allgreen
31.08.11,09:14
Dobry den prajem vsetkym poradakom
Riesim teraz taku vec ohladom toho ci sa registrovat za platcu alebo nie, viem ze sa tu toho popisalo dost, dost som toho aj precital, pochopil ale stale si to zrovnavam v hlave. Na zaciatku som o dph nevel nic, plietlo sa mi dph a dan zo zisku a podobne veci,v niektorych uz mam jasnejsie.
Preto vas chcem poziadat o radu.
Som SZCO,nakup a predaj koncovemu zakaznikovy, neplatca dph. Otvaram kamennu predajnu s zmiesanym zbozim. Dodavatelov uz mam,zo slovenska a z polska, jednal som snimi, a uz aj nakupil od slovenskych tovar. Vsetko samozrejme s DPH.

Teraz sa chystam do polska tam chcem nakupit za cca 7k eur (nepresiahnem 13 941.54), ked som rozpraval s poliakom hovoril ze to budem mat unho bez dane.
Vtedy som nevedel ze mne ako neplatcovi musi predat s dph, co ak napriek tomu mi tovar preda bez dane, mam trvat na fakture s DPH?
ak by to jemu nevadilo ze niesom platca, preco by som nekupil tovar lacnejsie?

A este jednu otazku. Ked budem povinny sa stat platcom ci uz koli obratu alebo koli nakupu zo zahranicia, tovar ktory budem mat na sklade nakupeny s dph zdanim este raz pri predaji?
Ako narocny je prechod neplatcu na platcu ak budem mat plnu predajnu tovaru nakupeneho s dph?

Dakujem za vsetky rady,dufam ze tato tema pomoze aj niekomu inemu
allgreen
31.08.11,20:00
plzzz keby niekto poradi,odpise...velmi budem vdacny
KEJKA
31.08.11,20:03
1. Teraz sa chystam do polska tam chcem nakupit za cca 7k eur (nepresiahnem 13 941.54), ked som rozpraval s poliakom hovoril ze to budem mat unho bez dane.
Vtedy som nevedel ze mne ako neplatcovi musi predat s dph, co ak napriek tomu mi tovar preda bez dane, mam trvat na fakture s DPH?
ak by to jemu nevadilo ze nie som platca, preco by som nekupil tovar lacnejsie?

2. A este jednu otazku. Ked budem povinny sa stat platcom ci uz koli obratu alebo koli nakupu zo zahranicia, tovar ktory budem mat na sklade nakupeny s dph zdanim este raz pri predaji?

3. Ako narocny je prechod neplatcu na platcu ak budem mat plnu predajnu tovaru nakupeneho s dph?
1. Ty si musíš ustrážiť, aby na faktúre niekde dole nebola poznámka, že povinnosť dodaniť tovar máš ty ako príjemca. Poliak je Poliak, niekedy je s nimi ťažko, ale on tiež nemusí byť platiteľ DPH, aj ked skôr bude, ked o DPH rozpráva.
2. záleží či sa zaregistruješ podľa §4 - budeš klasický platiteľ, budeš mať v takom prípade nárok na odpočítanie DPH - hľadaj na porade odpočet DPH po registrácii.
alebo
či sa zaregistruješ len podľa §7 - vtedy na Slovensku naďalej budeš vystupovať ako neplatiteľ DPH, DPH budeš dopočítavať len k tým faktúram z Poľska /z EU/.
3. taký náročný, ako je náročná inventúra zásob a zdokladovanie, že si tovar kúpil s DPH, ktorá bola v SR odvedená /od platiteľov DPH/.
===============
schválne som sa snažila vyjadriť jednoducho, ľudovo, teda čitateľne. Odpovede sú len zhruba a majú ešte všelijaké dalšie skryté možnosti a alternatívy, ale v princípe sú správne.:)
allgreen
03.09.11,07:11
Kejka, ďakujem za odpoveď
tak som sa už vrátil s toho polska, nákup bol o čosi menší ale čo je dôležité nakúpil som všetko s DPH polskou 23% ,ten rozdiel od našej dane som ho ukecal na zvýšení rabatu, napodiv nema problema :)
Teda všetok tovar budem vedieť z dokladovať že je zdanený. Predávať budem ako neplatca bez dph, po čase sa registrujem podla §4



3. taký náročný, ako je náročná inventúra zásob a zdokladovanie, že si tovar kúpil s DPH, ktorá bola v SR odvedená /od platiteľov DPH/.

Tomu rozumiem tak, že spravím inventúru (predávať budem v oberone, a myslím že inventúra sa bude dať spraviť v ňom), a tovar zakúpený po invenúre,a reg. za platcu, už budem nakupovat bez dph a predávať s dph.
A tovar kúpený pred, zdaním ešte raz pri predaji, a neskor daň odpočitam.

A s tým polským tovarom po registrácii za platcu?
že si tovar kúpil s DPH, ktorá bola v SR odvedená ak bola odvedená v PL?
Ešte raz dakujem za jednoduchú odpoveď, Viem že veci na ktoré sa pýtam sú uplné základy, chce to mnoho času a skúseností, ktoré zatial nemám...
KEJKA
03.09.11,08:15
Kejka, ďakujem za odpoveď
tak som sa už vrátil s toho polska, nákup bol o čosi menší ale čo je dôležité nakúpil som všetko s DPH polskou 23% ,ten rozdiel od našej dane som ho ukecal na zvýšení rabatu, napodiv nema problema :)
Teda všetok tovar budem vedieť z dokladovať že je zdanený. Predávať budem ako neplatca bez dph, po čase sa registrujem podla §4
vlastne budeš predávať so zahrnutou poľskou DPH, teda tovar bude zaťažený DPHčkou ale skryto. Na tvojich predajných dokladoch DPH nebude vyčíslená - to ej podstatné.


..............spravím inventúru (predávať budem v oberone, a myslím že inventúra sa bude dať spraviť v ňom),
inventúru spravíš po registrácii za platiteľa DPH podľa §4, inak až na konci roka, resp. podľa vlastnej potreby......
a tovar zakúpený po invenúre,a reg. za platcu, už budem nakupovat bez dph a predávať s dph.
zasa nepresne, po reg.podľa §4 /to je dôležité, aký § to bude/ nakupuješ z Poľska bez DPH, ale v SR s DPH, akurát si ju môžeš aj odpočítať. Predávať budeš s DPH /na Slovensku/.

A tovar kúpený pred, zdaním ešte raz pri predaji, a neskor daň odpočitam.
tovar zo zásob - to je vyššie spomínaná inventúra - zdokladuješ, že si nakúpil so slov.DPH a túto si hned po registrácii odpočítaš a predávať budeš so slov. DPH. Čiže po registrácii si znížiš obstarávaciu cenu zásob o zaplatenú slov.DPH pred registráciou. To je aby si nepredával dva razy zdanený tovar.
A s tým polským tovarom po registrácii za platcu? ak bola odvedená v PL?
to nič, poľská DPH je poľská........nie som si celkom istá, toto som v praxi neriešila.
Ešte raz dakujem za jednoduchú odpoveď, Viem že veci na ktoré sa pýtam sú uplné základy, chce to mnoho času a skúseností, ktoré zatial nemám...
veru tak, nie je to jednoduché, ale práve v tejto chvíli by si už mal spolupracovať s účtovníčkou a pýtať sa online, diskutovať, aby aj ona bola v obraze e vedela správne spracovať účto.
allgreen
03.09.11,16:02
ešte raz ďakujem Kejka, vidno že sa rozumieš učtu. Mám neďaleko jednu susedu,čo robí učtovnictvo sebe, a tiež sa nestretla s takýmto niečim.
Ale určite sa spolu pozrieme, tu na poradu
A ak sa smiem ešte spýtať, akým spôsobom by som sa mohol dostať do obrazu z učtovnictva? mám na mysli či je nejaká kniha pre "zajačiatočníkov" učtovníkov alebo je lepší kurz...
Určite už keď podnikám, nechcem byť nevzdelaný v tejto oblasti.
Tu na porade sa da najsť mnoho odpovedí,zo všetkých možných tem, aj z učta ale mne ako laykovi to moc zmysel nedáva.
KEJKA
03.09.11,16:10
hovoríš o JU pre SZČO, alebo PU pre s.r.o.?
sú aj kurzy - akú máš skolu?
tu je ľudový kurz
http://www.porada.sk/t8703-svokrina-kuchyna-minikurz-pu.html
odkiaľ si? musíš hľadať vo svojom regione, tvoj profil nevidím.
allgreen
03.09.11,16:45
JU pre SZČO,
Škola s učtom nesúvisela, elektrika to áno :)

Ešte jedna poznámka: jednoduché účtovníctvo nie je celkom naozajstné účtovníctvo, je to istý druh „účtovnej evidencie“. Ozajstné účtovníctvo je podvojné účtovníctvo, a hlavne o podvojnom účtovníctve si budeme teraz rozprávať.
Tak myslím že to JÚ by som mohol zvládnuť, popri podnikaní trochu študavať to chce.
som od nitry
KEJKA
03.09.11,16:57
peňažný denník zvládneš aj evidenciu pohľadávok a záväzkov.
Len tie daňové povinnosti, súvislosti - to môže byť problém.