martin-nik
30.08.11,19:15
dobrý deň chcel by som sa opýtať ze keď ja ako zamestnanec spôsobím zamestnávateľovi finančnu škodu za ktoru mozem a on my povie ze my to da ku nahrade tak co môže vlastne urobiť a ako sa môžem braniť ja
durisovad
30.08.11,17:43
Ked je to skoda, za ktoru mozes, mas jedinu moznost - skodu uhradit. A este mozes byt rad, ak ta zamestnavatel nezazaluje a nevyhodi.
martin-nik
30.08.11,17:59
noale ak je to visoka skoda nemozem patit vdetko a inac on musi byt poisteny proti skodam
durisovad
30.08.11,18:12
Ak bola skoda neumyselna, podla stareho zakonnika prace zamestnavatel moze vymahat do vysky trojnasobku mesacneho platu. Ak to bolo umyselne, je to trestny cin.
tictac7
30.08.11,18:14
Ak bola skoda neumyselna, podla stareho zakonnika prace zamestnavatel moze vymahat do vysky trojnasobku mesacneho platu. Ak to bolo umyselne, je to trestny cin.

nie náhodou 4-násobok priemerného platu?
tictac7
30.08.11,18:16
noale ak je to visoka skoda nemozem patit vdetko a inac on musi byt poisteny proti skodam

on je poistený proti škodám, ktoré spôsobí on. Proti škodám, ktoré spôsobíš Ty, máš byť poistený Ty....
Gina Er
30.08.11,18:16
noale ak je to visoka skoda nemozem patit vdetko a inac on musi byt poisteny proti skodam
aj ty môžeš byť poistený proti škodám spôsobeným zamestnávateľovi
martin-nik
30.08.11,18:24
ale ja som to urobil ne umyselne ta nech ma radcej vihodi ale platiť napr 90000 KČ
Gina Er
30.08.11,18:32
ale ja som to urobil ne umyselne ta nech ma radcej vihodi ale platiť napr 90000 KČ

on ťa kľudne môže zinkasovať a aj tak vyhodiť.
tictac7
30.08.11,18:34
aj keby Ťa vyhodil, náhradu škody od Teba má právo vymáhať. Na vyhodenie však potrebuje iný dôvod, toto nie je dôvod na ukončenie PP. Je úplne irelevantné, či spôsobená škoda bola spôsobená umyselne alebo nie, keď si za ňu zodpovedný, musíš platiť. V ZP je jeden taký paragraf, že máš konať tak, aby si škode zabránil a nie aby si ju spôsobil. Skús napísať, čo si urobil, ako tá škoda vznikla...takto všeobecne je ťažko niečo radiť. A ešte medziotázka škoda je v KČ, robíš v českej firme, alebo v Čecháš v slovenskej firme? Máš PZ podľa slovenských alebo českých zákonov?
martin-nik
30.08.11,18:34
a kolko aka poistka stoji proti skodam a naco vsetko sa stahuje a co ket dskoda je vissia ako moja poistk aplati
martin-nik
30.08.11,18:36
nemam poistku robim v cechcahc za cesku agenturu
martin-nik
30.08.11,18:39
a skoda zle som zavesil tlmice oni sa nedolakovali tak sa museli rozrezať a vihodiť škoda kolo 90000 kč len ci ozaj taka skoda vznikla
tictac7
30.08.11,18:46
a kolko aka poistka stoji proti skodam a naco vsetko sa stahuje a co ket dskoda je vissia ako moja poistk aplati

to si musíš obehnúť komerčné poisťovne (skoro všetky to ponúkajú), oni Ti povedia, čo to stojí, aj čo je z toho kryté a do akej výšky. Ale teraz je už na to čo sa stalo uzavrieť poistku neskoro, "dozadu" Ťa nikto nepoistí...
martin-nik
30.08.11,18:49
no to viem ale ja jak mozem veric ze taka skoda je vzniknuta
tictac7
30.08.11,18:49
a skoda zle som zavesil tlmice oni sa nedolakovali tak sa museli rozrezať a vihodiť škoda kolo 90000 kč len ci ozaj taka skoda vznikla


nemam poistku robim v cechcahc za cesku agenturu

určite bez riadnej škodovej komisie, Ti nič strhávať nemôžu. No a to do akej výšky, netuším, české zákony nepoznám. skús si nájsť obdobnú stránku v Čechách a popýtaj sa tam...