platro
29.08.11,18:27
Budem vďačný za odpoveď
wabi
27.09.11,04:49
Stĺpovité jablone sa rozmnožujú ako aj všetky ostatné jablone ušľachtilých odrôd štepením na podpník...
Stĺpovité jablone však nerastú do stĺpa ale vytvárajú po 10 rokoch pomerne rozložitý a veľký strom. Netreba ich však strihať...
Stačí toľko?
platro
27.09.11,04:52
Áno, stačí. Ďakuejm. Mal som v tom hokej.
legolas
27.09.11,08:01
Stĺpovité jablone
• sú odrody s geneticky pevne ukotvenou vlastnosťou stĺpovitého rastu
• požiadavky na stanovište sú rovnaké ako pri klasických odrodách jabloní
• spon výsadby volíme 0,5m medzi stromami, v medziradí 3m (v závislosti od mechanizácie )
Podpníky pre stĺpovité jablone :
• stredne rastúce M26, MM111, MM106 ( najviac doporučovaný je MM111 )
• bujne rastúce podpníky A2
Rez stĺpovitých jabloní
- keďže dominantný je len terminál, rastliny nemajú vysoké nároky na rez
- výška stromu na stredne rastúcom podpníku bez rezu je 3 - 4m
- výšku je možné redukovať zakrátením terminálu na 2,5 - 3m, pričom v mieste rezu môžu narásť 2 – 3 nové terminály, ale stĺpovitý rast zostáva zachovaný
Kvety stĺpovitých jabloní


- odrody týchto jabloní sú cudzoopelivé, vhodným opeľovačom sú iné odrody stĺpovitých jabloní, ale aj klasické, normálne rastúce odrody jabloní
Prebierka plodov
• aby nedochádzalo k alternácii (striedavej plodnosti) je dôležité robiť prebierku plodov
• systém prebierky – na každom konári, plodonosnom výhone ponechávame len jeden plod
• termín prebierky – zač. júna ( na konci prirodzeného opadu plodov )
Prostredie
vyžadujú pestovanie na rovine alebo na mierne zvlnenom teréne s možnosťou závlahy
vhodné aj pre pestovanie v nádobách na balkónoch a terasách

Výnosnosť
úrody sú skoré, bohaté a pravidelné
cca 10 kg na 1m2
Odrody stĺpovitých jabloní :
* jablone tipu CATS
( Columnar Apple Tree Systems ) – boli vyšľachtené vo Výskumnom ústave v Geisenheime – Nemecko
Sú to odrody : Redcats, Starcats, Goldcats, Greencats a Suncats
ďalšie odrody Geisenheimu : Pompink , Pomredrobust a Pomfital

102560 102561 102562
BXLmiami
27.09.11,17:21
:) no to som vážne zvedavá ako bude môj živý plot vyzerať o 10 rokov.Mám medzi nimi rozostup tak 1 meter:)
Valcake
27.09.11,22:42
Naša prvýkrát rodí.:) Krásne kvitla, mala aj plno jabĺčok, ale nechala som len toľko, lebo som sa bála, že všetky opadajú. Boli tak nahusto. Druhý stromček zakvitol minulý rok a tento rok si to rozmyslel :rolleyes:

Neboj sa BXLmiami ja nemám ani ten meter:eek:
truch
28.09.11,06:11
Tiež som si kúpila stĺpovú jabloň, zatiaľ som mala iba jedno jablko:( Kúpila som aj stĺpovú slivku , egreše a černicu a tie vôbec nevyzerajú ako stĺpové:( zrejme som naletela na pekné obrázky. Kupovala som v Sieberze.
gaspi
28.09.11,07:41
Uz sa to tu spominalo viac krat - stlpovite odrody maju len jablone :).

Ja sa skusim aj tu spytat, ake konkretne odrody stlpovitych jabloni odporucate?
Valcake
28.09.11,11:02
Tiež som si kúpila stĺpovú jabloň, zatiaľ som mala iba jedno jablko:( Kúpila som aj stĺpovú slivku , egreše a černicu a tie vôbec nevyzerajú ako stĺpové:( zrejme som naletela na pekné obrázky. Kupovala som v Sieberze.

Aj ja so objednávala zo Starkl aj Sieberz, ale som spokojná. Vidím tam nejaké konáriky, ktoré budem musieť dať preč, ale aj tak sa mi to veľmi páči.
Valcake
28.09.11,11:05
Uz sa to tu spominalo viac krat - stlpovite odrody maju len jablone :).

Ja sa skusim aj tu spytat, ake konkretne odrody stlpovitych jabloni odporucate?

Ja mám odrody: Polku a Waltz.
wabi
28.09.11,13:01
Ono je veľmi ľahko stiahnuť niečo z niektorej internetovej stránky, čo tam niekto múdrejší napísal. Otázka len či ten kto to tam písal mal aj praktické skúsenosti a chcel objektívne pomôcť alebo len robil reklamu pretože chcel predať alebo tiež len opísal nejaký existujúci text.
Ak chcem k danej téme poradiť nebudem teda prepisovať a kopírovať existujúce texty ale napíšem aké mám praktické skúsenosti čo som zažil a videl.
Žiaľ zatiaľ som nenašiem odrodu stĺpovitej jablone, ktorá by spĺňala náročné požiadavky kladené na kvalitu plodov najmä čo sa týka chuti ale aj trvanlivosti.
Takže je možné mať stĺpovité jablone ktoré majú viaceré výhody :
1.Nie je potrebné ich rezať vlastne vôbec, práve naopak po reze by začali bláznivo vyháňať "vlky" a tie by sa zas museli strihať a to by podporilo len ďalší ich rast a dostali by sme sa do začarovaného kruhu kedy by sme vlastne pestovali viac drevo než ovocie. Takže rezať rozhodne nie. Ak tak skôr ohýbať v prípade nutnosti.
2. Sú odrody rezistentné ktoré sa nutne striekať nemusia teda aspoň čo sa týka chrastavitosti a múčnatky. Takže ak chceme mať jablone s čo najmenšou údržbou bez rezu a postrekov - takzvané stĺpovité sú dobrá voľba.
3. Nepotrebujú oporu a vietor ich nevyvráti a majú kvalitný koreň pretože nie sú na najbežnejšom podpníku M9. Dajú sa preto tiež pestovať aj bez závlahy v extenzívnych podmienkach, pretožýe korenia hlbšie a vlahu si skôr nájdu.

Nevýhody:
1. Vysoká cena stromčekov. Pokiaľ ich však nekupujeme veľa a ide nám o využitie výhod bezúdržbovosti tak prečo nie.
2. Slabá skladoivateľnosť a chuťová kvalita plodov. Verím že už behom pár rokov sa to zmení a vyskytnú - vyšľachtia sa skutočne kvalitné rezistentné stĺpovité odrody. Zároveň nepopieram, že i tieto jablká sú zdravé a sú chutné len nepatria k "špičke" a preto iste budú s nimi viacerí nenáročnejší záhradkári spokojní.
3. Pomerne bujný rast a rozložitá koruna veľkých rozmerov. Teda nie jeden stĺpik ale napríklad po 15 rokoch som napočítal 28 stĺpikov.
Prvé roky sa bočný plodivý obrast správa tak, že rastie do strany a rodí ako divý pričom prírastky sú malé. Pri určitej vzdialenosti od kmeňa začne každý bočný konárik rásť kolmo hore ako keby bol terminál čo stále ešte nie je problém, pretože rast síce už nie je stĺpovitý ale nazvime ho topolovitý. Pod váhou úrody sa však konáre ďalej odkláňajú od kmeňa a stom sa tak stáva z roka na rok viac rozložitý do všetkých strán. Dostaneme takto vysoký rozložitý a mohutný strom, torý nemusíme ošetrovať ak máme správnu odrodu ale oberať ho musíme v každom prípade. Nie je však najlepším dlhodobím riešením do malých záhradiek. Po určitom čase bude nutné prehustený porast ošetriť vyklčovaním niektorých stromov. Otázka je či potom už nebudú novšie a kvalitnejšie odrody aj čo sa týka chuti a trvanlivosti plodov... Takže možno bude potom lepšie tieto drahé stromky vyklčovať úplne všetky a vysadiť nové perspektívne... alebo preštepiť.

V skutočnosti som nikde nenašiel definíciu toho čo je to stĺpovitosť a ako sa má správať strom s týmto génom. Ľudia ktorí prichádzajú do kontaktu priamo zo zákazníkom stromy len predávajú a sami nevideli viacročný strom týchto odrôd ako vypadá, sami ho nepestujú a ako predajcovia predsa nebudú hpovoriť o negatívach. Stĺpovité stromy sa predávajú dobre a nito nemusí okolo toho nič vravieť, pretože každý zákazník predsa videl pekné obrázky a na základe toho získal predstavu že stromy budú proste rásť ako stĺp do určitej výšky a potom prestanú a tak to má byť. Žiaden predajca im túto predstavu nebude vyvracať.
Pri predaji stromkov vysvetlujem čo to znamená stĺpovitá jabloň. Potencialny zákazníci mi však nechcú veriť. Nemajú ma radi pretože im beriem ich vysnené ilúzie, ktorým, chcú veriť. Výsledok je ten, že kúpia radšej u niekoho kto im ilúzie neberie a iba im ich potvrdí.
Stĺpovitá jabloň je fajn, len teda to nie je to, čo si väčšina ľudí myslí že to je a teda nie je "stĺpovitá" aspoň nie po niekoľkých rokoch.
Dvôvod prečo sa stĺpovité jablone nevysadzajú v sadoch vo veľkom je okrem ich vysokej ceny tiež to, že na nie chuťovo najlepšie jablká zo zlou skladovateľnosťou nie je pochopiteľne odbyt a dali by sa tak použiť maximálne na mušt...
To že po rokoch sú to veľké rozložité stromy by nevadilo, pretože po povedzme 10 rokoch by sa sad jednoducho vyklčoval a vysadil nanovo. Táto ktatšia životnosť by bola vyvážená ušetrením nákladov na rez a strihanie. V budúcnosti sa preto iste vyšľachtia kvalitné stĺpovité rezistentné odrody a táto budúcnosť nie je ďaleko pretože na tom pracuje veľa šľachtiteľov.
Čo sa týka ostatných ovocných druhov ak sú nejaké odrody s tendenciou vytvárať štíhlejšie koruny nemyslím že označiť ich ako stĺpovité je šťastný nápad pretože s génom ktorý má za následok "stĺpovitosť jabloní" nemá nič spoločné a toto označenie považujem za zavádzajúce.
Nevyhneme sa však tomu, pretože ľudia tejto lži chcú veriť nezávisle na realite a predávajúci to budú podporovať, pretože takto sa lepšie predáva a navyše za vyššiu cenu.
Všetci sú však vo svojej ilúzii spokojní a tak by som do toho asi nemal "vŕtať".
wabi
24.10.11,05:21
Bolo by zaujímavé keby niekto napísal aké má skúsenosti s viacročnými stĺpovitými drevinami...
platro
03.11.11,15:46
Bolo by zaujímavé keby niekto napísal aké má skúsenosti s viacročnými stĺpovitými drevinami...

Tak to by aj mňa zaujímalo. Tuším prichádzam o ilúzie. Ja som si to predstavoval celkom inač.
Valcake
03.11.11,18:57
....včera som prvýkrát ochutnala jabĺčka zo stĺpovitej jablone...sú fakt chutné:) strašne sa teším, že mi už rodia a už sa nebojím objednať aj iné stĺpovité stromčeky;)
wabi
03.11.11,19:01
Pre nás ktorý máme radi ovocie vlastne ani neexistuje jablko ktoré by bolo nechutné! Oni sú naozaj chutné, len nevyhrajú nikdy súťaž o jablko roka ani sa neumiestnia na dôležitom mieste mdzi tvrdou konkurenciou ale to nemusí byť dôležité. Hlavne že chutia tomu kto si ich dopestoval!:)
Valcake
03.11.11,19:24
Vieš wabi, pre mňa je obrovská výhra, že vôbec zarodili, lebo všetky actinídie vyhynuli:(, a plody z Asimín sa asi za svoj život nedočkám:rolleyes:...ako čítam čo sa o tom píše...
wabi
03.11.11,20:53
Nuž mne actinidie samozrejme žijú. Píše sa o ich pestovaní v inej rubrike. Treba ich polievať a zatieňovať aspoň prvý rok. Príď si vziať druhé mám ich teraz na jeseň dosť v cene 1,5€. Ale dám ti samozrejme bezplatne a budem veriť že to zmierni tvoj žiaľ nad hrobom tých ktoré nežijú.
Napokon rastliny chcú žiť a rastú podľa podmienok ako vedia. Žiadna z nich nespácha dobrovoľne samovraždu. Napriek tomu nič nie je večné ani my. Večšina stromčekov ak sa chytia zakorenia prvý rok tak nás ešte prežijú. Treba myslieť pozitívne, hoci teraz náhle neviem čo je vlastne pozitívne. Či to že prežijeme dlhšie my, či to že nás prežijú tie stromy?
Ja robím všetko preto, aby stromy žili a rodili a je mi smutno keď počujem že sa to nevydarí...:mee:
Valcake
04.11.11,01:02
...tvoj sarkazmus nie je na mieste!!!!!!
..aj ja robím všetko pre to, aby všetky rastliny žili, inak by som mala úplne pustú záhradu..
wabi
04.11.11,13:58
Prosím ťa o aký sarkazmus ide? Myslel som to v dobrom. Nič sarkastické som nemal záujem napísať. Mám rád stromy a rastliny a niekedy im aj dohováram, hoci viem že mi nerozumejú...
Mám záujem o dobré vzťahy a iste by som ťa po tom čo ti vyhynuly kríčky nemal záujem rozčulovať sarkastickými poznámkami!
Napísal som že mi je to ľúto a nebol to sarkazmus, myslel som to úprimne. Bol by som radšej keby s tých niekoľko sto actinídií radšej vyhynuli dve mne než tebe, pretože mne ich i tak zosatane dosť, zatiaľ čo ty ich nemáš a chcela si ich inak by si si ich predsa nekupovala!
Takže skús vidieť na tom čo píšem občas niečo pozitívne a nehľadaj sarkazmus kde nie je. Ja nemám záujem útočiť na teba.
Pri presádzaní straty môžu vznikať. Žiadne rastliny v prírode sa nepresúvajú z miesta na miesto. Nie je to pre ne prirodzené. Pochopiteľne tým trpia a nie každé miesto im vyhovuje rovnako dobre. Niekedy fakt neviem prečo sa napríklad dvom asiminam na pohľad rovnakým, dva metre od seba, jednej darí vinikajúco a druhej mizerne...
Aj to predtým čo som napísal o jablkách som sa snažil ukončiť pozitívne. Veď najdôležitejšie že nám chutí to čo dopestujeme, nemyslel som to znova v zlom. Mne naozaj chutia aj jabĺčka zo starého sadu horkasté... Nemyslel som tým ale že tie tvoje sú horkasté! Naozaj je ťažké napísať niečo aby sa to nedalo otočiť.
Napríklad našiel som blízko lesa zvláštnu čerešňu. Dozrievala v auguste až neuveriteľne neskoro. Bol to mladší semenáč zo starej čerešne rastúcej pri ceste. Veľkosť čerešieň bola vcelku v pohode ale mala takú trochu suchšiu dužinu a chuť ako divoké lesné malé čerešne vtáčnice. Zaočkoval som si ju, pretože som v tej horkastej chuti našiel zaľúbenie.
BXLmiami
19.11.11,08:40
....včera som prvýkrát ochutnala jabĺčka zo stĺpovitej jablone...sú fakt chutné:) strašne sa teším, že mi už rodia a už sa nebojím objednať aj iné stĺpovité stromčeky;)
Ja som objednala už veľmi dávno,ked len začínali,stlpové jablone zo Starkla.Nádherne mi kvitli na balkone,ale nič som o nich nevedela a jablká som neriešila.Teraz sú už veľké a zelená Bolero je absolutne vynikajuce letné jablko.Sťavnaté a dobré.Doporučujem.
wabi
19.11.11,09:43
Bolero je normálne chutné jablko, ale sú aj iné podobné akurát nie sú stlpovité. Bolero však trpí múčnatkou, takže treba striekať, inak sa toto hubové ochorenie ďalej roznáša...
Chť je veľmi subjektívna vec a kto má rád jablká tak môže povedať na veľa odrôd že sú chutné, možno i na všetky. Viem to podľa seba. Ťažko sa mi preto hodnotí... Vybrať to najchutnejšie je často problém.
S11
09.04.12,12:54
wabi chcel bi som sa spýtať na či predávate stromky aj cez internet a kontakt na vás ďakujem
wabi
10.04.12,05:47
Je sezona, tak najlepšie len v pondelky utorky a po telefone ale samozrejme sa to trocha mení týždeň od týždňa.
Kontakty tu neradi vidia, tak ak ťuknete na "wabi" potom na "o mne" tak tam najdete pod položkou podpis číslo,teda spojenie na mňa.
Alebo ma poľahky vygúglite ak napíšete asimina.webnode a tam sú všetky kontakty...
Ďakujem za záujem a veľa šťastia.
Rád vám poradím samozrejme aj na telefone, alebo osobne...
Valcake
10.04.12,10:21
wabi cit...Ďakujem za záujem a veľa šťastia.
Rád vám poradím samozrejme aj na telefone, alebo osobne...
.......

...rád ako rád...do ss som Vám napísala 30.3. pýtala som iba jednu dve rady...odpoveď nikde, pritom ste mohli odpísať aj na fóre, keď už jedna dve vety Vám robila ťažkosti písať do ss. s pozdravom V.
legolas
10.04.12,17:28
...vidíš Valika, a o mňa nemáš záujem, hoci by som ťa mohol aj navštíviť :)
Valcake
11.04.12,20:14
re: legolas, čoby nie, Michal, veď v záhrade je ešte dosť roboty:D
...no veď bude aj nabudúce a nebooooj, ja nezabúdam..;)