Kvetka
18.01.06,11:35
Zdravím všetkých, potrebujem radu ako mám zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve nákup nákl. motorového vozidla, keď som časť zaplatila v hotovosti (dve zálohy) a na časť mi bola poskytnutá pôžička AutoKredit Volkswagenom. fin.služby so splátkami na 3 roky.Mám za to, že si môžem uplatniť aj DPH z celej ceny vozidla, ale neviem ako to zaúčtovať.
Ďakujem.
nika.sum
18.01.06,10:44
Autokredit je vlastne uver.Je to tu niekde uz rozoberane. Uver sa splaca , do nakladov idu uroky a auto sa odpisuje. DPH uplatnit na zaklade faktury, kt. ste urcite dostali.
ata111
18.01.06,10:49
Keďže to nie je leasing, auto predpokladám, že je investícia, splátky by som dávala ako náklady neovplyvňujúce základ dane, nákup HIM - postupne by sa mi nabaľovala cena auta. Ak v zmluve nie je obmedzenie, kedy prechádza majetok na kupujúceho /po zaplatení poslednej splátky napr./, tak by som ho odpisovala. DPH pri obdržaní daň dokladu v plnej výške, predpokladám, že máš tam celú hodnotu, ktorú splácaš. Ak je tam však obmedzenie o prechode vlastníctva až po zaplatení, tak to je iné.
Kvetka
18.01.06,11:05
To, že AutoKredit je úver mi je jasné. Učtovala som úver ako príjem NZD interným dokladom a fakturu za automobil som zaevidovala do záväzkov celej hodnote s uplatnením DPH, kde som odpočítala zálohy a účtovala interným dokladom výdaj-nákup DM. Splátku mesačnú som rozčlenila na splátku VNZD a režijné náklady zákonné a havarijné poistenie, ktoré sú súčasťou splátok stanovených v zmluve o AutoKredite. V súlade so zmluvou o AutoKredite som zaradila v 12/05 automobil do majetku DM bez DPH, čo je iný postup ako u lízingu. Účtujem v programe ALFA. Do evidencie DPH sa mi však dostala aj celá hodnota auta, čo mi navýšilo základ pre DPH. Čo s tým? V účtovníctve som začiatočník, preto prrosím o zrozumiteľné vysvetlenie.:)
Muška
18.01.06,12:25
Kvetka, poslala som Ti SS-ku.
Hlavne túto otázku zadaj do témy DPH alebo JU a nie do "Odborných článkov" :)
Kvetka
18.01.06,13:38
Dík za usmernenie , že som mimo témy, ešte sa to musím naučiť ako dať dotaz tam kde treba :mad: