ANNAP
30.08.11,13:17
Prosím poraďte mi, mám fakturovať dodanie výrobkov do ČR ( česká adresa prevádzky) ale sú registrovaný na DU v SR , tj majú prefix SK 2020XXXXXX, tovar bude zaslaný prepravnou službou do ČR aj faktúra vystavená na ČR firmu.P.účetní z ČR mi vraví, že im to mám vyfakturovať so slov. DPH a ani si odpočítajú.Naše výrobky sa v ČR len niečím domontujú a idú naspäť na Slovensko.
Je to také jednoduché ako mi ich účtovníčka tvrdí a môžem vyfakturovať na ČR firmu so slov. DPH ?, neviem najsť ktorý paragraf toto rieši, kto to už riešil prosím poraďte mi, hlavne chcem oporu v zákone, dopredu ďakujem
KEJKA
30.08.11,11:39
Na dodanie tovaru do ČR musíš mať dôkaz, že tovar opustil hranice SR a ešte k tomu odberateľ musí mať CZxxxxxx.
Už skutočnosť, že tieto podmienky nie sú splnené /možno prevoz do ČR by si vedela dokázať/ ťa neoprávňuje vystaviť doklad=faktúru bez DPH.
teda vystavuješ logicky faktúru s DPH. ty de facto predávaš slov. odberateľovi a o to, ako on naloží s tovarom, ťa už nezaujíma.
betka
30.08.11,19:10
(4) Za dodanie tovaru sa považuje aj premiestnenie tovaru, ktorý je vo vlastníctve zdaniteľnej osoby, z tuzemska do iného členského štátu, ak je tento tovar odoslaný alebo prepravený ňou alebo na jej účet do iného členského štátu na účely jej podnikania. Takéto premiestnenie sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu okrem premiestnenia tovaru


f) na účel prepracovania, spracovania, opravy alebo iných podobných činností fyzicky vykonaných na tomto tovare pre túto zdaniteľnú osobu v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava, za predpokladu, že sa tejto osobe tovar po skončení operácií vráti do tuzemska,
KEJKA
30.08.11,19:48
toto sa však týka už odberateľa - nového vlastníka=objednávateľa tovaru, nie dodávateľa. Dodávateľ nemusí riešiť premiestnenie.
betka
30.08.11,20:47
Čo ak rieši dodávateľ službu 15/1? práce na hnuteľnom hmotnom majetku? A tento majetok sa mi vráti ako dodavateľovi?

Mám výrobnú linku, nadstavenú na výrobu plastový okien 100*100 s vyklápačkou, premiestnim do CZ a CZ mi demontuje vyklápačku, a nadstaví mi ju napevno a vráti mi ju spať?

Určite?
ANNAP
31.08.11,05:25
ďakujem dievčatá, ale už začínate riešiť niečo iné, ja mám len predaj
tovaru odberateľovi do ČR a ten je registrovaný na dph aj na Slovensku, na DU mi povedali, že to nemôžem robiť na toto DIČ ale len na českú registráciu a samozrejme bez dph a samozdanenie z jeho strany, lenže odberateľ si dal požiadavku v objednávke na SK DPH a vzhľadom na to, že to bude odber dlhodobý chcem mať hneď na začiatku jasno akou formou to budem robiť, čiže KEJKA podľa teba klasický predaj akokeby tuzemskému odberateľovi ( netreba dať na faktúre odkaz na §§§ ) ale neviem ani ktorý toto rieši aspoň ja som nenašla
KEJKA
31.08.11,18:37
ja by som to riešila ako dodanie tuzemskému odberateľovi, tvoje SK20202...., jeho SK20202........,
ZD
20% DPH
spolu k úhrade.
Ty DPH odvedieš, on DPH odpočíta, ved je registrovaný v SR.
Tovar premiestni do ČR, ale to teba nemusí zaujímať.
Je tu slabé miesto - ak mu to vy na svoje náklady prepravujete do ČR, ako je riešená preprava, ale na to si sa nepýtala.
Chcelo by to ešte prebrať, preprať, ale v princípe tak ako píšem hore.
ANNAP
01.09.11,18:50
Kejka, ďakujem pekne