stan1ey
28.08.11,14:33
Zdravím Vás,
mám živnosť na veľkoobchod/maloobchod a reklamno-marketingové služby. Potreboval by som zistiť, či si môžem uplatniť do účtovníctva ako daňový výdavok kolky. Nemôžem ale preukázať ako som ich využil.
Taktiež by ma zaujímalo, či si môžem uplatniť do účtovníctva poštové známky aj keď nevediem prijatú a odoslanú poštu.
Tweety
29.08.11,08:12
Zdravím Vás,
mám živnosť na veľkoobchod/maloobchod a reklamno-marketingové služby. Potreboval by som zistiť, či si môžem uplatniť do účtovníctva ako daňový výdavok kolky. Nemôžem ale preukázať ako som ich využil.
Taktiež by ma zaujímalo, či si môžem uplatniť do účtovníctva poštové známky aj keď nevediem prijatú a odoslanú poštu.
AK si kolky použil na podnikanie, sú VOZD, rovnako aj poštové poplatky. ALebo to chceš dať do účtovníctva len tak, aby si zvýšil výdavky? AK áno, urobiť tak nemôžeš.
KEJKA
29.08.11,08:25
Zdravím Vás,
mám živnosť na veľkoobchod/maloobchod a reklamno-marketingové služby. Potreboval by som zistiť, či si môžem uplatniť do účtovníctva ako daňový výdavok kolky. Nemôžem ale preukázať ako som ich využil.
Taktiež by ma zaujímalo, či si môžem uplatniť do účtovníctva poštové známky aj keď nevediem prijatú a odoslanú poštu.
preukázať ich využitie môžeš, ved ich nekupuješ ako zberateľ? Ak si ich nevyužil na podnikanie, tak ich nemôžeš dať do účtovníctva. Resp. môžeš - máš doklad o nákupe, ale ako potom budeš diskutovať s kontrolou DU, ked už teraz na začiatku tvrdíš to čo tvrdíš?
poštové známky - ja si na pošte vyžiadam doklad o zaplatení a naň si napíšem komu som čo poslala /upomienku, faktúru apod./. To je moja evidencia.
Pre etba platí to čo pri nákupe kolkov - ak nebudeš vedieť obhájiť, načo si tie známky spotreboval, môžeš mať problém.
stan1ey
29.08.11,10:46
tri roky som pracoval ako finančný poradca a teraz vybavuje hypotéky na volnej nohe ... kolky som použil na kataster, list vlastníctva, ďalej výdavky na znalecký posudok. Všetky výdavky hradím z vlastného vrecka a po vybavení mi klient zaplatí prácu a výdavky, ale neviem či môžem takúto činnosť prevádzkovať, preto sa držím mimo evidenciu, vedeli by ste mi poradiť?
Existuje voľna živnosť v takomto smere? a v takomto prípade by som vedel dokladovať kolky, poštové známky a aj iné poplatky?, napríklad zaplatím za klienta poistenie nehnuteľnosti a podobne, neviem ako by som takéto veci mohol dokladovať ak by sám klient nepodpísal istý dokument, že som mu tieto prostriedky naozaj zaplatil.
Ice dive
29.08.11,10:55
tri roky som pracoval ako finančný poradca a teraz vybavuje hypotéky na volnej nohe ... kolky som použil na kataster, list vlastníctva, ďalej výdavky na znalecký posudok. Všetky výdavky hradím z vlastného vrecka a po vybavení mi klient zaplatí prácu a výdavky, ale neviem či môžem takúto činnosť prevádzkovať, preto sa držím mimo evidenciu, vedeli by ste mi poradiť?
Existuje voľna živnosť v takomto smere? a v takomto prípade by som vedel dokladovať kolky, poštové známky a aj iné poplatky?, napríklad zaplatím za klienta poistenie nehnuteľnosti a podobne, neviem ako by som takéto veci mohol dokladovať ak by sám klient nepodpísal istý dokument, že som mu tieto prostriedky naozaj zaplatil.
no sprostredkovanie hypoték je podnikanie samo osebe podľa osobitného predpisu... avšak vybavovanie na katastri a pod túto činnosť nespadá...
ak robíš tieto činnosti často čo predpokladám že áno, žiaď si živnosť, na "poskytovanie administratívnych služieb" vybav si elektronický podpis, t.j. budeš robiť podania na kataster za polovičnú cenu a s klientom spíšeš objednávku na poskytovanie služieb v oblasti elektronického podpisu... a môžeš si uplatniť náklady za kataster ako aj faktúrovať klientovi službu elektronického podpisu....

bez platnej živnosti by som si však tieto "služby" nedovolil klientom účtovať, z dôvodu, že ako poradcu ťa platí banka a tieto služby, ktoré robíš robíš viac menej načierno...
stan1ey
29.08.11,11:25
neplatí ma banka platí ma len klient ...
a ďakujem veľmi pekne, určite si rozšírim živnosť aj na toto odvetvie, samozrejme, že všetko chcem mať legálne, ale keď na to človek musí doslova prosiť o radu niektorých úradníkov, tak sa zariadi podľa seba ...
kde si vybavím elektronický podpis?
Ice dive
29.08.11,11:37
neplatí ma banka platí ma len klient ...
a ďakujem veľmi pekne, určite si rozšírim živnosť aj na toto odvetvie, samozrejme, že všetko chcem mať legálne, ale keď na to človek musí doslova prosiť o radu niektorých úradníkov, tak sa zariadi podľa seba ...
kde si vybavím elektronický podpis?
no tak to gratulujem, že si vieš nájsť klientov, ktorí sú ochotní ťa zaplatiť, keď poradenské služby majú v rámci každej banky zdarma....
elektronický podpis si môžeš objednať u spoločností ktoré sa na to špecializujú... napr. tu:
http://www.google.sk/#sclient=psy&hl=sk&rlz=1R2ADFA_skSK446&source=hp&q=elektronick%C3%BD%20podpis%20na%20slovensku&pbx=1&oq=elektronick%C3%BD%20podpis&aq=3&aqi=g5&aql=&gs_sm=sc&gs_upl=2262l14196l0l17612l31l18l4l1l1l0l1950l6632l 0.1.10.2.7-1.1l15l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=5547d9a53abdf1b6&biw=1366&bih=587&pf=p&pdl=300
stan1ey
29.08.11,13:38
"poradenské služby" je síce pekná vec, ale ja som zachránil už pár nehnuteľnosti pred dražbou ... takých keby si poslala do banky, tak ich vykopnú, že nevieš ani ako :-)
Pobaví ma, keď vidím v banke poradcov :-) veď je to banka ...
.... ale to som nechcel :-) je to mimo tému :-) aj tak ďakujem, pomohla si mi :-)