Soňa Záborská
28.08.11,19:49
Dobrý deň,
veľmi pekne chcem poprosiť o radu.
Momentálne som na rodičovskej dovolenke, dcérka bude mať 3 roky 14.12.2011. Od 1.9. musím znovu nastúpiť do zamestnania /po dohode so zamestnávateľom ktorý ma potrebuje pre konkrétny projekt/ a dcérka mala nastúpiť od 5.9. do MŠ, zo zdravotných dôvodov je ale nutná OČR - zatial predbežne na 1 mesiac /jej nastup sa posunie až od 1.10./
Mám otázku:
- ak ja bude zamestnaná od 1.9. na pracovnú zmluvu, UPSVR bude dalej vyplácať rodičovský príspevok? OČR môže byť napísaná na manžela ktorý je SZČO? Alelbo nemôže byť súbeh OČR a rodivskej dovolenky? Nevieme to poriešiť - treba to nejak riešiť aj s UPSVR?
Vopred dakujem za odpoveda lebo akýkolvek typ v tejto oblasti
Soňa
ivka70
28.08.11,17:54
Narok na RP ma stale ,az do 3 rokov veku dcery, bez ohladu na to, ci bude precovat alebo nie a ci dcera bude v MS alebo nie.
Ak pracuje, ma narok aj na OCR, pokial je dcera chora.

OCR moze cerpat aj otec dietata-zivnostnik, pokial ma platene nemocenske poistenie a ma tak na platenu OCR narok.

OCR je vsak platena len 10 kalendarnych dni.
Ak ju bude cerpat matka, je jasne, ze na projekte pracovat nebude, lebo bude musiet byt s dcerou doma.
Soňa Záborská
28.08.11,19:07
otec ako SZČO si platí nemocenské, takže bude môcť čerpať OČR pokiaľ táto bude vystavená viacnásobne? Napr. OČR od 1.9. do 10.9. na otca, potom 1 deň prerušenie a následne ďalšia OČR a tak po dobu pokiaľ to bude potrebné?
veronikasad
28.08.11,20:49
otec ako SZČO si platí nemocenské, takže bude môcť čerpať OČR pokiaľ táto bude vystavená viacnásobne? Napr. OČR od 1.9. do 10.9. na otca, potom 1 deň prerušenie a následne ďalšia OČR a tak po dobu pokiaľ to bude potrebné?
ak pôjde o tú istú diagnozu, SP si preverí u ošetrujúceho detského lekára a ďalšie ošetrovné nevyplatí. Plateným ošetrovným celý mesiac nevykryjete.
Soňa Záborská
29.08.11,17:42
no a ako sa teda dá riešiť situácia ak je dieťa choré a doba jeho liečby musí byť dlhšia ako 10 dní? Dcérka bola 3 týždne chorá na zápal plúc a doliečenie je predpokladané na dobu 1 mesiaca, ako sa to teda dá riešiť?
veronikasad
29.08.11,17:43
no a ako sa teda dá riešiť situácia ak je dieťa choré a doba jeho liečby musí byť dlhšia ako 10 dní? Dcérka bola 3 týždne chorá na zápal plúc a doliečenie je predpokladané na dobu 1 mesiaca, ako sa to teda dá riešiť?
OČR-ka môže byť aj 3 týždne, ale zaplatené bude len 10 kal. dní. Od 11. dňa sa zamestnancovi preruší poistenie v soc.poisťovni.
V zdr.poisťovni je počas celého obdobia platitelom zdr.poistenia štát.
Soňa Záborská
30.08.11,11:50
ďakujem za rady...skusim sa zajtra zastaviť aj tam, aby mi povedali čo všetko a ako treba, lebo teda na OČR pojde SZČO - kt platí preddavky na soc poistenie aj ZP, že ako to treba u nich riešiť.