1919696
18.01.06,14:00
Žiadam vás o radu.Od 26.9. som živnostník, ktorý má zriadený podnikateľský účet a nemám osobný účet.
Ako zapíšem do PD
1. príjem peňazí z manželovho osobného účtu na môj podnikateľský? Ako osobný vklad podnikateľa a príjmy nezahŕňane do ZD?Keďže som nemala žiaden príjem v období sept. - dec.2005 mám na výpise z účtu takýchto položiek viac.
Ako zapíšem do PD
2. úhrady z môjho podnik.ú. napr. za stravné na syna v škôlke, nákupu v supermarkete, úhrada fa T-mobile, ktorú si do nákladov dať nemôžem, keďže som nemala príjem, čiže som kvázi nepodnikala, len platila odvody do zdr.poisť....
Ako si môžem zaúčtovať platbu do zdrav.poisť. keď bola hradená z manž. osobného účtu? Vystavím si VPD a doložím kópiu z jeho účtu?
Poraďte, vopred ďakujem.
Zita5
18.01.06,13:07
1/ Zapisuješ v PD - príjem banka - osobný vklad podnikateľa / je to príjem neovplyv.ZD / škoda , že ste to prevádzali , bolo by lepšie vklad vhotovosti . No ale už čo .


2/
No máš to všetko zamotané :
škôlka, nákup supermarket ....
- výdaj banka - osobná potreba -výdavok neovplyvňujúci ZD

- úhrada mobil - záleží od Teba , pokial máš na tento výdaj aj preukázateľný príjem , tak áno . Inak by som ho nedávala .

- platba do fondov - už si si odpovedala - áno .
1919696
18.01.06,13:17
Vďaka tak môžem začať.A ešte otázka?
Bolo mi povedané, že keď som ako SZČO nemala príjem, ale len výdaj do ZP nemôžem si to dať do výdavkov ovpl.základ dane. Tak ja si budem viesť PD kde nemám príjem len tie príjmy z manž.os.účtu, výdavky osobné a odvody do ZP.Tak sineviem predstaviť moje DP.
A ako je to s odpočítateľnou položkou 87 936 na rok 2005 v mojom prípade?
Zita5
18.01.06,13:39
Vďaka tak môžem začať.A ešte otázka?
Bolo mi povedané, že keď som ako SZČO nemala príjem, ale len výdaj do ZP nemôžem si to dať do výdavkov ovpl.základ dane. Tak ja si budem viesť PD kde nemám príjem len tie príjmy z manž.os.účtu, výdavky osobné a odvody do ZP.Tak sineviem predstaviť moje DP.
A ako je to s odpočítateľnou položkou 87 936 na rok 2005 v mojom prípade?

Neviem potom k čomu bolo dobré zakladať si živnosť , ak ju v plnej miere nevyužívaš .

Tvoje daňové bude vyzerať nulové . Odpočitateľnú položku nebudeš mať z čoho uplatniť .
1919696
18.01.06,13:54
založila som si živnosť kvôli tomu, že mzdu mi zamestnávateľ zvýšiť nemohol, tak som išla na živnosť, ale v októbri som z firmy odišla-nezhody vo firme. V januári som bola na kurze JÚ a začínam viesť účto sebe a manželovi. Takže si živnosť rušiť nechcem. Nejako začať musím.
Zita5
18.01.06,13:56
Ale nezabúdaj , ak Ti zamestnávateľ na Tvoju živnosť vyplatil nejakú korunku , tak je to Tvoj príjem z podnikania . Neviem , či bolo založenie živnosti ovplyvnené zamestnávateľom , alebo nie . Ak nie , že si nepoberala ani časť mzdy na živnosť , tak vyššie uvedené ohľadne príjmu neplatí .
1919696
18.01.06,14:04
No práve si ma upozornila na dosť dôležitú vec.Založenie živnosti mám 12.9.05.Ukončenie prac.pomeru 26.9.05 nakoľko do tohto termínu za mňa zamestn. odvádzal poistné.Na VzBÚ mám 13.10. príjem - výplata.Tak a teraz ako to zapíšem v PD? To mi ovplyvňuje ZD?Ale veď to bolo zdanené?Ja tomu nerozumiem
Muška
18.01.06,14:09
Zitka myslela , že či Ti Tvoj bývalý zamestnávateľ niečo nevyplatil ako SZČO, nie ako zamestnancovi. Ak si mala príjem iba ako zamestnenec § 5 , tak to uvedieš v DP v § 5
1919696
18.01.06,14:14
klikla som na nesprávne tlačítko "suhlasim".Mali sme ústnu dohodu.Od 12.9.si vybavím živnosť, do 26.9.za mňa bude odvádzať, od 27.9.si platím zdravotné.Ale nie je problém to, že v októbri mi bola pripísaná na účet výplata mzdy za celý september-veď to som už mala živnosť?
Zita5
18.01.06,14:14
No práve si ma upozornila na dosť dôležitú vec.Založenie živnosti mám 12.9.05.Ukončenie prac.pomeru 26.9.05 nakoľko do tohto termínu za mňa zamestn. odvádzal poistné.Na VzBÚ mám 13.10. príjem - výplata.Tak a teraz ako to zapíšem v PD? To mi ovplyvňuje ZD?Ale veď to bolo zdanené?Ja tomu nerozumiem

No tak teraz po poriadku . Nemusím pripomínať , že je módny hit zamestnávať na ŽL .

1/Ak Ty si dala zamestnávateľovi faktúru za určitú prácu a pracovala si pre neho ako bývalého zamestnávateľa na ŽL , tak je to Tvoj príjem OVZD . Čiže platba na účet by obsahovala VS s číslom tvojej faktúry .

To je prípad , že zamestnávateľ oficiálne prepustí zamestnanca resp. po dohode zamestnanec dá výpoveď , vybaví si ŽL a pracuje ďalej ako SZČO . Neviem či sa budeme rozumieť , ale dúfam , že áno .

2/ Ak je to platba od zamestnávateľa na základe pracovnej zmluvy čiže výplata , tak je to v poriadku .
1919696
18.01.06,14:16
Je to bod 2 pretože fa som žiadnu nedávala, takže by to malo byť OK.
Zita5
18.01.06,14:19
Takže fajn .;)