nenaa
30.08.11,15:00
Dobrý deň, ešte než sme sa zobrali s manželom, dostal od svojích rodičov dom aj s pozemkom darom. Rozhodli sme sa tento dom zrekonštrouvať a pristaviť k nemu. Manžel vybavil hypotéku, ktorá je na jeho meno, keďže sme vtedy ešte neboli svoji. Rok nato sme sa zobrali. Dom sme v podstate od základov prerobili a značne navýšili jeho hodnotu. Počas prerábania sme zobrali ešte 1 pôžičku, na ktorej už figurujem aj ja ako manžeka. Kolaudácia prebehla už počas manželstva. Chcela som sa opýtať, či budem mať nárok na niečo z neho, ak by nedajbože došlo k rozvodu. Názory známych sa rôznia.
KEJKA
30.08.11,14:24
rekonštrukcia - to ste museli mať stavebné povolenie a kolaudáciu.
Na tejto dokumentácii nefigurujete obaja?
Ak máte s manželom dobré vzťahy, tak je možnosť, aby ste upravili vlastníctvo k domu na oboch a nechali to zapísať do katastra.
nenaa
30.08.11,15:36
Nefigurujeme. Stavebné povolenie vybavoval sám ešte za "slobodna". Iba sme spolu kolaudovali, ale neviem, či som niekde uvedená. Pochybujem,
Ice dive
30.08.11,15:50
jediné na čo by ste mali nárok je 50 % z rekonštrukcie na ktorú boli použité peniaze z pôžičky kde figurujete ako spoludlžník... ostatné je manželové nakoľko to bolo získané ešte pred manželstvom + ešte by ste mali nárok na polovicu peňazí, ktoré boli použité na splácanie manželových úverov po uzavretí manželstva nakoľko už splácal z BSM... (tu sa však názory sudcov líšia ako by sa k tomu postavili v prípade súdneho sporu...)
nenaa
31.08.11,09:11
Ak by sme aj upravili vlastníctvo na oboch a nechali zapísať do katastra, nedá sa to potom zrušiť, keď si manžel zmyslí? Mám taký pocit, že do 10 rokov je to možné, nie?!