dolfort
29.08.11,12:39
Možno že sa opýtam kravinu, ale môžem pomiešať do kvasu spolu jablká aj slivky? Čo to spraví s kvasením a aká bude chuť pálenky?
terezamaria
29.08.11,11:15
Možno že sa opýtam kravinu, ale môžem pomiešať do kvasu spolu jablká aj slivky? Čo to spraví s kvasením a aká bude chuť pálenky?
Vždy je najlepšia pálenka z jedného druhu ovocia. Starí ovocinári by nikdy rôzne ovocie nemiešali. Nehovoriac o tom, že slivovica je ušľachtilý destilát, oveľa vyššej kvality ako jabĺčkovica.
dolfort
29.08.11,11:42
Vždy je najlepšia pálenka z jedného druhu ovocia. Starí ovocinári by nikdy rôzne ovocie nemiešali. Nehovoriac o tom, že slivovica je ušľachtilý destilát, oveľa vyššej kvality ako jabĺčkovica.

Toto som potreboval počuť
Ice dive
29.08.11,11:43
otázkou je, aký maglajz z toho spravia v pálenici, ak si to človek nestráži...

ale zásada je, ovocie nemiešať, a najlepšie nazbierať konvu max do týždňa a potom privrieť a nechať kvasiť....
lujza.j
29.08.11,11:45
ja sa síce v tom moc nevyznám, ale ja by som vykvasila každé zvlášť;) budú z toho dva druhy fajnej pálenky:)
Ice dive
29.08.11,11:49
to je pravda, ale väčšina pálenic je ochotná "naštartovať" mašinu pri 300 až 500 litrov kvasu... takže často sa stáva, že človek si to oprašuje, triedi ovocíčko a prinesie do pálenice a pálenik to pomieša s 2-3 dodávateľmi... ale to je problém konkrétnych pálenic...
terezamaria
29.08.11,12:16
to je pravda, ale väčšina pálenic je ochotná "naštartovať" mašinu pri 300 až 500 litrov kvasu... takže často sa stáva, že človek si to oprašuje, triedi ovocíčko a prinesie do pálenice a pálenik to pomieša s 2-3 dodávateľmi... ale to je problém konkrétnych pálenic...

Nikdy by som to nedovolila. Zistím si, aký veľký kotol má pálenica a nasypem toľko ovocia, koľko sa mi samej zmestí do kotla. A každopádne si stojím pri konci pálenia, aby bola kvalitná. Radšej ju doma zriediť, ako spraviť kyslú žbrndu.
lujza.j
29.08.11,12:22
to je pravda, ale väčšina pálenic je ochotná "naštartovať" mašinu pri 300 až 500 litrov kvasu... takže často sa stáva, že človek si to oprašuje, triedi ovocíčko a prinesie do pálenice a pálenik to pomieša s 2-3 dodávateľmi... ale to je problém konkrétnych pálenic...

no tak to by sa mi teda nepáčilo:mad::mad: ale ved ked si zaplatím tak by mohol "naštartovať". to ako keby som mala napr. dva olivovníky a nemôžem si dat z toho vylisovať olej lebo nemám požadované množstvo, ale to som už mimotemy
babka - ježibabka
29.08.11,14:47
U nás má páleník tiež 600 l kotol a pred sezónou pálenia vyhlási cestou miestneho rozhlasu a miestneho kábloveho vysielania, aby sa záujemcovia dali zapísať. Prvé sa pálili čerešne, teraz idú marhule. (A tá fajnová vôňa, keď idem okolo :D:D:D) Kto má na celý kotol, tak je to v pohode. Trochári sa medzi sebou dajú dohromady a ostatných podáva on. Za tie roky si už svojich zákazníkov pozná a vie, koho s kým môže dať do partie. A myslím si, že páli ku všeobecnej spokojnosti, lebo ku nám chodia páliť ovocinári z rôznych obcí troch okresov.mimotemy My si tento rok budeme iba hubu oblizovať, neurodilo sa nám. Aj slivky mi doniesla kamarátka na lekvár. Už sú v hrnci, idem miešať, aby mi nezhorel.:):):)
peterkos2
09.09.11,19:08
Nikdy by som to nedovolila. Zistím si, aký veľký kotol má pálenica a nasypem toľko ovocia, koľko sa mi samej zmestí do kotla. A každopádne si stojím pri konci pálenia, aby bola kvalitná. Radšej ju doma zriediť, ako spraviť kyslú žbrndu.
No keď je debil páleník,môžeš stáť aj od začiatku po koniec pálenia,aj tak ti to môže pokaziť.Dôležité je pri prepaľovaní nehnať to a ísť pomaly a odstaviť to skôr ako idú kyseliny.To je všetko o dohode s páleníkom.Ja odstavujem slivovicu pri 25,kalvados pri 20.Žiadne riedenie doma,v pálenici mi to nariedi presne podľa tabuliek páleník.O žiadnej kyslej žbrnde nemôže byť ani reč a to chodím páliť už pár rokov.Čo sa týka tej slivovice,samozrejme je kvalitnejšia,ale keď máte menej sliviek a pridáte do nich trebárs marhule a ešte aj hrušky,býva to veľmi zaujímavé.
dad111
10.09.11,21:36
Najlepšie je vykvasiť každý druh zvlášť a zmiešať až pri pálení. Každý druh ovocia dozrieva v inom čase a kvasí inak. Ak ale máte ovocie ktoré je dozreté v rovnakom čase, čo je podľa mňa málo pravdepodobné a mali by ste toho malé množstvá, mohlo by to vykvasiť. V každom prípade je najlepšie mať toľko kvasu, aby ste nemuseli páliť s niekym cudzím.
S tým odstavovaním na konci sa zase tak veľmi neponáhľajte. Práve na konci tečie chuť a vôňa. "Kyselina" na konci tečie ale k tomu potrebuje vysokú teplotu. Preto je treba kúriť slabo a ťahať to do konca. Páleník je ale platený podľa množstva čistého alkoholu, ten pri konci netečie, preto Vás nahovára na riedenie vodou. Chytajte si pri konci posledné litre do separátnych fliaš, každý liter chutnajte a voňajte a do celého objemu lejte len preverený objem. Pri slabom ohni budete mať na to čas, "dokap" je slabý, neopijete sa, len páleník bude frfľať. Platíte to Vy a piť to budete Vy.
peterkos2
11.09.11,07:51
No a za tú kyselú vodu čo ti tečie na konci si ešte aj zaplatíš.
dad111
11.09.11,08:18
Platíš a páleník má zaplatené len za čistý alkohol. Ten vo vode nie je. V konci je ho nejaké malé percento a navyše ak sa páli pomaly, čo je pre kvalitný výsledok podmienka, tak páleník z toho nemá nič, preto všetci rozširujú tú nepravdu o kyselej vode. Ochutnajte to niekedy a budete hovoriť inak. Skúste ochutnať aj to, čo zo začiatku tečie pomerne silné (nie výskoček, ten sa vylieva). Je to len lieh bez chuti.
dolfort
11.09.11,10:15
Najlepšie je vykvasiť každý druh zvlášť a zmiešať až pri pálení. Každý druh ovocia dozrieva v inom čase a kvasí inak. Ak ale máte ovocie ktoré je dozreté v rovnakom čase, čo je podľa mňa málo pravdepodobné a mali by ste toho malé množstvá, mohlo by to vykvasiť. V každom prípade je najlepšie mať toľko kvasu, aby ste nemuseli páliť s niekym cudzím.
S tým odstavovaním na konci sa zase tak veľmi neponáhľajte. Práve na konci tečie chuť a vôňa. "Kyselina" na konci tečie ale k tomu potrebuje vysokú teplotu. Preto je treba kúriť slabo a ťahať to do konca. Páleník je ale platený podľa množstva čistého alkoholu, ten pri konci netečie, preto Vás nahovára na riedenie vodou. Chytajte si pri konci posledné litre do separátnych fliaš, každý liter chutnajte a voňajte a do celého objemu lejte len preverený objem. Pri slabom ohni budete mať na to čas, "dokap" je slabý, neopijete sa, len páleník bude frfľať. Platíte to Vy a piť to budete Vy.

Kdo umí ten umí