pejuha
27.08.11,22:05
dobry vecer,chcem sa opytat na to,ze stryko chce darovat pozemok a viem,ze keby sa predal skor ako prejde 5 rokov plati sa dan.moja otazka je:poradili nam,ze ak by na darovacej zmluve bola hodnota pozemku cca 50.000euro a preda sa za 49.000euro skor ako prejde 5 rokov,tak je to v strate ako ked bol pozemok nadobudnuty a vtedy sa neplati dan z predaja(cize z prijmu).prosim poradte mi ,je to pravda?cim skor.vdaka!
danushka
27.08.11,20:59
pejuha
28.08.11,20:54
ako vsade sa pise o dome,alebo byte,ked sa predava,ale ja potrebujem o pozemku tam nieje mozne mat trvaly pobyt...,bola by som rada,keby vedel niekto poradit ohladom pozemku a toho darovania,ci sa to nejako da urobit,aby som neplatila dan ak to predam skor nez prejde 5 rokov,dakujem!
Ice dive
28.08.11,20:57
no nemôže byť reč o darovaní, ak chcete do zmluvy uvádzať, že ste zaplatili 50 000 € t.j. jednalo by sa o predaj...

dá sa tomu vyhnúť tak, že buď budete daný pozemok vlastniť 5 rokov...
marjankaj
28.08.11,21:14
dobry vecer,chcem sa opytat na to,ze stryko chce darovat pozemok a viem,ze keby sa predal skor ako prejde 5 rokov plati sa dan.moja otazka je:poradili nam,ze ak by na darovacej zmluve bola hodnota pozemku cca 50.000euro a preda sa za 49.000euro skor ako prejde 5 rokov,tak je to v strate ako ked bol pozemok nadobudnuty a vtedy sa neplati dan z predaja(cize z prijmu).prosim poradte mi ,je to pravda?cim skor.vdaka!

A nemôže ten pozemok predať strýko a tebe darovať tie peniaze?:eek:
danushka
28.08.11,22:09
Či pozemok, či byt, či dom - je to úplne jedno, už to nemá nič spoločné s 2 rokmi trvalého pobytu.
Po piatich rokoch vlastníctva je predaj nehnuteľnosti oslobodený od dane z príjmu.

V prvom príspevku som priložila link s identickým problémom, len namiesto pozemku sa riešil predaj darovaného domu.

Pozri zákon o dani z príjmu §8 a následne §25 ako sa oceňuje vstup darovanej nehnuteľnosti.

Určite by som si nechala vypracovať v čase darovania znalcom hodnotu pozemku. Jeho hodnotu môžeš odpočítať pri budúcom predaji a z rozdielu odviesť daň.

Aký však bude o dva - tri roky zákon nik tetuší.
danushka
28.08.11,22:12
no nemôže byť reč o darovaní, ak chcete do zmluvy uvádzať, že ste zaplatili 50 000 € t.j. jednalo by sa o predaj...

dá sa tomu vyhnúť tak, že buď budete daný pozemok vlastniť 5 rokov...

Mohli by do zmluvy zakomponovať článok o tom, že podľa znaleckého posudku je v čase darovania hodnota pozemku taká, akú uvádza znalec.
rudopp
29.08.11,04:26
Mohli by do zmluvy zakomponovať článok o tom, že podľa znaleckého posudku je v čase darovania hodnota pozemku taká, akú uvádza znalec.

Rozmýšľaš logicky :
1, Hodnota pozemku je podľa znaleckého posudku taká, ako uvádza znalec.

2, Hodnota pozemku v čase darovanie je nejaká.

3, Ak medzi " uvádza" a "v čase" nie je v dátume rozdiel viac ako 3 mesiace, platí tebou navrhovaný článok:).

PS
Anders by som to nazval skoroobchádzaním:D:D daňovej povinnosti .
marjankaj
29.08.11,11:23
Rozmýšľaš logicky :
1, Hodnota pozemku je podľa znaleckého posudku taká, ako uvádza znalec.

2, Hodnota pozemku v čase darovanie je nejaká.

3, Ak medzi " uvádza" a "v čase" nie je v dátume rozdiel viac ako 3 mesiace, platí tebou navrhovaný článok:).

PS
Anders by som to nazval skoroobchádzaním:D:D daňovej povinnosti .

No "skoroobchádzanie" daňovej povinnosti by mohlo byť aj to, keď predá nehnuteľnosť až po piatich rokoch od nadobudnutia, namiesto štyri a pol roka.:eek::rolleyes:
pejuha
30.08.11,14:14
A nemôže ten pozemok predať strýko a tebe darovať tie peniaze?:eek:


no stryko uz nechce nic vybavovat.zhanat kupujucich...,cakat mozno aj 2 roky...toto je preneho jednoduchsie
pejuha
30.08.11,14:16
cize mam to chapat,tak ze aj ked je to darovane,ale je tam hodnota pozemku od znalca a ja to predam za menej ako predte 5 rokov a za mensiu sumu,tak nic neplatim?vdaka
marjankaj
30.08.11,14:29
no stryko uz nechce nic vybavovat.zhanat kupujucich...,cakat mozno aj 2 roky...toto je preneho jednoduchsie

Veď to môžeš vybaviť ty. Strýko len podpíše kúpnu zmluvu. Ty iba nájdeš kupca, ten to vyplatí strýkovi a strýko ti tú sumu daruje.
danushka
30.08.11,14:58
Dokonca môže strýko do kúpnej zmluvy uviesť aj Tvoje číslo účtu, kde majú byť peniaze prevedené za predaj pozemku. Len by v článku o finančnom vysporiadaní pri kúpnej cene musel vyjadriť svoj súhlas o tom, že prevodom na Tvoj účet sa považuje kúpna cena za riadnu splátku buď čati kúpnej ceny, ale celej jej časti.
pejuha
30.08.11,19:06
Dokonca môže strýko do kúpnej zmluvy uviesť aj Tvoje číslo účtu, kde majú byť peniaze prevedené za predaj pozemku. Len by v článku o finančnom vysporiadaní pri kúpnej cene musel vyjadriť svoj súhlas o tom, že prevodom na Tvoj účet sa považuje kúpna cena za riadnu splátku buď čati kúpnej ceny, ale celej jej časti.


vdaka za radu,len problem je v tom,ze stryko je uz postarsi a on nechce uz nic riesit,vsetko chce,tak ako si on predstavuje(mozno by ani nechcel aby sa to predalo)
pejuha
30.08.11,19:08
Veď to môžeš vybaviť ty. Strýko len podpíše kúpnu zmluvu. Ty iba nájdeš kupca, ten to vyplatí strýkovi a strýko ti tú sumu daruje.


stryko to chce iba darovat.
KEJKA
30.08.11,20:32
vdaka za radu,len problem je v tom,ze stryko je uz postarsi a on nechce uz nic riesit,vsetko chce,tak ako si on predstavuje(mozno by ani nechcel aby sa to predalo)
zdá sa mi neetické, ak máš pocit, že strýko chce iba darovať a nechce aby sa to predalo, že ty už vopred s predajom kalkuluješ.
Všetky dary vzápätí predávaš ďalej, zbavuješ sa ich?
marjankaj
30.08.11,20:35
stryko to chce iba darovat.

No tak nech to daruje mne. Ja s tým problém mať nebudem.:rolleyes:
pejuha
30.08.11,21:04
zdá sa mi neetické, ak máš pocit, že strýko chce iba darovať a nechce aby sa to predalo, že ty už vopred s predajom kalkuluješ.
Všetky dary vzápätí predávaš ďalej, zbavuješ sa ich?


no ono je to trochu inak,prve stryko chcel predavat a poveril tym niekoho a po dlhej dobe sa zrazu rozhodol inak.ja uz mam malicky pozemok po otcovi,ale bez sieti...cize ak by som do buducna chcela nieco vybudovat,tak jedine toto zatial pride ako pomoc(financna)
a nemyslim ,ze by som sa mala zdvoverovat kvoli comu a preco?
ja som prosila o radu,ci sa to da.
v dnesnej dobe je pre mladych tazko zacat pokial nemaju zamoznych rodicov, alebo pracu s vysokym platom.ti co maju najviac robia ine kalkulacie,takze preco taka vycitka?
Xanti
30.08.11,21:13
dobry vecer,chcem sa opytat na to,ze stryko chce darovat pozemok a viem,ze keby sa predal skor ako prejde 5 rokov plati sa dan.moja otazka je:poradili nam,ze ak by na darovacej zmluve bola hodnota pozemku cca 50.000euro a preda sa za 49.000euro skor ako prejde 5 rokov,tak je to v strate ako ked bol pozemok nadobudnuty a vtedy sa neplati dan z predaja(cize z prijmu).prosim poradte mi ,je to pravda?cim skor.vdaka!
No ja neviem, ale nezrušili už tých 5 rokov čo treba na oslobodenie alebo sa mýlim? Lebo podla starého zákona všetky prevody čo sa udiali do 31.12.2010 budú posudzované podla starého zákona.

Všetky prevody čo sa udejú po 1.1.2011 budú posudzované podľa nového zákona a nebolo tam zrušené náhodou oslobodenie od platenia daní? Teda, že nebude mať vplyv to, že vlastní sa pozemok alebo nehnuteľnosť x rokov. Ale bude sa brať daňový základ z hodnoty nehnuteľnosti zníženej o investície.

Ak sa mýlim prosím opravte ma.
betka
30.08.11,21:19
25/1/a
pejuha
30.08.11,21:25
25/1/a

nerozumiem!
Xanti
30.08.11,21:34
nerozumiem!
§ 25
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-a.html#hore)

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

zdroj : http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-a.html#9
pejuha
30.08.11,21:57
No ja neviem, ale nezrušili už tých 5 rokov čo treba na oslobodenie alebo sa mýlim? Lebo podla starého zákona všetky prevody čo sa udiali do 31.12.2010 budú posudzované podla starého zákona.

Všetky prevody čo sa udejú po 1.1.2011 budú posudzované podľa nového zákona a nebolo tam zrušené náhodou oslobodenie od platenia daní? Teda, že nebude mať vplyv to, že vlastní sa pozemok alebo nehnuteľnosť x rokov. Ale bude sa brať daňový základ z hodnoty nehnuteľnosti zníženej o investície.

Ak sa mýlim prosím opravte ma.

vdaka,neviem-a vy?
betka
30.08.11,22:02
§ 25
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-a.html#hore)

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,

zdroj : http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-05-2011-a.html#9

Ej bisťu, Xanti, dobráčisko jedno!!:)
Ak sa chce niečo poza, mala by som ovládať skratky. :)
Nie, vy tu dáte na tácke :D
betka
30.08.11,22:05
Zadanie:
Ako neplatiť daň.

Odpoveď: Tak, aby to fair play, v súlade so zákonom, a tak, aby to nenaštvalo tých, ktorý sú poctivci.

Záver: Zadanie nie je správne, zo zadania vidím únik na dani a nabádanie na zločin. (to ja nemám rada)
danushka
30.08.11,22:08
vdaka,neviem-a vy?

Xanti je dobráčisko, ona by všetkým odpustila dane :D.

Aj podľa nového zákona sa platí daň z predaja nehnuteľností do piatich rokov vlastníctva.
Ale to sa zas dostaneme na úplný začiatok, ach jó...
marjankaj
30.08.11,22:08
Zadanie:
Ako neplatiť daň.

Odpoveď: Tak, aby to fair play, v súlade so zákonom, a tak, aby to nenaštvalo tých, ktorý sú poctivci.

Záver: Zadanie nie je správne, zo zadania vidím únik na dani a nabádanie na zločin. (to ja nemám rada)
Betka kde tam vidíte zločin?:eek:
betka
30.08.11,22:16
Betka kde tam vidíte zločin?:eek:

JAnko, v zadaní.

Vďaka, pakujem švestky..... Už čuším (ak napíšem čo i len bodku do konca septembra, dám si puckou po ruke, sľubujem)
danushka
30.08.11,22:24
JAnko, v zadaní.

Vďaka, pakujem švestky..... Už čuším (ak napíšem čo i len bodku do konca septembra, dám si puckou po ruke, sľubujem)

Betuška, Vy si nedávajte tou stavbárskou puckou po rukách, Vaše pršteky by na Porade chýbali...
marjankaj
30.08.11,22:34
JAnko, v zadaní.

Vďaka, pakujem švestky..... Už čuším (ak napíšem čo i len bodku do konca septembra, dám si puckou po ruke, sľubujem)

No neviem, či ten zločin spĺňa tieto predpoklady z trestného zákonníka.:eek:


§ 11
Zločin


(1) Zločin je úmyselný trestný čin, za ktorý tento zákon v osobitnej časti ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou trestnej sadzby prevyšujúcou päť rokov.

(2) O zločin ide aj vtedy, ak v prísnejšej skutkovej podstate prečinu spáchaného úmyselne je ustanovená horná hranica trestnej sadzby prevyšujúca päť rokov.

(3) Zločin, za ktorý tento zákon ustanovuje trest odňatia slobody s dolnou hranicou trestnej sadzby najmenej desať rokov, sa považuje za obzvlášť závažný.
Xanti
31.08.11,05:35
Xanti je dobráčisko, ona by všetkým odpustila dane :D.

Aj podľa nového zákona sa platí daň z predaja nehnuteľností do piatich rokov vlastníctva.
Ale to sa zas dostaneme na úplný začiatok, ach jó...
No tedaaaaaaaa Danushkaaaa,
to som sa riadne dochemelila, takže je len ono toto vypustené 2 roky trvalého pobytu? Vlastníctvo ostalo?

No to mám zato, že sa šprtám tam kde nemám :D

Betkaaaa,
no veru aj ja som mala čo premýšľať čo tvoja skratka znamená, nie to ešte človek z vonku neznalý nevediaci :---
slavkavar
31.08.11,12:14
potrebujem poradiť. Ak ZRPŠ pri materskej škole daruje škôlke tlačiareň ja ako zriadovateľ MŠ som povinný platiť nejaku daň????
ego.mc
31.08.11,12:22
Nie.