skplan
30.08.11,11:03
Chcem sa opytat. Rada by som si vybavila pas. Cakacia doba je do 30 dni. Kedze ide o vybavenie pasu kvoli svadobnej ceste, chcem sa opytat. Ze ak mi bude vydany cestovny pas najneskor do dna 24.9., kedy mam svadbu a ja pojdem sa svadobnu cestu 28.9. na 12 dni, teda uz vlastne pod inym menom, nebudem ma problem? Pas bude vystaveny na moje terajsie meno, avsak odo dna 24.9 uz budem mat manzelove meno. Pas si sice mozem vybavit aj po svadbe, avsak za 4 dni mi ho neurobia, teda urobia, ale je tam uz velmi vysoky poplatok za vystavenie. Poradi niekto?
lujza.j
30.08.11,09:08
áno, pas bude neplatný!!!
bubkoch
30.08.11,09:10
kludne mozes vycestovat s novym pasom na stare meno, bude platny
lujza.j
30.08.11,09:14
kludne mozes vycestovat s novym pasom na stare meno, bude platny

:eek: ale čo? nevadí že meno už nebude v evidencii???? doklad ktorý nesúhlasí so skutočnosťou je neplatný !
arizona
30.08.11,09:18
bubkoch
30.08.11,09:18
:eek: ale čo? nevadí že meno už nebude v evidencii???? doklad ktorý nesúhlasí so skutočnosťou je neplatný !
ale no, neprehanas a nezavádzaš tak trocha ? :D:D:D
marko182
30.08.11,09:19
Ak to spravne chapem, tak ziadny platny pas momentalne nemas.
Takze ja vidim dve moznosti:

1. Vybavit si pas na stare meno a cestovat na stare meno. Ziadne problemy mat nebudes, viem z vlastnej skusenosti. Ale lulza.j ma pravdu, oficialne bude ten pas neplatny.

2. Poziadat o expresne vydanie pasu na nove meno. Je to drahsie, ale urobia to do 2 dni.
http://www.minv.sk/?spravne-poplatky
lujza.j
30.08.11,09:21
ale no, neprehanas a nezavádzaš tak trocha ? :D:D:D

určite nie!!! ale ved nám to vysvetli po svojom.... aby to dávalo logiku
poprípade nám napíš čo ak sa na dovolenke niečo stane....
bubkoch
30.08.11,09:23
určite nie!!! ale ved nám to vysvetli po svojom.... aby to dávalo logiku
poprípade nám napíš čo ak sa na dovolenke niečo stane....
co by sa malo stat kde by bol pas s dievcenskym menom problem ? vsak tá osoba nezanikla ... ma tie iste oci, otlacok palca, rodne čislo, ...
arizona
30.08.11,09:23
kludne mozes vycestovat s novym pasom na stare meno, bude platny
Ak zena prijme pri svatbe manzelovo meno, tym padom sa jej doklady s povodnym priezviskom stavaju neplatne.
Zena ma 30 dni na vybavenie platneho dokladu ,ale povodne doklady moze pouzivat po tu dobu iba na SK.


Neraz sa stava, ze ani na poste nevydaju doporucenu postu,ak nesuhlasia doklady...
lujza.j
30.08.11,09:26
co by sa malo stat kde by bol pas s dievcenskym menom problem ? vsak tá osoba nezanikla ... ma tie iste oci, otlacok palca, rodne čislo, ...

osoba nezanikla, ale meno je iné.... keby to bolo OK, tak potom načo meniť všetky doklady
Chobot
30.08.11,09:27
co by sa malo stat kde by bol pas s dievcenskym menom problem ? vsak tá osoba nezanikla ... ma tie iste oci, otlacok palca, rodne čislo, ...

§ 22 zákona o cest. dokladoch:

Cestovný doklad je neplatný, ak

a) uplynula doba jeho platnosti,
b) bol poškodený tak, že sa ním nedá preukazovať totožnosť, zápisy v ňom sú nečitateľné alebo je porušená jeho celistvosť,
c) obsahuje neplatné alebo nesprávne údaje alebo neoprávnene vykonané zmeny,
Chobot
30.08.11,09:30
Chcem sa opytat. Rada by som si vybavila pas. Cakacia doba je do 30 dni. Kedze ide o vybavenie pasu kvoli svadobnej ceste, chcem sa opytat. Ze ak mi bude vydany cestovny pas najneskor do dna 24.9., kedy mam svadbu a ja pojdem sa svadobnu cestu 28.9. na 12 dni, teda uz vlastne pod inym menom, nebudem ma problem? Pas bude vystaveny na moje terajsie meno, avsak odo dna 24.9 uz budem mat manzelove meno. Pas si sice mozem vybavit aj po svadbe, avsak za 4 dni mi ho neurobia, teda urobia, ale je tam uz velmi vysoky poplatok za vystavenie. Poradi niekto?

Ale kľudne vycestuj s pôvodným dokladom. Pri pasovej kontrole nehovor, že máš zmenené meno, oni nevedia, že ten údaj v pase nie je aktuálny - nemajú to odkiaľ vedieť. Pre nich bude doklad platný.

Po návrate si požiadaj o vydanie aktuálneho pasu.
bubkoch
30.08.11,09:31
[QUOTE=Chobot;1837272]Ale kľudne vycestuj s pôvodným dokladom. Pri pasovej kontrole nehovor, že máš zmenené meno, oni nevedia, že ten údaj v pase nie je aktuálny - nemajú to odkiaľ vedieť. Pre nich bude doklad platný.

QUOTE]

no vidis, presne tak som myslel svoj prvy prispevok :)
Chobot
30.08.11,09:37
[QUOTE=Chobot;1837272]Ale kľudne vycestuj s pôvodným dokladom. Pri pasovej kontrole nehovor, že máš zmenené meno, oni nevedia, že ten údaj v pase nie je aktuálny - nemajú to odkiaľ vedieť. Pre nich bude doklad platný.

QUOTE]

no vidis, presne tak som myslel svoj prvy prispevok :)


Tak sme ťa zle pochopili...
bodliak
30.08.11,09:47
Na hraniciach EU sa kontroluje, či nie je pas blokovaný, osoba hladaná a podobne. To tvoj pas nebude.

Ešte sa môžeš rozhodnúť a ponechať si pôvodné priezvisko :-)
Čo sa svadobnej cesty a pasu týka, ideálne riešenie.

Na svadobnú cestu môžeš odísť aj 15 minút po obrade. Nikto ťa nemôže nútiť čakať na nový pas.
skplan
30.08.11,10:30
Vdaka za odpovede. Nerada by som vsak zazit to, ze si zaplatim zajazd a nakoniec ma kvoli tomuto cez hranice nevpustia. Tiez si myslim, ze tak narychlo nezisti nikto, ze som vydata 2 ci 3 dni. Existuje nejake prepojenie medzi uradom ohladom vydania obcianskeho preukazu a uradom ohladom vydania pasu?
bodliak
30.08.11,10:39
Prepojenie existuje, matrika (kam príde zápisnica po sobáši) to vloží do systému (cca do týždňa) a keď potom prídeš na políciu vybavovať nový občiansky a pas, tak si ťa len odfotia a skasírujú. Ani sobášny list nemusia vidieť, majú to v počítači - teda ak im práve nepadne systém...

... a čakáš na nové doklady.

To však neznamená, že neexistuješ, že nemôžeš vycestovať, atď.
Staré doklady nie sú blokované.

Manželke dokonca starý pas neodobrali, pretože v ňom boli platné víza. Mohla si ho nechať. Tak má dva, jeden na staré meno, druhý na nové.
pivko
31.08.11,04:17
Najdoležitejšou vecou v tejto téme /osobná skúsenosť/ je aby si na letenke mala to isté meno ako na cestovnom doklade.Tak že pri rtezervovaní svadobnej cesty uveď meno za slobodna .
ivka70
31.08.11,04:49
Otazka je, ci chces cestovat do krajiny mimo Schengenu, kde je teda pas povinny. ak by si mohla cestovat na OP, tak by som poziadala o zrychlene vybavenie toho a isla naplatny OP.

Este sa ti moze stat, ze ak je to krajina s pre nas exotickymi pravidlami ubytovania hosti v hoteloch, ze vas s manzelom nebudu chciet ubytovat spolu, nakolko nemate zhodne meno a pouzit sobasny list nemozete, nakolko tak by zistili, ze mas neplatny pas. Ale to je naozaj uz extrem, hoci par ludom sa uz stal.
lujza.j
31.08.11,07:52
Otazka je, ci chces cestovat do krajiny mimo Schengenu, kde je teda pas povinny. ak by si mohla cestovat na OP, tak by som poziadala o zrychlene vybavenie toho a isla naplatny OP.

Este sa ti moze stat, ze ak je to krajina s pre nas exotickymi pravidlami ubytovania hosti v hoteloch, ze vas s manzelom nebudu chciet ubytovat spolu, nakolko nemate zhodne meno a pouzit sobasny list nemozete, nakolko tak by zistili, ze mas neplatny pas. Ale to je naozaj uz extrem, hoci par ludom sa uz stal.

pokiaľ viem zrýchlené vybavenie OP nie je. nerobí sa na počkanie.
ludmilla
31.08.11,10:40
Dcéra bola na svadobnej ceste tiež pod dievčenským menom - rezervácia, letenka, pas. Ak sa chceš ešte viac poistiť môžeš na úrade, na ktorom ťa budú sobášiť poprosiť, aby neposielali doklady o sobáši ihneď ( myslím si majú na to lehotu 14 dní), tým si zaručíš, že nebude zmena zaznamenaná v systéme na polícii.