovolí spraviť rozpočet 2012 na úrovni výdavkov povedzme roku 2006

Iveta- snaží sa, lenže rozhodovanie má asi výpravca.

Igor - Dokáže zaujať, len to donkichotské vystupovanie...

Figliar - aj s tým bytom to po...l, a dokonca 2x jedn raz pri nákupe a teraz pri darovaní, ale svätožiara tá žiari.

Jediný síce vypadajúci, že nevie narátať do 5, ale podľa odstrihnutia ciciakov rozpočtu ministerstva obrany to teda nevytrhne. A teraz baba raď.
pavol54
30.08.11,09:11
Rovnaký bordel je aj s repkou - pol Slovenska je na jar z lietadla žltého, aj keď sa z toho nikto nenažerie, ale sú super dotácie, stačí vysiať, ani úrodu netreba... A potom dovážame tradičné potraviny zo zahraničia, lebo nie sú dotované (strukoviny, zelenina).
Ale repka je dotovaná tak ako pšenica, takže zase nie je dobre. Tak si vyber, nič nie dobré dodotvať lebo by z toho mal niekto úžitok( ja repku nepestujem) Mysliš že tá dotácia pokryje náklady tak aby si nemusel zbierať úrodu tak si nájdi ppa.sk tam je presne napísané koľko je na hektár.
rudopp
30.08.11,10:26
Riskujem - je to mimo témy.

Béla vcelku rozumný, akurát neviem pochopiť prečo je problémom aby sa všetci naučili jazyk krajiny kde žijú.

Ivan - dobre sa počúva, lenže 2 volebné obdobia sme sa mali uskromniť a bude dobre. Nebolo, lebo prišiel Fico a veľa bubákov vyletelo do vzduchu + kríza, takže +DPH a štát má znovu väčšie výdavky ako príjmy. To rast ekonomiky + rozkradnuté nám nedovolí spraviť rozpočet 2012 na úrovni výdavkov povedzme roku 2006

Iveta- snaží sa, lenže rozhodovanie má asi výpravca.

Igor - Dokáže zaujať, len to donkichotské vystupovanie...

Figliar - aj s tým bytom to po...l, a dokonca 2x jedn raz pri nákupe a teraz pri darovaní, ale svätožiara tá žiari.

Jediný síce vypadajúci, že nevie narátať do 5, ale podľa odstrihnutia ciciakov rozpočtu ministerstva obrany to teda nevytrhne. A teraz baba raď.

Niektoré, čo píšeš áno, inak prkotiny.

Vypočuj si ich názor teraz / zajtra / o mesiac / o rok.
Ak ho bude mať aspoň 3x rovnaký je pomerne dôveryhodný.
lubko6394
30.08.11,10:39
Niektoré, čo píšeš áno, inak prkotiny.

Vypočuj si ich názor teraz / zajtra / o mesiac / o rok.
Ak ho bude mať aspoň 3x rovnaký je pomerne dôveryhodný.

To už tu bolo. Komanči nám furt tvrdili, že už bude dobre, zjazdy rozdali úlohy, vylepili sa transparenty socializmus sa rozvíjal a nebyť nežnej tak už máme všetkého dosť a mali by sme komunizmus.

Kdesi v písme sa píše, že nie podľa rečí, ale podľa skutkov máme rozlišovať. A tie skutky chýbali ako tým komančom, tak modrým aj ružovým. Vždy to odsral proletár. Pražskú jar sme prežili, november tiež. A ked k nám dorazí islandskoarabská jar prežijeme zas ?
rudopp
30.08.11,14:10
To už tu bolo. Komanči nám furt tvrdili, že už bude dobre, zjazdy rozdali úlohy, vylepili sa transparenty socializmus sa rozvíjal a nebyť nežnej tak už máme všetkého dosť a mali by sme komunizmus.

Kdesi v písme sa píše, že nie podľa rečí, ale podľa skutkov máme rozlišovať. A tie skutky chýbali ako tým komančom, tak modrým aj ružovým. Vždy to odsral proletár. Pražskú jar sme prežili, november tiež. A ked k nám dorazí islandskoarabská jar prežijeme zas ?

Už som písal.

NIKDY never tým, čo sľubujú krajšie zajtrajšky.

PS
Ráno sa zobudíš a zas je len dnešok :---:---:--- .
pavol54
30.08.11,14:28
Najmä ak ti hovoria že budeš platiť nižšie dane a odvody a že ti chcú lepšie. vždy je to presne naopak. Nabudúce by som mal voliť stranu ktorá sľubuje zle nedobre a po voľbách to bude naopak
rudopp
30.08.11,15:20
Najmä ak ti hovoria že budeš platiť nižšie dane a odvody a že ti chcú lepšie. vždy je to presne naopak. Nabudúce by som mal voliť stranu ktorá sľubuje zle nedobre a po voľbách to bude naopak

Veď to.

Pred voľbami rozprávajú politici :
Ľudia, veď my chceme IBA vaše dobro.

PS
Rada od uvedomelého občana :
Ľudia nedajte si ho vziať !!!! :D
TomasHC
31.08.11,04:51
Nabudúce by som mal voliť stranu ktorá sľubuje zle nedobre a po voľbách to bude naopak

Ani nie, ale keď bude "zle nedobre", aspoň splnia sľub a to sa často nestáva :D
nordero
03.09.11,18:44
lubko ....mohol by si napisat co ta stala komplet FVE a kedy si myslis ze sa ti to asi vrati.....dik
nordero
03.09.11,18:45
............A UZ DOST POLITIKY.......
lubko6394
04.09.11,06:22
lubko ....mohol by si napisat co ta stala komplet FVE a kedy si myslis ze sa ti to asi vrati.....dik

Už som to uvádzal vo Fotovoltaika...

Takže:
Takže môžem vyhodnotiť FVE od slnovratu do slnovratu. Spočítal som to tak, že decembrovú výrobu som delil tromi a júnovú násobil 2/3. Cenu mám 0,4307 za kWh.



XII.2010 35 kWh 15 Eur
I.2011 231 (http://www.porada.sk/t59541-231-kratkodobe-bankove-uvery.html) kWh 99 Eur
II.2011 570 kWh 245 Eur
III.2011 1 196 (http://www.porada.sk/t59473-196-opravne-polozky-k-tovaru.html) kWh 515 Eur
IV.2011 1 172 kWh 505 (http://www.porada.sk/t59003-505-tvorba-a-zuctovanie-opravnych-poloziek-k-zasobam.html) Eur
V.2011 1 532 (http://www.porada.sk/t59558-532-dan-z-nehnutelnosti.html) kWh 660 Eur
VI.2011 845 kWh 364 (http://www.porada.sk/t59491-364-zavazky-voci-spolocnikom-a-clenom-poi-rozdelovani-zisku.html) Eur
Spolu 5 580 kWh 2 403 Eur
Priemer na mesiac 930 kWh 401 Eur
Návratnosť 37.200 7,74 roku