member1
29.08.11,12:16
Dobry den,
dnes uplynuli 3 mesiace od datumu mojej statnej skusky, som absolventka vs, nezamestnana, aktivne hladajuca pracu. mam 26r ,byvam s rodicmi, otec je momentalne zial nezamestnany, mama ma cisty prijem 223e. vedeli by ste mi poradit, ci by som mala narok na nejaku formu socialnej podpory od statu, ci prispevok v hmotnej nudzi, na byvanie atd. ....dakujem za radu
veronikasad
29.08.11,10:17
Zaevidovala si sa po vykonaní štátnej skúšky na urade práce (do 7 kal.dní) ?
member1
29.08.11,10:20
ano, dostal isme pisomne instrukcie zo skoly co treba urobit a kde sa zaregistrovat
veronikasad
29.08.11,10:22
ano, dostal isme pisomne instrukcie zo skoly co treba urobit a kde sa zaregistrovat
vzhladom na tvoj vek (dovršila si už 25 rokov), máš nárok na dávku v hmotnej núdzi. Neposudzuješ sa už spolu sa rodičmi , ale samostatne. Požiadala si o ňu ?

Spomínaš dobu evidencie 3 mesiace, máš záujem o príspevok na podnikanie, alebo vykonávanie absolventskej praxe ?
member1
29.08.11,10:28
docitala som sa, ze po 3 mesiacoch vznika narok na prispevok na podnikanie, absolventska prax sa moze vykonavat len do 25 rokov......dakujem za radu, takze nie prispevok na byvanie ale bol by narok na davku v hmotnej nudzi?az zbytocne nepojdem iritovat zamestnancov na socialnu poistovnu
veronikasad
29.08.11,10:36
docitala som sa, ze po 3 mesiacoch vznika narok na prispevok na podnikanie, absolventska prax sa moze vykonavat len do 25 rokov......dakujem za radu, takze nie prispevok na byvanie ale bol by narok na davku v hmotnej nudzi?az zbytocne nepojdem iritovat zamestnancov na socialnu poistovnu
o dávku v hmotnej núdzi si mohla požiadať hneď pri zaradení do evidencie. Avšak vybavuje sa na inom oddeleni UP ako evidencia uchádzačov. Ak nebývaš s rodičmi, máš nárok aj na príspevok na bývanie. Viac info tu :

http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza.html?page_id=225

Na soc.poisťovni sa vybavuje dávka v nezamestnanosti, na ktorú nárok nemáš, ak si si neplatila dobrovolné poistenie v nezamestnanosti.