Katka01
29.08.11,10:46
Som živnostníčka a kupujem tovar z iných krajín, ktorý tu predávam. Bola som podvedená, keď som zaplatila za tovar z Kamerunu a ten mi nebol dodaný, miesto toho mi "obchodník" poslal výzvu na zaplatenie ešte viac peňazí, ktoré mi vraj budú vrátené po dodaní tovaru, že nejaká záloha. Tie druhé peniaze som mu už samozrejme nezaplatila a miesto toho sa obrátila na web stránku, ktorá tieto obchody sprostredkúva, kde mi odpísali, že už naňho bolo viac sťažností a že mám podať trestné oznámenie vo svojej krajine, že ak by od nich naša polícia niečo potrebovala, budú s nimi spolupracovať. Zvažujem, či to vôbec podať, lebo mám s našimi policajtami tak zlé skúsenosti, že tí nevyriešia ani najjednoduchší prípad, lebo sú proste leniví a nechce sa im nič robiť. Mám skúsenosti konkrétne z polície z môjho obvodu, že ma policajt úmyselne klamal, len aby nemusel nič riešiť a robiť. Ak by som teraz podala trestné oznámenie, rozhodne nemienim ísť na túto políciu, už som tam raz oznámenie podávala a správali sa ku mne horšie jak k zločincovi (vtedy išlo o trestný čin ohovárania, keď o mne istý človek šíril na internete lži, ktoré mohli poškodiť moje dobré meno, policajt to nevzal ako trestný čin ale priestupok a vyriešil tak, že tomu človeku zavolal, ten nebol doma, tak nechal odkaz u jeho otca, že keď bude nech sa ozve a ten sa nikdy neozval). Chcem sa spýtať niekoho, kto sa v tom vyzná, kde inde a ako môžem ešte podať trestné oznámenie, či musím osobne, ale môžem to jednoducho len niekam poslať, do akej doby mi musia odpovedať, kde sa mám sťažovať, keď s tým nič nerobia alebo mám pocit, že nerobia všetko, čo môže, kde vlastne môžem zistiť čo všetko urobiť môžu a čo nie. Vďaka.
GabiZ
29.08.11,09:24
Jednoznačne na prokuratúru a stačí písomné podanie. Tá to síce postúpi vyšetrovateľovi na políciu, ale výsledky vyšetrovania musí potom dať prokurátorovi, ktorý celú záležitosť hodnotí a to buď uzná výsledok vyšetrovania, alebo nariadi vyšetrovateľovi doplnenie vyšetrovania. Každopádne tu máš istotu, že tu prokuratúra na ktorú podáš trestné oznámenie ti musí aj oznámiť výsledky. Nie ako policajt, ktorý to môže uzavrieť ako priestupok a vec sa tým končí.
Andy Kralik
29.08.11,10:24
Všeobecne:
Trestné oznámenie môžeš podať na ktorýkoľvek útvar polície resp. na prokuratúru. Bližšie informácie viď napr.:
http://www.porada.sk/t103329-podanie-trestneho-oznamenia.html
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-firemne-pravo/ako-podat-trestne-oznamenie.html

V tvojom konkrétnom prípade - nepíšeš o akú sumu ide. Skeptický by som ale bol aj keby šlo o iný štát EU. Nie to Kamerun.. Polícia môže požiadať kamerunské orgány aby vec vyšetrili.. hmmmmm.. To oznámenie podaj, nečakaj ale žiaden zázrak, možno sa niečo dozvieš, snáď existuje nejaký informačný systém v rámci EU, kde to zaregistrujú.. pre budúcnosť.. Ale na tvojom mieste by som sa rýchlo s tou sumou rozlúčil - to je riziko obchodovania s Afrikou... Nabudúce plať až keď tovar dostaneš.
buchač
29.08.11,17:02
Trestné oznámenie

Trestné oznámenie je vonkajším podnetom, na základe ktorého môže orgán činný v trestnom konaní (prokurátor alebo policajt) začať trestné stíhanie.

AKO HO PODAŤ

Oznámenie možno urobiť písomne (poštou, osobne) alebo ústne do zápisnice na polícii a prokuratúre. Na ktoromkoľvek súde ho možno urobiť ústne do zápisnice (§62 ods.3 Trestného poriadku). Pripúšťa sa dokonca aj oznámenie urobené telefaxom, elektronickými prostriedkami, telegraficky... Také však treba písomne alebo ústne potvrdiť do 3 dní (§62 Trestného poriadku).

NÁLEŽITOSTI

Zákon neurčuje aké náležitosti má trestné oznámenie obsahovať. Čo sa týka obsahu, musí v ňom byť trestný čin opísaný spôsobom, ktorý umožňuje, aby sa ním policajt alebo prokurátor vôbec mohol zaoberať.

Úspešnosť vybavenia tr. oznámenia sa zvyšuje s uvedením ďalších údajov, ktorými sú najmä: meno páchateľa, uvedenie dôkazov, údaj o osobnom pomere oznamovateľa k páchateľovi a iné údaje o okolnostiach súvisiacich s trestným činom. Ak oznamovateľ, ktorý je zároveň poškodený, utrpel nejakú škodu, môže sa v oznámení domáhať, aby súd uložil páchateľovi nahradiť ju (viac pozri § 46 ods. 3 Trestného poriadku). Výhody uplatnenia škody v trestnom konaní spočívajú najmä v absencii povinnosti platiť súdny poplatok.


KRIVÉ OBVINENIE

Trestným oznámením možno ako páchateľa označiť konkrétnu osobu, alebo podať tzv. tr. oznámenie na neznámeho páchateľa. Jediný rozdiel je v tom, že páchateľ nie je označený. Ak niekoho konkrétneho obviňujeme z trestného činu, mali by sme brať do úvahy, že sa sami môžeme dopustiť trestného činu krivého obvinenia. Toho sa dopustí ten, kto lživo iného obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie. Nedopustí sa ho ten, kto v čase trestného oznámenia nevedel, že skutočnosti, ktoré v oznámení uviedol nie sú pravdivé.

POSTUP PO PRIJATÍ TRESTNÉHO OZNÁMENIA

O tom či sa vo veci začne trestné stíhanie sa oznamovateľ upovedomí spravidla do 30 dní (§196, §199 Trestného poriadku). Trestné oznámenie môže byť vybavené týmito 3 spôsobmi:

1.) Ak nie je dôvod na začatie trestného stíhania alebo na postup podľa odseku 2, prokurátor alebo policajt uznesením vec
a) odovzdá príslušnému orgánu na prejednanie priestupku alebo iného správneho deliktu,
b) odovzdá inému orgánu na disciplinárne konanie,
c) odloží, ak je trestné stíhanie neprípustné alebo ak zanikla trestnosť činu, alebo
d) odmietne.

2.) Prokurátor alebo policajt pred začatím trestného stíhania uznesením môže odložiť vec, ak je trestné stíhanie neúčelné vzhľadom na okolnosti uvedené v § 215 ods. 2.

Takéto uznesenia (1. a 2.) sa doručia oznamovateľovi a poškodenému. Oznamovateľ a poškodený môžu proti uzneseniu podať sťažnosť (do 3 dní), alebo požiadať prokurátora do 30 dní o preskúmanie postupu policajta (§198 ods.2).

3.) Ak nie je dôvod postupovať horeuvedeným spôsobom, orgán činný v tr. konaní začne bez meškania trestné stíhanie (§199 Trestného poriadku) uznesením o začatí trestného stíhania. Zjednodušene povedané, trestné stíhanie sa začne ak je odôvodnená obava, že došlo k trestnému činu a zároveň trestné stíhanie nie je neúčelné (napríklad ak bol masový vrah odsúdený na doživotie a zistí sa, že sa dopustil aj krádeže).

Ak sa začne trestné stíhanie, pokračuje trestné konanie ďalej až po prípadné odsúdenie páchateľa.
Katka01
30.08.11,07:56
Ďakujem za informácie. Išlo o sumu 300 USD. Ja som cez tú stránku už roky obchodovala a vždy som kupovala tovar od aziatov, nikdy neboli problémy, práveže vždy som bola veľmi spokojná. Tovar dodali veľmi rýchlo a aj kvalita bola dobrá. Preto som bola neopatrná a zabudla na to, že na rozdiel od aziatov sú čierni lenivé lemry a podvodníci. Bola tam proste ponuka na dobrý tovar za dobrú cenu, ale nikto z Ázie to neponúkal, ale práve ten Kamerunčan. Chcem sa ešte spýtať, kde môžem podať sťažnosť, ak nie som spokojná s postupom policajta a ak som presvedčená, že mi klame a neplní si svoje povinnosti. A tiež, s tým Kamerunčanom som komunikovala po anglicky, budem to musieť priložiť, či im to stačí v angličtine, nemám teda vôbec dobrú mienku o policajtoch, ich inteligencii a ochote po vlastných skúsenostiach, že či si budú schopní zabezpečiť sami preklad. Lebo sama to prekladať nemienim, keďže nie som odborník a nevezmem si na seba riziko, že ešte budem mať problémy s tým, že niečo nepreložím úplne správne a za odborný preklad platiť samozrejme nebudem.
GabiZ
30.08.11,08:08
Sťažnosť na policajta sa riešila v mnohých príspevkoch tu na porade, napr. http://www.porada.sk/t166244-lehota-na-vybavenie-staznosti-proti-uzneseniu-policie.html#post1719643 alebo http://www.porada.sk/t174704-vypis-z-uctu-poistenca-zdrav-poistovna.html príspevok 8.

Čo sa týka spolupráce policajtov so zahraničnou políciou, tak existujú nasledovné organizácie, s ktorými polícia spolupracuje (viď Sirene, Interpol, Europol a pod.) http://www.minv.sk/?Policia_UMPS

Zo skúsenosti (ale to už bolo po dokázaní viny priamo na súde pri pojednávaní) viem, že prostredníctvom organizácie Sirene si sudca zabezpečil všetko, čo potreboval a aj prekladateľa. Ale hovorím, to už bolo v rámci pojednávania, kde už vina bola dokázaná, išlo tu o podané odvolanie zo strany obvineného a doplnenie dokazovania. Žiadal však policajný zbor, ktorý zabezpečoval komunikáciu so Sirene, takže ani tu by nemal byť problém pri vyšetrovaní zo strany polície.
Katka01
30.08.11,09:31
Diki za info, prestudujem si to a urcite podam staznost aj na toho predchadzajuceho policajta, ktory "riesil" moje predchadzajuce trestne oznamenie. Len tak pre informaciu, pred par rokmi som zila a pracovala v Anglicku a byvala v dome so styrmi Slovakmi, teda dokopy nas tam bolo 5. Sprvoti. Jeden z nich, ktory si povodne prenajal ten dom si tam neskor bez nasho suhlasu doviedol byvat jednu k....u ktora nikde nepracovala, cele dni bola v dome, kym mi ostatni sme pracovali, cize len kvoli nej islo cele dni kurenie. Okrem toho kazdy den vyvarala a vypekala pre toho svojho co tiez spotrebovalo kopu plynu. Bez nasho dovolenia nam brala potraviny, v noci robili hluk, pozyvali si tam samych cudzich ludi, nedalo sa tam spat. No ale jak sa tam nastahovala, zacali chodit strasne vysoke ucty. A ten nas podvodnik jej nedal zaplatit nic, vsetko to rozratal medzi nas ostatnych. Proti comu sme sa zburili, odmietli sme to zaplatit, naco doslo k hadke, vztahy sa uplne pokazili a my vsetci styria ostatni sme sa odstahovali. Jeden z nich bol taky uplne nepriebojny, nechcel mat ziadne problemy, nevedel sa nijak branit, tak mu zaplatil vsetko co po nom chcel. Ostali sme traja co sme mu zaplatili tu sumu za ucty, ale rozpocitanu medzi siestich ludi, nie piatich ako on chcel. Ten na internet zavesil stranku o nas troch, ze sme neplatici, podvodnici, ze mu dlhujeme peniaze na najomnom, dal tam aj nase fotky. Ja na Slovensku podnikam, ked da niekto do vyhladavaca moje meno, moze si najst tu stranku s touto informaciou a robit mi to velmi zle meno. Preto som na neho podala oznamenie. Policajtovi hovorim, ze mozem lahko dokazat, ze mu nic nedlzim, predsa peniaze za najom som mu posielala na bankovy ucet a to sa da lahko dokazat. On to ale nechcel ani vidiet, bol ku mne hnusny a povedal mi, ze mu mam jednoducho zaplatit vsetko, co po mne chce, aby tu stranku stiahol. Aj ked mu nic nedlzim, to je jedno. Ten podvnodnik mi vtedy, jak som odisla z podnajmu vypisoval, ze si ma najde aj s jeho kamaratmi a ze este uvidim, co by mohol byt aj trestny cin nebezpecneho vyhrazania, ten policajt to napiek tomu ako ziaden trestny cin nedal, uzavrel to ako priestupok a ani k jeho vyrieseniu nespravil viac, ako ze zavolal jeho otcovi, ten mu povedal ze je v Anglicku a nechal odkaz, ked dojde na SK, nech sa ozve. Ty tu hovoris o medzinarodnej spolupraci, no ten policajt vtedy vyhlasil, ze kedze tento chlap zije v Anglicku, ze sa s tym neda nic robit. Tak som si aspon tu vyliala srdce, mam velmi zle skusenosti s policajtami a to nielen v tomto pripade, ked tam dojdem a musia vypnut telku, odsunut kavicku tak sa tvaria ze co ich preboha otravujem a nenecham kukat sa na serial a relaxovat a podla toho so mnou aj jednaju. V tomto state neexistuje ziadna spravodlivost. Neznasam nasich policajtov. Su dobri len na to, aby davali papuce chorym ludom, alebo ludom, co idu navstivit svojich chorych znamych a parkuju pri ceste pred nemocnicou Antolska lebo parkoviska su tam takmer vzdy do posledneho miesta obsadene, to tam vedia rozdavat papuce denno denne. Diki vsetkym za rady.
buchač
30.08.11,10:06
Diki za info, prestudujem si to a urcite podam staznost aj na toho predchadzajuceho policajta,
...
...

Zvyšok príspevku je pre mňa pasé ...ale

Chcete podať sťažnosť alebo chcete podať informácie o protiprávnom konaní príslušníkov Policajného zboru ? Môžete tak urobiť viacerými spôsobmi:

http://www.minv.sk/?sekcia-kontroly-a-inspekcnej-sluzby-mv-sr
clen
07.10.11,11:25
trestné oznámenie možno podať aj na prokuratúre a proti jeho vybaveniu možno v istých prípadoch ešte podať sťažnosť... pozri aj toto:
http://www.pravna.szm.com/firstaid/troznamenie.htm
viktorviktor
07.10.11,12:35
Na naplnenie skutkovej podstaty trestného činu "ohovárania" je potrebné aby skutočne došlo k ujme, inak je to priestupok alebo nič. Sťažovať sa samozrejme môžeš, napr aj tu http://www.minv.sk/?sekcia-kontroly-a-inspekcnej-sluzby-mv-sr.
Ešte si nebola podať oznámenie ohľadom obchodu a už robíš závery. "Ohováraš" priateľku ubytovateľa, ešte dopíš meno policajta a môžete sa navzájom sťažovať.