janoooo
29.08.11,19:52
Zaujimalo by ma, ci je prilezitostna praca pre fyzicke osoby, ktore nie su podnikatelom pracou na cierno, alebo nie. Alebo od akeho rozsahu je za nenahlasenie takejto prace clovek postihnutelny.
Pri malom rozsahu prace (den do mesiaca) je vedlajsi prijem taky maly, ze by to bolo z pohladu statu odpustitelne ale pri rozsahu bliziacemu sa trvalemu zamestnaniu uz ide o ciernu "zivnost". Kde su teda hranice definovane zakonom a kde su hranice, ktore sa v praxi kontroluju?

Ako je to dalej s nezamestnanymi evidovanymi na UP. Zoberie im stat socialne davky ak na takyto prijem pride, skrati im ich, alebo zalezi na inych okolnostiach?

A este posledna otazka: je spoplatnene sprostredkovanie takejto prace pre fyzicke osoby podla zakona postihnutele, alebo nie?Ako by to bolo v pripade troch nasledovnych moznosti?
a) sprostredkovatel zinkasuje za pracu a vyplati pracovnika a marzu si necha
b) sprostredkovatel zinkasuje od FO (odberatel prace) za sprostredkovanie a pracovnika vyplati priamo FO
c) pracovnika vyplati FO a pracovnik odvedie marzu sprostredkovatelovi

Otazkami mierim na to, ci by bolo mozne legalne zarabat na sprostredkovani prilezitostnych prac pre nezamestnanych (aj dlhodobo) a ake su obmedzenia. Bohuzial podla toho co citam, tak ani jedna z dohodovych foriem pracovnopravneho vztahu nesedi dobre na takuto formu podnikania.

Dakujem za vyjadrenie
marjankaj
29.08.11,17:54
No ak by si sa zosypal hneď prvý deň z lešenia a dolámal sa, tak by si videl, čo sa bude diať.
220870
29.08.11,18:25
Všetko čo píšeš je zamestnávanie na čierno a hrozia pritom pomerne vysoké sankcie..
Môj názor,čo mne chýba na trhu.Možnosť zamestnať na týžne mesiace.Škoda že to nieje možné tak ako v USA.Pomohlo by to hlavne tomu nájomnému brigádnikovi .Pri dnešných papierovačkách sa to neoplatí ani mne ani brigádnikovi.
danushka
29.08.11,18:40
Vôbec si nemyslím, že naša momentálna legislatíva je nedostatočná.
Exstuje trvalý pracovný pomer, alebo práca na dohodu. Tu nie je čo špekulovať.

Chceš byť sprostredkovateľom? Aký problém? Dohodneš si zmluvne podmienky sprostredkovania a fakturuješ za svoje služby.

Chceš byť zamestnávateľom? Aký problém? Oznámiš to DÚ, poisťovniam/ni a zamestnávaš.
janoooo
29.08.11,19:33
Vôbec si nemyslím, že naša momentálna legislatíva je nedostatočná.
Exstuje trvalý pracovný pomer, alebo práca na dohodu. Tu nie je čo špekulovať.

Chceš byť sprostredkovateľom? Aký problém? Dohodneš si zmluvne podmienky sprostredkovania a fakturuješ za svoje služby.

Chceš byť zamestnávateľom? Aký problém? Oznámiš to DÚ, poisťovniam/ni a zamestnávaš.
Podla zakona o nelegalnej praci je ale nelegalna praca definovana ako "závislá práca, ktorú vykonáva fyzická osoba pre právnickú alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom".
Teda praca pre fyzicku osobu, ktora nie je podnikatelom podla tohoto zakona nie je nelegalnou pracou??
Ako by to v praxi vlastne malo fungovat? Potrebujem pomoct povedzme s vykopom kanalu, zavolam znamemu, ci mi nemoze pomoct, ale este pred tym, nez zacneme spisem s nim dohodu o vykonani prace a obaja utekame na socialnu poistovnu nahlasit to pred zacatim prac? To je predsa nonsens.
Suhlasim s 220870, ze legislativa je nedostatocna. Priamo v zakone nie je ramec pre takyto typ prac a nikde som nevidel definovane ani sankcie ani sposob kontroly(pride mi inspektorat prace ku domu, ze kde ma ten co mi kope kanal na vodu so mnou uzavretu dohodu?). Iste je, ze takyto druh prac a vypomoci sa v praxi momentalne viac menej toleruje.
Ale tolerovalo by sa aj jej sprostredkovanie, kde by vlastne existovali zaznamy, ze kto kde kedy komu a za kolko bol robit?
Mila123
29.08.11,19:39
a čo tak príležitostný, náhodilý a jednorázový príjem za prácu? podľa § 8 daň. zákona? pre tento rok platí 500€ oslobodenie ......
tictac7
29.08.11,20:09
......Ale tolerovalo by sa aj jej sprostredkovanie, kde by vlastne existovali zaznamy, ze kto kde kedy komu a za kolko bol robit?

...nooo, ale je tu taká maličkosť. Platby by Ti boli uhrádzané v hotovosti alebo na účet? Máme takú "milú" povinnosť - bonzák platieb FO do 31.1. :)

dovetok: Inak ja osobne, pokiaľ nemám ŽL, prípadne DIČ (lebo nie na všetko treba ŽL), nepristupujem k takýmto partnerom. Čo keď mi to napadnú a dajú ako výdaj neovplyvňujúci základ dane? Prečo by som ja mala tratiť?
janoooo
29.08.11,20:17
to Mila123: ale co ak je tych nahodnych prijmov vyrazne viac ako za 500eur. Zaplatit dan z prijmu podla zakona o dani z prijmov urcite treba (asi po podani priznania). Ale co odvody a kombinacia so socialnymi davkami?

to tictac7: platby by boli na ucet aj ked na vyber su tri spominane moznosti....v jednej z nich nemusi ist priamo platba cez moj ucet fyzickej osobe, ale len poplatok za sprostredkovanie.
danushka
29.08.11,20:31
Janooo, náhodilý a opakovaný príjem sú dve rozlišné veci.
Tvrdohlavo chceš obchádzať zákon ;).
A tu Ti už bolo pošepnuté viac než dosť.

Už v prvom príspevku ti Marjankaj povedal kardinálnu vec. Ak sa niekomu nedajbože prihodí úraz, potom je to aj na klatku.
Bezpečnosť pri práci a ochrana ľudského zdravia by mali byť sväté. A práve pri dohodách sa myslí okrem garančného, najmä na úrazové poistenie.
janoooo
29.08.11,20:56
Dakujem zatial vsetkym za reakcie.

Nesnazim sa obchadzat zakon, len zistit, ci je jeden moj napad realizovatelny so sucasnou legislativou a ak ano tak ako. :)

Mimochodom urazove poistenie nema s BOZP nic spolocne akurat tlmi financne nasledky ak sa nieco stane :)....no a za peniaze si zdravie spat nekupis.
veronikasad
29.08.11,20:58
Dakujem zatial vsetkym za reakcie.

Nesnazim sa obchadzat zakon, len zistit, ci je jeden moj napad realizovatelny so sucasnou legislativou a ak ano tak ako. :)

Mimochodom urazove poistenie nema s BOZP nic spolocne akurat tlmi financne nasledky ak sa nieco stane :)....no a za peniaze si zdravie spat nekupis.
dohodárovi, ktorý nemá dobrovolné nemocenské poistenie, netlmí nič - nárok na žiadnu dávku (nemocenské, ani úrazový príplatok) nevzniká.