apo
18.01.06,11:56
Na porade prebehla dosť obsiahla debata na tému kto má platiť daň z motorových vozidiel v prípade nájomného vzťahu medzi vlastníkom vozidla a používateľom - nájomcom.

Vzhľadom na to, že ani ja som nevedel nájsť jednoznačné riešenie požiadal som Daňové riaditeľstvo o radu.

Tu je výsledok:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Oznámenie

K Vašej žiadosti zo dňa 16.1.2006 vo veci určenia daňovníka a predmetu dane z motorových vozidiel podľa novely zákona č. 517/2005 Z.z. ktorou sa mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica Vám oznamuje, že požiadalo o usmernenie k danej veci Ministerstvo financií SR vzhľadom na nejednoznačnosť danej problematiky.

Po obdržaní stanoviska MF SR Vás budeme v danej veci urýchlene informovať.

Váš dopyt:

Zmena Zákona o dani motorových vozidiel priniesla pozitívnu zmenu v tom, že daň platí ten kto používa motorové vozidlo na podnikanie a nie vlastník vozidla.

Ja teraz neviem ako postupovať v týchto prípadoch :

1.Keď podnikateľský subjekt si v požičovni áut prenájme na krátke odbobie motorové vozidlo.
2. Keď podnikateľský subjekt používa motorové vozidlo na základe nájomnej zmluvy s právom kúpy predmetu nájmu po jeho ukončení.
3. Keď manželia sú podnikatelia, vlastnia motorové vozidlo, ktoré nie je zaradené do majetku firmy ani u jedného z nich a obidvaja budú robiť výdavky podľa zákona o cestovných náhradách na tom istom motorovom vozidle.


:mad:Bez komentára:mad:

apo
Muška
18.01.06,11:31
Apo,
no tak budeme čakať :D

Len snáď MF nebude čakať na stanovisko od prezidenta :D
Zita5
18.01.06,12:00
Čiže podnikateľské subjekty sú potrestané za zneznalosť zákona pokutou . Naši páni vyšších sfér , vlastne jasno v zákonoch nemajú . To skutočne bez komentára .:)
sylkra
18.01.06,13:31
Nemam na to slov, hlavne, ze sa tu vsetci stresujeme hladanim, zistovanim, vysvetlovanim, argumentovanim, tlefonovanim po vsetkych moznych znamych, na danove urady a v konecnom dosledku DR SR nevie!!!!!
Jarino
18.01.06,17:58
Ja s Vami súhlasím, až na to, že DR SR nebolo tvorcom tohto zákona. Keďže zákon taký prípad ako je vyššie uvedené nerieši, DR SR nemá právo vykladať zákon alebo robiť nejaké jednoznačné závery. A už vôbec nie úradníček na DÚ. Takže keď na MF chceli takýto zákon, tak ho musia vysvetliť oni a zrejme to bude nejakým opatrením. Komisia zasadá 23.1.2006. Myslím si, že keď už zasadnú, tak sa dohodnú, že za 1 auto zaplatí 1 daňovník.

Prečo všetky nové zákony prinášajú nové problémy? Čím ďalej, tým je to asi horšie.
ajobs
18.01.06,18:06
Ja s Vami súhlasím, až na to, že DR SR nebolo tvorcom tohto zákona. Keďže zákon taký prípad ako je vyššie uvedené nerieši, DR SR nemá právo vykladať zákon alebo robiť nejaké jednoznačné závery. A už vôbec nie úradníček na DÚ. Takže keď na MF chceli takýto zákon, tak ho musia vysvetliť oni a zrejme to bude nejakým opatrením. Komisia zasadá 23.1.2006. Myslím si, že keď už zasadnú, tak sa dohodnú, že za 1 auto zaplatí 1 daňovník.

Prečo všetky nové zákony prinášajú nové problémy? Čím ďalej, tým je to asi horšie.

Naviac jediným vykladačom zákonov v SR je ( zatiaľ ) nezávislý súd.
Ak MF SR nevydá usmernenie právne záväzným spôsobom uverejneným v Zbierke zákonov, potom síce pôjde o názor MF SR, ale bez akejkoľvek právnej relevancie.:mee:
Heleč
19.01.06,18:21
No fain. A teraz živnostníci, ako to spraviť? Ja som myslela, že stačí keď zaplatí jeden, no ale asi nie . ..
sylkra
24.01.06,11:34
Ja s Vami súhlasím, až na to, že DR SR nebolo tvorcom tohto zákona. Keďže zákon taký prípad ako je vyššie uvedené nerieši, DR SR nemá právo vykladať zákon alebo robiť nejaké jednoznačné závery. A už vôbec nie úradníček na DÚ. Takže keď na MF chceli takýto zákon, tak ho musia vysvetliť oni a zrejme to bude nejakým opatrením. Komisia zasadá 23.1.2006. Myslím si, že keď už zasadnú, tak sa dohodnú, že za 1 auto zaplatí 1 daňovník.

Prečo všetky nové zákony prinášajú nové problémy? Čím ďalej, tým je to asi horšie.

Ahoj, dnes je 24/1/2005...nevies ci uz zasadli a prisli k nejakemu stanovisku?????
ajobs
24.01.06,15:29
Ahoj, dnes je 24/1/2005...nevies ci uz zasadli a prisli k nejakemu stanovisku?????

Ako ix tak poznám, najskôr o 30 dní.:confused: :rolleyes: :mee:
sylkra
25.01.06,12:56
Ako ix tak poznám, najskôr o 30 dní.:confused: :rolleyes: :mee:

Podla informacii, ktore sa ku mne dnes dostali, tak vysledok je nasledovny:

- pri financnom leasingu je platitelom teda danovnikom drzitel

- pri operativnom leasingu je platitelom teda danovnikom vlastnik t.z.
leas. spolocnost

Malo by to vysjt v najblizsich dnoch vo FS.
Jarino
25.01.06,14:08
Ja mám tieto info:
- pri operatívnom lízingu - daňovníkom je prenajímateľ
- pri finančnom lízingu - daňovníkom je nájomca
- pri vypožičaní auta (dvaja používajú to isté auto) - obaja sú daňovníci a na účely daňového konania si zvolia spoločného zástupcu, podajú 1 daňové priznanie a zaplatia 1 sadzbu.

Toto sú len predbežné informácie a záväzné budú až keď budú uverejnené vo FS (neviem kedy to bude).:) :) :)
ilona
30.01.06,14:24
Nikto nič zatiaľ neviete čo je nové o dani z mot.vozidiel pri prenájme,alebo vypožičiavaní.Je tu koniec januára a DU sa zrejme ešte nevyjadril kto má dať DP? Ak ste niekde niečo objavili,napíšte.
apo
30.01.06,19:00
Nikto nič zatiaľ neviete čo je nové o dani z mot.vozidiel pri prenájme,alebo vypožičiavaní.Je tu koniec januára a DU sa zrejme ešte nevyjadril kto má dať DP? Ak ste niekde niečo objavili,napíšte.
Nezaručená, ale celkom logická alternatíva ako postupovať:

1. Manželia podnikatelia, auto nie je v majetku firmy.
Daň zaplatí iba jeden z manželov.
2. Auto na finančný lízing (to je s právom kúpy veci)
Daň zaplatí nájomca.
3. Auto na operatívny lízing.
Ak je takéto auto v držbe nájomcu celý rok, LEN podľa môjho názoru by mal zaplatiť nájomca.
Ak je auto prenajaté iba na krátke obdobie napríklad počas opravy vozidla v majetku firmy, požičané iba na niekoľko dní. Daň platí spoločnosť, ktorá auto požičiava nakoľko aj táto spoločnosť (prenajímateľ) sem tam použije toto vozidlo na svoj účel.
4. Požičané auto od ľubovolnej osoby, ktorá nie je podnikateľ.
Celkom zaručene platí daň ten čo si auto požičal.

Žiaľ momentálne lepší a presnejší sumár neviem poskytnúť.

apo
pyton
30.01.06,19:56
Pri finančnom leasingu aj v minulosti platil daň nájomca, nie?
abel
30.01.06,20:05
No fain. A teraz živnostníci, ako to spraviť? Ja som myslela, že stačí keď zaplatí jeden, no ale asi nie . ..
Ja si myslím, že zaplatia obidvaja. Jeden daň a druhý pokutu, lebo vždy tá druhá možnosť bola správna.
apo
30.01.06,20:33
Ja si myslím, že zaplatia obidvaja. Jeden daň a druhý pokutu, lebo vždy tá druhá možnosť bola správna.

Ha Ha, vtipné, ale výstižné.

apo
ilona
31.01.06,05:40
Ja mám taký prípad,že jedno auto používajú dve SZČO,otec a syn,a asi tak v rovnakom pomere,zatiaľ zaplatil otec,uvidíme aké dajú vyjadrenie.
sylkra
31.01.06,09:04
Nezaručená, ale celkom logická alternatíva ako postupovať:

1. Manželia podnikatelia, auto nie je v majetku firmy.
Daň zaplatí iba jeden z manželov.
2. Auto na finančný lízing (to je s právom kúpy veci)
Daň zaplatí nájomca.
3. Auto na operatívny lízing.
Ak je takéto auto v držbe nájomcu celý rok, LEN podľa môjho názoru by mal zaplatiť nájomca.
Ak je auto prenajaté iba na krátke obdobie napríklad počas opravy vozidla v majetku firmy, požičané iba na niekoľko dní. Daň platí spoločnosť, ktorá auto požičiava nakoľko aj táto spoločnosť (prenajímateľ) sem tam použije toto vozidlo na svoj účel.
4. Požičané auto od ľubovolnej osoby, ktorá nie je podnikateľ.
Celkom zaručene platí daň ten čo si auto požičal.

Žiaľ momentálne lepší a presnejší sumár neviem poskytnúť.

apo

Nesuhlasim s tym, co si napisal k operativnemu leasingu. Nemozeme posudzovat najom tym, ze povieme.....na kratke obdobie je to takto a
na dlhe obdobie je to takto.......blbost.
To, co som napisala ja a JARINO je spravne.
Operativny leasing plati prenajimatel!