bartt
28.08.11,20:49
Zdravím vás "poraďákov". Potreboval by som poradiť čo sa týka izolácie montážnej jamy. Kúpil som garáž s montážnou jamou a zateká tam. Je tam tak cca. 20cm vody. Chcel by som jamu zaizolovať, aby voda nepresakovala, ale moje stavbárske znalosti sú na bode mrazu. Preto som sa chcel spýtať aký by som mal postupovať a aký materiál je dobrý na izoláciu. Známy mi poradil, aby som zvýšil podlahu jamy o cca. 25cm a na izoláciu použil IPU. Je to dobre alebo???

Ďakujem vám :rolleyes:
220870
28.08.11,18:51
Takúto jamu nezaizolujete.Nedá sa to urobiť v nejakej normálnej cenove relácii.Jednoduchšie je namontovať tam čarpadlo zo spínačom.
bartt
28.08.11,18:53
Prečo je nevhodné izolovať jamu? A možnosť použiť čerpadlo nie je možné.
Indeed
28.08.11,18:54
alebo vyburať celú jamu von,

zabetonovať základovú dosku položiť izoláciu

zašalovať boky /urobiť debnenie/vyliať betonom

dokončiť izoláciu

a pri izolácii nasypať piesok a zeminu

zabetonovať podlahu v garáži.
Indeed
28.08.11,18:55
Prečo je nevhodné izolovať jamu?


lebo zvnutra jamy by bola izolácia NEUČINNÁ,vzhĺadom na to,že voda presakuje z podložia
Indeed
28.08.11,19:07
ešte je možnosť oddrenažovať podložie jamy,

aby voda spod jamy mohla odtekať, napr. do nižšie položenej kanalizácie

ale je to veľmi pracné a nakladné
rudopp
28.08.11,19:49
ešte je možnosť oddrenažovať podložie jamy,

aby voda spod jamy mohla odtekať, napr. do nižšie položenej kanalizácie

ale je to veľmi pracné a nakladné

A tam by si sa ako chcel dostať ? Popod základy ?:D:D:D

to by bola aspoň 1 m v spodnej vode.
vturansky
29.08.11,06:47
Da sa to urobit. Znamemu to robilo to iste, akurat ze mal este viac vody ako vy. Existuje na to taka zmes ( nieco ako kleber), velmi rychlo to vytvrdne. Zaraba sa to v malych mnozstvach a je to proti tlakovej vode s aplikaciou priamo na beton. Za 2-3 min je po naneseni je to tvrde Treba sa opytat v stavebninach. Urcite nic neburajte :-)
babuša
29.08.11,07:32
My sme mali voľakedy tiež tento problém, otec ho pred tridsiatimi piatimi rokmi vyriešil tým, že urobil z jamy odtok .... :---:---:--- a funguje to bez problémov doteraz...
rudopp
29.08.11,17:03
My sme mali voľakedy tiež tento problém, otec ho pred tridsiatimi piatimi rokmi vyriešil tým, že urobil z jamy odtok .... :---:---:--- a funguje to bez problémov doteraz...

Montážna jama je v zemi (ak neviešššš:D).
Takže výtok z nej sa dá urobiť.
Problém môže byť kam to odviesť= do hlbšej jamy/kanalizácie.

PS
Ale ak dno tejto jamy je náhodou pod hladinou spodnej vody, tak sa výtok zmení na vtok:---:---:---:--- (a smiechu sa nezdržíš)
babuša
30.08.11,14:04
samozrejme, že jama je v zemi, ale dolo sa to urobiť vzhľadom na náš svahovitý terén....:---
bartt
30.08.11,15:16
Moja garáž je v radovej zástavbe garáži a na rovnej ploche. Je spôsob realizácie "Zvýšiť podlahu jamy o cca. 25cm a na izoláciu použiť IPU" v poriadku?
rudopp
30.08.11,15:24
Moja garáž je v radovej zástavbe garáži a na rovnej ploche. Je spôsob realizácie "Zvýšiť podlahu jamy o cca. 25cm a na izoláciu použiť IPU" v poriadku?

Naopak :
- vysuš jamu
- nalep dvojitú IPU do 30 cm
- zalej betónom 25 cm.

Ochráni ťa pred zvýšením hladiny spodnej vody o 28 cm.
rudopp
30.08.11,15:26
samozrejme, že jama je v zemi, ale dolo sa to urobiť vzhľadom na náš svahovitý terén....:---

Vám na strmých kopcoch sa to lachko stavia :---:---:---.