1veronika1
29.08.11,11:05
Dobrý deň, chcem sa opýtať, mám začať pracovať ako predavačka v predajni s oblečením, kde sa pracuje systémom krátky-dlhý týždeň. To znamená prácu aj cez sviatky. Mám nárok požadovať príplatok za prácu cez sviatok, alebo to závisí od toho ako bude postavená zmluva? Čiže ak mi zamestnávateľ v zmluve neuvedie, že za prácu cez sviatok mám príplatok, som aj cez sviatky platená ako v normálny pracovný deň? Ďakujem za odpoveď. Veronika
Tweety
29.08.11,09:12
Dobrý deň, chcem sa opýtať, mám začať pracovať ako predavačka v predajni s oblečením, kde sa pracuje systémom krátky-dlhý týždeň. To znamená prácu aj cez sviatky. Mám nárok požadovať príplatok za prácu cez sviatok, alebo to závisí od toho ako bude postavená zmluva? Čiže ak mi zamestnávateľ v zmluve neuvedie, že za prácu cez sviatok mám príplatok, som aj cez sviatky platená ako v normálny pracovný deň? Ďakujem za odpoveď. Veronika
Nemusí to byť uvedené v PZ, náhrady za prácu vo sviatok určuje priamo ZP.
§ 122
Mzda a náhrada mzdy za sviatok
(1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku. Mzdové zvýhodnenie patrí aj za prácu vykonávanú vo sviatok, ktorý pripadne na deň nepretržitého odpočinku zamestnanca v týždni.
(2) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu vo sviatok, patrí zamestnancovi za hodinu práce vo sviatok hodina náhradného voľna. V tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce vo sviatok, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa odseku 1. Za čerpanie náhradného voľna patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

(4) Náhrada mzdy za sviatok alebo mzda podľa odseku 3 druhej vety nepatrí zamestnancovi, ktorý neospravedlnene zamešká zmenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku alebo bezprostredne po ňom nasledujúcu, alebo zmenu nariadenú zamestnávateľom na sviatok, prípadne časť niektorej z týchto zmien.
(5) S vedúcim zamestnancom môže zamestnávateľ v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu vo sviatok. Mzdové zvýhodnenie ani náhradné voľno za prácu vo sviatok v tomto prípade vedúcemu zamestnancovi nepatria.
mzdarka renca
29.08.11,09:22
Dobrý deň, chcem sa opýtať, mám začať pracovať ako predavačka v predajni s oblečením, kde sa pracuje systémom krátky-dlhý týždeň. To znamená prácu aj cez sviatky. Mám nárok požadovať príplatok za prácu cez sviatok, alebo to závisí od toho ako bude postavená zmluva? Čiže ak mi zamestnávateľ v zmluve neuvedie, že za prácu cez sviatok mám príplatok, som aj cez sviatky platená ako v normálny pracovný deň? Ďakujem za odpoveď. Veronika

samozrejme, že máš nárok na príplatok za sviatok, aj keby si mala v PZ čokoľvek (napr., že sa ti sviatok neprepláca a pod.) a aj v prípade, že máš pracovný kalendár a na tento deň ti pripadla tvoja obvyklá pracovná smena.
1veronika1
29.08.11,09:22
Lenze ja budem dostavat mesacnu mzdu,pracovna doba je 11 hodin, teda nebudem platenia podla vykonu alebo podla odpracovanych hodin....teda nevztahuje sa na mna toto znenie zakonnika?:

U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Teda ze za sviatok budem mat priplatok iba v pripade, ze to bude uvedene v zmluve?
Tweety
29.08.11,09:25
Lenze ja budem dostavat mesacnu mzdu,pracovna doba je 11 hodin, teda nebudem platenia podla vykonu alebo podla odpracovanych hodin....teda nevztahuje sa na mna toto znenie zakonnika?:

U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Teda ze za sviatok budem mat priplatok iba v pripade, ze to bude uvedene v zmluve? Pri zamestnancoch odmeňovaných mesačnou mzdou: ak sviatok neodpracujú, majú ho zaplatený v mesačnej mzde, ale ak ho odpracujú, patrí im náhrada.
mzdarka renca
29.08.11,09:26
Lenze ja budem dostavat mesacnu mzdu,pracovna doba je 11 hodin, teda nebudem platenia podla vykonu alebo podla odpracovanych hodin....teda nevztahuje sa na mna toto znenie zakonnika?:

U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

Teda ze za sviatok budem mat priplatok iba v pripade, ze to bude uvedene v zmluve?

áno, patrí ti mzda za odpracované hodiny, v tvojom prípade 11 hod. + 11 hod. príplatok.

náhrada mzdy za sviatok a príplatok za sviatok sú dve odlišné veci ;)
mzdarka renca
29.08.11,09:28
Pri zamestnancoch odmeňovaných mesačnou mzdou: ak sviatok neodpracujú, majú ho zaplatený v mesačnej mzde, ale ak ho odpracujú, patrí im náhrada.

ak ho odpacujú, patrí im mzda za odpracované hod. + príplatok, nie náhrada;):---:D
1veronika1
29.08.11,09:28
Ďakujem za odpovede.
Tweety
29.08.11,09:31
ak ho odpacujú, patrí im mzda za odpracované hod. + príplatok, nie náhrada;):---:D
Šak hej, pomýdlila som sa, ale z citácie ZP je to jasné.:)
1veronika1
29.08.11,09:32
Este sa chcem opytat, plati to iste aj co sa tyka nedele alebo za pracu v nedelu nemam narok na ziadne priplatky?
mzdarka renca
29.08.11,09:32
Šak hej, pomýdlila som sa, ale z citácie ZP je to jasné.:)

šak vím, neee? :D:D:D

som si myslela, že si sa pomýlila, šak ťa poznám;):)
Tweety
29.08.11,09:33
Este sa chcem opytat, plati to iste aj co sa tyka nedele alebo za pracu v nedelu nemam narok na ziadne priplatky?
Nie, za nedeľu nie sú príplatky, len vtedy, ak by bola zároveň aj sviatkom.