poradahn
30.08.11,14:10
Moj syn prave dovrsil 18 rokov, je v resocializacnom zariadeni (uz rok a este tam zostane). Potrebuje si vybavit davku v hmotnej nudzi.
Mam nasledovne otazky:

1. Musi byt zaregistrovany ako nezamestnany ? Podla mna nie. Zakon 599/2003 Zz. paragraf 7:
" Možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou na účely zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa neskúma,
...g)ak ide o občana, ktorý sa zúčastňuje na resocializačných programoch, v rámci ktorých si nemôže zabezpečiť príjem vlastnou prácou."

2. Musi ziadost o davku v hmornej nudzi podat OSOBNE na UPSVaR alebo staci pisomne - POSTOU ?
(Zakon 599/2003 Zz. paragraf 25 odsek 3 hovori "Konanie sa začína podaním písomnej žiadosti občana...") Podla mna staci postou.

3. Ake doklady su nevyhnutne k uspesnemu vybaveniu davky v hmotnej nudzi v tomto pripade ?

Nie som pravnik, moja interpretacia zakonov nemusi byt spravna, preto sa pytam.
ivka70
30.08.11,12:12
Syn navstevuje v zariadeni strednu skolu?
poradahn
31.08.11,03:36
nie
ivka70
31.08.11,18:14
Neviem, ako to funguje, ked je dieta v resocializacnom zariadeni, ale standardne plati, ze kvoli naroku na davku v hmotnej nudzi sa dieta do 25 rokov posudzuje spolocne s rodicmi a mladsimi surodencami.
A ak nebyva s rodicmi (co moze byt tento pripad), pre narok na davku v hmotnej nudzi musi mat od rodicov urcene vyzivne. Az ked jeho vyska nedosiahne zivotne minimum, tak sa uvazuje o davke v hm.nudzi.
poradahn
03.09.11,20:54
Dakujem ale toto je presne ten typ odpovede o aky nemam zaujem, vobec neodpoveda na otazky ktore som polozil.
Xanti
04.09.11,08:36
Moj syn prave dovrsil 18 rokov, je v resocializacnom zariadeni (uz rok a este tam zostane). Potrebuje si vybavit davku v hmotnej nudzi.
Mam nasledovne otazky:

1. Musi byt zaregistrovany ako nezamestnany ? Podla mna nie. Zakon 599/2003 Zz. paragraf 7:
" Možnosť zabezpečiť si príjem alebo zvýšiť si príjem vlastnou prácou na účely zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa neskúma,
...g)ak ide o občana, ktorý sa zúčastňuje na resocializačných programoch, v rámci ktorých si nemôže zabezpečiť príjem vlastnou prácou."

2. Musi ziadost o davku v hmornej nudzi podat OSOBNE na UPSVaR alebo staci pisomne - POSTOU ?
(Zakon 599/2003 Zz. paragraf 25 odsek 3 hovori "Konanie sa začína podaním písomnej žiadosti občana...") Podla mna staci postou.

3. Ake doklady su nevyhnutne k uspesnemu vybaveniu davky v hmotnej nudzi v tomto pripade ?

Nie som pravnik, moja interpretacia zakonov nemusi byt spravna, preto sa pytam.


Dakujem ale toto je presne ten typ odpovede o aky nemam zaujem, vobec neodpoveda na otazky ktore som polozil.
Všetko nájdeš tu http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226 aj žiadosť a tlačivá.


Fyzické osoby sa neposudzujú spoločne, ak nežijú v domácnosti z dôvodu, že im je poskytnutá odborná pomoc v krízovej životnej situácii a bývanie podľa § 62 ods. 1 zákona č. 305/2005 o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, alebo z dôvodu, že je fyzickej osobe poskytovaná starostlivosť v resocializačnom stredisku pobytovou formou.