Vivi
03.09.04,12:35
Chcela by som som poprosit o radu v nasledovnom probleme:
mamicka bola po narodeni dietatka na "povinnej" materskej dovolenke 28 týždnov.Po tejto dobre chce nastupit do prace s tym, ze o dietatko sa bude starat jej matka, ktora je uz na starobnom dochodku. Ako je to v takomto pripade s prispevkami - stara mama moze poberat dochodok aj matersky (opatrovatelsky) prispevok?Nemam v tom jasno,preto prosim, ak by ste niekto mali s tym skusenosti, poradte mi...Dakujem.
Vivi
21.09.04,09:10
prosim,nemate s tymto niekto skusenosti?
Magma
22.09.04,07:07
Rodičovský príspevok si dotyčná musí vybaviť na Úrade práce,soc.vecí a rodiny, tam jej najkompetentnejšie zodpovedia tento problém.Teraz už zamestnávatelia nevyplácajú rodičovský príspevok, preto sa k tomu nikto nevyjadruje (podľa mňa). Inak rodičovským príspevkom sa zaoberá zákon č. 280/2002 a podľa mňa poberateľom môže byť len rodič. V tom prípade ak sa zamestná a o dieťa sa stará iná plnoletá osobá (nie škôlka ani jasle) vtedy rodič dostáva znížený rodičovský príspevok 1300,- Sk.
lepotka
22.09.04,07:10
To opatrovateľské sa vybavuje tam kde rodičovský príspevok, len matka dieťaťa tam vypíše nejaké čestné prehlásenie, že dieťa nie je v predškolskom zariadení ale že sa o neho stará konkrétna osoba doma.
Peťo
22.09.04,07:19
S opatrovateľským príspevkom nemám skusenost, ale s rodičovským áno. Ten by nepoberala stará mama /dôchodkyňa/, ale vaša zamestnankyňa /mamička/, ktorá by nastúpila do zamestnania po riadnej materskej dovolenke. Tento rodičovský príspevok by bol ale krátený na 1 200,- Sk a poskytoval by sa jej za podmienky , že okrem iného preukáže osobnú starostlivosť o dieťa , t.j. že počas výkonu zárobkovej činnosti neumiestni dieťa v kolektívnom zariadení , ale starostlivosť o dieťa zabezpečí inou plnoletou osobou, vo vašom prípade starou mamou dieťaťa. Pekný deň.
Peťo
22.09.04,07:55
Áno, krátený rodič.príspevok od 1.9.2004 podľa § 4 ods. 2 zákona č. 280/2002 Z.zv znení zák. č. 643/2002 Z.z. je 1 300,- Sk. Pekný deň.