questions
30.08.11,23:28
ahojte, od augusta 08 som na materskej-poberala som zo zahranicia, az do 02.09, dala som vypoved,nakolko do zahranicia som sa nevratila, som teraz na rodicovskej, ktora mi konci 10.10 a neviem co teraz. chcem si otvorit SRO-sku,ale neviem ci to stiham plynule v oktobri -skor nie ako ano, ale do konca roka urcite. bude pre mna lepsie ist na UP-co sa mi velmi nechce- zatial kym to vsetko vybavim alebo by som si mohla predlzit aj rodicovsku dovolenku? viem ze dite amoze ist uz aj do skolky na cely den popri predlzenej RD, ale mozem si popri tom otvorit aj firmu, ci by to bolo zbytocne komplikovane a aj tak by mi predlzena RD okamzite skoncila s otvorenim SRO?
mizu24
31.08.11,12:30
ja neviem, ale nesúvisí predĺžená RD s horším zdravotným stavom dieťaťa? Nemusíš mať potvrdenie od lekára, aby ti to schválili?
brčko
31.08.11,13:22
ahojte, od augusta 08 som na materskej-poberala som zo zahranicia, az do 02.09, dala som vypoved,nakolko do zahranicia som sa nevratila, som teraz na rodicovskej, ktora mi konci 10.10 a neviem co teraz. chcem si otvorit SRO-sku,ale neviem ci to stiham plynule v oktobri -skor nie ako ano, ale do konca roka urcite. bude pre mna lepsie ist na UP-co sa mi velmi nechce- zatial kym to vsetko vybavim alebo by som si mohla predlzit aj rodicovsku dovolenku? viem ze dite amoze ist uz aj do skolky na cely den popri predlzenej RD, ale mozem si popri tom otvorit aj firmu, ci by to bolo zbytocne komplikovane a aj tak by mi predlzena RD okamzite skoncila s otvorenim SRO?


aj ked sa tomu tak hovorí, že si na RD, resp. predlženej RD, podla zákona na RD môže byť len zjednodušene rodič, ktorému trvá prac.pomer a na prelženej RD môže byť len rodič, ktorému trvá prac.pomer a čo má dieťa do 6rokov s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom uznaným UPSVaR.

No a pre úplnosť, od 1.9.11 toto už nebude celkom pravda, lebo po dohode so zamestnávatelom bude možnosť RD čerpať nie súvisle do 3/resp.max.6rokov dieťaťa, ale bude možnosť nastúpiť do práce pred dovršením 3rokov resp. 6rokov (dieťa s dlh.nepr.zdr.stavom) a zvyšok RD si vyčerpať do určitého veku dieťaťa (do 5rokov "zdravého", resp. do 8rokov dieťaťa s dlh. nepr. zdr. stavom.)

Tebe skončil prac.pomer, tj. od ukončenia len poberáš rodič.príspevok počas riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov (si z dôvodu poberania RP zdr.poistená štátom a a z dôvodu riad. star. o dieťa do 6rokov aj dôch.poistená štátom, ak si si sama podala v SP prihlášku), nečerpáš už RD.

Ludovo sa však hovorí aj o období, kedy nie si zamestnaná ale dieťa má do 3rokov, tj. poberáš RP, že čerpáš RD a ak si doma s dieťaťom do 6rokov, či už s poberaním či bez poberania RP, že si na predlženej Rd.

Tebe ide o to, či aj po odnatí RP môžeš byť zdrav. a dôch.poistencom štátu. RP ti odnímu od 1.11.
- zdravotne môžeš byť poistencom štátu aj po odnatí RP, ak bude dieťa do 6rokov navštevovať škôlku maximálne 4hodiny denne, len si to treba po odnati RP vybaviť v ZP a podpísať prehlásenie,
- dôchodkovo môžeš byť poistencom štátu dovtedy, pokial ti nevznikne povinné dôch. poistenie alebo dovtedy, pokial dieťa dovrši 6rokov, príp. pokial to neobmedzí zákon, napr novou definíciou riadnej starostlivosti o dieťa, ktorá sa berie zo zákona o RP. Samozrejme predpokladám prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov na SP si si podala a tá ti platí aj po dovršení 3rokov dieťaťa.