chudaska
18.01.06,12:33
Ahojte všetci, chcela by som sa popytat na nejake veci v JU, zacinam robit a niektore veci si tu chcem nechat poradit. Živnostnik si otvoril potraviny - povolenie ma od 1.9.2005, ale predavat zacal az v novembri. Chcem sa spytat, kedze trzby zacal mat az v novembri ale tovar zacal nakupovat postupne v septembri a oktobri, aby som nemala v penaznom denníku od zaciatku minusovy zostatok, mam si na zaciatok dat nejaky vklad do podnikania ? Ako to mam oznacit - prijem??? Potom som este nasla taky doklad -nakupil tovar v METRE a mam tam platene EURO +hotovost (cize cast platil v EUR, ale na fakture nie je napisane kolko EURO platil, je tam uz len suma v SK)- treba mat aj valutovu pokladnu, hoci prijem v EUR nemam, mam len asi 2 nakupy tovaru a platene v EUR.
Dakujem za pomoc.
Zita5
18.01.06,11:41
Ahojte všetci, chcela by som sa popytat na nejake veci v JU, zacinam robit a niektore veci si tu chcem nechat poradit. Živnostnik si otvoril potraviny - povolenie ma od 1.9.2005, ale predavat zacal az v novembri. Chcem sa spytat, kedze trzby zacal mat az v novembri ale tovar zacal nakupovat postupne v septembri a oktobri, aby som nemala v penaznom denníku od zaciatku minusovy zostatok, mam si na zaciatok dat nejaky vklad do podnikania ? Ako to mam oznacit - prijem??? Potom som este nasla taky doklad -nakupil tovar v METRE a mam tam platene EURO +hotovost (cize cast platil v EUR, ale na fakture nie je napisane kolko EURO platil, je tam uz len suma v SK)- treba mat aj valutovu pokladnu, hoci prijem v EUR nemam, mam len asi 2 nakupy tovaru a platene v EUR.
Dakujem za pomoc.


Ak nakupoval za svoje osobné financie , čo robí každý podnikateľ na začiatku podnikania , ale aj v priebehu podnikania z dôvodu nedostatku financií , tak zaúčtuješ do pokladne - príjem v hotovosti osobný vklad podnikateľa . Je to príjem neovplyvňujúci ZD .

Taktiež spravíš s Euro vkladom . Ja by som si prepočítala v deň nákupu Euro - kurzom v uvedený deň a toľko by som vložila do pokladne , presne tak ako predchádzajúci vklad .

Ale môžeš otvoriť aj Euro pokladnu a účtuješ zasa tak isto , len v inej mene a to Eur .

Nákupy účtuješ - pokladňou - výdaj pokladňa - výdavky ovplyvňujúce ZD - tovar . Nezabudni na skladovú evidenciu . Tovar prijať na sklad .

Dodatok - dúfam , že keď ste nakupovali v septembri , tak do novembra nebolo po dátume spotreby .:rolleyes: ;) :)
Iveta20
18.01.06,11:41
Ahoj,
ja som dala do pokladne osobny vklad podnikatela(prijem neovplyvnitelny zaklad dane) a priblizne tolko, aby mi to pokrylo tie prvotne naklady.
S tymi eurami neviem, dala by som to normalne v sk.
chudaska
19.01.06,05:20
dakujem pekne za odpoved!!!!
ALDA
19.01.06,05:29
Ahoj,
ja som dala do pokladne osobny vklad podnikatela(prijem neovplyvnitelny zaklad dane) a priblizne tolko, aby mi to pokrylo tie prvotne naklady.
S tymi eurami neviem, dala by som to normalne v sk.

Ano v sk..podľa kurzu..prepočet. POKLADňA JE V SK..ale dá sa v MRP aj v iných programoch viesť aj s prepočtom na sk.
chudaska
19.01.06,06:40
Predajnu ma zriadenu v unimobunke, tuto kupil bez papierov este pred zacatim podnikania,kym obchod otvoril musel tam komplet prerobit elekricke vedenie (27000,-Sk),vymalovat...no proste este do toho vrazil 56000,- Sk.Mozem mu to dat unimobunku ako vklad podnikatela do podnikania 80000,- a tych 56000,- ako technicke zhodnotenie a komplet 136.000 Sk dat ako vstupnu cenu a odpisovat to? Je to v 2.odps. skupine -takze odpisat 6 rokov 1/6? Dakujem
danielko
19.01.06,06:53
Predajnu ma zriadenu v unimobunke, tuto kupil bez papierov este pred zacatim podnikania,kym obchod otvoril musel tam komplet prerobit elekricke vedenie (27000,-Sk),vymalovat...no proste este do toho vrazil 56000,- Sk.Mozem mu to dat unimobunku ako vklad podnikatela do podnikania 80000,- a tych 56000,- ako technicke zhodnotenie a komplet 136.000 Sk dat ako vstupnu cenu a odpisovat to? Je to v 2.odps. skupine -takze odpisat 6 rokov 1/6? Dakujem

Odpisovať to môžeš len vtedy, ak vieš preukázať vstupnú cenu majetku (faktúry preukazujúce nákup materiálu na TZ, zmluva na nákup unimobunky a pod)
chudaska
19.01.06,08:20
nákup materiálu na TZ mam, ale zmluvu na nakup unimobunky nie. A nemozem to urobit tak, ze to FO vlozi do podnikania napr. v sume 80000,-Sk?
chudaska
20.01.06,11:30
PROSIM PORADTE!!!!
nisa
26.01.06,17:26
Ja si myslim,ze v pohode mozeš dať osobny vklad 80000,-Sk. Ja ked som si zacinala robit JU, tiez som si dala počiatočný osobny vklad, pretože som tak isto mala najskor len výdavky.
apo
26.01.06,19:22
dakujem pekne za odpoved!!!!
Pre chudaska.

Vsetky rady sú správne, ale zabudli pripomenúť, že každý vklad do podnikania vo forme peňazí je nutné zaúčtovať aj do knihy záväzkov.

Ja to nerobím pri každom vklade, ale na konci roka keď vklady prevýšia výbery vkladov tak rozdiel zaúčtujem ako vklad podnikateľa za príslušný rok.

V nasledujúcom roku účtujem výber hotovosti na osobnú spotrebu podnikateľa. Tieto výbery je nutné účtovať lebo inak by poklaňa neustále narastala. Ako zníženie kladu z minulého roku respektíve z vkladov z minulých rokov zaúčtujem až vtedy keď výbery z pokladne prevyšujú výbery na osobnú spotrebu.

Je fakt, že takéto vklady znižujú hodnotu netto majetku podnikateľa. Ak podnikateľ požaduje úver z banky tak jeho záväzky ponížim o výšku vkladov, ale do výkazu pre daň z príjmu vždy vklady z bežného roku ako aj minulých rokov do záväzkov zahrňujem.


apo
chudaska
14.02.06,13:43
Apo dakujem Ti velmi pekne za odpoved, ked na konci roka urobim takyto zapis do knihy zavazkov, potom tento udaj pišem aj do vykazu do hodnoty zavazkov? Ked v roku 2006 urobi podnikatel vyber -osobna spotreba, potom to vyparujem s tymto zavazkom?
Dakujem za odpoved.
Alexandra777
26.03.09,11:42
Ahojte, neviete mi prosím vás poradiť, či môže byť vklad podnikateľa - z toho úhrada záväzkov, ale na konci roka by bol potom v strate?
erika_H
26.03.09,13:51
Ahojte, neviete mi prosím vás poradiť, či môže byť vklad podnikateľa - z toho úhrada záväzkov, ale na konci roka by bol potom v strate?
áno Alexandra
aj na začiatku tejto témy sa píše,že zo začiatku každý podnikateľ platí svoje záväzky zo svojich vkladov do podnikania
až časom,keď sa podnikanie rozbehne,platí záväzky zo vzniknutého zisku

takže to nemá nič spoločné so stratou
strata = keď sú príjmy nižšie ako výdavky

vklad podnikateľa bude ako príjem neovplyvňujúci základ dane
a neskôr sa podnikateľovi vráti (keď bude mať dostatočný príjem)