alfon
30.08.11,19:56
Zdravým,
chcem by som sa opýtať ak mi zamestnávateľ zaplatil kurz na VZV (vysokozdvižný vozík) ostáva mi to oprávnenie aj po odchode s firmy???
Zamestnávateľ ma preukaz u seba a odmieta mi ho dať. Bez preukazu neviem preukázať prax v ďalšom zamestnaní. Ďakujem za radu.
tictac7
30.08.11,18:08
dnes je normálne, že sa zamestnávateľ takto chráni. Ten kurz stál niekoľko 100 eur. Si predstav, že si Ty zamestnávateľ, zaplatíš svojmu zamestnancovi tento kurz a ten Ti za mesiac, dva, tri... odíde aj so získanou kvalifikáciou, ktorú si mu zaplatil, Ty prijmeš na jeho miesto niekoho druhého, zaplatíš mu kurz, ten tiež odíde a tak dookola. Dohodni sa so zamestnávateľom, že si zaplatíš nejakú primeranú čiastku z jeho nákladov na Tvoj kurz a určite Ti preukaz vydá. Otázne je, čo je pre Teba primeraná čiastka, nemusí byť primeraná pre zamestnávateľa. Napr. ak je preukaz vydaný na 24 mesiacov, a je platný ešte 10 mesiacov, optimálna cena je 10/24 z ceny kurzu. Niekde je bežné aj to, ak zamestnanec ukončí pracovný pomer do 12 mesiacov po skončení nejakého kurzu a chce, aby mu bol doklad vydaný, hradí celý kurz. Je to na Tebe, či Ti to stojí za to. Ale musíš sa vžiť aj do pozície zamestnávateľa, tiež by si asi nechcel platiť kurzy stále novým a novým ľuďom, ktorí Ti potom odídu.