nika 2
30.08.11,11:08
Dobrý deň chcem sa spýtať či my vie niekto pomôcť.moja starká mala pozemok ktorý my darovala,lenže nebola zapísaná na katastri máme papiere že jej to patrí tak som ho vi držala.Ale zrazu sa objavila rodina starkinho brata a majú také isté papiere a tvrdia že majú na pozemok právo.Starká sa o pozemok celý žyvot starala oni on nemali záujem až teraz keď na nom chcem ja stavať.Majú naň právo keď ja som ho už vi držala?
Chobot
30.08.11,09:35
Dobrý deň chcem sa spýtať či my vie niekto pomôcť.moja starká mala pozemok ktorý my darovala,lenže nebola zapísaná na katastri máme papiere že jej to patrí tak som ho vi držala.Ale zrazu sa objavila rodina starkinho brata a majú také isté papiere a tvrdia že majú na pozemok právo.Starká sa o pozemok celý žyvot starala oni on nemali záujem až teraz keď na nom chcem ja stavať.Majú naň právo keď ja som ho už vi držala?

čo to znamená, že si ho "vydržala"? Máš ten pozemok už zapísaný v katastri na tvoje meno? Ak áno, bude musieť starkin brat na súde preukázať, že mu právoplatne ten pozemok patrí.

My tu nevieme rozhodnúť ani ti povedať, komu patrí a či má on na pozemok nárok. To môže rozhodnúť len súd na základe dôkazov (listín, príp. svedeckých výpovedí).
a_je_to
30.08.11,10:33
Ak mala starká pozemok vo vlastníctve až do svojej smrti a nezanechala závet, malo by nasledovať dedenie zo zákona. Ak starká v čase úmrtia nemala manžela, ani deti, nastupujú ako dedičia vnuci. Až keby nebolo vnukov, nasledujú súrodenci. Starkin brat nemá nárok byť uprednostnený v dedičskom nároku pred jej vnučkou.
Podmienkou vydržania pozemku je jeho užívanie aspoň 10 rokov v dobrej viere, že je jeho. Také vyhlásenie pred notárom môže podať len ten, kto ho naozaj užíval /kosil, obrábal/. Ak to urobia naraz dvaja, tak jeden z nich klame, treba dokázať jeden druhému, ktorého vyhlásenie o užívaní je falošné. Ak nastane vo veci spor, musí sa dokazovanie vykonať pred súdom. Ak si však vnučka ... a odporca iba starkin brat, tak daj návrh na dedičské konanie o novoobjavenom majetku a srarkin brat je k kola automaticky von. Nastúpia však ostatní dedičia z radov žijúcich detí a vnukov – ak nejakí sú. A tí Ti sa môžu chovať rôzne. Buď veľkoryso upustia od svojich nárokov, alebo budú ešte nepríjemnejší, ako starkin brat.
Ivenka
30.08.11,10:40
Mne to ale vychádza z príspevku, že ona ho síce vydržala ale nesplňala lehotu 10 rokov ona ale jej starká. Ináč tak ako píšeš.
Timer3
30.08.11,10:54
A je zapisany v katastry vobec ? Takyto problem sme mali aj mi s prababkinym pozemkom, ono volakedy natiahli plot a dovidenia a zistili sme, ze ked chcem s tym pozemkom manipulovat, tak musime vyplatit skutocnych vlastnikov, ktory boli rostrseny v cecha, slovensku aj madarsku a to je na dlho..