Mirkaska
18.01.06,14:02
Chcela by som sa opýtať, akým spôsobom sa má správne evidovať takýto prípad:
- firma platiteľ DPH kúpila v 10/05 PC za 2000,-, potom v dec. vymenila monitor za LCD a urobila upgrade PC. Monitor + upgrade stál cca 27 000,- bez DPH. Zaúčtovala som to ako opravu na 511.
V evidencii drobného majetku mám pôvodný PC aj s monitorom napr. pod číslom 50 v hodnote 2000,-. (musím to tam mať podľa pokynu auditora)
Mám niečo urobiť v evidencii (zapísať výmenu Monitora a upgrade) alebo nie? V skutočnosti má tento PC úplne inú hodnotu.
Ďakujem
KEJKA
18.01.06,22:08
Chcela by som sa opýtať, akým spôsobom sa má správne evidovať takýto prípad:
- firma platiteľ DPH kúpila v 10/05 PC za 2000,-, potom v dec. vymenila monitor za LCD a urobila upgrade PC. Monitor + upgrade stál cca 27 000,- bez DPH. Zaúčtovala som to ako opravu na 511.
V evidencii drobného majetku mám pôvodný PC aj s monitorom napr. pod číslom 50 v hodnote 2000,-. (musím to tam mať podľa pokynu auditora)
Mám niečo urobiť v evidencii (zapísať výmenu Monitora a upgrade) alebo nie? V skutočnosti má tento PC úplne inú hodnotu.
Ďakujem

27000+2000 je stále menej ako 30000 Sk.
Takže aj keby sa to bralo z akejkoľvek strany, je to síce podľa mňa technické zhodnotenie ale pod limitom pre odpisovaný majetok.
Takže 2000,- je na 501, 27000 na 511.
Na kartu drobného DHM by som uviedla príslušenstvo - monitor CD, iný upgrate neviem - podľa toho, čo to predstavuje. Ale to pre poriadok vo firme.
Mirkaska
19.01.06,10:54
A čo so starým monitorom, napíšem tiež, že sa vyradil?
Marianna01
24.01.06,16:16
Podľa mňa ide tiež o technické zhodnotenie, ale keď si to takto vyriešila a auditor to odobril, tak dobre, nie?:D Ale nový monitor nemáš ako vyradiť, keď ho nemáš zaradený. Dala si ho rovno do spotreby cez 511. Do karty majetku by som uviedla, že tam uež nemám starý monitor, ale LCD v tej zostatkovej hodnote, v akej máš ten starý. Aj keď sa mi to zdá pritiahnuté za hlavu, ale napíš výmenu toho starého za nový. Keď Ti to auditor odobril, nerobila by som si až takú ťažkú hlavu. Alebo by som to celé preúčtovala tak, aby to bolo v poriadku, veď sa jedná o rok 2005! Preúčtovala by som 511 rovno do spotreby, na karte majetku by som uviedla technické zhodnotenie a je to vyriešené.